skip to Main Content

Race Results:

Belgrade Banjaluka – 2022

Information
Nation
Bosnia&Herzegovina
Date 13th – 17th April
CAT 2.1

Overall Youth Points Mountain Sprint Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Jakub Kaczmarek HRE Mazowsze Serce Polski 12:07:25 125
02 Gianni Marchand Tarteletto-Isorex + 18 85
03 Lennert Teugels Tarteletto-Isorex + 01:26 70
04 Jonas Rapp Hrinkow Advarics + 01:54 60
05 Rainer Kepplinger Hrinkow Advarics + 02:00 50
06 Andreas Goeman Tarteletto-Isorex + 02:01 40
07 Tilen Finkst Adria Mobil + 02:11 35
08 Ziga Horvat Adria Mobil + 02:11 30
09 Francesco Di Felice Gallina Ecotek Lucchini + 02:14 25
10 Marceli Boguslawski HRE Mazowsze Serce Polski + 02:15 20
11 Piotr Pekala Santic-Wibatech + 02:17 15
12 Jacob Relaes Tarteletto-Isorex + 02:22 10
13 Patryk Stosz Voster ATS Team + 02:28 5
14 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Santic + 02:40 5
15 David Per Adria Mobil + 02:44 5
16 Daniel Auer WSA KTM Graz p/b Leomo + 03:13 3
17 Patrick Reißig Maloja Pushbikers + 03:27 3
18 Marcin Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 03:33 3
19 Walter Calzoni Gallina Ecotek Lucchini + 03:43 3
20 Lukas Kubis Dukla Banská Bystrica + 03:47 3
21 Alexandr Semenov Vino Sko Team + 03:49 3
22 Timon Loderer Hrinkow Advarics + 03:50 3
23 Manuel Bosch Hrinkow Advarics + 03:50 3
24 Matic Zumer Slovenia + 03:51 3
25 Thomas Pesenti Beltrami TSA Tre Colli + 03:52 3
26 Vedad Karic Meridiana Kamen Team + 03:53
27 Antonio Barac Meridiana Kamen Team + 03:53
28 Davide Bauce Gallina Ecotek Lucchini + 04:01
29 Matej Drinovec Cycling Team Kranj + 04:02
30 Jeroen Eyskens Tarteletto-Isorex + 04:03
31 Bauyrzhan Zhaparuly Vino Sko Team + 04:06
32 Vid Jeromel Cycling Team Kranj + 04:10
33 Ilkhan Dostiyev Vino Sko Team + 04:19
34 Kristijan Hocevar Adria Mobil + 04:26
35 Aljaz Jarc Adria Mobil + 04:33
36 Michael Konczer Hrinkow Advarics + 04:47
37 Sergej Maksimovic Bosnia + 04:51
38 Ognjen Ilic Serbia + 04:52
39 Alan Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 04:57
40 Matias Fitzwater EuroCyclingTrips Pro Cycling + 05:15
41 Matteo Freddi Beltrami TSA Tre Colli + 05:35
42 Pawel Szostka Santic-Wibatech + 05:40
43 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica + 05:44
44 Luca Cibrario Beltrami TSA Tre Colli + 06:22
45 Mihael Stajnar Slovenia + 06:29
46 Philipp Hofbauer WSA KTM Graz p/b Leomo + 06:45
47 Bartlomiej Proc Santic-Wibatech + 07:08
48 Gregor Matija Cerne Meridiana Kamen Team + 07:45
49 Andrea Biancalani Beltrami TSA Tre Colli + 08:37
50 Jakob Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 08:45
51 Bartosz Rudyk Santic-Wibatech + 08:58
52 Justin McQuerry Team Novo Nordisk Development + 08:59
53 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 08:59
54 Patrik Tybor Dukla Banská Bystrica + 09:26
55 Jaka Primozic Hrinkow Advarics + 09:56
56 Marko Pavlic Slovenia + 09:57
57 Leo Kerschbaumer WSA KTM Graz p/b Leomo + 09:58
58 Doriand Percrule Team Novo Nordisk Development + 10:07
59 Stevan Klisuric Meridiana Kamen Team + 10:07
60 Dusan Kalaba Serbia + 10:10
61 Mateusz Kostanski Voster ATS Team + 10:13
62 Jernej Hribar Ljubljana Gusto Santic + 10:19
63 Martin Haring Dukla Banská Bystrica + 10:20
64 Luka Turkulov Cycling Team Kranj + 10:30
65 Felix Meo Maloja Pushbikers + 10:51
66 Jonas Hosp Union Raiffeisen Radteam Tirol + 10:52
67 Viktor Filutas Adria Mobil + 10:52
68 Norbert Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 10:53
69 Fabijan Kralj Ljubljana Gusto Santic + 10:53
70 Riccardo Perani Gallina Ecotek Lucchini + 11:04
71 Pietro Aimonetto Beltrami TSA Tre Colli + 11:10
72 Szymon Rekita Voster ATS Team + 11:26
73 Jaka Spoljar Adria Mobil + 11:34
74 Teo Pecnik Ljubljana Gusto Santic + 11:44
75 Robert Jenko Slovenia + 11:50
76 Declan Irvine Team Novo Nordisk Development + 11:52
77 Marko Stankovic Serbia + 12:00
78 Jaka Vovk Cycling Team Kranj + 12:06
79 Igor Romanov Vino Sko Team + 12:10
80 Tobiasz Pawlak HRE Mazowsze Serce Polski + 12:14
81 Enej Mertelj Cycling Team Kranj + 12:23
82 Bernhard Lube Union Raiffeisen Radteam Tirol + 12:47
83 Jovan Divnic Meridiana Kamen Team + 12:50
84 Filippo Fortin Maloja Pushbikers + 12:53
85 Jakub Murias Voster ATS Team + 12:56
86 Andrej Cerne Cycling Team Kranj + 12:57
87 Matic Macek Ljubljana Gusto Santic + 12:59
88 Filip Lohinskiy Dukla Banská Bystrica + 13:11
89 Michael Peter Santic-Wibatech + 13:24
90 Stefan Marbler WSA KTM Graz p/b Leomo + 13:24
91 Husein Selimovic Bosnia + 13:28
92 Adrian Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 14:03
93 Adam Hansen WSA KTM Graz p/b Leomo + 14:36
94 Thibau Verhofstadt Tarteletto-Isorex + 14:45
95 Vladimir Mulagaleyev Vino Sko Team + 15:02
96 Jonas Sonnleitner Santic-Wibatech + 15:02
97 Dorde Duric Serbia + 15:12
98 Alexander Gratzer WSA KTM Graz p/b Leomo + 15:17
99 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 15:57
100 Blaz Avbelj Ljubljana Gusto Santic + 16:24
101 Marius Wold Tarteletto-Isorex + 16:35
102 Krzysztof Parma Voster ATS Team + 16:58
103 Celestin Wattelle Team Novo Nordisk Development + 17:06
104 Daniel Bichlmann Maloja Pushbikers + 17:34
105 Mattia Gardi Beltrami TSA Tre Colli + 18:09
106 Paul Rudys Maloja Pushbikers + 19:10
107 Nigel De Sota Team Novo Nordisk Development + 20:00
108 Marko Kondic Bosnia + 21:01
109 Thomas Peyroton-Dartet EuroCyclingTrips Pro Cycling + 22:08
110 Lucas Daugé Team Novo Nordisk Development + 22:24
111 Rick Nobel EuroCyclingTrips Pro Cycling + 23:53
112 Leon Sarc Cycling Team Kranj + 24:40
113 Andrea Gatti Gallina Ecotek Lucchini + 25:57
114 Aleksandar Bukvic Serbia + 26:28
115 Lorenzo Marenzi Meridiana Kamen Team + 27:48
116 Igor Nadoveza Serbia + 28:24
117 Mihajlo Bolic Serbia + 29:20
118 Philip Weber Maloja Pushbikers + 30:19
119 Daniil Kirnos Vino Sko Team + 31:57
DNF Hamza Fazlic Bosnia
DNF Aldin Joldic Bosnia
DNF Luka Vrhovnik Slovenia
DNF Erik Baska Dukla Banská Bystrica
DNF Siméon Green EuroCyclingTrips Pro Cycling
DNF Robert Orr EuroCyclingTrips Pro Cycling
DNF Guillaume Soula EuroCyclingTrips Pro Cycling
DNF Max Bien Ferei-CCN Metalac
DNF Marko Danilovic Ferei-CCN Metalac
DNF Dorde Kupusovic Ferei-CCN Metalac
DNF Aleksandar Radmilac Ferei-CCN Metalac
DNF Marko Tomic Ferei-CCN Metalac
DNF Pablo Alejandro Wilches Ferei-CCN Metalac
DNF Matteo Pongiluppi Gallina Ecotek Lucchini
DNF Kyrylo Tsarenko Gallina Ecotek Lucchini
DNF Ziga Jerman Ljubljana Gusto Santic
DNF Tim Wollenberg Maloja Pushbikers
DNF Matteo Bertrand Meridiana Kamen Team
DNF Patrick Haller Santic-Wibatech
DNF Bartosz Rudyk Santic-Wibatech
DNF Sacha Biétry Team Novo Nordisk Development
DNF Armin Holzknecht Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF Sebastian Putz Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF Daniel Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF Vladimir Koltunov Vino Sko Team
DNF Pawel Cieslik Voster ATS Team
DNF Felix Ritzinger WSA KTM Graz p/b Leomo

,

Back To Top