skip to Main Content

Race Results:

Belgrade Banjaluka – 2022

Information
Nation
Bosnia&Herzegovina
Date 16th April
Where Doboj -> Prijedor
What 4th stage
Distance 165 km
Classification 2.1

Stage Overall Youth Points Mountain Sprint Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Alan Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski 03:40:21 14
02 David Per Adria Mobil + 00 5
03 Patrick Reißig Maloja Pushbikers + 00 3
04 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Santic + 00
05 Aljaz Jarc Adria Mobil + 00
06 Felix Ritzinger WSA KTM Graz p/b Leomo + 00
07 Alexandr Semenov Vino Sko Team + 00
08 Lennert Teugels Tarteletto-Isorex + 00
09 Filippo Fortin Maloja Pushbikers + 12
10 Francesco Di Felice Gallina Ecotek Lucchini + 12
11 Marceli Boguslawski HRE Mazowsze Serce Polski + 12
12 Thibau Verhofstadt Tarteletto-Isorex + 12
13 Andrea Biancalani Beltrami TSA Tre Colli + 12
14 Dusan Kalaba Serbia + 12
15 Patryk Stosz Voster ATS Team + 12
16 Tilen Finkst Adria Mobil + 12
17 Daniel Auer WSA KTM Graz p/b Leomo + 12
18 Jacob Relaes Tarteletto-Isorex + 12
19 Thomas Pesenti Beltrami TSA Tre Colli + 12
20 Andreas Goeman Tarteletto-Isorex + 12
21 Jaka Spoljar Adria Mobil + 12
22 Matic Macek Ljubljana Gusto Santic + 12
23 Pawel Szostka Santic-Wibatech + 12
24 Celestin Wattelle Team Novo Nordisk Development + 12
25 Vladimir Mulagaleyev Vino Sko Team + 12
26 Mihael Stajnar Slovenia + 12
27 Jovan Divnic Meridiana Kamen Team + 12
28 Robert Jenko Slovenia + 12
29 Matej Drinovec Cycling Team Kranj + 12
30 Leo Kerschbaumer WSA KTM Graz p/b Leomo + 12
31 Vedad Karic Meridiana Kamen Team + 12
32 Declan Irvine Team Novo Nordisk Development + 12
33 Doriand Percrule Team Novo Nordisk Development + 12
34 Jakub Kaczmarek HRE Mazowsze Serce Polski + 12
35 Antonio Barac Meridiana Kamen Team + 12
36 Matteo Freddi Beltrami TSA Tre Colli + 12
37 Walter Calzoni Gallina Ecotek Lucchini + 12
38 Jaka Vovk Cycling Team Kranj + 12
39 Lukas Kubis Dukla Banská Bystrica + 12
40 Bernhard Lube Union Raiffeisen Radteam Tirol + 12
41 Jeroen Eyskens Tarteletto-Isorex + 12
42 Vid Jeromel Cycling Team Kranj + 12
43 Felix Meo Maloja Pushbikers + 12
44 Gianni Marchand Tarteletto-Isorex + 12
45 Jonas Rapp Hrinkow Advarics + 12
46 Bartlomiej Proc Santic-Wibatech + 12
47 Jernej Hribar Ljubljana Gusto Santic + 12
48 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 12
49 Marius Wold Tarteletto-Isorex + 12
50 Matias Fitzwater EuroCyclingTrips Pro Cycling + 12
51 Sergej Maksimovic Bosnia + 12
52 Piotr Pekala Santic-Wibatech + 12
53 Lorenzo Marenzi Meridiana Kamen Team + 12
54 Filip Lohinskiy Dukla Banská Bystrica + 12
55 Aleksandar Bukvic Serbia + 12
56 Marko Pavlic Slovenia + 12
57 Ognjen Ilic Serbia + 12
58 Blaz Avbelj Ljubljana Gusto Santic + 12
59 Mateusz Kostanski Voster ATS Team + 12
60 Rainer Kepplinger Hrinkow Advarics + 12
61 Igor Romanov Vino Sko Team + 12
62 Jonas Hosp Union Raiffeisen Radteam Tirol + 12
63 Luca Cibrario Beltrami TSA Tre Colli + 12
64 Armin Holzknecht Union Raiffeisen Radteam Tirol + 12
65 Teo Pecnik Ljubljana Gusto Santic + 12
66 Michael Konczer Hrinkow Advarics + 12
67 Bauyrzhan Zhaparuly Vino Sko Team + 12
68 Manuel Bosch Hrinkow Advarics + 12
69 Matic Zumer Slovenia + 12
70 Marko Stankovic Serbia + 12
71 Szymon Rekita Voster ATS Team + 12
72 Jakob Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 12
73 Dorde Duric Serbia + 12
74 Marko Kondic Bosnia + 12
75 Justin McQuerry Team Novo Nordisk Development + 12
76 Jaka Primozic Hrinkow Advarics + 12
77 Stevan Klisuric Meridiana Kamen Team + 12
78 Jakub Murias Voster ATS Team + 12
79 Ilkhan Dostiyev Vino Sko Team + 12
80 Viktor Filutas Adria Mobil + 12
81 Kristijan Hocevar Adria Mobil + 12
82 Timon Loderer Hrinkow Advarics + 12
83 Andrea Gatti Gallina Ecotek Lucchini + 12
84 Ziga Horvat Adria Mobil + 12
85 Husein Selimovic Bosnia + 12
86 Alexander Gratzer WSA KTM Graz p/b Leomo + 12
87 Davide Bauce Gallina Ecotek Lucchini + 12
88 Philipp Hofbauer WSA KTM Graz p/b Leomo + 26
89 Luka Turkulov Cycling Team Kranj + 26
90 Daniel Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 26
91 Martin Haring Dukla Banská Bystrica + 26
92 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica + 26
93 Erik Baska Dukla Banská Bystrica + 26
94 Daniel Bichlmann Maloja Pushbikers + 26
95 Riccardo Perani Gallina Ecotek Lucchini + 29
96 Andrej Cerne Cycling Team Kranj + 42
97 Leon Sarc Cycling Team Kranj + 42
98 Enej Mertelj Cycling Team Kranj + 42
99 Marcin Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 46
100 Vladimir Koltunov Vino Sko Team + 46
101 Thomas Peyroton-Dartet EuroCyclingTrips Pro Cycling + 46
102 Lucas Daugé Team Novo Nordisk Development + 46
103 Pablo Alejandro Wilches Ferei-CCN Metalac + 46
104 Daniil Kirnos Vino Sko Team + 46
105 Jonas Sonnleitner Santic-Wibatech + 44
106 Philip Weber Maloja Pushbikers + 53
107 Norbert Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 53
108 Matteo Pongiluppi Gallina Ecotek Lucchini + 53
109 Patrik Tybor Dukla Banská Bystrica + 57
110 Igor Nadoveza Serbia + 57
111 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 57
112 Max Bien Ferei-CCN Metalac + 57
113 Marko Tomic Ferei-CCN Metalac + 57
114 Stefan Marbler WSA KTM Graz p/b Leomo + 01:01
115 Fabijan Kralj Ljubljana Gusto Santic + 01:01
116 Pietro Aimonetto Beltrami TSA Tre Colli + 01:01
117 Krzysztof Parma Voster ATS Team + 01:01
118 Adam Hansen WSA KTM Graz p/b Leomo + 01:01
119 Rick Nobel EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:01
120 Luka Vrhovnik Slovenia + 01:01
121 Mihajlo Bolic Serbia + 01:01
122 Siméon Green EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:01
123 Michael Peter Santic-Wibatech + 01:10
124 Tobiasz Pawlak HRE Mazowsze Serce Polski + 02:14
125 Adrian Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 02:14
126 Guillaume Soula EuroCyclingTrips Pro Cycling + 02:47
127 Matteo Bertrand Meridiana Kamen Team + 02:47
128 Paul Rudys Maloja Pushbikers + 02:47
129 Mattia Gardi Beltrami TSA Tre Colli + 02:47
130 Marko Danilovic Ferei-CCN Metalac + 02:47
131 Nigel De Sota Team Novo Nordisk Development + 03:31
132 Gregor Matija Cerne Meridiana Kamen Team + 04:04
133 Aleksandar Radmilac Ferei-CCN Metalac + 04:04
134 Sacha Biétry Team Novo Nordisk Development + 04:33
DNS Tim Wollenberg Maloja Pushbikers
DNS Pawel Cieslik Voster ATS Team
DNF Dorde Kupusovic Ferei-CCN Metalac
DNF Patrick Haller Santic-Wibatech
DNF Bartosz Rudyk Santic-Wibatech
Pos Rider Team Time
01 Walter Calzoni Gallina Ecotek Lucchini 08:58:09
02 Lukas Kubis Dukla Banská Bystrica + 04
03 Bauyrzhan Zhaparuly Vino Sko Team + 18
04 Vid Jeromel Cycling Team Kranj + 27
05 Ilkhan Dostiyev Vino Sko Team + 36
06 Sergej Maksimovic Bosnia + 01:08
07 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica + 01:45
08 Matteo Freddi Beltrami TSA Tre Colli + 01:52
09 Mihael Stajnar Slovenia + 02:46
10 Philipp Hofbauer WSA KTM Graz p/b Leomo + 02:57
11 Jakob Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 04:57
12 Leo Kerschbaumer WSA KTM Graz p/b Leomo + 06:15
13 Andrea Biancalani Beltrami TSA Tre Colli + 06:23
14 Jernej Hribar Ljubljana Gusto Santic + 06:31
15 Andrea Gatti Gallina Ecotek Lucchini + 06:43
16 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 06:45
17 Luka Turkulov Cycling Team Kranj + 06:47
18 Riccardo Perani Gallina Ecotek Lucchini + 06:58
19 Fabijan Kralj Ljubljana Gusto Santic + 07:10
20 Pietro Aimonetto Beltrami TSA Tre Colli + 07:22
21 Max Bien Ferei-CCN Metalac + 07:41
22 Marko Kondic Bosnia + 07:49
23 Jaka Spoljar Adria Mobil + 07:51
24 Andrej Cerne Cycling Team Kranj + 07:56
25 Teo Pecnik Ljubljana Gusto Santic + 08:01
26 Celestin Wattelle Team Novo Nordisk Development + 08:05
27 Jovan Divnic Meridiana Kamen Team + 08:14
28 Igor Romanov Vino Sko Team + 08:22
29 Jaka Vovk Cycling Team Kranj + 08:23
30 Enej Mertelj Cycling Team Kranj + 08:40
31 Pablo Alejandro Wilches Ferei-CCN Metalac + 09:00
32 Bernhard Lube Union Raiffeisen Radteam Tirol + 09:04
33 Matic Macek Ljubljana Gusto Santic + 09:16
34 Stefan Marbler WSA KTM Graz p/b Leomo + 09:18
35 Michael Peter Santic-Wibatech + 09:18
36 Filip Lohinskiy Dukla Banská Bystrica + 09:23
37 Husein Selimovic Bosnia + 09:29
38 Vladimir Koltunov Vino Sko Team + 09:53
39 Vladimir Mulagaleyev Vino Sko Team + 11:19
40 Dorde Duric Serbia + 11:29
41 Alexander Gratzer WSA KTM Graz p/b Leomo + 11:29
42 Matteo Pongiluppi Gallina Ecotek Lucchini + 11:39
43 Blaz Avbelj Ljubljana Gusto Santic + 12:36
44 Igor Nadoveza Serbia + 12:40
45 Mattia Gardi Beltrami TSA Tre Colli + 12:44
46 Mihajlo Bolic Serbia + 13:36
47 Daniil Kirnos Vino Sko Team + 15:13
48 Sacha Biétry Team Novo Nordisk Development + 17:54
49 Aleksandar Radmilac Ferei-CCN Metalac + 20:11

,

Back To Top