skip to Main Content

Race Results:

Alpes Isère Tour – 2021

Information
Nation France
Date 23rd May
Where Pressins -> Crolles
What 5th stage
Distance 141.4 km

  • Stage
  • Overall
  • Youth
  • Points
  • Mountain
  • Sprint

Pos Rider Team Time UCI
01 Sjoerd Bax Metec – Solarwatt p/b Mantel 03:58:40 7
02 Jakub Otruba Elkov – Kasper + 00 3
03 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux + 00 1
04 Laurens Huys Bingoal Pauwels Sauces WB + 00
05 Jon Agirre Kern Pharma + 00
06 Adam Toupalik Elkov – Kasper + 01:39
07 Stuart Balfour Swiss Racing Academy + 01:39
08 Remy Mertz Bingoal Pauwels Sauces WB + 01:39
09 Martí Márquez Kern Pharma + 01:39
10 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 01:39
11 Michal Schlegel Elkov – Kasper + 01:39
12 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 01:39
13 Louis Richard EC Saint-Etienne Loire + 01:39
14 Anthon Charmig Uno-X DARE DT + 01:39
15 Luc Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:10
16 Clément Jolibert Team Pro Immo Nicolas Roux + 02:10
17 Mattéo Vercher Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 02:10
18 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 02:10
19 Edoardo Zardini Vini Zabú + 02:10
20 Moran Vermeulen Felbermayr – Simplon Wels + 02:10
21 Valentin Paret-Peintre AG2R Citroën U23 Team + 02:10
22 Piotr Brozyna Mazowsze Serce Polski + 02:10
23 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 02:10
24 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 02:20
25 Riccardo Zoidl Felbermayr – Simplon Wels + 03:05
26 Thijs De Lange Metec – Solarwatt p/b Mantel + 03:27
27 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli-Sidermec + 04:07
28 Daniel Turek Felbermayr – Simplon Wels + 07:30
29 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 07:30
30 Negasi Haylu Abreha Team Qhubeka + 07:30
31 Quentin Venner Bingoal Pauwels Sauces WB + 07:30
32 Andrea Mifsud Swiss Racing Academy + 07:30
33 Tom Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB + 07:30
34 Emil Toudal BHS – PL Belton Bornholm + 07:30
35 Mattia Bais Androni Giocattoli-Sidermec + 07:30
36 Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 07:30
37 Ivan Moreno Kern Pharma + 07:30
38 Magnus Brynsrud Uno-X DARE DT + 07:30
39 Mason Hollyman Israel Cycling Academy + 09:54
40 Mathias Bregnhøj BHS – PL Belton Bornholm + 09:54
41 Florent Castellarnau Team Pro Immo Nicolas Roux + 12:01
42 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 12:30
43 Mads Rahbek BHS – PL Belton Bornholm + 12:30
44 Ludvig Fischer Aasheim Uno-X DARE DT + 12:30
45 Thomas Devaux Charvieu-Chavagneux IC + 12:30
46 Jacques Lebreton EC Saint-Etienne Loire + 14:14
47 Lorenzo Germani Groupama-FDJ Conti + 14:16
48 Marijn Van Den Berg Groupama-FDJ Conti + 14:16
49 Marcus Sander Hansen BHS – PL Belton Bornholm + 14:16
50 Jan Barta Elkov – Kasper + 14:16
51 Mattia Guasco Team Qhubeka + 14:16
52 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 14:16
53 Savva Novikov Kern Pharma + 14:16
54 Dominik Neuman Elkov – Kasper + 14:16
55 Jocelyn Guillot Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 14:20
56 Andrea Di Renzo Vini Zabú + 14:20
57 Luca Chirico Androni Giocattoli-Sidermec + 14:20
58 Pawel Bernas Mazowsze Serce Polski + 15:07
59 Andrea Bartolozzi Vini Zabú + 15:07
60 Nils Lau Nyborg Broge BHS – PL Belton Bornholm + 16:46
61 Marcin Budzinski Mazowsze Serce Polski + 16:46
62 Pierre Gouault Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 16:48
63 Matthew Teggart V.C.Villefranche Beaujolais + 18:52
64 Martin Haring Dukla Banská Bystrica + 18:52
65 Léo Boileau EC Saint-Etienne Loire + 18:52
66 Maximilian Juillard V.C.Villefranche Beaujolais + 18:52
67 Aurélien Philibert Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 18:52
68 Alexandre Jamet Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 18:55
69 Ziga Groselj Felbermayr – Simplon Wels + 18:55
70 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 20:39
71 Lucas Serrieres Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 20:39
72 Gabin Finé Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 20:39
73 Joris Chaussinand AG2R Citroën U23 Team + 20:41
74 Manuel Bosch Felbermayr – Simplon Wels + 21:31
75 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team + 21:31
76 Tim Marsman Metec – Solarwatt p/b Mantel + 22:17
77 Emile Brenans Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 22:36
78 Loris Coss Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 22:36
79 Taj Jones Israel Cycling Academy + 22:36
80 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 22:36
81 Dylan Bouwmans Metec – Solarwatt p/b Mantel + 22:36
82 Ibon Ruiz Kern Pharma + 22:36
83 Joel Suter Bingoal Pauwels Sauces WB + 22:36
84 Joshua Gudnitz BHS – PL Belton Bornholm + 24:48
85 Adne Koster Metec – Solarwatt p/b Mantel + 25:52
86 Antoine Raugel Groupama-FDJ Conti + 27:38
87 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 28:26
88 Thomas Delphis AG2R Citroën U23 Team + 32:50
89 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team + 32:50
90 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team + 32:50
91 Jason Van Dalen Metec – Solarwatt p/b Mantel + 32:50
92 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 32:50
93 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 32:50
94 Marc Pritzen Team Qhubeka + 32:50
95 Antoine Roussel CR4C Roanne + 32:50
DNF Ziga Jerman Androni Giocattoli-Sidermec
DNF Arnaud Pfrimmer Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF Giacomo Ballabio Charvieu-Chavagneux IC
DNF Pierre Almeida Charvieu-Chavagneux IC
DNF Michael Kukrle Elkov – Kasper
DNF Alex Jaime Kern Pharma
DNF Adam Stachowiak Mazowsze Serce Polski
DNF Yannis Voisard Swiss Racing Academy
DNF Andi Bajc Felbermayr – Simplon Wels
DNF Antoine Grand Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin
DNF Karl Patrick Lauk Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Thomas Acosta Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Maxime Jarnet V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Thomas Joly V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Tao Quemere V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Alessandro Iacchi Vini Zabú
DNF Daniel Pearson Vini Zabú
Pos Rider Team Time
1 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti 18:52:40
2 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 05
3 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 46
4 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 01:01
5 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 01:07
6 Mattéo Vercher Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 03:15
7 Valentin Paret-Peintre AG2R Citroën U23 Team + 10:02
8 Mason Hollyman Israel Cycling Academy + 10:59
9 Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 11:31
10 Marijn Van Den Berg Groupama-FDJ Conti + 12:19
11 Ludvig Fischer Aasheim Uno-X DARE DT + 12:30
12 Andrea Mifsud Swiss Racing Academy + 14:38
13 Negasi Haylu Abreha Team Qhubeka + 15:05
14 Mattia Guasco Team Qhubeka + 16:45
15 Marcus Sander Hansen BHS – PL Belton Bornholm + 17:46
16 Savva Novikov Kern Pharma + 18:17
17 Magnus Brynsrud Uno-X DARE DT + 27:34
18 Tim Marsman Metec – Solarwatt p/b Mantel + 30:08
19 Jacques Lebreton EC Saint-Etienne Loire + 31:23
20 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 31:41
21 Taj Jones Israel Cycling Academy + 32:22
22 Ibon Ruiz Kern Pharma + 33:19
23 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 34:39
24 Maximilian Juillard V.C.Villefranche Beaujolais + 35:15
25 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 35:35
26 Joris Chaussinand AG2R Citroën U23 Team + 38:26
27 Loris Coss Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 40:19
28 Lorenzo Germani Groupama-FDJ Conti + 41:18
29 Adne Koster Metec – Solarwatt p/b Mantel + 41:45
30 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 41:57
31 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team + 43:18
32 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team + 43:40
33 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team + 44:02
34 Thomas Delphis AG2R Citroën U23 Team + 44:25
35 Joshua Gudnitz BHS – PL Belton Bornholm + 44:29
36 Andrea Bartolozzi Vini Zabú + 45:19
37 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 46:09
38 Antoine Raugel Groupama-FDJ Conti + 50:16
39 Marc Pritzen Team Qhubeka + 51:46
40 Antoine Roussel CR4C Roanne + 59:47
Back To Top