skip to Main Content

Race Results:

4 Jours de Dunkerque – 2022

Information
Nation
France
Date 3rd – 8th May
CAT 2.Pro

Overall Youth Points Mountain Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Philippe Gilbert Lotto Soudal 25:00:26 200
02 Oliver Naesen AG2R Citroën Team + 04 150
03 Jake Stewart Groupama-FDJ + 05 125
04 Benjamin Thomas Cofidis + 10 100
05 Baptiste Planckaert Intermarché-Wanty-Gobert + 10 85
06 Hugo Hofstetter Team Arkéa-Samsic + 12 70
07 Lorrenzo Manzin TotalEnergies + 13 60
08 Julien Simon TotalEnergies + 14 50
09 Romain Cardis St Michel-Auber 93 + 16 40
10 Damien Touzé AG2R Citroën Team + 18 35
11 Cyril Barthe B&B Hotels-KTM + 18 30
12 Andreas Kron Lotto Soudal + 18 25
13 Gianni Vermeersch Alpecin-Fenix + 20 20
14 Hugo Page Intermarché-Wanty-Gobert + 22 15
15 Sebastian Schönberger B&B Hotels-KTM + 22 10
16 Pier-André Côté Human Powered Health + 37 5
17 Laurent Pichon Team Arkéa-Samsic + 37 5
18 Samuel Leroux GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 41 5
19 Alexandre Delettre Cofidis + 43 5
20 Angel Fuentes Burgos-BH + 45 5
21 Cédric Beullens Lotto Soudal + 48 5
22 Jordi Warlop B&B Hotels-KTM + 48 5
23 Julien Vermote Alpecin-Fenix + 48 5
24 Joris Delbove St Michel-Auber 93 + 59 5
25 Matthieu Ladagnous Groupama-FDJ + 01:09 5
26 Ward Vanhoof Sport Vlaanderen-Baloise + 01:17 5
27 Sam Watson Groupama-FDJ + 01:17 5
28 Morne Van Niekerk St Michel-Auber 93 + 01:26 5
29 Hugo Toumire Cofidis + 01:37 5
30 Paul Lapeira AG2R Citroën Team + 01:43 5
31 Laurence Pithie Groupama-FDJ + 01:44 3
32 Ruben Apers Sport Vlaanderen-Baloise + 01:57 3
33 Dimitri Claeys Intermarché-Wanty-Gobert + 02:15 3
34 Jérémy Leveau GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 02:15 3
35 Eddy Finé Cofidis + 02:18 3
36 Brent Van Moer Lotto Soudal + 03:09 3
37 Clément Carisey GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 03:50 3
38 Gilles De Wilde Sport Vlaanderen-Baloise + 04:33 3
39 Alexis Renard Cofidis + 04:46 3
40 Michael Gogl Alpecin-Fenix + 04:49 3
41 Andrea Mifsud Nice Métropole Côte d’Azur + 05:15
42 Antoine Raugel AG2R Citroën Team + 05:17
43 Gerben Thijssen Intermarché-Wanty-Gobert + 05:28
44 Evaldas Siskevicius GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 05:37
45 Clément Russo Team Arkéa-Samsic + 05:45
46 Reinardt Janse Van Rensburg Lotto Soudal + 05:47
47 Marc Sarreau AG2R Citroën Team + 05:48
48 Niklas Märkl Team DSM + 05:48
49 Gijs Van Hoecke AG2R Citroën Team + 05:48
50 Óscar Pelegrí Burgos-BH + 06:01
51 Cyril Gautier B&B Hotels-KTM + 06:06
52 Flavien Maurelet St Michel-Auber 93 + 06:28
53 Bram Welten Groupama-FDJ + 06:32
54 Quentin Jauregui B&B Hotels-KTM + 07:20
55 Laurenz Rex Bingoal Pauwels Sauces WB + 08:56
56 Tristan Delacroix Nice Métropole Côte d’Azur + 09:21
57 Ludovic Robeet Bingoal Pauwels Sauces WB + 09:55
58 Lionel Taminiaux Alpecin-Fenix + 10:04
59 Maxime Urruty Nice Métropole Côte d’Azur + 10:04
60 Robert Stannard Alpecin-Fenix + 10:11
61 Pierre Barbier B&B Hotels-KTM + 10:12
62 Niki Terpstra TotalEnergies + 10:37
63 Stephen Bassett Human Powered Health + 10:39
64 Louis Blouwe Bingoal Pauwels Sauces WB + 10:57
65 Milan Fretin Sport Vlaanderen-Baloise + 11:11
66 Arjen Livyns Bingoal Pauwels Sauces WB + 12:04
67 Stanislaw Aniolkowski Bingoal Pauwels Sauces WB + 12:16
68 Kevin Ledanois Team Arkéa-Samsic + 12:21
69 Colin Joyce Human Powered Health + 12:57
70 Arvid De Kleijn Human Powered Health + 13:00
71 Emiel Vermeulen GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 14:31
72 Jason Tesson St Michel-Auber 93 + 14:46
73 Jonathan Couanon Nice Métropole Côte d’Azur + 15:16
74 Nils Eekhoff Team DSM + 15:55
75 Mihkel Räim Burgos-BH + 15:59
76 Alex Colman Sport Vlaanderen-Baloise + 16:22
77 Szymon Sajnok Cofidis + 16:26
78 Boy van Poppel Intermarché-Wanty-Gobert + 16:27
79 Jens Debusschere B&B Hotels-KTM + 16:48
80 Corne Van Kessel Intermarché-Wanty-Gobert + 16:53
81 Geoffrey Soupe TotalEnergies + 17:12
82 Fabian Lienhard Groupama-FDJ + 17:59
83 Norman Vahtra GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 18:30
84 Maël Guégan Team U Nantes-Atlantique + 18:31
85 Ayco Bastiaens Alpecin-Fenix + 19:17
86 Christophe Noppe Team Arkéa-Samsic + 19:32
87 Alan Riou Team Arkéa-Samsic + 19:38
88 Emmanuel Morin Team U Nantes-Atlantique + 19:50
89 Jean Goubert Nice Métropole Côte d’Azur + 20:26
90 Nicolas Debeaumarché St Michel-Auber 93 + 20:31
91 Mathias Le Turnier Team U Nantes-Atlantique + 22:05
92 Maciej Bodnar TotalEnergies + 22:29
93 Felipe Orts Lloret Burgos-BH + 22:34
94 Paul Hennequin Nice Métropole Côte d’Azur + 23:15
95 Jordan Jegat Team U Nantes-Atlantique + 24:33
96 Jetse Bol Burgos-BH + 26:11
97 Alex Molenaar Burgos-BH + 28:36
98 Léo Danès Team U Nantes-Atlantique + 30:42
99 Florian Richard-Andrade Team U Nantes-Atlantique + 30:52
100 Carlos Barbero Lotto Soudal + 31:01
101 Dorian De Maeght Bingoal Pauwels Sauces WB + 32:11
102 Enzo Leijnse Team DSM + 32:30
103 Maurice Ballerstedt Alpecin-Fenix + 44:11
DNF Tom Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF Juan Antonio Lopez-Cozar Burgos-BH
DNF Axel Zingle Cofidis
DNF Thomas Boudat GO Sport-Roubaix Lille Métropole
DNF Nathan Brown Human Powered Health
DNF Gage Hecht Human Powered Health
DNF Wessel Krul Human Powered Health
DNF Sven Erik Bystrøm Intermarché-Wanty-Gobert
DNF Arnaud De Lie Lotto Soudal
DNF Kévin Besson Nice Métropole Côte d’Azur
DNF Jules Hesters Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Arne Marit Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Stéphane Rossetto St Michel-Auber 93
DNF Daniel McLay Team Arkéa-Samsic
DNF Jonas Iversby Hvideberg Team DSM
DNF Max Poole Team DSM
DNF Sam Welsford Team DSM
DNF Louis Richard Team U Nantes-Atlantique
DNF Christopher Lawless TotalEnergies
DNF Juraj Sagan TotalEnergies

,

Back To Top