skip to Main Content

Race Results:

Carpathian Race (U23) – 2022

Information
Nation
Poland
Date 29th April – 3rd May
CAT 2.2U

Overall Youth

Pos Rider Team Time UCI
01 Fran Miholjevic Cycling Team Friuli ASD 07:05:44 30
02 Francis Juneau Premier Tech U23 Cycling Project + 29 25
03 Alexander Hajek Austria + 31 20
04 Martin Marcellusi Bardiani CSF Faizanè + 37 15
05 Alessio Martinelli Bardiani CSF Faizanè + 01:21 10
06 Mika Heming ATT Investments + 01:24 5
07 Davide De Cassan Cycling Team Friuli ASD + 01:26 3
08 Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD + 01:27 1
09 Martin Messner Austria + 01:34 1
10 Oliver Stockwell Cycling Team Friuli ASD + 01:41 1
11 Alessio Nieri Bardiani CSF Faizanè + 01:45
12 Frederik Thomsen Team IBT-BH-Carl Ras + 01:46
13 Alessandro Pinarello Bardiani CSF Faizanè + 01:47
14 Carson Miles Premier Tech U23 Cycling Project + 01:47
15 Jan Kaspar ATT Investments + 01:48
16 Giulio Pellizzari Bardiani CSF Faizanè + 01:50
17 Matej Stransky ATT Investments + 02:02
18 Maksym Bilyi U.C.Monaco + 02:03
19 Michal Sedzielewski KS Pogon Mostostal Pulawy + 02:04
20 Sebastian Putz Austria + 02:05
21 Damian Bieniek TC Chrobry Scott Glogow + 02:08
22 Philipp Hofbauer Austria + 02:08
23 Mateusz Cywinski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 02:12
24 Andrea Debiasi Cycling Team Friuli ASD + 02:17
25 Michal Rotter ATT Investments + 02:19
26 Nathan Smith Team Novo Nordisk Development + 02:21
27 Antoni Olszar TC Chrobry Scott Glogow + 02:22
28 Samuel Kovac Cycling Academy Trencin + 02:25
29 Karel Camrda ATT Investments + 02:25
30 Damian Papierski Poland + 02:27
31 Jaka Vovk Cycling Team Kranj + 02:32
32 Martijn Rasenberg Jegg-DJR Academy + 02:33
33 Martin Voltr Czech Republic + 02:36
34 Piotr Mierzynski TC Chrobry Scott Glogow + 02:37
35 Michal Pomorski HRE Mazowsze Serce Polski + 02:38
36 Luka Turkulov Cycling Team Kranj + 02:39
37 Jakub Musialik KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 02:39
38 Kristians Belohvosciks U.C.Monaco + 02:40
39 Huub Deelstra Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 02:51
40 Nino De Jong Jegg-DJR Academy + 03:00
41 Simon Nagy Slovakia + 03:03
42 Steyn van der Veen Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 03:11
43 Frank Van den Broek Jegg-DJR Academy + 03:13
44 Kamil Szymacha Poland + 03:35
45 Milosz Osko HRE Mazowsze Serce Polski + 03:44
46 Sven Pijnenburg Jegg-DJR Academy + 03:53
47 Jakub Zurek KS Pogon Mostostal Pulawy + 03:58
48 Jip Steman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 04:15
49 Zeteny Szijarto Hungary + 04:17
50 Vid Jeromel Cycling Team Kranj + 04:19
51 Vojtech Kminek Czech Republic + 04:22
52 Kacper Majewski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 04:25
53 Nicholas Thorøe-Hansen Team IBT-BH-Carl Ras + 04:43
54 Kacper Smreczek Poland + 04:54
55 Andrej Liska Slovakia + 06:22
56 Filip Lohinský Slovakia + 07:55
57 Lukas Sokolik Cycling Academy Trencin + 08:03
58 Radoslaw Fratczak KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 08:11
59 Jan Fijak Luks Trojka Piaseczno + 09:19
60 Matisse Julien Premier Tech U23 Cycling Project + 09:32
61 Marcin Zarebski KS Pogon Mostostal Pulawy + 09:54
62 Kacper Maciejuk KS Pogon Mostostal Pulawy + 10:01
63 Nicolas Rivard Premier Tech U23 Cycling Project + 10:04
64 Andrej Cerne Cycling Team Kranj + 10:23
65 Martin Gavenda Cycling Academy Trencin + 10:34
66 Louis Evans Team Novo Nordisk Development + 10:51
67 Marckus Njor Team IBT-BH-Carl Ras + 11:22
68 Robbe Ceurens Team Novo Nordisk Development + 15:09
69 Sebastian Andreasson Team IBT-BH-Carl Ras + 15:10
70 Luka Ziherl Cycling Team Kranj + 15:32
71 Maximilian Schmidbauer Austria + 15:46
72 Adam Krenek Czech Republic + 17:11
73 Aleksander Krukowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 17:44
74 David Kopelent Czech Republic + 18:39
75 Stepan Siroky Czech Republic + 19:29
76 Mart van Hoorn Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 20:07
77 Kacper Centka Poland + 20:39
78 Norbert Hrenko Hungary + 20:39
79 Veeti Vainio U.C.Monaco + 22:45
80 Tommaso Tessiore U.C.Monaco + 24:15
81 August Höglund U.C.Monaco + 28:20
82 Bendeguz Matyas Nagy Hungary + 33:06
DNF Zoltan Antal Lepold Hungary
DNF Krzysztof Domin Poland
DNF Tobias Vanco Slovakia
DNF Radovan Vrabel Slovakia
DNF Tomas Kunic Cycling Academy Trencin
DNF Jakub Vlcak Cycling Academy Trencin
DNF Jakub Vlcak Cycling Academy Trencin
DNF Radoslaw Lewandowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier
DNF Radoslaw Lewandowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier
DNF Kacper Gieryk HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Maksymilian Radosz HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Marijn Maas Jegg-DJR Academy
DNF Karol Bochenek KK Tarnovia Tarnowo Podgorne
DNF Szymon Potasznik KK Tarnovia Tarnowo Podgorne
DNF Konrad Trzesowski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne
DNF Adrian Kowalczyk Luks Trojka Piaseczno
DNF Mateusz Rajtak Luks Trojka Piaseczno
DNF Yurii Shcherban Luks Trojka Piaseczno
DNF Florian Carpentier Premier Tech U23 Cycling Project
DNF Kars Ten Boske Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Szymon Lapsa TC Chrobry Scott Glogow
DNF Lukasz Skoczylas TC Chrobry Scott Glogow
DNF Kasper Due Kaspersen Team IBT-BH-Carl Ras
DNF Kobe Godts Team Novo Nordisk Development
DNF Celestin Wattelle Team Novo Nordisk Development

,

Back To Top