skip to Main Content

Race Results:

Circuit Sarthe – 2022

Information
Nation
France
Date 5th – 8th April
CAT 2.1

Overall Youth Points Mountain Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Olav Kooij Jumbo-Visma 15:49:52 125
02 Benoît Cosnefroy AG2R Citroën Team + 08 85
03 Xandro Meurisse Alpecin-Fenix + 14 70
04 Jérémy Leveau GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 35 60
05 Axel Zingle Cofidis + 01:08 50
06 Elia Viviani INEOS Grenadiers + 01:09 40
07 Alexis Renard Cofidis + 01:15 35
08 Romain Cardis St Michel-Auber 93 + 01:27 30
09 Thibault Guernalec Team Arkéa-Samsic + 01:32 25
10 Mattia Bais Drone Hopper-Androni Giocattoli + 01:49 20
11 Bram Welten Groupama-FDJ + 01:55 15
12 Paul Penhoët Groupama-FDJ + 02:03 10
13 Jonathan Couanon Nice Métropole Côte d’Azur + 02:08 5
14 Oliver Naesen AG2R Citroën Team + 02:08 5
15 Laurent Pichon Team Arkéa-Samsic + 02:13 5
16 Paul Ourselin TotalEnergies + 02:27 3
17 Sander De Pestel Sport Vlaanderen-Baloise + 03:02 3
18 Pierre Rolland B&B Hotels-KTM + 03:15 3
19 Kévin Vauquelin Team Arkéa-Samsic + 03:19 3
20 Julien Simon TotalEnergies + 03:23 3
21 Sean Quinn EF Education-EasyPost + 03:49 3
22 Norman Vahtra GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 03:54 3
23 Ben Healy EF Education-EasyPost + 04:16 3
24 Mads Pedersen Trek-Segafredo + 04:30 3
25 Lucas Plapp INEOS Grenadiers + 04:30 3
26 Alexis Gougeard B&B Hotels-KTM + 04:30
27 Maxime Urruty Nice Métropole Côte d’Azur + 04:57
28 Laurens De Plus INEOS Grenadiers + 05:05
29 Milan Menten Bingoal Pauwels Sauces WB + 05:11
30 Nicolas Debeaumarché St Michel-Auber 93 + 05:14
31 Lorrenzo Manzin TotalEnergies + 05:16
32 Pierre Barbier B&B Hotels-KTM + 05:20
33 Valentin Ferron TotalEnergies + 05:21
34 Scott Thwaites Alpecin-Fenix + 05:36
35 Anthony Perez Cofidis + 05:47
36 Attilio Viviani Bingoal Pauwels Sauces WB + 05:48
37 Mick Van Dijke Jumbo-Visma + 06:00
38 Flavien Maurelet St Michel-Auber 93 + 06:09
39 Clément Carisey GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 06:11
40 Andrii Ponomar Drone Hopper-Androni Giocattoli + 06:17
41 Eddy Finé Cofidis + 06:18
42 Alan Riou Team Arkéa-Samsic + 06:21
43 Antoine Raugel AG2R Citroën Team + 06:22
44 Thibaut Pinot Groupama-FDJ + 06:23
45 Ward Vanhoof Sport Vlaanderen-Baloise + 06:32
46 Jordan Jegat Team U Nantes-Atlantique + 06:34
47 Gilles De Wilde Sport Vlaanderen-Baloise + 06:46
48 Tony Hurel St Michel-Auber 93 + 06:50
49 Yves Lampaert Quick-Step Alpha Vinyl Team + 07:17
50 Georg Steinhauser EF Education-EasyPost + 08:10
51 Robert Stannard Alpecin-Fenix + 08:17
52 Mark Cavendish Quick-Step Alpha Vinyl Team + 08:33
53 Rick Pluimers Jumbo-Visma + 09:40
54 Floris De Tier Alpecin-Fenix + 10:00
55 Marco Tizza Bingoal Pauwels Sauces WB + 10:05
56 Romain Hardy Team Arkéa-Samsic + 10:36
57 Eliot Lietaer B&B Hotels-KTM + 13:22
58 Jimmy Janssens Alpecin-Fenix + 14:23
59 Cameron Wurf INEOS Grenadiers + 20:14
60 Brandon Rivera INEOS Grenadiers + 22:58
61 Lars Boven Jumbo-Visma + 26:06
62 Markus Hoelgaard Trek-Segafredo + 27:05
63 Maël Guégan Team U Nantes-Atlantique + 32:07
64 Owen Geleijn Jumbo-Visma + 33:23
DNF Lawrence Naesen AG2R Citroën Team
DNF Marc Sarreau AG2R Citroën Team
DNF Clément Venturini AG2R Citroën Team
DNF Fabio Van Den Bossche Alpecin-Fenix
DNF Maxime Chevalier B&B Hotels-KTM
DNF Jérémy Lecroq B&B Hotels-KTM
DNF Tom Paquot Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF Luc Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF Davide Cimolai Cofidis
DNF Benjamin Thomas Cofidis
DNF Gabriele Benedetti Drone Hopper-Androni Giocattoli
DNF Trym Westgaard Holther Drone Hopper-Androni Giocattoli
DNF Leonardo Marchiori Drone Hopper-Androni Giocattoli
DNF Marti Vigo del Arco Drone Hopper-Androni Giocattoli
DNF Hideto Nakane EF Education-EasyPost
DNF Julius Van Den Berg EF Education-EasyPost
DNF Marijn Van Den Berg EF Education-EasyPost
DNF Thomas Boudat GO Sport-Roubaix Lille Métropole
DNF Valentin Tabellion GO Sport-Roubaix Lille Métropole
DNF Emiel Vermeulen GO Sport-Roubaix Lille Métropole
DNF Clément Davy Groupama-FDJ
DNF Jacopo Guarnieri Groupama-FDJ
DNF Rait Ärm Groupama-FDJ
DNF Filippo Ganna INEOS Grenadiers
DNF Julien Amadori Nice Métropole Côte d’Azur
DNF Antoine Berlin Nice Métropole Côte d’Azur
DNF Paul Hennequin Nice Métropole Côte d’Azur
DNF Tim Declercq Quick-Step Alpha Vinyl Team
DNF Bert Van Lerberghe Quick-Step Alpha Vinyl Team
DNF Stan Van Tricht Quick-Step Alpha Vinyl Team
DNF Kamiel Bonneu Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Alex Colman Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Milan Fretin Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Anthony Maldonado St Michel-Auber 93
DNF Jason Tesson St Michel-Auber 93
DNF Hugo Hofstetter Team Arkéa-Samsic
DNF Léo Danès Team U Nantes-Atlantique
DNF Axel Mariault Team U Nantes-Atlantique
DNF Emmanuel Morin Team U Nantes-Atlantique
DNF Louis Richard Team U Nantes-Atlantique
DNF Peter Sagan TotalEnergies
DNF Filippo Baroncini Trek-Segafredo
DNF Alexander Kamp Trek-Segafredo
DNF Alex Kirsch Trek-Segafredo

,

Back To Top