skip to Main Content

Race Results:

Baltic Chain Tour – 2021

Information
Nation
Estonia
Date 20th – 22nd August
CAT 2.2

Overall Youth Points Sprint Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti 10:46:14 40
02 Karl Patrick Lauk Estonia + 05 30
03 Antti-Jussi Juntunen Ampler Development Team + 14 25
04 Norbert Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 14 20
05 Evaldas Siskevicius Lithuania + 16 15
06 Mihkel Räim HRE Mazowsze Serce Polski + 16 10
07 Petr Fiala Topforex – ATT Investments PCT + 16 5
08 Tomas Barta Topforex – ATT Investments PCT + 16 3
09 Magnus Brynsrud Uno-X DARE DT + 17 3
10 Siim Kiskonen EC Saint-Etienne Loire + 18 3
11 Andris Vosekalns Latvia + 18
12 Gert Kivistik Peloton + 18
13 Hugo Page Groupama-FDJ Conti + 19
14 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 20
15 Maris Bogdanovics Latvia + 20
16 Ludvig Fischer Aasheim Uno-X DARE DT + 20
17 Robin Juel Skivild Uno-X DARE DT + 20
18 Kristers Ansons Ampler Development Team + 20
19 Ukko Peltonen Ampler Development Team + 20
20 Lorenzo Germani Groupama-FDJ Conti + 20
21 Aivaras Mikutis Ampler Development Team + 20
22 Adrian Kurek HRE Mazowsze Serce Polski + 20
23 Jiri Petrus Topforex – ATT Investments PCT + 20
24 Luc Dury EC Saint-Etienne Loire + 20
25 Joosep Mesi Peloton + 51
26 Gert Joeaar Estonia + 01:23
27 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 04:35
28 Oskar Johansson Uno-X DARE DT + 06:31
29 Aristidas Kelmelis Lithuania + 07:19
30 Jari Stravers Global Cycling Team + 07:32
31 Adrian Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 08:18
32 Mantas Bitinas Ampler Development Team + 10:18
33 Andzs Flaksis Latvia + 10:20
34 Jaakko Sillankorva Finland + 10:21
35 Martin Tjøtta Ringerike SK + 10:23
36 Magnus Sørbø Ringerike SK + 10:43
37 Edgaras Kovaliovas Memel CT + 10:48
38 Linus Kvist Sweden + 11:40
39 Norman Vahtra Estonia + 11:42
40 Henrik Hamm Wheelsports Metropol Racing + 11:50
41 Venantas Lasinis Lithuania + 11:50
42 Eelke Nikkels Global Cycling Team + 11:50
43 Mantas Januskevicius Lithuania + 11:50
44 Markus Knaapi Finland + 11:50
45 Jonathan Ahlsson Sweden + 11:50
46 Vladyslav Makogon Finland + 11:50
47 Joosep Sankmann EC Saint-Etienne Loire + 11:50
48 Jacob Eriksson Sweden + 11:50
49 Josten Vaidem Estonia + 11:50
50 Karel Tyrpekl Topforex – ATT Investments PCT + 11:50
51 Rokas Kmieliauskas Lithuania + 11:50
52 Tobias Aagaard Hansen Uno-X DARE DT + 11:50
53 Marcus Korsnes Ringerike SK + 11:50
54 Erik Bergström Frisk Sweden + 11:50
55 Petr Hetfleis Topforex – ATT Investments PCT + 11:50
56 Denas Masiulis EC Saint-Etienne Loire + 11:50
57 Petr Klabouch Topforex – ATT Investments PCT + 11:50
58 Hugo Forssell Sweden + 11:50
59 Arthur Lenne Berthold Rad Team + 12:01
60 Miles Scotson Groupama-FDJ Conti + 12:05
61 Peter Richter Berthold Rad Team + 12:08
62 Tom Mai Berthold Rad Team + 12:11
63 Magnus Wæhre Ringerike SK + 12:11
64 Oskars Dankbars Latvia + 12:15
65 Alekss Krasts Latvia + 12:15
66 Jon-Anders Bekken CK Torp + 12:31
67 Robin Fischer Wheelsports Metropol Racing + 12:42
68 Veeti Vainio Finland + 12:45
69 Lukas Talacka Memel CT + 12:45
70 Kirill Tarassov Estonia + 12:53
71 Marceli Boguslawski HRE Mazowsze Serce Polski + 14:06
72 Bjorn Bakker Global Cycling Team + 14:43
73 Mathias Skretteberg Ringerike SK + 15:36
74 Jokubas Zdanevicius Memel CT + 18:10
75 Lars Quadvlieg Global Cycling Team + 18:59
76 Runar Sekse CK Torp + 19:02
77 Tobiasz Pawlak HRE Mazowsze Serce Polski + 19:26
78 Martin Van de Pol Global Cycling Team + 19:38
79 Jesper Lindahl Finland + 19:38
80 Giovanni Schmieder Berthold Rad Team + 19:47
81 Dominik Merseburg Wheelsports Metropol Racing + 19:51
82 Mathieu Pellegrin Team France Defense + 19:51
83 Niels Frigge Berthold Rad Team + 19:51
84 Peeter Tarvis Estonia + 19:54
85 Justas Beniusis Lithuania + 20:24
86 Ats Uulimaa Peloton + 22:03
87 Martins Bruno Binovskis Latvia + 26:49
88 Mindaugas Striska Memel CT + 27:00
89 Robert Schreiber Berthold Rad Team + 27:36
90 Peter Merx Global Cycling Team + 27:36
91 Markus Leidt Peloton + 32:56
92 Nicolas Colluccini Team France Defense + 35:12
93 Stevan Kervadec Team France Defense + 35:17
94 Corentin Lesage EC Saint-Etienne Loire + 35:20
95 Mantas Staliunas Memel CT + 37:06
DNF Victor Hillerström Rundh Sweden
DNF Erki Laanemäe Ampler Development Team
DNF Kasper Steen Enstad CK Torp
DNF Erik Gellein Halvorsen CK Torp
DNF Petter Sørensen CK Torp
DNF Julien Flachon EC Saint-Etienne Loire
DNF Joseph Pidcock Groupama-FDJ Conti
DNF Darijus Dzervus Memel CT
DNF Robin Möll Peloton
DNF Rait Veevo Peloton
DNF Ivar Dyngeland Vik Ringerike SK
DNF Pascal Bousquet Team France Defense
DNF Julien Gueydon Team France Defense
DNF Mathias Lauer Wheelsports Metropol Racing
DNF Marc Lauf Wheelsports Metropol Racing
DNF Hannes Walter Wheelsports Metropol Racing
Back To Top