skip to Main Content

Race Results:

4 Jours de Dunkerque – 2022

Information
Nation
France
Date 7th May
Where Roubaix -> Cassel
What 5th stage
Distance 183.7 km
Classification 2.Pro

Stage Overall Youth Points Mountain

Pos Rider Team Time UCI
01 Gianni Vermeersch Alpecin-Fenix 04:39:56 20
02 Oliver Naesen AG2R Citroën Team + 00 10
03 Jake Stewart Groupama-FDJ + 00 5
04 Philippe Gilbert Lotto Soudal + 00
05 Benjamin Thomas Cofidis + 00
06 Baptiste Planckaert Intermarché-Wanty-Gobert + 00
07 Damien Touzé AG2R Citroën Team + 08
08 Julien Simon TotalEnergies + 08
09 Andreas Kron Lotto Soudal + 08
10 Lorrenzo Manzin TotalEnergies + 08
11 Hugo Hofstetter Team Arkéa-Samsic + 08
12 Romain Cardis St Michel-Auber 93 + 08
13 Hugo Page Intermarché-Wanty-Gobert + 12
14 Sebastian Schönberger B&B Hotels-KTM + 12
15 Cyril Barthe B&B Hotels-KTM + 12
16 Joris Delbove St Michel-Auber 93 + 17
17 Matthieu Ladagnous Groupama-FDJ + 27
18 Samuel Leroux GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 27
19 Laurent Pichon Team Arkéa-Samsic + 27
20 Morne Van Niekerk St Michel-Auber 93 + 27
21 Pier-André Côté Human Powered Health + 27
22 Cédric Beullens Lotto Soudal + 38
23 Louis Blouwe Bingoal Pauwels Sauces WB + 38
24 Jordi Warlop B&B Hotels-KTM + 38
25 Julien Vermote Alpecin-Fenix + 38
26 Alexandre Delettre Cofidis + 38
27 Angel Fuentes Burgos-BH + 38
28 Arjen Livyns Bingoal Pauwels Sauces WB + 38
29 Clément Carisey GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 40
30 Hugo Toumire Cofidis + 54
31 Ward Vanhoof Sport Vlaanderen-Baloise + 54
32 Sam Watson Groupama-FDJ + 01:10
33 Andrea Mifsud Nice Métropole Côte d’Azur + 01:22
34 Paul Lapeira AG2R Citroën Team + 01:33
35 Laurence Pithie Groupama-FDJ + 01:34
36 Antoine Raugel AG2R Citroën Team + 01:34
37 Ruben Apers Sport Vlaanderen-Baloise + 01:47
38 Michael Gogl Alpecin-Fenix + 01:47
39 Dimitri Claeys Intermarché-Wanty-Gobert + 01:47
40 Jérémy Leveau GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 01:47
41 Eddy Finé Cofidis + 01:50
42 Alexis Renard Cofidis + 02:32
43 Nicolas Debeaumarché St Michel-Auber 93 + 02:34
44 Brent Van Moer Lotto Soudal + 02:51
45 Niki Terpstra TotalEnergies + 04:03
46 Gilles De Wilde Sport Vlaanderen-Baloise + 04:08
47 Robert Stannard Alpecin-Fenix + 04:08
48 Quentin Jauregui B&B Hotels-KTM + 04:08
49 Evaldas Siskevicius GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 05:38
50 Maël Guégan Team U Nantes-Atlantique + 05:38
51 Milan Fretin Sport Vlaanderen-Baloise + 05:38
52 Niklas Märkl Team DSM + 05:38
53 Ludovic Robeet Bingoal Pauwels Sauces WB + 05:38
54 Óscar Pelegrí Burgos-BH + 05:38
55 Gerben Thijssen Intermarché-Wanty-Gobert + 05:38
56 Clément Russo Team Arkéa-Samsic + 05:38
57 Marc Sarreau AG2R Citroën Team + 05:38
58 Laurenz Rex Bingoal Pauwels Sauces WB + 05:38
59 Reinardt Janse Van Rensburg Lotto Soudal + 05:38
60 Gijs Van Hoecke AG2R Citroën Team + 05:38
61 Bram Welten Groupama-FDJ + 05:38
62 Cyril Gautier B&B Hotels-KTM + 05:38
63 Tristan Delacroix Nice Métropole Côte d’Azur + 05:38
64 Ayco Bastiaens Alpecin-Fenix + 05:38
65 Colin Joyce Human Powered Health + 05:38
66 Stephen Bassett Human Powered Health + 05:38
67 Flavien Maurelet St Michel-Auber 93 + 05:38
68 Maxime Urruty Nice Métropole Côte d’Azur + 06:19
69 Max Poole Team DSM + 06:29
70 Sam Welsford Team DSM + 06:29
71 Stéphane Rossetto St Michel-Auber 93 + 07:11
72 Corne Van Kessel Intermarché-Wanty-Gobert + 07:17
73 Tom Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB + 08:50
74 Alan Riou Team Arkéa-Samsic + 09:38
75 Carlos Barbero Lotto Soudal + 09:38
76 Kevin Ledanois Team Arkéa-Samsic + 09:38
77 Pierre Barbier B&B Hotels-KTM + 10:02
78 Lionel Taminiaux Alpecin-Fenix + 10:04
79 Maurice Ballerstedt Alpecin-Fenix + 12:14
80 Enzo Leijnse Team DSM + 12:14
81 Stanislaw Aniolkowski Bingoal Pauwels Sauces WB + 12:14
82 Dorian De Maeght Bingoal Pauwels Sauces WB + 12:14
83 Alex Colman Sport Vlaanderen-Baloise + 12:29
84 Mathias Le Turnier Team U Nantes-Atlantique + 12:31
85 Jetse Bol Burgos-BH + 13:00
86 Arvid De Kleijn Human Powered Health + 13:00
87 Boy van Poppel Intermarché-Wanty-Gobert + 13:05
88 Felipe Orts Lloret Burgos-BH + 13:05
89 Léo Danès Team U Nantes-Atlantique + 13:05
90 Fabian Lienhard Groupama-FDJ + 13:18
91 Norman Vahtra GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 13:55
92 Jordan Jegat Team U Nantes-Atlantique + 14:00
93 Alex Molenaar Burgos-BH + 14:20
94 Geoffrey Soupe TotalEnergies + 14:21
95 Florian Richard-Andrade Team U Nantes-Atlantique + 14:21
96 Jean Goubert Nice Métropole Côte d’Azur + 14:21
97 Jens Debusschere B&B Hotels-KTM + 14:21
98 Juraj Sagan TotalEnergies + 14:21
99 Paul Hennequin Nice Métropole Côte d’Azur + 14:21
100 Szymon Sajnok Cofidis + 14:21
101 Maciej Bodnar TotalEnergies + 14:21
102 Nils Eekhoff Team DSM + 14:21
103 Jason Tesson St Michel-Auber 93 + 14:21
104 Mihkel Räim Burgos-BH + 14:21
105 Christophe Noppe Team Arkéa-Samsic + 14:21
106 Emiel Vermeulen GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 14:21
107 Louis Richard Team U Nantes-Atlantique + 14:51
108 Jonathan Couanon Nice Métropole Côte d’Azur + 14:51
109 Emmanuel Morin Team U Nantes-Atlantique + 19:32
110 Wessel Krul Human Powered Health + 19:32
DNS Jules Hesters Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Juan Antonio Lopez-Cozar Burgos-BH
DNF Thomas Boudat GO Sport-Roubaix Lille Métropole
DNF Kévin Besson Nice Métropole Côte d’Azur
DNF Daniel McLay Team Arkéa-Samsic
DNF Christopher Lawless TotalEnergies
Pos Rider Team Time
01 Jake Stewart Groupama-FDJ 20:39:38
02 Andreas Kron Lotto Soudal + 13
03 Hugo Page Intermarché-Wanty-Gobert + 17
04 Alexandre Delettre Cofidis + 38
05 Joris Delbove St Michel-Auber 93 + 44
06 Ward Vanhoof Sport Vlaanderen-Baloise + 59
07 Hugo Toumire Cofidis + 59
08 Sam Watson Groupama-FDJ + 01:12
09 Paul Lapeira AG2R Citroën Team + 01:38
10 Antoine Raugel AG2R Citroën Team + 01:39
11 Laurence Pithie Groupama-FDJ + 01:39
12 Andrea Mifsud Nice Métropole Côte d’Azur + 01:43
13 Ruben Apers Sport Vlaanderen-Baloise + 01:52
14 Eddy Finé Cofidis + 01:55
15 Brent Van Moer Lotto Soudal + 02:56
16 Robert Stannard Alpecin-Fenix + 04:13
17 Gilles De Wilde Sport Vlaanderen-Baloise + 04:13
18 Alexis Renard Cofidis + 04:27
19 Gerben Thijssen Intermarché-Wanty-Gobert + 05:33
20 Niklas Märkl Team DSM + 05:43
21 Laurenz Rex Bingoal Pauwels Sauces WB + 07:50
22 Louis Blouwe Bingoal Pauwels Sauces WB + 09:24
23 Pierre Barbier B&B Hotels-KTM + 10:07
24 Milan Fretin Sport Vlaanderen-Baloise + 10:48
25 Maël Guégan Team U Nantes-Atlantique + 11:09
26 Alex Colman Sport Vlaanderen-Baloise + 12:44
27 Nils Eekhoff Team DSM + 14:22
28 Jason Tesson St Michel-Auber 93 + 14:41
29 Szymon Sajnok Cofidis + 16:21
30 Nicolas Debeaumarché St Michel-Auber 93 + 16:51
31 Max Poole Team DSM + 19:42
32 Jordan Jegat Team U Nantes-Atlantique + 22:26
33 Alex Molenaar Burgos-BH + 22:36
34 Paul Hennequin Nice Métropole Côte d’Azur + 23:10
35 Florian Richard-Andrade Team U Nantes-Atlantique + 23:30
36 Dorian De Maeght Bingoal Pauwels Sauces WB + 24:49
37 Enzo Leijnse Team DSM + 26:30
38 Maurice Ballerstedt Alpecin-Fenix + 33:44
39 Wessel Krul Human Powered Health + 38:48

,

Back To Top