skip to Main Content

Race Results:

Carpathian Race (U23) – 2022

Information
Nation
Poland
Date 2nd May
Where Piwniczna-Zdrój -> Niedzica
What 2nd stage
Distance 149 km
Classification 2.2U

Stage Overall Youth

Pos Rider Team Time UCI
01 Mika Heming ATT Investments 03:39:22 5
02 Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD + 00 1
03 Damian Papierski Poland + 00
04 Kristians Belohvosciks U.C.Monaco + 00
05 Martin Marcellusi Bardiani CSF Faizanè + 00
06 Michal Pomorski HRE Mazowsze Serce Polski + 00
07 Frederik Thomsen Team IBT-BH-Carl Ras + 00
08 Simon Nagy Slovakia + 00
09 Piotr Mierzynski TC Chrobry Scott Glogow + 00
10 Fran Miholjevic Cycling Team Friuli ASD + 00
11 Andrea Debiasi Cycling Team Friuli ASD + 00
12 Alessandro Pinarello Bardiani CSF Faizanè + 00
13 Luka Turkulov Cycling Team Kranj + 00
14 Steyn van der Veen Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 00
15 Kacper Smreczek Poland + 00
16 Maksym Bilyi U.C.Monaco + 00
17 Matej Stransky ATT Investments + 00
18 Oliver Stockwell Cycling Team Friuli ASD + 00
19 Alexander Hajek Austria + 00
20 Carson Miles Premier Tech U23 Cycling Project + 00
21 Davide De Cassan Cycling Team Friuli ASD + 00
22 Jaka Vovk Cycling Team Kranj + 00
23 Michal Rotter ATT Investments + 00
24 Antoni Olszar TC Chrobry Scott Glogow + 00
25 Alessio Martinelli Bardiani CSF Faizanè + 00
26 Francis Juneau Premier Tech U23 Cycling Project + 00
27 Martijn Rasenberg Jegg-DJR Academy + 00
28 Karel Camrda ATT Investments + 00
29 Nino De Jong Jegg-DJR Academy + 00
30 Damian Bieniek TC Chrobry Scott Glogow + 00
31 Milosz Osko HRE Mazowsze Serce Polski + 00
32 Martin Messner Austria + 00
33 Philipp Hofbauer Austria + 00
34 Huub Deelstra Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 00
35 Alessio Nieri Bardiani CSF Faizanè + 00
36 Jan Kaspar ATT Investments + 00
37 Mateusz Cywinski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 10
38 Jakub Musialik KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 10
39 Martin Voltr Czech Republic + 10
40 Sebastian Putz Austria + 10
41 Michal Sedzielewski KS Pogon Mostostal Pulawy + 10
42 Samuel Kovac Cycling Academy Trencin + 10
43 Nathan Smith Team Novo Nordisk Development + 10
44 Giulio Pellizzari Bardiani CSF Faizanè + 10
45 Jakub Zurek KS Pogon Mostostal Pulawy + 01:22
46 Zeteny Szijarto Hungary + 01:28
47 Nicholas Thorøe-Hansen Team IBT-BH-Carl Ras + 01:28
48 Jip Steman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 01:30
49 Marijn Maas Jegg-DJR Academy + 01:30
50 Kamil Szymacha Poland + 01:30
51 Vojtech Kminek Czech Republic + 01:30
52 Frank Van den Broek Jegg-DJR Academy + 01:30
53 Kacper Majewski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 01:30
54 Vid Jeromel Cycling Team Kranj + 01:30
55 Sven Pijnenburg Jegg-DJR Academy + 01:30
56 Marcin Zarebski KS Pogon Mostostal Pulawy + 02:48
57 Andrej Liska Slovakia + 02:48
58 Filip Lohinský Slovakia + 05:02
59 Radoslaw Fratczak KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 05:02
60 Jan Fijak Luks Trojka Piaseczno + 05:02
61 Lukas Sokolik Cycling Academy Trencin + 05:02
62 Louis Evans Team Novo Nordisk Development + 06:56
63 Sebastian Andreasson Team IBT-BH-Carl Ras + 06:56
64 Nicolas Rivard Premier Tech U23 Cycling Project + 06:56
65 Martin Gavenda Cycling Academy Trencin + 06:56
66 Kacper Maciejuk KS Pogon Mostostal Pulawy + 06:56
67 Maximilian Schmidbauer Austria + 06:56
68 Matisse Julien Premier Tech U23 Cycling Project + 06:56
69 Andrej Cerne Cycling Team Kranj + 06:56
70 Marckus Njor Team IBT-BH-Carl Ras + 07:00
71 Luka Ziherl Cycling Team Kranj + 08:44
72 Robbe Ceurens Team Novo Nordisk Development + 12:16
73 Adam Krenek Czech Republic + 12:56
74 Stepan Siroky Czech Republic + 13:38
75 Aleksander Krukowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 13:38
76 Veeti Vainio U.C.Monaco + 13:38
77 David Kopelent Czech Republic + 13:38
78 August Höglund U.C.Monaco + 13:38
79 Tommaso Tessiore U.C.Monaco + 16:20
80 Norbert Hrenko Hungary + 16:47
81 Kacper Centka Poland + 16:47
82 Bendeguz Matyas Nagy Hungary + 16:47
83 Mart van Hoorn Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 17:18
DNS Tobias Vanco Slovakia
DNS Tomas Kunic Cycling Academy Trencin
DNS Jakub Vlcak Cycling Academy Trencin
DNS Radoslaw Lewandowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier
DNF Radovan Vrabel Slovakia
DNF Kacper Gieryk HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Maksymilian Radosz HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Karol Bochenek KK Tarnovia Tarnowo Podgorne
DNF Mateusz Rajtak Luks Trojka Piaseczno
DNF Yurii Shcherban Luks Trojka Piaseczno
DNF Adrian Kowalczyk Luks Trojka Piaseczno
DNF Szymon Lapsa TC Chrobry Scott Glogow
DNF Kasper Due Kaspersen Team IBT-BH-Carl Ras
DNF Kobe Godts Team Novo Nordisk Development
Pos Rider Team Time
01 Fran Miholjevic Cycling Team Friuli ASD 06:57:23
02 Alexander Hajek Austria + 13
03 Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD + 01:10
04 Oliver Stockwell Cycling Team Friuli ASD + 01:26
05 Alessio Martinelli Bardiani CSF Faizanè + 01:26
06 Kristians Belohvosciks U.C.Monaco + 01:27
07 Maksym Bilyi U.C.Monaco + 01:27
08 Martijn Rasenberg Jegg-DJR Academy + 01:27
09 Davide De Cassan Cycling Team Friuli ASD + 01:27
10 Andrea Debiasi Cycling Team Friuli ASD + 01:29
11 Michal Pomorski HRE Mazowsze Serce Polski + 01:30
12 Nino De Jong Jegg-DJR Academy + 01:30
13 Luka Turkulov Cycling Team Kranj + 01:30
14 Simon Nagy Slovakia + 01:31
15 Alessandro Pinarello Bardiani CSF Faizanè + 01:31
16 Jaka Vovk Cycling Team Kranj + 01:32
17 Milosz Osko HRE Mazowsze Serce Polski + 01:33
18 Philipp Hofbauer Austria + 01:33
19 Steyn van der Veen Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 01:33
20 Alessio Nieri Bardiani CSF Faizanè + 01:34
21 Karel Camrda ATT Investments + 01:34
22 Antoni Olszar TC Chrobry Scott Glogow + 01:36
23 Matej Stransky ATT Investments + 01:37
24 Sebastian Putz Austria + 01:39
25 Mateusz Cywinski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 01:42
26 Samuel Kovac Cycling Academy Trencin + 01:43
27 Giulio Pellizzari Bardiani CSF Faizanè + 01:43
28 Michal Sedzielewski KS Pogon Mostostal Pulawy + 01:43
29 Martin Voltr Czech Republic + 01:45
30 Jakub Musialik KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 01:47
31 Marijn Maas Jegg-DJR Academy + 02:54
32 Kacper Majewski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 02:55
33 Jakub Zurek KS Pogon Mostostal Pulawy + 02:55
34 Nicholas Thorøe-Hansen Team IBT-BH-Carl Ras + 02:58
35 Zeteny Szijarto Hungary + 03:04
36 Sven Pijnenburg Jegg-DJR Academy + 03:04
37 Kamil Szymacha Poland + 03:04
38 Vid Jeromel Cycling Team Kranj + 03:07
39 Kacper Smreczek Poland + 03:50
40 Lukas Sokolik Cycling Academy Trencin + 06:33
41 Radoslaw Fratczak KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 06:34
42 Filip Lohinský Slovakia + 06:35
43 Kacper Maciejuk KS Pogon Mostostal Pulawy + 08:24
44 Nicolas Rivard Premier Tech U23 Cycling Project + 08:25
45 Andrej Cerne Cycling Team Kranj + 08:40
46 Matisse Julien Premier Tech U23 Cycling Project + 08:55
47 Louis Evans Team Novo Nordisk Development + 09:13
48 Marckus Njor Team IBT-BH-Carl Ras + 09:33
49 Sebastian Andreasson Team IBT-BH-Carl Ras + 13:19
50 Robbe Ceurens Team Novo Nordisk Development + 13:47
51 Maximilian Schmidbauer Austria + 13:52
52 Luka Ziherl Cycling Team Kranj + 14:23
53 Aleksander Krukowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 15:08
54 Adam Krenek Czech Republic + 15:48
55 David Kopelent Czech Republic + 16:24
56 Stepan Siroky Czech Republic + 16:31
57 Kacper Centka Poland + 18:22
58 Norbert Hrenko Hungary + 18:31
59 Mart van Hoorn Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 18:50
60 August Höglund U.C.Monaco + 20:09
61 Veeti Vainio U.C.Monaco + 20:45
62 Tommaso Tessiore U.C.Monaco + 22:45
63 Bendeguz Matyas Nagy Hungary + 31:58

,

Back To Top