skip to Main Content

Race Results:

Classic Grand Besançon Doubs – 2022

Information
Nation
France
Date 15th April
Distance 177.5 km
CAT 1.1

Results

Pos Rider Team Time UCI
01 Jesus Herrada Cofidis 4:25:55 125
02 Victor Lafay Cofidis + 05 85
03 Alexis Vuillermoz TotalEnergies + 05 70
04 Steff Cras Lotto Soudal + 05 60
05 Elie Gesbert Team Arkéa-Samsic + 07 50
06 Ben O’Connor AG2R Citroën Team + 08 40
07 Clément Champoussin AG2R Citroën Team + 08 35
08 Sylvain Moniquet Lotto Soudal + 08 30
09 Rudy Molard Groupama-FDJ + 12 25
10 Matteo Badilatti Groupama-FDJ + 13 20
11 Joris Delbove St Michel-Auber 93 + 31 15
12 Clement Berthet AG2R Citroën Team + 53 10
13 Pierre Rolland B&B Hotels-KTM + 53 5
14 Thibaut Pinot Groupama-FDJ + 54 5
15 Lucas Eriksson Riwal Cycling Team + 54 5
16 Rémy Rochas Cofidis + 59 3
17 Aurélien Paret-Peintre AG2R Citroën Team + 1:15 3
18 Mathias Bregnhøj Riwal Cycling Team + 1:20 3
19 Luc Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB + 1:22 3
20 Axel Mariault Team U Nantes-Atlantique + 1:25 3
21 Jetse Bol Burgos-BH + 1:25 3
22 Michel Ries Team Arkéa-Samsic + 1:25 3
23 Cristian Rodriguez TotalEnergies + 1:28 3
24 Ivan Cobo Cayon Equipo Kern Pharma + 1:47 3
25 Kevin Geniets Groupama-FDJ + 1:51 3
26 Alan Jousseaume TotalEnergies + 2:03
27 Jérémy Cabot TotalEnergies + 2:19
28 Viktor Verschaeve Lotto Soudal + 2:27
29 Anthony Delaplace Team Arkéa-Samsic + 2:47
30 Kamiel Bonneu Sport Vlaanderen-Baloise + 3:03
31 Lilian Calmejane AG2R Citroën Team + 3:26
32 Ruben Fernandez Cofidis + 3:30
33 Pau Miquel Delgado Equipo Kern Pharma + 4:12
34 Roger Adriá Equipo Kern Pharma + 4:12
35 Fabien Grellier TotalEnergies + 4:12
36 Simon Guglielmi Team Arkéa-Samsic + 5:23
37 Matthew Holmes Lotto Soudal + 5:56
38 Anthony Roux Groupama-FDJ + 6:10
39 Tim Wellens Lotto Soudal + 6:59
40 Maxime Bouet Team Arkéa-Samsic + 6:59
41 Alexis Guérin Team Vorarlberg + 7:36
42 Riccardo Zoidl Team Vorarlberg + 7:53
43 Stéphane Rossetto St Michel-Auber 93 + 8:17
44 Thibault Guernalec Team Arkéa-Samsic + 8:41
45 Fabien Doubey TotalEnergies + 9:22
46 Miguel Heidemann B&B Hotels-KTM + 9:22
47 Antoine Duchesne Groupama-FDJ + 9:35
48 Angel Madrazo Burgos-BH + 12:53
49 Julian Mertens Sport Vlaanderen-Baloise + 12:53
50 Miguel Florez Team Arkéa-Samsic + 12:53
51 Jordan Jegat Team U Nantes-Atlantique + 12:53
52 Nans Peters AG2R Citroën Team + 12:53
53 Adrien Lagrée B&B Hotels-KTM + 12:53
54 Jordi Lopez Caravaca Equipo Kern Pharma + 13:03
55 Clément Carisey GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 13:03
56 Jérémy Leveau GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 13:03
57 Morne Van Niekerk St Michel-Auber 93 + 13:03
58 Óscar Pelegrí Burgos-BH + 13:03
59 Paul Ourselin TotalEnergies + 13:03
60 Léo Danès Team U Nantes-Atlantique + 13:03
61 Edouard Bonnefoix Nice Métropole Côte d’Azur + 13:03
62 Romain Cardis St Michel-Auber 93 + 13:03
63 Yaël Joalland Team U Nantes-Atlantique + 13:03
64 Thibault Ferasse B&B Hotels-KTM + 13:03
65 Maxime Urruty Nice Métropole Côte d’Azur + 13:03
66 Marco Tizza Bingoal Pauwels Sauces WB + 14:10
67 Kenny Molly Bingoal Pauwels Sauces WB + 14:10
68 Jonathan Hivert B&B Hotels-KTM + 14:10
69 Remy Mertz Bingoal Pauwels Sauces WB + 14:39
70 Jenno Berckmoes Sport Vlaanderen-Baloise + 16:04
71 Alex Molenaar Burgos-BH + 17:06
72 Raphael Parisella B&B Hotels-KTM + 17:23
73 Felipe Orts Lloret Burgos-BH + 17:26
74 Nicolas Debeaumarché St Michel-Auber 93 + 17:42
75 Trym Brennsæter EF Education-NIPPO Development + 18:01
76 Conn McDunphy EvoPro Racing + 18:01
77 Kasper Viberg Søgaard Riwal Cycling Team + 18:43
78 Maarten Verheyen EvoPro Racing + 19:23
OOT Axel Laurance B&B Hotels-KTM
OOT Johan Meens Bingoal Pauwels Sauces WB
OOT Hugo Toumire Cofidis
OOT Masahiro Ishigami EF Education-NIPPO Development
OOT Luca Jenni EF Education-NIPPO Development
OOT Tom Mainguenaud GO Sport-Roubaix Lille Métropole
OOT Norman Vahtra GO Sport-Roubaix Lille Métropole
OOT Gilles De Wilde Sport Vlaanderen-Baloise
OOT Milan Fretin Sport Vlaanderen-Baloise
OOT Louis Richard Team U Nantes-Atlantique
DNS Samuel Leroux GO Sport-Roubaix Lille Métropole
DNF Jaakko Hänninen AG2R Citroën Team
DNF Mathijs Paasschens Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF Quentin Venner Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF Jesus Ezquerra Burgos-BH
DNF Ander Okamika Burgos-BH
DNF Thomas Champion Cofidis
DNF Axel Zingle Cofidis
DNF Felix Stehli EF Education-NIPPO Development
DNF Oliver Wulff EF Education-NIPPO Development
DNF Francisco Galván Equipo Kern Pharma
DNF Ibon Ruiz Equipo Kern Pharma
DNF Eugenio Sanchez Equipo Kern Pharma
DNF Dylan Guinet EvoPro Racing
DNF Cian Keogh EvoPro Racing
DNF Mitchell McLaughlin EvoPro Racing
DNF Tom Moriarty EvoPro Racing
DNF Evaldas Siskevicius GO Sport-Roubaix Lille Métropole
DNF Emiel Vermeulen GO Sport-Roubaix Lille Métropole
DNF Matthieu Ladagnous Groupama-FDJ
DNF Antoine Berlin Nice Métropole Côte d’Azur
DNF Tristan Delacroix Nice Métropole Côte d’Azur
DNF Jean Goubert Nice Métropole Côte d’Azur
DNF Andrea Mifsud Nice Métropole Côte d’Azur
DNF Christoffer Lisson Riwal Cycling Team
DNF Emil Vinjebo Riwal Cycling Team
DNF Rune Herregodts Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Sasha Weemaes Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Anthony Maldonado St Michel-Auber 93
DNF Flavien Maurelet St Michel-Auber 93
DNF Tom Paquet Team U Nantes-Atlantique
DNF Florian Richard-Andrade Team U Nantes-Atlantique
DNF Dominik Amann Team Vorarlberg
DNF Matthias Reutimann Team Vorarlberg
DNF Nikolas Riegler Team Vorarlberg

,

Back To Top