skip to Main Content

Race Results:

Belgrade Banjaluka – 2022

Information
Nation
Bosnia&Herzegovina
Date 17th April
Where Derventa -> Banjaluka
What 5th stage
Distance 155 km
Classification 2.1

Stage Overall Youth Points Mountain Sprint Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Andreas Goeman Tarteletto-Isorex 03:11:30 14
02 Patryk Stosz Voster ATS Team + 00 5
03 Bartosz Rudyk Santic-Wibatech + 00 3
04 Francesco Di Felice Gallina Ecotek Lucchini + 00
05 Jacob Relaes Tarteletto-Isorex + 00
06 Daniel Auer WSA KTM Graz p/b Leomo + 00
07 Filippo Fortin Maloja Pushbikers + 00
08 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 00
09 David Per Adria Mobil + 00
10 Ziga Horvat Adria Mobil + 00
11 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Santic + 00
12 Mateusz Kostanski Voster ATS Team + 00
13 Alan Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 00
14 Andrea Biancalani Beltrami TSA Tre Colli + 00
15 Gianni Marchand Tarteletto-Isorex + 00
16 Kristijan Hocevar Adria Mobil + 00
17 Piotr Pekala Santic-Wibatech + 00
18 Aljaz Jarc Adria Mobil + 00
19 Jakub Kaczmarek HRE Mazowsze Serce Polski + 00
20 Szymon Rekita Voster ATS Team + 00
21 Marceli Boguslawski HRE Mazowsze Serce Polski + 00
22 Felix Meo Maloja Pushbikers + 00
23 Jakub Murias Voster ATS Team + 00
24 Bartlomiej Proc Santic-Wibatech + 00
25 Marcin Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 00
26 Thomas Pesenti Beltrami TSA Tre Colli + 01:29
27 Leo Kerschbaumer WSA KTM Graz p/b Leomo + 01:29
28 Vedad Karic Meridiana Kamen Team + 01:29
29 Luka Turkulov Cycling Team Kranj + 01:29
30 Matic Macek Ljubljana Gusto Santic + 01:29
31 Sergej Maksimovic Bosnia + 01:29
32 Davide Bauce Gallina Ecotek Lucchini + 01:29
33 Fabijan Kralj Ljubljana Gusto Santic + 01:29
34 Jaka Spoljar Adria Mobil + 01:29
35 Matteo Freddi Beltrami TSA Tre Colli + 01:29
36 Walter Calzoni Gallina Ecotek Lucchini + 01:29
37 Vid Jeromel Cycling Team Kranj + 01:29
38 Marko Stankovic Serbia + 01:29
39 Vladimir Mulagaleyev Vino Sko Team + 01:29
40 Matias Fitzwater EuroCyclingTrips Pro Cycling + 01:29
41 Bernhard Lube Union Raiffeisen Radteam Tirol + 01:29
42 Stevan Klisuric Meridiana Kamen Team + 01:29
43 Dusan Kalaba Serbia + 01:29
44 Teo Pecnik Ljubljana Gusto Santic + 01:29
45 Jonas Hosp Union Raiffeisen Radteam Tirol + 01:29
46 Dorde Duric Serbia + 01:29
47 Doriand Percrule Team Novo Nordisk Development + 01:29
48 Antonio Barac Meridiana Kamen Team + 01:29
49 Mihael Stajnar Slovenia + 01:29
50 Ilkhan Dostiyev Vino Sko Team + 01:29
51 Jaka Vovk Cycling Team Kranj + 01:29
52 Jonas Rapp Hrinkow Advarics + 01:29
53 Gregor Matija Cerne Meridiana Kamen Team + 01:29
54 Timon Loderer Hrinkow Advarics + 01:29
55 Matej Drinovec Cycling Team Kranj + 01:29
56 Lennert Teugels Tarteletto-Isorex + 01:29
57 Manuel Bosch Hrinkow Advarics + 01:29
58 Alexandr Semenov Vino Sko Team + 01:29
59 Lukas Kubis Dukla Banská Bystrica + 01:29
60 Rainer Kepplinger Hrinkow Advarics + 01:29
61 Enej Mertelj Cycling Team Kranj + 01:29
62 Matic Zumer Slovenia + 01:29
63 Patrick Reißig Maloja Pushbikers + 01:29
64 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 01:29
65 Robert Jenko Slovenia + 01:34
66 Luca Cibrario Beltrami TSA Tre Colli + 01:34
67 Pawel Szostka Santic-Wibatech + 01:34
68 Alexander Gratzer WSA KTM Graz p/b Leomo + 01:34
69 Jernej Hribar Ljubljana Gusto Santic + 01:34
70 Blaz Avbelj Ljubljana Gusto Santic + 01:34
71 Declan Irvine Team Novo Nordisk Development + 01:34
72 Pietro Aimonetto Beltrami TSA Tre Colli + 01:34
73 Filip Lohinskiy Dukla Banská Bystrica + 01:34
74 Justin McQuerry Team Novo Nordisk Development + 01:34
75 Philipp Hofbauer WSA KTM Graz p/b Leomo + 01:34
76 Jakob Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 01:34
77 Igor Romanov Vino Sko Team + 01:34
78 Martin Haring Dukla Banská Bystrica + 01:34
79 Bauyrzhan Zhaparuly Vino Sko Team + 01:34
80 Ognjen Ilic Serbia + 01:29
81 Patrik Tybor Dukla Banská Bystrica + 01:34
82 Krzysztof Parma Voster ATS Team + 01:45
83 Thibau Verhofstadt Tarteletto-Isorex + 01:45
84 Daniel Bichlmann Maloja Pushbikers + 01:45
85 Husein Selimovic Bosnia + 01:45
86 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica + 01:45
87 Michael Konczer Hrinkow Advarics + 01:52
88 Stefan Marbler WSA KTM Graz p/b Leomo + 01:52
89 Adam Hansen WSA KTM Graz p/b Leomo + 01:52
90 Michael Peter Santic-Wibatech + 01:52
91 Riccardo Perani Gallina Ecotek Lucchini + 01:52
92 Jeroen Eyskens Tarteletto-Isorex + 01:52
93 Jonas Sonnleitner Santic-Wibatech + 01:52
94 Norbert Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 01:52
95 Tobiasz Pawlak HRE Mazowsze Serce Polski + 01:52
96 Paul Rudys Maloja Pushbikers + 01:52
97 Adrian Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 02:22
98 Jovan Divnic Meridiana Kamen Team + 02:22
99 Nigel De Sota Team Novo Nordisk Development + 02:22
100 Viktor Filutas Adria Mobil + 01:29
101 Andrej Cerne Cycling Team Kranj + 02:47
102 Mattia Gardi Beltrami TSA Tre Colli + 03:11
103 Celestin Wattelle Team Novo Nordisk Development + 06:47
104 Thomas Peyroton-Dartet EuroCyclingTrips Pro Cycling + 07:35
105 Jaka Primozic Hrinkow Advarics + 07:35
106 Marko Pavlic Slovenia + 07:35
107 Marius Wold Tarteletto-Isorex + 08:10
108 Marko Kondic Bosnia + 10:58
109 Lucas Daugé Team Novo Nordisk Development + 13:12
110 Lorenzo Marenzi Meridiana Kamen Team + 13:30
111 Igor Nadoveza Serbia + 13:30
112 Aleksandar Bukvic Serbia + 13:30
113 Mihajlo Bolic Serbia + 13:30
114 Rick Nobel EuroCyclingTrips Pro Cycling + 13:30
115 Tilen Finkst Adria Mobil + 00
116 Daniil Kirnos Vino Sko Team + 14:30
117 Leon Sarc Cycling Team Kranj + 14:30
118 Philip Weber Maloja Pushbikers + 14:30
119 Andrea Gatti Gallina Ecotek Lucchini + 17:00
DNS Marko Danilovic Ferei-CCN Metalac
DNS Marko Tomic Ferei-CCN Metalac
DNS Aleksandar Radmilac Ferei-CCN Metalac
DNS Sacha Biétry Team Novo Nordisk Development
DNF Luka Vrhovnik Slovenia
DNF Erik Baska Dukla Banská Bystrica
DNF Siméon Green EuroCyclingTrips Pro Cycling
DNF Guillaume Soula EuroCyclingTrips Pro Cycling
DNF Max Bien Ferei-CCN Metalac
DNF Pablo Alejandro Wilches Ferei-CCN Metalac
DNF Matteo Pongiluppi Gallina Ecotek Lucchini
DNF Matteo Bertrand Meridiana Kamen Team
DNF Armin Holzknecht Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF Daniel Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF Vladimir Koltunov Vino Sko Team
DNF Felix Ritzinger WSA KTM Graz p/b Leomo
Pos Rider Team Time
01 Walter Calzoni Gallina Ecotek Lucchini 12:11:08
02 Lukas Kubis Dukla Banská Bystrica + 04
03 Bauyrzhan Zhaparuly Vino Sko Team + 23
04 Vid Jeromel Cycling Team Kranj + 27
05 Ilkhan Dostiyev Vino Sko Team + 36
06 Sergej Maksimovic Bosnia + 01:08
07 Matteo Freddi Beltrami TSA Tre Colli + 01:52
08 Pavol Rovder Dukla Banská Bystrica + 02:01
09 Mihael Stajnar Slovenia + 02:46
10 Philipp Hofbauer WSA KTM Graz p/b Leomo + 03:02
11 Andrea Biancalani Beltrami TSA Tre Colli + 04:54
12 Jakob Reiter Union Raiffeisen Radteam Tirol + 05:02
13 Adam Foltan Dukla Banská Bystrica + 05:16
14 Leo Kerschbaumer WSA KTM Graz p/b Leomo + 06:15
15 Jernej Hribar Ljubljana Gusto Santic + 06:36
16 Luka Turkulov Cycling Team Kranj + 06:47
17 Fabijan Kralj Ljubljana Gusto Santic + 07:10
18 Riccardo Perani Gallina Ecotek Lucchini + 07:21
19 Pietro Aimonetto Beltrami TSA Tre Colli + 07:27
20 Jaka Spoljar Adria Mobil + 07:51
21 Teo Pecnik Ljubljana Gusto Santic + 08:01
22 Jaka Vovk Cycling Team Kranj + 08:23
23 Igor Romanov Vino Sko Team + 08:27
24 Enej Mertelj Cycling Team Kranj + 08:40
25 Bernhard Lube Union Raiffeisen Radteam Tirol + 09:04
26 Jovan Divnic Meridiana Kamen Team + 09:07
27 Andrej Cerne Cycling Team Kranj + 09:14
28 Matic Macek Ljubljana Gusto Santic + 09:16
29 Filip Lohinskiy Dukla Banská Bystrica + 09:28
30 Michael Peter Santic-Wibatech + 09:41
31 Stefan Marbler WSA KTM Graz p/b Leomo + 09:41
32 Husein Selimovic Bosnia + 09:45
33 Vladimir Mulagaleyev Vino Sko Team + 11:19
34 Dorde Duric Serbia + 11:29
35 Alexander Gratzer WSA KTM Graz p/b Leomo + 11:34
36 Blaz Avbelj Ljubljana Gusto Santic + 12:41
37 Celestin Wattelle Team Novo Nordisk Development + 13:23
38 Mattia Gardi Beltrami TSA Tre Colli + 14:26
39 Marko Kondic Bosnia + 17:18
40 Andrea Gatti Gallina Ecotek Lucchini + 22:14
41 Igor Nadoveza Serbia + 24:41
42 Mihajlo Bolic Serbia + 25:37
43 Daniil Kirnos Vino Sko Team + 28:14

,

Back To Top