skip to Main Content

Race Results:

Circuit des Ardennes – 2022

Information
Nation
France
Date 7th April
Where Bazeilles -> Sedan
What 2nd stage
Distance 92.5 km
Classification 2.2

Stage Overall Youth Points Mountain Sprint Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Michael Kukrle Elkov-Kasper 02:17:29 7
02 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 04 3
03 Lucas Eriksson Riwal Cycling Team + 48 1
04 Romain Grégoire Groupama-FDJ Conti + 51
05 Dries De Pooter Hagens Berman Axeon + 54
06 Alex Baudin Swiss Racing Academy + 54
07 Hartthijs De Vries Metec-Solarwatt p/b Mantel + 54
08 Yannis Voisard Swiss Racing Academy + 54
09 Jordan Habets Metec-Solarwatt p/b Mantel + 57
10 Dominik Neuman Elkov-Kasper + 57
11 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 57
12 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 57
13 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 57
14 Nils Brun Swiss Racing Academy + 57
15 Jarno Mobach Leopard Pro Cycling + 01:01
16 Mathias Bregnhøj Riwal Cycling Team + 01:01
17 Oscar Onley Development Team DSM + 01:03
18 Lenny Martinez Groupama-FDJ Conti + 01:03
19 Jacob Eriksson Riwal Cycling Team + 01:03
20 Darren Rafferty Hagens Berman Axeon + 01:08
21 Matej Zahalka Elkov-Kasper + 01:15
22 Finlay Pickering Groupama-FDJ Conti + 01:18
23 Clément Braz Afonso Philippe Wagner Cycling + 57
24 Adam Toupalik Elkov-Kasper + 02:38
25 Guillaume Dauschy Premier Tech U23 Cycling Project + 03:06
26 Patryk Stosz Voster ATS Team + 03:12
27 Luke Lamperti Trinity Racing + 03:12
28 Elias Maris Leopard Pro Cycling + 03:12
29 Leander Van Hautegem Bingoal-WB Development Team + 03:14
30 Marco Frigo Israel Cycling Academy + 03:14
31 Enzo Paleni Groupama-FDJ Conti + 03:17
32 Jaap Roelen Metec-Solarwatt p/b Mantel + 03:17
33 Nadav Reisberg Israel Cycling Academy + 03:17
34 Baptiste Huyet C.C.Etupes + 03:17
35 Hannes Wilksch Development Team DSM + 03:17
36 William Junior Lecerf Lotto Soudal U23 + 03:17
37 Marcos Jurado Electro Hiper Europa-Caldas + 03:17
38 Tomasz Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 03:17
39 Pepijn Reinderink Development Team DSM + 03:17
40 Jakub Toupalik Elkov-Kasper + 03:21
41 Richard Larsen Sweden + 03:22
42 Alessandro Baroni Team Colpack Ballan + 03:22
43 Johannes Hodapp Leopard Pro Cycling + 03:22
44 Huub Artz Metec-Solarwatt p/b Mantel + 03:22
45 Sergio Meris Team Colpack Ballan + 03:24
46 Thomas Joly V.C.Villefranche Beaujolais + 03:24
47 Lorenzo Germani Groupama-FDJ Conti + 03:24
48 Owain Roberts Wales Racing Academy + 03:24
49 Mario Gamper Team Felbermayr Simplon Wels + 03:28
50 Jago Willems Bingoal-WB Development Team + 03:28
51 Piotr Brozyna HRE Mazowsze Serce Polski + 03:28
52 Alexis Guérin Team Vorarlberg + 03:28
53 Rudy Porter Trinity Racing + 03:31
54 Marcin Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 03:33
55 Gidas Umbri Team Colpack Ballan + 03:34
56 Ivan Romeo Hagens Berman Axeon + 03:34
57 Thijs De Lange Metec-Solarwatt p/b Mantel + 04:20
58 Antony Chamerat Dumont V.C.Villefranche Beaujolais + 05:19
59 Roy Weinberg Israel Cycling Academy + 06:06
60 Derek Gee Israel Cycling Academy + 06:07
61 Rens Tulner Metec-Solarwatt p/b Mantel + 06:07
62 Michiel Lambrecht Bingoal-WB Development Team + 08:12
63 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa-Caldas + 08:47
64 Mateu Estelrich Electro Hiper Europa-Caldas + 08:47
65 Riley Pickrell Israel Cycling Academy + 08:47
66 Carson Miles Premier Tech U23 Cycling Project + 08:53
67 Charles-Etienne Chrétien Premier Tech U23 Cycling Project + 08:57
68 Riley Sheehan Premier Tech U23 Cycling Project + 08:57
69 Francis Juneau Premier Tech U23 Cycling Project + 09:02
70 Emil Vinjebo Riwal Cycling Team + 09:06
71 Elmar Reinders Riwal Cycling Team + 09:06
72 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 09:20
73 Adrien Boichis Trinity Racing + 09:41
74 Edward Morgan Wales Racing Academy + 09:41
75 Arthur Liardet Team Macadam’s Cowboys + 09:41
76 Michael Boros Elkov-Kasper + 09:41
77 Edvin Lovidius Sweden + 09:41
78 Morten Nørtoft Riwal Cycling Team + 09:44
79 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 09:44
80 Joe Laverick Hagens Berman Axeon + 09:44
81 Maciej Paterski Voster ATS Team + 09:44
82 Artur Sowinski Voster ATS Team + 09:44
83 Filip Mård Sweden + 09:44
84 Gaëtan Lemoine Occitane CF + 09:44
85 Yuval Ben Moshe Israel Cycling Academy + 09:44
86 Jack Burke Team Felbermayr Simplon Wels + 09:44
87 Noah Detalle Bingoal-WB Development Team + 09:44
88 Aurélien Costeplane Occitane CF + 09:44
89 Robin Donze Swiss Racing Academy + 09:44
90 Oliver Rees Trinity Racing + 09:44
91 Adam Stachowiak HRE Mazowsze Serce Polski + 09:44
92 Mathéo Le Fur C.C.Etupes + 09:44
93 Antonin Chatila Brunotte V.C.Unité Schwenheim + 09:44
94 Hugo Thirotel V.C.Unité Schwenheim + 09:44
95 Moran Vermeulen Team Felbermayr Simplon Wels + 09:49
96 Lorenzo Balestra Team Colpack Ballan + 09:49
97 Daniel Turek Team Felbermayr Simplon Wels + 09:49
98 Mattia Petrucci Team Colpack Ballan + 09:49
99 Pablo Alonso Montes Electro Hiper Europa-Caldas + 12:12
100 Eric Pedersen Sweden + 12:12
101 Patrick Eddy Development Team DSM + 12:12
102 Enzo Leijnse Development Team DSM + 13:23
103 Lucas Avadanian V.C.Villefranche Beaujolais + 13:46
104 Matthew Harvey V.C.Unité Schwenheim + 13:46
105 Jakub Murias Voster ATS Team + 13:46
106 Lorenzo Marasco Team Macadam’s Cowboys + 13:46
107 Linus Kvist Sweden + 13:46
108 Zygimantas Matuzevicius Philippe Wagner Cycling + 13:46
109 Dorian Foulon Occitane CF + 13:46
110 Maxime Richard C.C.Etupes + 13:46
111 Milan Paulus Lotto Soudal U23 + 13:46
112 Josef Dirnbauer Team Felbermayr Simplon Wels + 13:46
113 Robin Meyer Philippe Wagner Cycling + 13:46
114 Charel Meyers V.C.Unité Schwenheim + 13:46
115 Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa-Caldas + 13:46
116 Max Walker Trinity Racing + 13:57
117 William Truelove Wales Racing Academy + 13:57
118 Flavien Arnould V.C.Unité Schwenheim + 13:57
119 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 13:59
120 William Roberts Wales Racing Academy + 13:59
121 Lucas Jacques Bingoal-WB Development Team + 13:59
122 Timothé Gabriel V.C.Unité Schwenheim + 13:59
OOT Victor Bosoni C.C.Etupes
OOT Daniel Staniszewski HRE Mazowsze Serce Polski
OOT Lukas Drapier Occitane CF
OOT Dominik Amann Team Vorarlberg
OOT Thomas Gloag Trinity Racing
OOT Szymon Rekita Voster ATS Team
OOT Joe Holt Wales Racing Academy
DNS Kasper Andersen Hagens Berman Axeon
DNS Lukas Meiler Team Vorarlberg
DNF August Höglund Sweden
DNF Gil Gelders Bingoal-WB Development Team
DNF Théo Thomas C.C.Etupes
DNF Harrison Bailey Electro Hiper Europa-Caldas
DNF Louis Coqueret Leopard Pro Cycling
DNF Romain Campistrous Occitane CF
DNF Baptiste Lavigne Occitane CF
DNF Nicolas Gomez Team Colpack Ballan
DNF Giacomo Ballabio V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Larry Valvasori V.C.Villefranche Beaujolais
Pos Rider Team Time
01 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti 06:12:12
02 Jordan Habets Metec-Solarwatt p/b Mantel + 03
03 Oscar Onley Development Team DSM + 08
04 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 01:02
05 Romain Grégoire Groupama-FDJ Conti + 01:56
06 Alex Baudin Swiss Racing Academy + 02:02
07 Dries De Pooter Hagens Berman Axeon + 02:02
08 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 02:05
09 Nils Brun Swiss Racing Academy + 02:05
10 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 02:05
11 Luke Lamperti Trinity Racing + 02:11
12 Lenny Martinez Groupama-FDJ Conti + 02:11
13 Darren Rafferty Hagens Berman Axeon + 02:16
14 Pepijn Reinderink Development Team DSM + 02:21
15 Hannes Wilksch Development Team DSM + 02:23
16 Huub Artz Metec-Solarwatt p/b Mantel + 02:28
17 Lorenzo Germani Groupama-FDJ Conti + 02:30
18 Leander Van Hautegem Bingoal-WB Development Team + 04:22
19 Marco Frigo Israel Cycling Academy + 04:22
20 Nadav Reisberg Israel Cycling Academy + 04:25
21 William Junior Lecerf Lotto Soudal U23 + 04:25
22 Jaap Roelen Metec-Solarwatt p/b Mantel + 04:25
23 Jakub Toupalik Elkov-Kasper + 04:29
24 Owain Roberts Wales Racing Academy + 04:32
25 Sergio Meris Team Colpack Ballan + 04:32
26 Jago Willems Bingoal-WB Development Team + 04:36
27 Ivan Romeo Hagens Berman Axeon + 04:42
28 Roy Weinberg Israel Cycling Academy + 07:14
29 Oliver Rees Trinity Racing + 08:50
30 Michiel Lambrecht Bingoal-WB Development Team + 09:20
31 Riley Sheehan Premier Tech U23 Cycling Project + 10:03
32 Francis Juneau Premier Tech U23 Cycling Project + 10:10
33 Joe Laverick Hagens Berman Axeon + 10:52
34 Mathéo Le Fur C.C.Etupes + 10:52
35 Lorenzo Balestra Team Colpack Ballan + 10:57
36 Gidas Umbri Team Colpack Ballan + 11:52
37 Enzo Leijnse Development Team DSM + 12:29
38 Milan Paulus Lotto Soudal U23 + 12:52
39 Patrick Eddy Development Team DSM + 13:20
40 Riley Pickrell Israel Cycling Academy + 14:00
41 Alessandro Baroni Team Colpack Ballan + 16:24
42 Rudy Porter Trinity Racing + 16:33
43 Finlay Pickering Groupama-FDJ Conti + 17:16
44 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 17:38
45 Max Walker Trinity Racing + 19:10
46 Enzo Paleni Groupama-FDJ Conti + 19:13
47 Baptiste Huyet C.C.Etupes + 19:15
48 Adrien Boichis Trinity Racing + 20:58
49 Mateu Estelrich Electro Hiper Europa-Caldas + 21:49
50 Carson Miles Premier Tech U23 Cycling Project + 21:55
51 Edward Morgan Wales Racing Academy + 22:43
52 Edvin Lovidius Sweden + 22:43
53 Filip Mård Sweden + 22:46
54 Robin Donze Swiss Racing Academy + 22:46
55 Mattia Petrucci Team Colpack Ballan + 22:51
56 Eric Pedersen Sweden + 25:14
57 Noah Detalle Bingoal-WB Development Team + 25:42
58 Hugo Thirotel V.C.Unité Schwenheim + 25:42
59 Antonin Chatila Brunotte V.C.Unité Schwenheim + 25:42
60 Morten Nørtoft Riwal Cycling Team + 26:21
61 Maxime Richard C.C.Etupes + 26:48
62 William Truelove Wales Racing Academy + 26:59
63 Matthew Harvey V.C.Unité Schwenheim + 29:44
64 Zygimantas Matuzevicius Philippe Wagner Cycling + 29:44
65 Charel Meyers V.C.Unité Schwenheim + 29:44
66 Flavien Arnould V.C.Unité Schwenheim + 29:55
67 Lucas Jacques Bingoal-WB Development Team + 29:57
68 Timothé Gabriel V.C.Unité Schwenheim + 29:57
69 Arthur Liardet Team Macadam’s Cowboys + 32:01

,

Back To Top