skip to Main Content

Race Results:

Alpes Isère Tour – 2021

Information
Nation France
Date 20th May
Where Saint-Jean-de-Soudain -> La Verpilliere
What 2nd stage
Distance 167.3 km

  • Stage
  • Overall
  • Youth
  • Points
  • Mountain
  • Sprint

Pos Rider Team Time UCI
01 Clément Jolibert Team Pro Immo Nicolas Roux 04:02:31 7
02 Maxime Jarnet V.C.Villefranche Beaujolais + 00 3
03 Marijn Van Den Berg Groupama-FDJ Conti + 00 1
04 Remy Mertz Bingoal Pauwels Sauces WB + 00
05 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 00
06 Lewis Askey Groupama-FDJ Conti + 00
07 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 00
08 Dylan Bouwmans Metec – Solarwatt p/b Mantel + 00
09 Marcus Sander Hansen BHS – PL Belton Bornholm + 00
10 Michael Kukrle Elkov – Kasper + 00
11 Adam Toupalik Elkov – Kasper + 00
12 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 00
13 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 00
14 Luc Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB + 00
15 Michal Schlegel Elkov – Kasper + 00
16 Matthew Teggart V.C.Villefranche Beaujolais + 00
17 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli-Sidermec + 00
18 Edoardo Zardini Vini Zabú + 00
19 Yannis Voisard Swiss Racing Academy + 00
20 Mattéo Vercher Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 00
21 Jakub Otruba Elkov – Kasper + 00
22 Florent Castellarnau Team Pro Immo Nicolas Roux + 00
23 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux + 00
24 Mads Rahbek BHS – PL Belton Bornholm + 00
25 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team + 00
26 Piotr Brozyna Mazowsze Serce Polski + 00
27 Joel Suter Bingoal Pauwels Sauces WB + 00
28 Luca Chirico Androni Giocattoli-Sidermec + 00
29 Emil Toudal BHS – PL Belton Bornholm + 00
30 Sjoerd Bax Metec – Solarwatt p/b Mantel + 00
31 Ivan Moreno Kern Pharma + 00
32 Stuart Balfour Swiss Racing Academy + 00
33 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 00
34 Andrea Mifsud Swiss Racing Academy + 00
35 Adam Stachowiak Mazowsze Serce Polski + 00
36 Daniel Turek Felbermayr – Simplon Wels + 00
37 Anthon Charmig Uno-X DARE DT + 00
38 Thomas Joly V.C.Villefranche Beaujolais + 00
39 Jon Agirre Kern Pharma + 00
40 Riccardo Zoidl Felbermayr – Simplon Wels + 00
41 Mathias Bregnhøj BHS – PL Belton Bornholm + 00
42 Laurens Huys Bingoal Pauwels Sauces WB + 00
43 Thijs De Lange Metec – Solarwatt p/b Mantel + 00
44 Mason Hollyman Israel Cycling Academy + 00
45 Thomas Devaux Charvieu-Chavagneux IC + 00
46 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 25
47 Emile Brenans Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 25
48 Daniel Pearson Vini Zabú + 25
49 Moran Vermeulen Felbermayr – Simplon Wels + 25
50 Ludvig Fischer Aasheim Uno-X DARE DT + 25
51 Mattia Guasco Team Qhubeka + 25
52 Andrea Di Renzo Vini Zabú + 25
53 Tom Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB + 25
54 Jocelyn Guillot Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 25
55 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team + 53
56 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 53
57 Giacomo Ballabio Charvieu-Chavagneux IC + 53
58 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 53
59 Tao Quemere V.C.Villefranche Beaujolais + 53
60 Martí Márquez Kern Pharma + 01:47
61 Mattia Bais Androni Giocattoli-Sidermec + 02:00
62 Valentin Paret-Peintre AG2R Citroën U23 Team + 02:00
63 Nils Lau Nyborg Broge BHS – PL Belton Bornholm + 03:10
64 Karl Patrick Lauk Team Pro Immo Nicolas Roux + 03:10
65 Thomas Salvatori EC Saint-Etienne Loire + 03:10
66 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 03:10
67 Ibon Ruiz Kern Pharma + 05:08
68 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team + 05:08
69 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 05:32
70 Joshua Gudnitz BHS – PL Belton Bornholm + 05:32
71 Adne Koster Metec – Solarwatt p/b Mantel + 05:32
72 Tim Marsman Metec – Solarwatt p/b Mantel + 05:35
73 Marcin Budzinski Mazowsze Serce Polski + 05:35
74 Savva Novikov Kern Pharma + 05:35
75 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 05:35
76 Negasi Haylu Abreha Team Qhubeka + 05:35
77 Manuel Bosch Felbermayr – Simplon Wels + 05:35
78 Antoine Raugel Groupama-FDJ Conti + 05:35
79 Pierre Gouault Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 05:35
80 Thomas Delphis AG2R Citroën U23 Team + 05:35
81 Magnus Brynsrud Uno-X DARE DT + 05:35
82 Dominik Neuman Elkov – Kasper + 05:35
83 Quentin Venner Bingoal Pauwels Sauces WB + 05:35
84 Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 05:35
85 Thomas Acosta Team Pro Immo Nicolas Roux + 05:35
86 Léo Boileau EC Saint-Etienne Loire + 05:35
87 Arnaud Pfrimmer Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 05:35
88 Alexandre Jamet Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 05:35
89 Louis Pijourlet Team Pro Immo Nicolas Roux + 05:35
90 Gabin Finé Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 05:35
91 Antoine Grand Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 05:35
92 Pierre Almeida Charvieu-Chavagneux IC + 05:35
93 Louis Richard EC Saint-Etienne Loire + 05:35
94 Jan Barta Elkov – Kasper + 05:35
95 Jacques Lebreton EC Saint-Etienne Loire + 05:35
96 Ziga Groselj Felbermayr – Simplon Wels + 05:35
97 Jason Van Dalen Metec – Solarwatt p/b Mantel + 07:15
98 Florentin Belanger CR4C Roanne + 07:15
99 Marek Canecky Dukla Banská Bystrica + 07:15
100 Marc Pritzen Team Qhubeka + 07:15
101 Andi Bajc Felbermayr – Simplon Wels + 07:15
102 Antoine Roussel CR4C Roanne + 07:15
103 Aurélien Philibert Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 07:15
104 Alex Jaime Kern Pharma + 07:15
105 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 07:15
106 Loris Coss Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 07:15
107 Taj Jones Israel Cycling Academy + 07:15
108 Andrea Bartolozzi Vini Zabú + 07:15
109 Pawel Bernas Mazowsze Serce Polski + 07:15
110 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 09:06
111 Joris Chaussinand AG2R Citroën U23 Team + 09:06
112 Oskar Johansson Uno-X DARE DT + 09:27
113 Mihkel Räim Mazowsze Serce Polski + 09:27
114 Martin Haring Dukla Banská Bystrica + 09:30
115 Sten Van Gucht V.C.Villefranche Beaujolais + 11:47
116 Maximilian Juillard V.C.Villefranche Beaujolais + 11:47
117 Jason Oosthuizen CR4C Roanne + 12:25
118 Lorenzo Germani Groupama-FDJ Conti + 12:25
119 Adrian Banaszek Mazowsze Serce Polski + 12:25
120 Mathieu Guiziou CR4C Roanne + 12:25
121 Alessandro Iacchi Vini Zabú + 12:25
122 Drew Christensen Team Qhubeka + 12:25
123 Ziga Jerman Androni Giocattoli-Sidermec + 12:25
124 Isaac Bryant CR4C Roanne + 12:25
125 Noah Knecht Charvieu-Chavagneux IC + 12:25
126 Lois Buffin CR4C Roanne + 12:25
127 Juraj Bellan Dukla Banská Bystrica + 12:25
128 Romain Charcosset Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 12:25
129 Joosep Sankmann EC Saint-Etienne Loire + 12:25
130 Lucas Serrieres Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 12:25
131 Antoine Bravard Charvieu-Chavagneux IC + 12:25
132 Romain Rosier Charvieu-Chavagneux IC + 12:25
133 Jan Andrej Cully Dukla Banská Bystrica + 12:25
134 Patrik Tybor Dukla Banská Bystrica + 12:25
135 Siim Kiskonen EC Saint-Etienne Loire + 12:25
Pos Rider Team Time
1 Marijn Van Den Berg Groupama-FDJ Conti 06:52:23
2 Lewis Askey Groupama-FDJ Conti + 09
3 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 09
4 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 14
5 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 14
6 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 14
7 Yannis Voisard Swiss Racing Academy + 14
8 Marcus Sander Hansen BHS – PL Belton Bornholm + 14
9 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team + 14
10 Andrea Mifsud Swiss Racing Academy + 14
11 Ludvig Fischer Aasheim Uno-X DARE DT + 39
12 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 39
13 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team + 01:07
14 Mattéo Vercher Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 02:53
15 Mason Hollyman Israel Cycling Academy + 02:53
16 Mattia Guasco Team Qhubeka + 03:18
17 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 03:24
18 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 03:46
19 Valentin Paret-Peintre AG2R Citroën U23 Team + 04:53
20 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team + 05:20
21 Ibon Ruiz Kern Pharma + 05:22
22 Joshua Gudnitz BHS – PL Belton Bornholm + 05:39
23 Adne Koster Metec – Solarwatt p/b Mantel + 05:42
24 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 05:46
25 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 05:49
26 Tim Marsman Metec – Solarwatt p/b Mantel + 05:49
27 Thomas Delphis AG2R Citroën U23 Team + 05:49
28 Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 05:49
29 Antoine Raugel Groupama-FDJ Conti + 05:49
30 Savva Novikov Kern Pharma + 05:49
31 Thomas Salvatori EC Saint-Etienne Loire + 05:59
32 Loris Coss Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 07:29
33 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 07:29
34 Taj Jones Israel Cycling Academy + 07:29
35 Marc Pritzen Team Qhubeka + 07:29
36 Negasi Haylu Abreha Team Qhubeka + 08:24
37 Magnus Brynsrud Uno-X DARE DT + 08:28
38 Antoine Grand Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 08:28
39 Jacques Lebreton EC Saint-Etienne Loire + 08:28
40 Oskar Johansson Uno-X DARE DT + 09:41
41 Antoine Roussel CR4C Roanne + 10:08
42 Joris Chaussinand AG2R Citroën U23 Team + 11:59
43 Maximilian Juillard V.C.Villefranche Beaujolais + 12:01
44 Drew Christensen Team Qhubeka + 12:39
45 Noah Knecht Charvieu-Chavagneux IC + 12:39
46 Lorenzo Germani Groupama-FDJ Conti + 12:39
47 Mathieu Guiziou CR4C Roanne + 15:14
48 Alessandro Iacchi Vini Zabú + 15:18
49 Andrea Bartolozzi Vini Zabú + 15:49
50 Jason Oosthuizen CR4C Roanne + 20:05
51 Joosep Sankmann EC Saint-Etienne Loire + 20:59
52 Isaac Bryant CR4C Roanne + 31:54
53 Romain Charcosset Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 32:55
54 Lois Buffin CR4C Roanne + 36:33
Back To Top