skip to Main Content

Race Results:

Adriatica Ionica Race – 2021

Information
Nation Italy
Date 17th June
Where Ferrara -> Comacchio
What 3rd stage
Distance 157.5 km

  • Stage
  • Overall
  • Youth
  • Points
  • Mountain

Pos Rider Team Time UCI
01 Elia Viviani Italy 03:19:23 14
02 Jakub Mareczko Vini Zabú + 00 5
03 Davide Martinelli Astana-Premier Tech + 00 3
04 Enrico Zanoncello Bardiani CSF Faizanè + 00
05 Marco Canola Gazprom-RusVelo + 00
06 Giulio Masotto Zalf Euromobil Désirée Fior + 00
07 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 00
08 Luca Pacioni EOLO-KOMETA + 00
09 Vadim Pronskiy Astana-Premier Tech + 00
10 Cristian Rocchetta General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 00
11 Federico Burchio Work Service Dynatek Vega + 00
12 Samuele Zambelli Iseo – Rime – Carnovali + 00
13 Merhawi Kudus Astana-Premier Tech + 00
14 Umberto Poli Team Novo Nordisk + 00
15 Davide Gabburo Bardiani CSF Faizanè + 00
16 Luca Chirico Androni Giocattoli-Sidermec + 00
17 Filippo Zana Bardiani CSF Faizanè + 00
18 Jesus David Peña Colombia + 00
19 Brandon Rojas Colombia + 00
20 Natnael Tesfazion Androni Giocattoli-Sidermec + 00
21 Simone Velasco Gazprom-RusVelo + 00
22 Mattia Bais Androni Giocattoli-Sidermec + 00
23 Davide Cimolai Italy + 00
24 Vincenzo Albanese EOLO-KOMETA + 03
25 Matteo Baseggio General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 03
26 Giovanni Carboni Bardiani CSF Faizanè + 03
27 Lorenzo Fortunato EOLO-KOMETA + 03
28 Didier Merchan Colombia + 03
29 Ivan Rovny Gazprom-RusVelo + 03
30 Giacomo Garavaglia Work Service Dynatek Vega + 03
31 Doriand Percrule Team Novo Nordisk + 03
32 Samuel Quaranta Team Colpack Ballan + 03
33 Cristian Scaroni Gazprom-RusVelo + 03
34 Eduardo Sepulveda Androni Giocattoli-Sidermec + 03
35 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 03
36 David Lozano Team Novo Nordisk + 03
37 Diego Sevilla EOLO-KOMETA + 03
38 Alejandro Ropero EOLO-KOMETA + 03
39 Andrii Ponomar Androni Giocattoli-Sidermec + 03
40 Ettore Pozza General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 03
41 Luca Covili Bardiani CSF Faizanè + 03
42 Davide Orrico Vini Zabú + 03
43 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 03
44 Gidas Umbri Team Colpack Ballan + 03
45 Denis Nekrasov Gazprom-RusVelo + 03
46 Kevin Pezzo Rosola Tirol KTM Cycling Team + 03
47 Leslie Lührs Tirol KTM Cycling Team + 03
48 Stefano Di Benedetto Work Service Dynatek Vega + 03
49 Florian Lipowitz Tirol KTM Cycling Team + 03
50 Edoardo Francesco Faresin Zalf Euromobil Désirée Fior + 03
51 Daniel Pearson Vini Zabú + 03
52 Yaroslav Parashchak Iseo – Rime – Carnovali + 03
53 Riccardo Verza Zalf Euromobil Désirée Fior + 03
54 Nikolay Cherkasov Gazprom-RusVelo + 03
55 Sergio Garcia EOLO-KOMETA + 03
56 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 03
57 Davide Persico Team Colpack Ballan + 03
58 Abderrahim Zahiri General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 03
59 Davide Rebellin Work Service Dynatek Vega + 03
60 Riccardo Lucca General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 03
61 Matteo Zurlo Zalf Euromobil Désirée Fior + 03
62 Stefano Gandin Zalf Euromobil Désirée Fior + 03
63 Germán Dario Gómez Colombia + 13
64 Elia Alessio Cycling Team Friuli ASD + 15
65 Riccardo Stacchiotti Vini Zabú + 17
66 Matteo Donega Cycling Team Friuli ASD + 17
67 Luca Regalli Iseo – Rime – Carnovali + 20
68 Alberto Dainese Italy + 20
69 Andrea Garosio Bardiani CSF Faizanè + 00
70 Edgar Andres Pinzon Villalba Colombia + 00
71 Giosue Epis Iseo – Rime – Carnovali + 35
72 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 35
73 Evgeny Shalunov Gazprom-RusVelo + 48
74 Andrea D’Amato Iseo – Rime – Carnovali + 01:00
75 Pietro Aimonetto Cycling Team Friuli ASD + 01:11
76 Matteo Furlan Iseo – Rime – Carnovali + 01:21
77 Filippo Dignani Work Service Dynatek Vega + 01:32
78 Liam Bertazzo Vini Zabú + 00
79 Edoardo Zardini Vini Zabú + 02:13
80 Alessandro Fedeli Italy + 02:13
81 Filippo Ridolfo Team Novo Nordisk + 02:15
82 Paul Buschek Tirol KTM Cycling Team + 02:15
83 Michael Minali Iseo – Rime – Carnovali + 02:21
84 Davide Vignato General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 02:26
85 Davide Boscaro Team Colpack Ballan + 02:26
86 Michele Scartezzini Italy + 04:55
87 Riccardo Bobbo Work Service Dynatek Vega + 04:55
88 Francesco Lamon Italy + 04:55
DNS Mattia Petrucci Team Colpack Ballan
DNS Luca Rastelli Team Colpack Ballan
DNF Oscar Daniel Tellez Colombia
DNF Francesco Romano Italy
DNF Nikita Stalnov Astana-Premier Tech
DNF Andrea Debiasi Cycling Team Friuli ASD
DNF Riccardo Carretta Cycling Team Friuli ASD
DNF Matteo Vettor Cycling Team Friuli ASD
DNF Luca Wackermann EOLO-KOMETA
DNF Riccardo Tosin General Store-F.Ili Curia-Essegibi
DNF Nicola Plebani Team Colpack Ballan
DNF Jan Dunnewind Team Novo Nordisk
DNF Nathan Smith Team Novo Nordisk
DNF Jan Petelin Vini Zabú
DNF Francesco Zandri Work Service Dynatek Vega
DNF Davide Cattelan Zalf Euromobil Désirée Fior
DNF Manlio Moro Zalf Euromobil Désirée Fior
Pos Rider Team Time
1 Vadim Pronskiy Astana-Premier Tech 11:20:02
2 Filippo Zana Bardiani CSF Faizanè + 36
3 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 44
4 Florian Lipowitz Tirol KTM Cycling Team + 02:07
5 Didier Merchan Colombia + 02:47
6 Alejandro Ropero EOLO-KOMETA + 03:38
7 Natnael Tesfazion Androni Giocattoli-Sidermec + 03:44
8 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 04:20
9 Andrii Ponomar Androni Giocattoli-Sidermec + 05:20
10 Jesus David Peña Colombia + 06:05
11 Germán Dario Gómez Colombia + 06:18
12 Sergio Garcia EOLO-KOMETA + 10:23
13 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 10:59
14 Edoardo Francesco Faresin Zalf Euromobil Désirée Fior + 11:01
15 Brandon Rojas Colombia + 11:55
16 Giulio Masotto Zalf Euromobil Désirée Fior + 13:02
17 Doriand Percrule Team Novo Nordisk + 13:41
18 Edgar Andres Pinzon Villalba Colombia + 13:47
19 Yaroslav Parashchak Iseo – Rime – Carnovali + 13:50
20 Elia Alessio Cycling Team Friuli ASD + 14:44
21 Gidas Umbri Team Colpack Ballan + 18:09
22 Ettore Pozza General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 20:33
23 Giosue Epis Iseo – Rime – Carnovali + 22:24
24 Andrea D’Amato Iseo – Rime – Carnovali + 24:46
25 Samuele Zambelli Iseo – Rime – Carnovali + 26:36
26 Cristian Rocchetta General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 26:36
27 Matteo Baseggio General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 26:39
28 Matteo Zurlo Zalf Euromobil Désirée Fior + 26:39
29 Luca Regalli Iseo – Rime – Carnovali + 26:56
30 Alberto Dainese Italy + 26:56
31 Paul Buschek Tirol KTM Cycling Team + 27:09
32 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 27:11
33 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 27:23
34 Pietro Aimonetto Cycling Team Friuli ASD + 27:47
35 Matteo Furlan Iseo – Rime – Carnovali + 27:57
36 Matteo Donega Cycling Team Friuli ASD + 28:41
37 Filippo Ridolfo Team Novo Nordisk + 28:51
38 Michael Minali Iseo – Rime – Carnovali + 28:57
39 Davide Vignato General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 29:02
40 Kevin Pezzo Rosola Tirol KTM Cycling Team + 29:51
41 Samuel Quaranta Team Colpack Ballan + 31:33
42 Leslie Lührs Tirol KTM Cycling Team + 32:23
43 Stefano Di Benedetto Work Service Dynatek Vega + 32:37
44 Filippo Dignani Work Service Dynatek Vega + 33:14
45 Davide Persico Team Colpack Ballan + 34:37
46 Riccardo Bobbo Work Service Dynatek Vega + 36:37
47 Davide Boscaro Team Colpack Ballan + 37:06
Back To Top