skip to Main Content

Race Results:

Belgrade Banjaluka – 2022

Information
Nation
Bosnia&Herzegovina
Date 15th April
Where Bijeljina -> Vlasenica
What 3rd stage
Distance 124 km
Classification 2.1

Stage Overall Youth Points Mountain Sprint Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Jakub Kaczmarek HRE Mazowsze Serce Polski 02:49:20 14
02 Lennert Teugels Tarteletto-Isorex + 00 5
03 Rainer Kepplinger Hrinkow Advarics + 00 3
04 Jonas Rapp Hrinkow Advarics + 00
05 Gianni Marchand Tarteletto-Isorex + 03
06 Patryk Stosz Voster ATS Team + 01:56
07 Marceli Boguslawski HRE Mazowsze Serce Polski + 01:56
08 Gregor Matija Cerne Meridiana Kamen Team + 01:56
09 Ziga Horvat Adria Mobil + 01:56
10 Timon Loderer Hrinkow Advarics + 01:56
11 Tilen Finkst Adria Mobil + 01:56
12 Pawel Szostka Santic-Wibatech + 01:56
13 Andreas Goeman Tarteletto-Isorex + 01:56
14 Thomas Pesenti Beltrami TSA Tre Colli + 01:56
15 Francesco Di Felice Gallina Ecotek Lucchini + 01:56
16 Walter Calzoni Gallina Ecotek Lucchini + 01:56
17 Patrick Reißig Maloja Pushbikers + 01:56
18 Jaka Primozic Hrinkow Advarics + 01:56
19 Matej Drinovec Cycling Team Kranj + 01:56
20 Piotr Pekala Santic-Wibatech + 01:56
21 Matic Zumer Slovenia + 01:56
22 Vedad Karic Meridiana Kamen Team + 01:56
23 Felix Ritzinger WSA KTM Graz p/b Leomo + 01:56
24 Jacob Relaes Tarteletto-Isorex + 01:56
25 Jeroen Eyskens Tarteletto-Isorex + 01:56
26 Michael Konczer Hrinkow Advarics + 01:56
27 Bauyrzhan Zhaparuly Vino Sko Team + 01:56
28 Marko Pavlic Slovenia + 01:56
29 Sergej Maksimovic Bosnia + 01:56
30 Alexandr Semenov Vino Sko Team + 01:56
31 Lukas Kubis Dukla Banská Bystrica + 01:56
32 Marcin Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 01:56
33 Manuel Bosch Hrinkow Advarics + 01:56
34 Vid Jeromel Cycling Team Kranj + 02:04
35 Mihael Stajnar Slovenia + 02:04
36 Ilkhan Dostiyev Vino Sko Team + 02:04
37 Davide Bauce Gallina Ecotek Lucchini + 02:04
38 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Santic + 02:27
39 David Per Adria Mobil + 02:47
40 Ognjen Ilic Serbia + 02:52
41 Daniel Auer WSA KTM Graz p/b Leomo + 02:54
42 Matias Fitzwater EuroCyclingTrips Pro Cycling + 03:07
43 Jakob Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 03:07
44 Matteo Bertrand Meridiana Kamen Team + 03:12
45 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica + 03:23
46 Matteo Freddi Beltrami TSA Tre Colli + 03:39
47 Antonio Barac Meridiana Kamen Team + 01:56
48 Aljaz Jarc Adria Mobil + 04:11
49 Kristijan Hocevar Adria Mobil + 04:11
50 Luca Cibrario Beltrami TSA Tre Colli + 04:11
51 Philipp Hofbauer WSA KTM Graz p/b Leomo + 04:28
52 Alan Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 05:09
53 Patrik Tybor Dukla Banská Bystrica + 06:35
54 Bartlomiej Proc Santic-Wibatech + 06:47
55 Justin McQuerry Team Novo Nordisk Development + 06:47
56 Enej Mertelj Cycling Team Kranj + 08:10
57 Andrej Cerne Cycling Team Kranj + 08:10
58 Fabijan Kralj Ljubljana Gusto Santic + 08:10
59 Luka Turkulov Cycling Team Kranj + 08:10
60 Marko Kondic Bosnia + 08:10
61 Jonas Hosp Union Raiffeisen Radteam Tirol + 08:10
62 Dusan Kalaba Serbia + 08:10
63 Doriand Percrule Team Novo Nordisk Development + 08:10
64 Lucas Daugé Team Novo Nordisk Development + 08:10
65 Jernej Hribar Ljubljana Gusto Santic + 08:10
66 Leo Kerschbaumer WSA KTM Graz p/b Leomo + 08:10
67 Daniel Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 08:10
68 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 08:10
69 Teo Pecnik Ljubljana Gusto Santic + 08:10
70 Pietro Aimonetto Beltrami TSA Tre Colli + 08:10
71 Stevan Klisuric Meridiana Kamen Team + 08:10
72 Marko Tomic Ferei-CCN Metalac + 08:10
73 Max Bien Ferei-CCN Metalac + 08:10
74 Martin Haring Dukla Banská Bystrica + 08:10
75 Tobiasz Pawlak HRE Mazowsze Serce Polski + 08:10
76 Riccardo Perani Gallina Ecotek Lucchini + 08:10
77 Adrian Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 08:10
78 Norbert Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 08:10
79 Andrea Gatti Gallina Ecotek Lucchini + 08:10
80 Marius Wold Tarteletto-Isorex + 08:10
81 Andrea Biancalani Beltrami TSA Tre Colli + 08:10
82 Leon Sarc Cycling Team Kranj + 08:10
83 Patrick Haller Santic-Wibatech + 08:10
84 Michael Peter Santic-Wibatech + 08:10
85 Rick Nobel EuroCyclingTrips Pro Cycling + 08:45
86 Viktor Filutas Adria Mobil + 08:45
87 Bartosz Rudyk Santic-Wibatech + 08:45
88 Marko Stankovic Serbia + 09:50
89 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 09:50
90 Celestin Wattelle Team Novo Nordisk Development + 09:50
91 Husein Selimovic Bosnia + 09:50
92 Jovan Divnic Meridiana Kamen Team + 09:50
93 Filip Lohinskiy Dukla Banská Bystrica + 09:50
94 Pablo Alejandro Wilches Ferei-CCN Metalac + 09:50
95 Luka Vrhovnik Slovenia + 09:50
96 Robert Jenko Slovenia + 09:50
97 Igor Romanov Vino Sko Team + 09:50
98 Jonas Sonnleitner Santic-Wibatech + 09:50
99 Jaka Spoljar Adria Mobil + 09:50
100 Jaka Vovk Cycling Team Kranj + 09:50
101 Alexander Gratzer WSA KTM Graz p/b Leomo + 09:50
102 Declan Irvine Team Novo Nordisk Development + 09:50
103 Mateusz Kostanski Voster ATS Team + 09:50
104 Felix Meo Maloja Pushbikers + 09:50
105 Vladimir Koltunov Vino Sko Team + 09:50
106 Stefan Marbler WSA KTM Graz p/b Leomo + 09:50
107 Bernhard Lube Union Raiffeisen Radteam Tirol + 09:50
108 Adam Hansen WSA KTM Graz p/b Leomo + 09:50
109 Thomas Peyroton-Dartet EuroCyclingTrips Pro Cycling + 09:50
110 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 09:50
111 Marko Danilovic Ferei-CCN Metalac + 09:50
112 Mattia Gardi Beltrami TSA Tre Colli + 09:50
113 Matic Macek Ljubljana Gusto Santic + 10:55
114 Aleksandar Bukvic Serbia + 10:55
115 Szymon Rekita Voster ATS Team + 11:15
116 Guillaume Soula EuroCyclingTrips Pro Cycling + 12:45
117 Igor Nadoveza Serbia + 12:45
118 Daniil Kirnos Vino Sko Team + 12:45
119 Vladimir Mulagaleyev Vino Sko Team + 12:45
120 Daniel Bichlmann Maloja Pushbikers + 12:45
121 Armin Holzknecht Union Raiffeisen Radteam Tirol + 12:45
122 Paul Rudys Maloja Pushbikers + 12:45
123 Aleksandar Radmilac Ferei-CCN Metalac + 12:45
124 Dorde Duric Serbia + 12:45
125 Lorenzo Marenzi Meridiana Kamen Team + 12:45
126 Filippo Fortin Maloja Pushbikers + 12:45
127 Thibau Verhofstadt Tarteletto-Isorex + 12:45
128 Krzysztof Parma Voster ATS Team + 12:45
129 Matteo Pongiluppi Gallina Ecotek Lucchini + 12:45
130 Mihajlo Bolic Serbia + 12:45
131 Nigel De Sota Team Novo Nordisk Development + 12:45
132 Siméon Green EuroCyclingTrips Pro Cycling + 12:45
133 Blaz Avbelj Ljubljana Gusto Santic + 12:45
134 Jakub Murias Voster ATS Team + 12:45
135 Erik Baska Dukla Banská Bystrica + 12:45
136 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 12:45
137 Philip Weber Maloja Pushbikers + 13:25
138 Sacha Biétry Team Novo Nordisk Development + 13:25
139 Dorde Kupusovic Ferei-CCN Metalac + 14:25
DNF Ziga Jerman Ljubljana Gusto Santic
DNF Sebastian Putz Union Raiffeisen Radteam Tirol
Pos Rider Team Time
01 Walter Calzoni Gallina Ecotek Lucchini 05:17:36
02 Lukas Kubis Dukla Banská Bystrica + 04
03 Bauyrzhan Zhaparuly Vino Sko Team + 18
04 Vid Jeromel Cycling Team Kranj + 27
05 Ilkhan Dostiyev Vino Sko Team + 36
06 Sergej Maksimovic Bosnia + 01:08
07 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica + 01:31
08 Matteo Freddi Beltrami TSA Tre Colli + 01:52
09 Philipp Hofbauer WSA KTM Graz p/b Leomo + 02:43
10 Mihael Stajnar Slovenia + 02:46
11 Jakob Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 04:57
12 Leo Kerschbaumer WSA KTM Graz p/b Leomo + 06:15
13 Fabijan Kralj Ljubljana Gusto Santic + 06:21
14 Andrea Biancalani Beltrami TSA Tre Colli + 06:23
15 Jernej Hribar Ljubljana Gusto Santic + 06:31
16 Luka Turkulov Cycling Team Kranj + 06:33
17 Pietro Aimonetto Beltrami TSA Tre Colli + 06:33
18 Riccardo Perani Gallina Ecotek Lucchini + 06:41
19 Andrea Gatti Gallina Ecotek Lucchini + 06:43
20 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 06:45
21 Max Bien Ferei-CCN Metalac + 06:56
22 Andrej Cerne Cycling Team Kranj + 07:26
23 Marko Kondic Bosnia + 07:49
24 Jaka Spoljar Adria Mobil + 07:51
25 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 07:54
26 Teo Pecnik Ljubljana Gusto Santic + 08:01
27 Celestin Wattelle Team Novo Nordisk Development + 08:05
28 Enej Mertelj Cycling Team Kranj + 08:10
29 Jovan Divnic Meridiana Kamen Team + 08:14
30 Michael Peter Santic-Wibatech + 08:20
31 Igor Romanov Vino Sko Team + 08:22
32 Jaka Vovk Cycling Team Kranj + 08:23
33 Pablo Alejandro Wilches Ferei-CCN Metalac + 08:26
34 Stefan Marbler WSA KTM Graz p/b Leomo + 08:29
35 Bernhard Lube Union Raiffeisen Radteam Tirol + 09:04
36 Matic Macek Ljubljana Gusto Santic + 09:16
37 Vladimir Koltunov Vino Sko Team + 09:19
38 Filip Lohinskiy Dukla Banská Bystrica + 09:23
39 Husein Selimovic Bosnia + 09:29
40 Mattia Gardi Beltrami TSA Tre Colli + 10:09
41 Matteo Pongiluppi Gallina Ecotek Lucchini + 10:58
42 Vladimir Mulagaleyev Vino Sko Team + 11:19
43 Alexander Gratzer WSA KTM Graz p/b Leomo + 11:29
44 Dorde Duric Serbia + 11:29
45 Igor Nadoveza Serbia + 11:55
46 Blaz Avbelj Ljubljana Gusto Santic + 12:36
47 Mihajlo Bolic Serbia + 12:47
48 Sacha Biétry Team Novo Nordisk Development + 13:33
49 Daniil Kirnos Vino Sko Team + 14:39
50 Aleksandar Radmilac Ferei-CCN Metalac + 16:19

,

Back To Top