skip to Main Content

Race Results:

Circuit des Ardennes – 2021

Information
Nation
France
Date 10th October
Where Tournes -> Charleville-Mézières
What 4th stage
Distance 170 km

Stage Overall Youth Points Mountain Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Patryk Stosz Voster ATS Team 04:02:54 7
02 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 00 3
03 Leon Heinschke Development Team DSM + 00 1
04 Cole Davis Hagens Berman Axeon + 00
05 Adam Toupalik Elkov – Kasper + 00
06 Tobias Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 00
07 Jordan Labrosse France + 00
08 Maxime Jarnet V.C.Villefranche Beaujolais + 00
09 Tim Naberman Development Team DSM + 00
10 Sean Flynn SEG Racing Academy + 00
11 Dries De Pooter SEG Racing Academy + 00
12 Dominik Neuman Elkov – Kasper + 00
13 Jarno Mobach Leopard Pro Cycling + 00
14 Sjoerd Bax Metec – Solarwatt p/b Mantel + 00
15 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 00
16 Jago Willems Bingoal-WB DT + 00
17 Matej Zahalka Elkov – Kasper + 00
18 Lucas Eriksson Riwal Cycling Team + 00
19 Johan Meens Bingoal-WB DT + 00
20 Maciej Paterski Voster ATS Team + 00
21 Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23 + 00
22 Nicolas Rivard Quebec + 00
23 Léo Bouvier Bike Aid + 00
24 Jan Barta Elkov – Kasper + 00
25 Milan Paulus SEG Racing Academy + 00
26 Bastien Tronchon France + 00
27 Jan Maas Leopard Pro Cycling + 00
28 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 00
29 Miguel Heidemann Leopard Pro Cycling + 00
30 Florent Castellarnau Team Pro Immo Nicolas Roux + 00
31 Hugo Theot Normandie + 00
32 Arnaud Tendon Swiss Racing Academy + 00
33 Thomas Joly V.C.Villefranche Beaujolais + 00
34 Gil Gelders Bingoal-WB DT + 00
35 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 00
36 Laurens Huys Bingoal-WB DT + 00
37 Hannes Wilksch Development Team DSM + 00
38 Nicolas Thomas A.V.C. Aix-en-Provence + 00
39 Jakub Otruba Elkov – Kasper + 00
40 Robin Plamondon Quebec + 00
41 Leo Hayter Development Team DSM + 00
42 Julian Lino Bike Aid + 00
43 Matthias Mangertseder Felbermayr – Simplon Wels + 00
44 Filip Maciejuk Leopard Pro Cycling + 00
45 Daniel Turek Felbermayr – Simplon Wels + 00
46 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux + 00
47 Joris Chaussinand France + 12
48 Matthew Riccitello Hagens Berman Axeon + 12
49 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 12
50 Martin López Ecuador + 12
51 Clément Delcros A.V.C. Aix-en-Provence + 12
52 Tao Quemere V.C.Villefranche Beaujolais + 12
53 Callum Ormiston ProTouch + 12
54 Manuel Bosch Felbermayr – Simplon Wels + 12
55 Mickaël Guichard Team Pro Immo Nicolas Roux + 12
56 Thomas Chassagne Team Pro Immo Nicolas Roux + 17
57 Jarrad Drizners Hagens Berman Axeon + 17
58 Magnus Brynsrud Uno-X DARE DT + 17
59 Szymon Rekita Voster ATS Team + 17
60 Clement Petit Normandie + 17
61 Mathis Le Berre France + 17
62 Marco Frigo SEG Racing Academy + 17
63 Axel Mariault France + 17
64 Huub Artz Metec – Solarwatt p/b Mantel + 17
65 Lennert Van Eetvelt Lotto Soudal U23 + 17
66 Victor Broex Metec – Solarwatt p/b Mantel + 17
67 Maximilien Juillard V.C.Villefranche Beaujolais + 17
68 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 17
69 Oscar Onley Development Team DSM + 17
70 Enzo Leijnse Development Team DSM + 27
71 Nick Van der Lijke Riwal Cycling Team + 30
72 Elmar Reinders Riwal Cycling Team + 30
73 Jesper Hansen Riwal Cycling Team + 46
74 Rick Ottema Metec – Solarwatt p/b Mantel + 01:14
75 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 01:57
76 Nixon Efrain Rosero Rojas Ecuador + 02:03
77 Arthur Blanc Swiss Racing Academy + 02:04
78 Stuart Balfour Swiss Racing Academy + 02:04
79 Michael Kukrle Elkov – Kasper + 02:04
80 Thijs De Lange Metec – Solarwatt p/b Mantel + 04:01
81 Louis Rouland France + 04:27
82 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 08:14
83 Sébastien Van Poppel Bingoal-WB DT + 08:14
84 Byron Guama Ecuador + 08:14
85 Samuel Janisch Hagens Berman Axeon + 08:14
86 Fabian Schormair Felbermayr – Simplon Wels + 08:14
87 Christoffer Lisson Riwal Cycling Team + 08:14
88 Santiago Montenegro Ecuador + 08:14
89 Tiano Da Silva ProTouch + 08:14
90 Flavien Arnould Grand-Est + 08:14
91 Timothé Gabriel Grand-Est + 08:14
92 Hugo Thirotel Grand-Est + 08:14
93 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 08:55
94 Jasper Levi Pahlke Bike Aid + 08:55
95 Nicolas Chatelet Grand-Est + 13:52
DNF Martin Deschatres Grand-Est
DNF Sébastien Havot Normandie
DNF Matéo Carlot Normandie
DNF Lukas Carreau Quebec
DNF Nicolas Breuillard A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Adne Van Engelen Bike Aid
DNF Lucas Carstensen Bike Aid
DNF Joseph Laverick Hagens Berman Axeon
DNF Lars Hohmann Metec – Solarwatt p/b Mantel
DNF Gustav Basson ProTouch
DNF Morten Nørtoft Riwal Cycling Team
DNF Oskar Johansson Uno-X DARE DT
DNF Alexandre Desroches V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Antony Chamerat Dumont V.C.Villefranche Beaujolais
Pos Rider Team Time
01 Leon Heinschke Development Team DSM 16:00:18
02 Bastien Tronchon France + 53
03 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 59
04 Leo Hayter Development Team DSM + 01:01
05 Hannes Wilksch Development Team DSM + 01:07
06 Sean Flynn SEG Racing Academy + 01:41
07 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 01:43
08 Dries De Pooter SEG Racing Academy + 01:47
09 Jordan Labrosse France + 01:47
10 Johan Meens Bingoal-WB DT + 01:47
11 Milan Paulus SEG Racing Academy + 01:47
12 Jago Willems Bingoal-WB DT + 01:59
13 Gil Gelders Bingoal-WB DT + 01:59
14 Joris Chaussinand France + 01:59
15 Magnus Brynsrud Uno-X DARE DT + 02:04
16 Oscar Onley Development Team DSM + 02:16
17 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 02:27
18 Martin López Ecuador + 02:28
19 Tim Naberman Development Team DSM + 02:35
20 Jarrad Drizners Hagens Berman Axeon + 02:41
21 Matthew Riccitello Hagens Berman Axeon + 03:09
22 Lennert Van Eetvelt Lotto Soudal U23 + 04:08
23 Marco Frigo SEG Racing Academy + 04:52
24 Arnaud Tendon Swiss Racing Academy + 07:24
25 Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23 + 07:28
26 Maximilien Juillard V.C.Villefranche Beaujolais + 07:53
27 Robin Plamondon Quebec + 08:45
28 Tobias Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 11:44
29 Huub Artz Metec – Solarwatt p/b Mantel + 14:44
30 Nicolas Rivard Quebec + 15:14
31 Filip Maciejuk Leopard Pro Cycling + 15:54
32 Enzo Leijnse Development Team DSM + 19:01
33 Mathis Le Berre France + 19:49
34 Cole Davis Hagens Berman Axeon + 23:54
35 Clement Petit Normandie + 25:28
36 Callum Ormiston ProTouch + 25:32
37 Louis Rouland France + 26:01
38 Hugo Thirotel Grand-Est + 27:52
39 Clément Delcros A.V.C. Aix-en-Provence + 28:34
40 Sébastien Van Poppel Bingoal-WB DT + 28:53
41 Victor Broex Metec – Solarwatt p/b Mantel + 29:51
42 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 30:51
43 Hugo Theot Normandie + 31:42
44 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 37:02
45 Samuel Janisch Hagens Berman Axeon + 41:45
46 Tiano Da Silva ProTouch + 50:22
47 Nixon Efrain Rosero Rojas Ecuador + 52:05
48 Timothé Gabriel Grand-Est + 56:02
49 Flavien Arnould Grand-Est + 57:05
50 Jasper Levi Pahlke Bike Aid + 01:04:01
Back To Top