skip to Main Content

Race Results:

Alpes Isère Tour – 2021

Information
Nation France
Date 21st May
Where Aéroport Saint Exupéry -> Pusignan
What 3rd stage
Distance 157.8 km

  • Stage
  • Overall
  • Youth
  • Points
  • Mountain
  • Sprint

Pos Rider Team Time UCI
01 Sjoerd Bax Metec – Solarwatt p/b Mantel 03:39:26 7
02 Adam Toupalik Elkov – Kasper + 00 3
03 Marijn Van Den Berg Groupama-FDJ Conti + 00 1
04 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 00
05 Maxime Jarnet V.C.Villefranche Beaujolais + 00
06 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 00
07 Tom Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB + 00
08 Daniel Turek Felbermayr – Simplon Wels + 00
09 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 00
10 Remy Mertz Bingoal Pauwels Sauces WB + 00
11 Mattéo Vercher Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 00
12 Michael Kukrle Elkov – Kasper + 00
13 Valentin Paret-Peintre AG2R Citroën U23 Team + 00
14 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 00
15 Luca Chirico Androni Giocattoli-Sidermec + 00
16 Florent Castellarnau Team Pro Immo Nicolas Roux + 00
17 Stuart Balfour Swiss Racing Academy + 00
18 Piotr Brozyna Mazowsze Serce Polski + 00
19 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 00
20 Anthon Charmig Uno-X DARE DT + 00
21 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli-Sidermec + 00
22 Michal Schlegel Elkov – Kasper + 00
23 Jon Agirre Kern Pharma + 00
24 Mathias Bregnhøj BHS – PL Belton Bornholm + 00
25 Thomas Joly V.C.Villefranche Beaujolais + 00
26 Clément Jolibert Team Pro Immo Nicolas Roux + 00
27 Mads Rahbek BHS – PL Belton Bornholm + 00
28 Dylan Bouwmans Metec – Solarwatt p/b Mantel + 00
29 Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 00
30 Ludvig Fischer Aasheim Uno-X DARE DT + 00
31 Martí Márquez Kern Pharma + 00
32 Thomas Devaux Charvieu-Chavagneux IC + 00
33 Laurens Huys Bingoal Pauwels Sauces WB + 00
34 Yannis Voisard Swiss Racing Academy + 00
35 Matthew Teggart V.C.Villefranche Beaujolais + 00
36 Ivan Moreno Kern Pharma + 00
37 Riccardo Zoidl Felbermayr – Simplon Wels + 00
38 Jakub Otruba Elkov – Kasper + 00
39 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux + 00
40 Savva Novikov Kern Pharma + 00
41 Thijs De Lange Metec – Solarwatt p/b Mantel + 00
42 Mason Hollyman Israel Cycling Academy + 00
43 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 00
44 Moran Vermeulen Felbermayr – Simplon Wels + 00
45 Adam Stachowiak Mazowsze Serce Polski + 00
46 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 00
47 Emile Brenans Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 56
48 Giacomo Ballabio Charvieu-Chavagneux IC + 56
49 Adne Koster Metec – Solarwatt p/b Mantel + 56
50 Mattia Guasco Team Qhubeka + 59
51 Dominik Neuman Elkov – Kasper + 59
52 Marcin Budzinski Mazowsze Serce Polski + 59
53 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 59
54 Negasi Haylu Abreha Team Qhubeka + 59
55 Jan Barta Elkov – Kasper + 59
56 Loris Coss Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 59
57 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 59
58 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team + 59
59 Tao Quemere V.C.Villefranche Beaujolais + 59
60 Jocelyn Guillot Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 59
61 Andi Bajc Felbermayr – Simplon Wels + 02:12
62 Marc Pritzen Team Qhubeka + 02:12
63 Mattia Bais Androni Giocattoli-Sidermec + 02:19
64 Magnus Brynsrud Uno-X DARE DT + 02:21
65 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 02:21
66 Ibon Ruiz Kern Pharma + 02:22
67 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 02:22
68 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 02:22
69 Joel Suter Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:22
70 Jason Van Dalen Metec – Solarwatt p/b Mantel + 03:04
71 Karl Patrick Lauk Team Pro Immo Nicolas Roux + 03:24
72 Manuel Bosch Felbermayr – Simplon Wels + 03:27
73 Daniel Pearson Vini Zabú + 03:31
74 Andrea Di Renzo Vini Zabú + 03:31
75 Pierre Gouault Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 03:31
76 Tim Marsman Metec – Solarwatt p/b Mantel + 03:50
77 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 04:20
78 Gabin Finé Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 04:20
79 Aurélien Philibert Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 04:20
80 Alex Jaime Kern Pharma + 04:20
81 Lorenzo Germani Groupama-FDJ Conti + 05:08
82 Edoardo Zardini Vini Zabú + 05:08
83 Alessandro Iacchi Vini Zabú + 05:08
84 Andrea Bartolozzi Vini Zabú + 05:08
85 Nils Lau Nyborg Broge BHS – PL Belton Bornholm + 05:08
86 Pierre Almeida Charvieu-Chavagneux IC + 05:08
87 Emil Toudal BHS – PL Belton Bornholm + 05:08
88 Antoine Grand Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 05:08
89 Luc Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB + 05:08
90 Marcus Sander Hansen BHS – PL Belton Bornholm + 05:08
91 Andrea Mifsud Swiss Racing Academy + 05:23
92 Louis Richard EC Saint-Etienne Loire + 06:11
93 Maximilian Juillard V.C.Villefranche Beaujolais + 06:11
94 Quentin Venner Bingoal Pauwels Sauces WB + 06:14
95 Taj Jones Israel Cycling Academy + 06:40
96 Pawel Bernas Mazowsze Serce Polski + 07:29
97 Arnaud Pfrimmer Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 07:34
98 Antoine Raugel Groupama-FDJ Conti + 07:34
99 Thomas Delphis AG2R Citroën U23 Team + 07:34
100 Martin Haring Dukla Banská Bystrica + 07:34
101 Léo Boileau EC Saint-Etienne Loire + 07:34
102 Jacques Lebreton EC Saint-Etienne Loire + 07:34
103 Antoine Roussel CR4C Roanne + 07:34
104 Lucas Serrieres Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 07:34
105 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team + 07:34
106 Ziga Jerman Androni Giocattoli-Sidermec + 07:34
107 Ziga Groselj Felbermayr – Simplon Wels + 07:34
108 Joris Chaussinand AG2R Citroën U23 Team + 07:34
109 Alexandre Jamet Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 07:34
110 Thomas Acosta Team Pro Immo Nicolas Roux + 07:41
111 Joshua Gudnitz BHS – PL Belton Bornholm + 11:16
112 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team + 11:53
OOT Noah Knecht Charvieu-Chavagneux IC
OOT Florentin Belanger CR4C Roanne
OOT Isaac Bryant CR4C Roanne
OOT Mathieu Guiziou CR4C Roanne
OOT Patrik Tybor Dukla Banská Bystrica
OOT Marek Canecky Dukla Banská Bystrica
OOT Thomas Salvatori EC Saint-Etienne Loire
OOT Lewis Askey Groupama-FDJ Conti
OOT Adrian Banaszek Mazowsze Serce Polski
OOT Louis Pijourlet Team Pro Immo Nicolas Roux
OOT Drew Christensen Team Qhubeka
OOT Oskar Johansson Uno-X DARE DT
OOT Sten Van Gucht V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Antoine Bravard Charvieu-Chavagneux IC
DNF Romain Rosier Charvieu-Chavagneux IC
DNF Jason Oosthuizen CR4C Roanne
DNF Lois Buffin CR4C Roanne
DNF Juraj Bellan Dukla Banská Bystrica
DNF Jan Andrej Cully Dukla Banská Bystrica
DNF Siim Kiskonen EC Saint-Etienne Loire
DNF Joosep Sankmann EC Saint-Etienne Loire
DNF Mihkel Räim Mazowsze Serce Polski
DNF Romain Charcosset Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin
Pos Rider Team Time
1 Marijn Van Den Berg Groupama-FDJ Conti 10:31:44
2 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 14
3 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 19
4 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 19
5 Yannis Voisard Swiss Racing Academy + 19
6 Ludvig Fischer Aasheim Uno-X DARE DT + 44
7 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 44
8 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team + 01:18
9 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 02:41
10 Mattéo Vercher Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 02:58
11 Mason Hollyman Israel Cycling Academy + 02:58
12 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 03:29
13 Mattia Guasco Team Qhubeka + 04:22
14 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 04:50
15 Valentin Paret-Peintre AG2R Citroën U23 Team + 04:58
16 Marcus Sander Hansen BHS – PL Belton Bornholm + 05:27
17 Andrea Mifsud Swiss Racing Academy + 05:42
18 Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 05:54
19 Savva Novikov Kern Pharma + 05:54
20 Adne Koster Metec – Solarwatt p/b Mantel + 06:43
21 Ibon Ruiz Kern Pharma + 07:49
22 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 08:15
23 Loris Coss Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 08:33
24 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 08:33
25 Negasi Haylu Abreha Team Qhubeka + 09:28
26 Tim Marsman Metec – Solarwatt p/b Mantel + 09:44
27 Marc Pritzen Team Qhubeka + 09:46
28 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 10:11
29 Magnus Brynsrud Uno-X DARE DT + 10:54
30 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team + 12:59
31 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team + 13:05
32 Thomas Delphis AG2R Citroën U23 Team + 13:28
33 Antoine Raugel Groupama-FDJ Conti + 13:28
34 Antoine Grand Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 13:41
35 Taj Jones Israel Cycling Academy + 14:14
36 Jacques Lebreton EC Saint-Etienne Loire + 16:07
37 Joshua Gudnitz BHS – PL Belton Bornholm + 16:57
38 Antoine Roussel CR4C Roanne + 17:47
39 Lorenzo Germani Groupama-FDJ Conti + 17:52
40 Maximilian Juillard V.C.Villefranche Beaujolais + 18:16
41 Joris Chaussinand AG2R Citroën U23 Team + 19:38
42 Alessandro Iacchi Vini Zabú + 20:31
43 Andrea Bartolozzi Vini Zabú + 21:02
Back To Top