skip to Main Content

Race Results:

Alpes Isère Tour – 2021

Information
Nation France
Date 22nd May
Where Les Roches-de-Condrieu -> Saint-Maurice-l’Exil
What 4th stage
Distance 174 km

  • Stage
  • Overall
  • Youth
  • Points
  • Mountain
  • Sprint

Pos Rider Team Time UCI
01 Emil Toudal BHS – PL Belton Bornholm 04:17:48 7
02 Pawel Bernas Mazowsze Serce Polski + 04 3
03 Taj Jones Israel Cycling Academy + 04 1
04 Moran Vermeulen Felbermayr – Simplon Wels + 04
05 Karl Patrick Lauk Team Pro Immo Nicolas Roux + 26
06 Joel Suter Bingoal Pauwels Sauces WB + 44
07 Sjoerd Bax Metec – Solarwatt p/b Mantel + 44
08 Anthon Charmig Uno-X DARE DT + 44
09 Michael Kukrle Elkov – Kasper + 44
10 Mathias Bregnhøj BHS – PL Belton Bornholm + 44
11 Piotr Brozyna Mazowsze Serce Polski + 44
12 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 44
13 Maxime Jarnet V.C.Villefranche Beaujolais + 02:31
14 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 02:31
15 Giacomo Ballabio Charvieu-Chavagneux IC + 02:31
16 Marcus Sander Hansen BHS – PL Belton Bornholm + 02:31
17 Marijn Van Den Berg Groupama-FDJ Conti + 02:31
18 Clément Jolibert Team Pro Immo Nicolas Roux + 02:35
19 Mattéo Vercher Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 02:35
20 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 02:35
21 Luc Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:35
22 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team + 02:35
23 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 02:35
24 Dominik Neuman Elkov – Kasper + 02:35
25 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 02:35
26 Tim Marsman Metec – Solarwatt p/b Mantel + 02:35
27 Maximilian Juillard V.C.Villefranche Beaujolais + 02:35
28 Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 02:35
29 Mads Rahbek BHS – PL Belton Bornholm + 02:35
30 Pierre Gouault Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 02:35
31 Thomas Acosta Team Pro Immo Nicolas Roux + 02:35
32 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 02:35
33 Thomas Joly V.C.Villefranche Beaujolais + 02:35
34 Matthew Teggart V.C.Villefranche Beaujolais + 02:35
35 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli-Sidermec + 02:35
36 Mattia Guasco Team Qhubeka + 02:35
37 Thomas Delphis AG2R Citroën U23 Team + 02:35
38 Jon Agirre Kern Pharma + 02:35
39 Luca Chirico Androni Giocattoli-Sidermec + 02:35
40 Savva Novikov Kern Pharma + 02:35
41 Emile Brenans Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 02:35
42 Edoardo Zardini Vini Zabú + 02:35
43 Mattia Bais Androni Giocattoli-Sidermec + 02:35
44 Florent Castellarnau Team Pro Immo Nicolas Roux + 02:35
45 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 02:35
46 Stuart Balfour Swiss Racing Academy + 02:35
47 Riccardo Zoidl Felbermayr – Simplon Wels + 02:35
48 Martí Márquez Kern Pharma + 02:35
49 Michal Schlegel Elkov – Kasper + 02:35
50 Tom Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:35
51 Gabin Finé Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 02:35
52 Andrea Di Renzo Vini Zabú + 02:35
53 Yannis Voisard Swiss Racing Academy + 02:35
54 Alexandre Jamet Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 02:35
55 Jakub Otruba Elkov – Kasper + 02:35
56 Mason Hollyman Israel Cycling Academy + 02:35
57 Ivan Moreno Kern Pharma + 02:35
58 Negasi Haylu Abreha Team Qhubeka + 02:35
59 Ziga Groselj Felbermayr – Simplon Wels + 02:35
60 Jan Barta Elkov – Kasper + 02:35
61 Pierre Almeida Charvieu-Chavagneux IC + 02:35
62 Adam Toupalik Elkov – Kasper + 02:35
63 Remy Mertz Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:35
64 Thijs De Lange Metec – Solarwatt p/b Mantel + 02:35
65 Laurens Huys Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:35
66 Daniel Turek Felbermayr – Simplon Wels + 02:35
67 Jocelyn Guillot Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 02:35
68 Thomas Devaux Charvieu-Chavagneux IC + 02:35
69 Adam Stachowiak Mazowsze Serce Polski + 02:35
70 Dylan Bouwmans Metec – Solarwatt p/b Mantel + 02:35
71 Quentin Venner Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:35
72 Marcin Budzinski Mazowsze Serce Polski + 02:35
73 Joris Chaussinand AG2R Citroën U23 Team + 02:35
74 Louis Richard EC Saint-Etienne Loire + 02:35
75 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux + 02:35
76 Manuel Bosch Felbermayr – Simplon Wels + 03:44
77 Ludvig Fischer Aasheim Uno-X DARE DT + 03:44
78 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 03:44
79 Jacques Lebreton EC Saint-Etienne Loire + 05:30
80 Andrea Mifsud Swiss Racing Academy + 05:54
81 Nils Lau Nyborg Broge BHS – PL Belton Bornholm + 07:12
82 Joshua Gudnitz BHS – PL Belton Bornholm + 07:12
83 Tao Quemere V.C.Villefranche Beaujolais + 07:22
84 Martin Haring Dukla Banská Bystrica + 07:22
85 Antoine Grand Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 07:22
86 Ibon Ruiz Kern Pharma + 07:22
87 Valentin Paret-Peintre AG2R Citroën U23 Team + 07:22
88 Adne Koster Metec – Solarwatt p/b Mantel + 13:38
89 Andi Bajc Felbermayr – Simplon Wels + 13:38
90 Ziga Jerman Androni Giocattoli-Sidermec + 13:38
91 Antoine Raugel Groupama-FDJ Conti + 13:38
92 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 13:38
93 Jason Van Dalen Metec – Solarwatt p/b Mantel + 13:38
94 Lorenzo Germani Groupama-FDJ Conti + 13:38
95 Alex Jaime Kern Pharma + 13:38
96 Léo Boileau EC Saint-Etienne Loire + 13:38
97 Arnaud Pfrimmer Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 13:38
98 Loris Coss Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 13:38
99 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 13:38
100 Marc Pritzen Team Qhubeka + 13:38
101 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 13:38
102 Antoine Roussel CR4C Roanne + 13:38
103 Lucas Serrieres Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 13:38
104 Aurélien Philibert Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 13:38
105 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 13:38
106 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 13:38
107 Andrea Bartolozzi Vini Zabú + 13:38
108 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team + 13:38
109 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team + 13:38
110 Alessandro Iacchi Vini Zabú + 13:38
111 Daniel Pearson Vini Zabú + 13:38
112 Magnus Brynsrud Uno-X DARE DT + 13:38
Pos Rider Team Time
1 Marijn Van Den Berg Groupama-FDJ Conti 14:52:03
2 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 18
3 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 23
4 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 23
5 Yannis Voisard Swiss Racing Academy + 23
6 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 48
7 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 54
8 Ludvig Fischer Aasheim Uno-X DARE DT + 01:57
9 Mattéo Vercher Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 03:02
10 Mason Hollyman Israel Cycling Academy + 03:02
11 Mattia Guasco Team Qhubeka + 04:26
12 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 04:42
13 Marcus Sander Hansen BHS – PL Belton Bornholm + 05:27
14 Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 05:58
15 Savva Novikov Kern Pharma + 05:58
16 Andrea Mifsud Swiss Racing Academy + 09:05
17 Negasi Haylu Abreha Team Qhubeka + 09:32
18 Tim Marsman Metec – Solarwatt p/b Mantel + 09:48
19 Valentin Paret-Peintre AG2R Citroën U23 Team + 09:49
20 Taj Jones Israel Cycling Academy + 11:43
21 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team + 12:25
22 Ibon Ruiz Kern Pharma + 12:40
23 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team + 13:09
24 Thomas Delphis AG2R Citroën U23 Team + 13:32
25 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 15:57
26 Adne Koster Metec – Solarwatt p/b Mantel + 17:50
27 Maximilian Juillard V.C.Villefranche Beaujolais + 18:20
28 Antoine Grand Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 18:32
29 Jacques Lebreton EC Saint-Etienne Loire + 19:06
30 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 19:22
31 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 19:40
32 Loris Coss Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 19:40
33 Joris Chaussinand AG2R Citroën U23 Team + 19:42
34 Marc Pritzen Team Qhubeka + 20:53
35 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 21:18
36 Joshua Gudnitz BHS – PL Belton Bornholm + 21:38
37 Magnus Brynsrud Uno-X DARE DT + 22:01
38 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team + 24:06
39 Antoine Raugel Groupama-FDJ Conti + 24:35
40 Antoine Roussel CR4C Roanne + 28:54
41 Lorenzo Germani Groupama-FDJ Conti + 28:59
42 Alessandro Iacchi Vini Zabú + 31:38
43 Andrea Bartolozzi Vini Zabú + 32:09
Back To Top