skip to Main Content

Race Results:

Circuit des Ardennes – 2021

Information
Nation
France
Date 7th – 10th October
CAT 2.2

Overall Youth Points Mountain Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Lucas Eriksson Riwal Cycling Team 16:00:07 40
02 Leon Heinschke Development Team DSM + 11 30
03 Matej Zahalka Elkov – Kasper + 14 25
04 Sjoerd Bax Metec – Solarwatt p/b Mantel + 16 20
05 Jakub Otruba Elkov – Kasper + 21 15
06 Bastien Tronchon France + 01:04 10
07 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 01:10 5
08 Laurens Huys Bingoal-WB DT + 01:10 3
09 Adam Toupalik Elkov – Kasper + 01:10 3
10 Jan Barta Elkov – Kasper + 01:12 3
11 Leo Hayter Development Team DSM + 01:12
12 Florent Castellarnau Team Pro Immo Nicolas Roux + 01:13
13 Hannes Wilksch Development Team DSM + 01:18
14 Manuel Bosch Felbermayr – Simplon Wels + 01:32
15 Daniel Turek Felbermayr – Simplon Wels + 01:42
16 Sean Flynn SEG Racing Academy + 01:52
17 Jan Maas Leopard Pro Cycling + 01:53
18 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 01:54
19 Dries De Pooter SEG Racing Academy + 01:58
20 Jordan Labrosse France + 01:58
21 Johan Meens Bingoal-WB DT + 01:58
22 Milan Paulus SEG Racing Academy + 01:58
23 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 01:58
24 Thomas Joly V.C.Villefranche Beaujolais + 01:58
25 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux + 01:58
26 Julian Lino Bike Aid + 02:09
27 Jago Willems Bingoal-WB DT + 02:10
28 Gil Gelders Bingoal-WB DT + 02:10
29 Joris Chaussinand France + 02:10
30 Magnus Brynsrud Uno-X DARE DT + 02:15
31 Tao Quemere V.C.Villefranche Beaujolais + 02:22
32 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 02:22
33 Axel Mariault France + 02:27
34 Oscar Onley Development Team DSM + 02:27
35 Szymon Rekita Voster ATS Team + 02:27
36 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 02:38
37 Martin López Ecuador + 02:39
38 Tim Naberman Development Team DSM + 02:46
39 Jarrad Drizners Hagens Berman Axeon + 02:52
40 Matthew Riccitello Hagens Berman Axeon + 03:20
41 Lennert Van Eetvelt Lotto Soudal U23 + 04:19
42 Marco Frigo SEG Racing Academy + 05:03
43 Arnaud Tendon Swiss Racing Academy + 07:35
44 Dominik Neuman Elkov – Kasper + 07:35
45 Miguel Heidemann Leopard Pro Cycling + 07:35
46 Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23 + 07:39
47 Maciej Paterski Voster ATS Team + 07:47
48 Stuart Balfour Swiss Racing Academy + 07:58
49 Maximilien Juillard V.C.Villefranche Beaujolais + 08:04
50 Rick Ottema Metec – Solarwatt p/b Mantel + 08:53
51 Robin Plamondon Quebec + 08:56
52 Tobias Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 11:55
53 Jarno Mobach Leopard Pro Cycling + 11:55
54 Matthias Mangertseder Felbermayr – Simplon Wels + 11:55
55 Arthur Blanc Swiss Racing Academy + 12:59
56 Michael Kukrle Elkov – Kasper + 13:11
57 Byron Guama Ecuador + 14:00
58 Huub Artz Metec – Solarwatt p/b Mantel + 14:55
59 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 15:19
60 Nicolas Rivard Quebec + 15:25
61 Thomas Chassagne Team Pro Immo Nicolas Roux + 15:40
62 Filip Maciejuk Leopard Pro Cycling + 16:05
63 Nicolas Thomas A.V.C. Aix-en-Provence + 17:32
64 Maxime Jarnet V.C.Villefranche Beaujolais + 17:39
65 Mickaël Guichard Team Pro Immo Nicolas Roux + 17:42
66 Nick Van der Lijke Riwal Cycling Team + 18:01
67 Enzo Leijnse Development Team DSM + 19:12
68 Thijs De Lange Metec – Solarwatt p/b Mantel + 19:32
69 Mathis Le Berre France + 20:00
70 Elmar Reinders Riwal Cycling Team + 21:22
71 Cole Davis Hagens Berman Axeon + 24:05
72 Léo Bouvier Bike Aid + 25:13
73 Clement Petit Normandie + 25:39
74 Callum Ormiston ProTouch + 25:43
75 Patryk Stosz Voster ATS Team + 25:47
76 Louis Rouland France + 26:12
77 Hugo Thirotel Grand-Est + 28:03
78 Clément Delcros A.V.C. Aix-en-Provence + 28:45
79 Sébastien Van Poppel Bingoal-WB DT + 29:04
80 Victor Broex Metec – Solarwatt p/b Mantel + 30:02
81 Jesper Hansen Riwal Cycling Team + 30:03
82 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 31:02
83 Hugo Theot Normandie + 31:53
84 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 37:13
85 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 37:53
86 Fabian Schormair Felbermayr – Simplon Wels + 37:56
87 Christoffer Lisson Riwal Cycling Team + 37:56
88 Samuel Janisch Hagens Berman Axeon + 41:56
89 Nicolas Chatelet Grand-Est + 43:37
90 Tiano Da Silva ProTouch + 50:33
91 Santiago Montenegro Ecuador + 51:29
92 Nixon Efrain Rosero Rojas Ecuador + 52:16
93 Timothé Gabriel Grand-Est + 56:13
94 Flavien Arnould Grand-Est + 57:16
95 Jasper Levi Pahlke Bike Aid + 01:04:12
DNF Joel Fuertes Ecuador
DNF Cristian Pita Ecuador
DNF Martin Deschatres Grand-Est
DNF Célian Protin Grand-Est
DNF Matéo Carlot Normandie
DNF Sébastien Havot Normandie
DNF Alexis Pierre Normandie
DNF Lukas Carreau Quebec
DNF Francis Juneau Quebec
DNF Tristan Jussaume Quebec
DNF Raphael Parisella Quebec
DNF Nicolas Breuillard A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Oliver Knight A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Adrien Maire A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Thibaud Saint-Guilhem A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Lucas Carstensen Bike Aid
DNF Adne Van Engelen Bike Aid
DNF Dawit Yemane Bike Aid
DNF Alessandro Tuscano Bingoal-WB DT
DNF Colby Lange Hagens Berman Axeon
DNF Joseph Laverick Hagens Berman Axeon
DNF Arthur Kluckers Leopard Pro Cycling
DNF Arnaud De Lie Lotto Soudal U23
DNF Lars Hohmann Metec – Solarwatt p/b Mantel
DNF Gustav Basson ProTouch
DNF Calvin Beneke ProTouch
DNF Rohan Du Plooy ProTouch
DNF Kent Main ProTouch
DNF Morten Nørtoft Riwal Cycling Team
DNF Jasper Rasch SEG Racing Academy
DNF Stan Van Tricht SEG Racing Academy
DNF Marco Friedrich Felbermayr – Simplon Wels
DNF Riccardo Zoidl Felbermayr – Simplon Wels
DNF Clément Jolibert Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Karl Patrick Lauk Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Ludvig Fischer Aasheim Uno-X DARE DT
DNF Oskar Johansson Uno-X DARE DT
DNF Antony Chamerat Dumont V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Alexandre Desroches V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Roberto Gonzalez Vini Zabù
DNF Kamil Gradek Vini Zabù
DNF Joab Schneiter Vini Zabù
DNF Leonardo Tortomasi Vini Zabù
DNF Wout Van Elzakker Vini Zabù
DNF Etienne Van Empel Vini Zabù
DNF Sylwester Janiszewski Voster ATS Team
DNF Damien Papierski Voster ATS Team
Back To Top