skip to Main Content

Race Results:

Alpes Isère Tour – 2021

Information
Nation France
Date 19th – 23rd May
CAT 2.2
Pos Rider Team Time UCI
01 Sjoerd Bax Metec – Solarwatt p/b Mantel 18:48:55 40
02 Anthon Charmig Uno-X DARE DT + 01:58 30
03 Jakub Otruba Elkov – Kasper + 02:02 25
04 Jon Agirre Kern Pharma + 02:11 20
05 Laurens Huys Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:11 15
06 Moran Vermeulen Felbermayr – Simplon Wels + 02:14 10
07 Piotr Brozyna Mazowsze Serce Polski + 02:30 5
08 Adam Toupalik Elkov – Kasper + 03:44 3
09 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 03:45 3
10 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 03:50 3
11 Remy Mertz Bingoal Pauwels Sauces WB + 03:50
12 Michal Schlegel Elkov – Kasper + 03:50
13 Stuart Balfour Swiss Racing Academy + 03:50
14 Clément Jolibert Team Pro Immo Nicolas Roux + 04:11
15 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 04:31
16 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 04:46
17 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux + 04:46
18 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 04:52
19 Martí Márquez Kern Pharma + 05:37
20 Thijs De Lange Metec – Solarwatt p/b Mantel + 05:37
21 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli-Sidermec + 06:18
22 Mattéo Vercher Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 07:00
23 Riccardo Zoidl Felbermayr – Simplon Wels + 07:10
24 Edoardo Zardini Vini Zabú + 09:28
25 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 09:37
26 Daniel Turek Felbermayr – Simplon Wels + 09:41
27 Ivan Moreno Kern Pharma + 09:41
28 Tom Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB + 10:06
29 Mathias Bregnhøj BHS – PL Belton Bornholm + 10:14
30 Luc Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB + 11:21
31 Emil Toudal BHS – PL Belton Bornholm + 11:48
32 Valentin Paret-Peintre AG2R Citroën U23 Team + 13:47
33 Mattia Bais Androni Giocattoli-Sidermec + 13:59
34 Florent Castellarnau Team Pro Immo Nicolas Roux + 14:12
35 Mads Rahbek BHS – PL Belton Bornholm + 14:41
36 Thomas Devaux Charvieu-Chavagneux IC + 14:41
37 Mason Hollyman Israel Cycling Academy + 14:44
38 Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 15:16
39 Marijn Van Den Berg Groupama-FDJ Conti + 16:04
40 Ludvig Fischer Aasheim Uno-X DARE DT + 16:15
41 Luca Chirico Androni Giocattoli-Sidermec + 16:31
42 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 17:56
43 Louis Richard EC Saint-Etienne Loire + 18:15
44 Andrea Mifsud Swiss Racing Academy + 18:23
45 Negasi Haylu Abreha Team Qhubeka + 18:50
46 Mattia Guasco Team Qhubeka + 20:30
47 Jocelyn Guillot Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 20:34
48 Matthew Teggart V.C.Villefranche Beaujolais + 21:03
49 Marcus Sander Hansen BHS – PL Belton Bornholm + 21:31
50 Savva Novikov Kern Pharma + 22:02
51 Dominik Neuman Elkov – Kasper + 23:01
52 Jan Barta Elkov – Kasper + 23:01
53 Andrea Di Renzo Vini Zabú + 23:06
54 Quentin Venner Bingoal Pauwels Sauces WB + 24:09
55 Dylan Bouwmans Metec – Solarwatt p/b Mantel + 24:47
56 Joel Suter Bingoal Pauwels Sauces WB + 25:15
57 Emile Brenans Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 26:08
58 Marcin Budzinski Mazowsze Serce Polski + 27:25
59 Pawel Bernas Mazowsze Serce Polski + 29:17
60 Magnus Brynsrud Uno-X DARE DT + 31:19
61 Nils Lau Nyborg Broge BHS – PL Belton Bornholm + 31:36
62 Tim Marsman Metec – Solarwatt p/b Mantel + 33:53
63 Ziga Groselj Felbermayr – Simplon Wels + 34:15
64 Jacques Lebreton EC Saint-Etienne Loire + 35:08
65 Gabin Finé Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 35:24
66 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 35:26
67 Pierre Gouault Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 35:31
68 Taj Jones Israel Cycling Academy + 36:07
69 Manuel Bosch Felbermayr – Simplon Wels + 36:32
70 Alexandre Jamet Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 36:54
71 Ibon Ruiz Kern Pharma + 37:04
72 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 38:24
73 Maximilian Juillard V.C.Villefranche Beaujolais + 39:00
74 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 39:20
75 Joris Chaussinand AG2R Citroën U23 Team + 42:11
76 Loris Coss Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 44:04
77 Lorenzo Germani Groupama-FDJ Conti + 45:03
78 Adne Koster Metec – Solarwatt p/b Mantel + 45:30
79 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 45:42
80 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team + 47:03
81 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team + 47:25
82 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team + 47:47
83 Léo Boileau EC Saint-Etienne Loire + 47:50
84 Thomas Delphis AG2R Citroën U23 Team + 48:10
85 Joshua Gudnitz BHS – PL Belton Bornholm + 48:14
86 Andrea Bartolozzi Vini Zabú + 49:04
87 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 49:54
88 Martin Haring Dukla Banská Bystrica + 51:14
89 Antoine Raugel Groupama-FDJ Conti + 54:01
90 Aurélien Philibert Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 54:36
91 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 55:09
92 Marc Pritzen Team Qhubeka + 55:31
93 Lucas Serrieres Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 56:31
94 Jason Van Dalen Metec – Solarwatt p/b Mantel + 58:58
95 Antoine Roussel CR4C Roanne + 01:03:32
DNF Ziga Jerman Androni Giocattoli-Sidermec
DNF Arnaud Pfrimmer Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF Pierre Almeida Charvieu-Chavagneux IC
DNF Giacomo Ballabio Charvieu-Chavagneux IC
DNF Antoine Bravard Charvieu-Chavagneux IC
DNF Noah Knecht Charvieu-Chavagneux IC
DNF Romain Rosier Charvieu-Chavagneux IC
DNF Florentin Belanger CR4C Roanne
DNF Isaac Bryant CR4C Roanne
DNF Lois Buffin CR4C Roanne
DNF Mathieu Guiziou CR4C Roanne
DNF Jason Oosthuizen CR4C Roanne
DNF Juraj Bellan Dukla Banská Bystrica
DNF Marek Canecky Dukla Banská Bystrica
DNF Jan Andrej Cully Dukla Banská Bystrica
DNF Patrik Tybor Dukla Banská Bystrica
DNF Siim Kiskonen EC Saint-Etienne Loire
DNF Thomas Salvatori EC Saint-Etienne Loire
DNF Joosep Sankmann EC Saint-Etienne Loire
DNF Michael Kukrle Elkov – Kasper
DNF Alex Jaime Kern Pharma
DNF Lewis Askey Groupama-FDJ Conti
DNF Yuval Ben Moshe Israel Cycling Academy
DNF Omer Lahav Israel Cycling Academy
DNF Adrian Banaszek Mazowsze Serce Polski
DNF Mihkel Räim Mazowsze Serce Polski
DNF Adam Stachowiak Mazowsze Serce Polski
DNF Yannis Voisard Swiss Racing Academy
DNF Andi Bajc Felbermayr – Simplon Wels
DNF Romain Charcosset Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin
DNF Antoine Grand Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin
DNF Thomas Acosta Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Karl Patrick Lauk Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Louis Pijourlet Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Drew Christensen Team Qhubeka
DNF Oskar Johansson Uno-X DARE DT
DNF Maxime Jarnet V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Thomas Joly V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Tao Quemere V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Sten Van Gucht V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Alessandro Iacchi Vini Zabú
DNF Daniel Pearson Vini Zabú
DNF Wout Van Elzakker Vini Zabú
Back To Top