skip to Main Content

Race Results:

Carpathian Race (U23) – 2021

Information
Nation
Poland
Date 31st August
Where Muszyna -> Niedzica-Zamek
What 2nd stage
Distance 129 km

Stage Overall Youth Points Mountain Sprint Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Filip Maciejuk Poland 02:51:27 5
02 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 00 1
03 Mario Gamper Union Raiffeisen Radteam Tirol + 00
04 Fran Miholjevic Cycling Team Friuli ASD + 00
05 Andrea Debiasi Cycling Team Friuli ASD + 00
06 Joren Bloem Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 00
07 Jordan Habets Amsterdam Racing Academy + 00
08 Mathijs De Leng Van Uitert-De Jonge Renner + 00
09 Davide De Cassan Cycling Team Friuli ASD + 00
10 Christiaan Lubbers Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 00
11 Mattia Garzara Cycling Team Friuli ASD + 00
12 Jaap Roelen Van Uitert-De Jonge Renner + 00
13 Damien Papierski Poland + 00
14 Antoni Olszar TC Chrobry Scott Glogow + 00
15 Nicholas Thorøe-Hansen Team IBT-BH-Carl Ras + 00
16 Max Benz-Kuch KED-Stevens Radteam Berlin + 00
17 Daan Hoeks Amsterdam Racing Academy + 00
18 Aleksander Krukowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 00
19 Patryk Gieracki TC Chrobry Scott Glogow + 00
20 Radoslaw Fratczak KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 00
21 Milosz Osko KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 00
22 Richard Coma Slovakia + 00
23 Dominik Gorak Poland + 00
24 Piotr Mierzynski TC Chrobry Scott Glogow + 00
25 Filip Merta Slovakia + 00
26 Sebastian Trimborn KED-Stevens Radteam Berlin + 00
27 Luuk Van Gestel Amsterdam Racing Academy + 00
28 Jakub Malachowski TC Chrobry Scott Glogow + 00
29 Jan Fijak Luks Trojka Piaseczno + 00
30 Kacper Majewski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 00
31 Thorolf Rønhede Team IBT-BH-Carl Ras + 00
32 Ludvig Fagerström Cycling Academy SC + 00
33 Philipp Hofbauer WSA KTM Graz + 00
34 Michal Sedzielewski KS Pogon Mostostal Pulawy + 00
35 Constantin Lohse KED-Stevens Radteam Berlin + 00
36 Martin Gavenda Slovakia + 00
37 Maximilian Meyer KED-Stevens Radteam Berlin + 00
38 Stefan Marbler WSA KTM Graz + 00
39 Jasper Albrecht Union Raiffeisen Radteam Tirol + 00
40 Aaron Wade Cycling Academy SC + 00
41 Jesper Ferm Cycling Academy SC + 00
42 Aleksandr Bereznyak Gazprom-RusVelo U23 + 00
43 Jelte Krijnsen Amsterdam Racing Academy + 00
44 Jip Steman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 01:07
45 Wincent Wallinder Team IBT-BH-Carl Ras + 00
46 Maikel Stam Van Uitert-De Jonge Renner + 01:07
47 Bogdan Gansevich Gazprom-RusVelo U23 + 01:07
48 Rick Hezeman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 00
49 Jakub Musialik KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 01:07
50 Jan Krukowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 01:07
51 Martijn Rasenberg Van Uitert-De Jonge Renner + 01:07
52 Florian Vesely Union Raiffeisen Radteam Tirol + 01:19
53 Maciej Nocen GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 01:23
54 Stefan Michalicka Slovakia + 01:27
55 Ivan Yatsenko Gazprom-RusVelo U23 + 00
56 Mateusz Rajtak Luks Trojka Piaseczno + 02:32
57 Jan Miazga Luks Trojka Piaseczno + 02:32
58 Mateusz Kostanski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 00
59 Bartlomiej Proc KS Pogon Mostostal Pulawy + 00
60 Kars Ten Boske Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 00
61 Kamil Szymacha Poland + 03:05
62 Simon Cederfjord Cycling Academy SC + 03:22
63 Szymon Pomian GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 00
64 Tobias Vanco Slovakia + 03:39
65 Matias Malmberg Team IBT-BH-Carl Ras + 00
66 Alexander Gratzer WSA KTM Graz + 00
67 Valentin Götzinger WSA KTM Graz + 00
68 Antoni Ganko KS Pogon Mostostal Pulawy + 00
69 Sergey Belyakov Gazprom-RusVelo U23 + 00
70 Oleg Senokosov Gazprom-RusVelo U23 + 00
71 Bram Leerkes Amsterdam Racing Academy + 00
DNF Bernhard Lube Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF Jasper Haest Van Uitert-De Jonge Renner
Pos Rider Team Time
01 Fran Miholjevic Cycling Team Friuli ASD 06:19:30
02 Jordan Habets Amsterdam Racing Academy + 10
03 Wincent Wallinder Team IBT-BH-Carl Ras + 14
04 Jelte Krijnsen Amsterdam Racing Academy + 23
05 Bram Leerkes Amsterdam Racing Academy + 32
06 Jaap Roelen Van Uitert-De Jonge Renner + 48
07 Aleksander Krukowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 50
08 Nicholas Thorøe-Hansen Team IBT-BH-Carl Ras + 51
09 Aleksandr Bereznyak Gazprom-RusVelo U23 + 54
10 Michal Sedzielewski KS Pogon Mostostal Pulawy + 55
11 Dominik Gorak Poland + 57
12 Rick Hezeman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 59
13 Davide De Cassan Cycling Team Friuli ASD + 01:01
14 Philipp Hofbauer WSA KTM Graz + 01:01
15 Kacper Majewski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 01:04
16 Milosz Osko KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 01:08
17 Szymon Pomian GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 01:09
18 Christiaan Lubbers Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 01:11
19 Radoslaw Fratczak KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 01:24
20 Martijn Rasenberg Van Uitert-De Jonge Renner + 01:25
21 Filip Merta Slovakia + 01:28
22 Thorolf Rønhede Team IBT-BH-Carl Ras + 01:29
23 Mattia Garzara Cycling Team Friuli ASD + 01:40
24 Jakub Malachowski TC Chrobry Scott Glogow + 01:44
25 Jakub Musialik KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 02:18
26 Antoni Olszar TC Chrobry Scott Glogow + 02:19
27 Ludvig Fagerström Cycling Academy SC + 03:38
28 Constantin Lohse KED-Stevens Radteam Berlin + 06:05
29 Aaron Wade Cycling Academy SC + 06:46
30 Oleg Senokosov Gazprom-RusVelo U23 + 06:50
31 Andrea Debiasi Cycling Team Friuli ASD + 07:47
32 Bogdan Gansevich Gazprom-RusVelo U23 + 08:07
33 Stefan Marbler WSA KTM Graz + 09:42
34 Jesper Ferm Cycling Academy SC + 09:56
35 Kamil Szymacha Poland + 09:57
36 Tobias Vanco Slovakia + 10:23
37 Maciej Nocen GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 10:44
38 Florian Vesely Union Raiffeisen Radteam Tirol + 11:20
39 Simon Cederfjord Cycling Academy SC + 15:09
Back To Top