skip to Main Content

Race Results:

4 Jours de Dunkerque – 2022

Information
Nation
France
Date 5th May
Where Péronne -> Mont Saint Eloi
What 3rd stage
Distance 170.1 km
Classification 2.Pro

Stage Overall Youth Points Mountain Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Philippe Gilbert Lotto Soudal 04:22:14 20
02 Jason Tesson St Michel-Auber 93 + 00 10
03 Julien Simon TotalEnergies + 00 5
04 Pierre Barbier B&B Hotels-KTM + 00
05 Hugo Hofstetter Team Arkéa-Samsic + 00
06 Clément Russo Team Arkéa-Samsic + 00
07 Baptiste Planckaert Intermarché-Wanty-Gobert + 00
08 Lionel Taminiaux Alpecin-Fenix + 00
09 Marc Sarreau AG2R Citroën Team + 00
10 Benjamin Thomas Cofidis + 00
11 Reinardt Janse Van Rensburg Lotto Soudal + 00
12 Milan Fretin Sport Vlaanderen-Baloise + 00
13 Jake Stewart Groupama-FDJ + 00
14 Tristan Delacroix Nice Métropole Côte d’Azur + 00
15 Thomas Boudat GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 00
16 Hugo Page Intermarché-Wanty-Gobert + 00
17 Emiel Vermeulen GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 00
18 Damien Touzé AG2R Citroën Team + 00
19 Lorrenzo Manzin TotalEnergies + 00
20 Ward Vanhoof Sport Vlaanderen-Baloise + 00
21 Laurent Pichon Team Arkéa-Samsic + 00
22 Stanislaw Aniolkowski Bingoal Pauwels Sauces WB + 00
23 Romain Cardis St Michel-Auber 93 + 00
24 Oliver Naesen AG2R Citroën Team + 00
25 Ruben Apers Sport Vlaanderen-Baloise + 00
26 Jordi Warlop B&B Hotels-KTM + 00
27 Paul Lapeira AG2R Citroën Team + 00
28 Cyril Barthe B&B Hotels-KTM + 00
29 Eddy Finé Cofidis + 00
30 Alexis Renard Cofidis + 00
31 Emmanuel Morin Team U Nantes-Atlantique + 00
32 Maxime Urruty Nice Métropole Côte d’Azur + 00
33 Cédric Beullens Lotto Soudal + 00
34 Óscar Pelegrí Burgos-BH + 00
35 Pier-André Côté Human Powered Health + 00
36 Andreas Kron Lotto Soudal + 00
37 Joris Delbove St Michel-Auber 93 + 00
38 Michael Gogl Alpecin-Fenix + 00
39 Robert Stannard Alpecin-Fenix + 00
40 Cyril Gautier B&B Hotels-KTM + 00
41 Gianni Vermeersch Alpecin-Fenix + 00
42 Jonathan Couanon Nice Métropole Côte d’Azur + 00
43 Gijs Van Hoecke AG2R Citroën Team + 00
44 Evaldas Siskevicius GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 00
45 Nils Eekhoff Team DSM + 00
46 Sebastian Schönberger B&B Hotels-KTM + 00
47 Brent Van Moer Lotto Soudal + 00
48 Gilles De Wilde Sport Vlaanderen-Baloise + 00
49 Jetse Bol Burgos-BH + 00
50 Niklas Märkl Team DSM + 00
51 Angel Fuentes Burgos-BH + 00
52 Flavien Maurelet St Michel-Auber 93 + 00
53 Dimitri Claeys Intermarché-Wanty-Gobert + 00
54 Geoffrey Soupe TotalEnergies + 00
55 Carlos Barbero Lotto Soudal + 00
56 Mihkel Räim Burgos-BH + 00
57 Gerben Thijssen Intermarché-Wanty-Gobert + 00
58 Antoine Raugel AG2R Citroën Team + 00
59 Alexandre Delettre Cofidis + 00
60 Sam Watson Groupama-FDJ + 00
61 Julien Vermote Alpecin-Fenix + 00
62 Tom Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB + 00
63 Arvid De Kleijn Human Powered Health + 00
64 Jean Goubert Nice Métropole Côte d’Azur + 00
65 Hugo Toumire Cofidis + 00
66 Juraj Sagan TotalEnergies + 00
67 Jérémy Leveau GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 00
68 Samuel Leroux GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 00
69 Quentin Jauregui B&B Hotels-KTM + 00
70 Laurence Pithie Groupama-FDJ + 00
71 Andrea Mifsud Nice Métropole Côte d’Azur + 16
72 Alex Colman Sport Vlaanderen-Baloise + 17
73 Morne Van Niekerk St Michel-Auber 93 + 17
74 Clément Carisey GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 17
75 Mathias Le Turnier Team U Nantes-Atlantique + 17
76 Maël Guégan Team U Nantes-Atlantique + 17
77 Colin Joyce Human Powered Health + 32
78 Matthieu Ladagnous Groupama-FDJ + 34
79 Laurenz Rex Bingoal Pauwels Sauces WB + 36
80 Felipe Orts Lloret Burgos-BH + 36
81 Ludovic Robeet Bingoal Pauwels Sauces WB + 40
82 Bram Welten Groupama-FDJ + 44
83 Jens Debusschere B&B Hotels-KTM + 44
84 Norman Vahtra GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 52
85 Fabian Lienhard Groupama-FDJ + 01:00
86 Kévin Besson Nice Métropole Côte d’Azur + 01:03
87 Christopher Lawless TotalEnergies + 01:20
88 Kevin Ledanois Team Arkéa-Samsic + 01:20
89 Alan Riou Team Arkéa-Samsic + 01:20
90 Szymon Sajnok Cofidis + 01:55
91 Maciej Bodnar TotalEnergies + 01:55
92 Boy van Poppel Intermarché-Wanty-Gobert + 02:13
93 Christophe Noppe Team Arkéa-Samsic + 02:56
94 Stephen Bassett Human Powered Health + 02:57
95 Maurice Ballerstedt Alpecin-Fenix + 04:02
96 Max Poole Team DSM + 04:11
97 Niki Terpstra TotalEnergies + 04:35
98 Daniel McLay Team Arkéa-Samsic + 05:59
99 Corne Van Kessel Intermarché-Wanty-Gobert + 06:19
100 Enzo Leijnse Team DSM + 06:19
101 Alex Molenaar Burgos-BH + 06:21
102 Jordan Jegat Team U Nantes-Atlantique + 06:31
103 Dorian De Maeght Bingoal Pauwels Sauces WB + 07:21
104 Florian Richard-Andrade Team U Nantes-Atlantique + 07:21
105 Stéphane Rossetto St Michel-Auber 93 + 08:41
106 Jules Hesters Sport Vlaanderen-Baloise + 08:44
107 Sam Welsford Team DSM + 08:44
108 Léo Danès Team U Nantes-Atlantique + 08:44
109 Louis Blouwe Bingoal Pauwels Sauces WB + 08:44
110 Arjen Livyns Bingoal Pauwels Sauces WB + 08:44
111 Juan Antonio Lopez-Cozar Burgos-BH + 08:44
112 Ayco Bastiaens Alpecin-Fenix + 08:44
113 Louis Richard Team U Nantes-Atlantique + 08:44
114 Paul Hennequin Nice Métropole Côte d’Azur + 08:44
115 Nicolas Debeaumarché St Michel-Auber 93 + 08:44
116 Wessel Krul Human Powered Health + 10:52
DNF Nathan Brown Human Powered Health
DNF Jonas Iversby Hvideberg Team DSM
Pos Rider Team Time
01 Gerben Thijssen Intermarché-Wanty-Gobert 11:57:47
02 Nils Eekhoff Team DSM + 02
03 Sam Watson Groupama-FDJ + 03
04 Pierre Barbier B&B Hotels-KTM + 06
05 Jake Stewart Groupama-FDJ + 06
06 Hugo Page Intermarché-Wanty-Gobert + 06
07 Ward Vanhoof Sport Vlaanderen-Baloise + 06
08 Robert Stannard Alpecin-Fenix + 06
09 Antoine Raugel AG2R Citroën Team + 06
10 Brent Van Moer Lotto Soudal + 06
11 Niklas Märkl Team DSM + 06
12 Eddy Finé Cofidis + 06
13 Ruben Apers Sport Vlaanderen-Baloise + 06
14 Alexandre Delettre Cofidis + 06
15 Gilles De Wilde Sport Vlaanderen-Baloise + 06
16 Paul Lapeira AG2R Citroën Team + 06
17 Laurence Pithie Groupama-FDJ + 06
18 Andreas Kron Lotto Soudal + 06
19 Hugo Toumire Cofidis + 06
20 Alex Colman Sport Vlaanderen-Baloise + 17
21 Jason Tesson St Michel-Auber 93 + 21
22 Andrea Mifsud Nice Métropole Côte d’Azur + 22
23 Joris Delbove St Michel-Auber 93 + 28
24 Alexis Renard Cofidis + 01:56
25 Szymon Sajnok Cofidis + 02:01
26 Laurenz Rex Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:13
27 Milan Fretin Sport Vlaanderen-Baloise + 05:11
28 Maël Guégan Team U Nantes-Atlantique + 05:32
29 Alex Molenaar Burgos-BH + 08:17
30 Jordan Jegat Team U Nantes-Atlantique + 08:27
31 Paul Hennequin Nice Métropole Côte d’Azur + 08:50
32 Louis Blouwe Bingoal Pauwels Sauces WB + 08:50
33 Florian Richard-Andrade Team U Nantes-Atlantique + 09:10
34 Dorian De Maeght Bingoal Pauwels Sauces WB + 12:36
35 Max Poole Team DSM + 13:16
36 Jules Hesters Sport Vlaanderen-Baloise + 13:59
37 Nicolas Debeaumarché St Michel-Auber 93 + 13:59
38 Enzo Leijnse Team DSM + 14:17
39 Wessel Krul Human Powered Health + 19:17
40 Maurice Ballerstedt Alpecin-Fenix + 21:14

,

Back To Top