skip to Main Content

Race Results:

Coppa Bernocchi – 2021

Information
Nation
Italy
Date 4th October
Distance 197.2 km
CAT 1.Pro

Results

Pos Rider Team Time UCI
01 Remco Evenepoel Deceuninck-Quick Step 4:26:13 200
02 Alessandro Covi UAE Team Emirates + 1:49 150
03 Fausto Masnada Deceuninck-Quick Step + 1:50 125
04 Samuele Battistella Astana-Premier Tech + 2:25 100
05 Thibaut Pinot Groupama-FDJ + 2:26 85
06 Antonio Puppio Team Qhubeka NextHash + 2:55 70
07 Sebastian Molano UAE Team Emirates + 8:27 60
08 Filippo Fiorelli Bardiani CSF Faizanè + 8:27 50
09 Niccolo Bonifazio Team TotalEnergies + 8:27 40
10 Elia Viviani Cofidis + 8:27 35
11 Jacopo Mosca Trek-Segafredo + 8:27 30
12 Andreas Stokbro Team Qhubeka NextHash + 8:27 25
13 Vincenzo Albanese EOLO-KOMETA + 8:27 20
14 Matthew Walls BORA-hansgrohe + 8:27 15
15 David González Caja Rural-Seguros RGA + 8:27 10
16 José Joaquin Rojas Movistar Team + 8:27 5
17 Ethan Hayter INEOS Grenadiers + 8:27 5
18 Simone Consonni Cofidis + 8:27 5
19 Nick Schultz Team BikeExchange + 8:27 5
20 Filippo Tagliani Androni Giocattoli-Sidermec + 8:27 5
21 Enrico Battaglin Bardiani CSF Faizanè + 8:27 5
22 Jhojan Garcia Caja Rural-Seguros RGA + 8:27 5
23 Federico Burchio Work Service-Marchiol-Dynatek + 8:27 5
24 Maximiliano Richeze UAE Team Emirates + 8:27 5
25 Mattia Frapporti EOLO-KOMETA + 8:27 5
26 Sergio Martin Caja Rural-Seguros RGA + 8:27 5
27 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 8:27 5
28 Attila Valter Groupama-FDJ + 8:27 5
29 Riccardo Tosin Vini Zabù + 8:27 5
30 Orluis Aular Caja Rural-Seguros RGA + 8:27 5
31 Ruben Guerreiro EF Education-NIPPO + 8:27 3
32 Andrea Bagioli Deceuninck-Quick Step + 8:27 3
33 Julen Amezqueta Caja Rural-Seguros RGA + 8:27 3
34 Dayer Quintana Team Arkéa-Samsic + 8:27 3
35 Unai Iribar Euskaltel-Euskadi + 8:27 3
36 Niklas Eg Trek-Segafredo + 8:27 3
37 Davide Gabburo Bardiani CSF Faizanè + 8:27 3
38 Einer Rubio Movistar Team + 8:27 3
39 Dylan Sunderland Team Qhubeka NextHash + 8:27 3
40 Neilson Powless EF Education-NIPPO + 8:27 3
41 Alexandr Riabushenko UAE Team Emirates + 8:27
42 Jose Herrada Cofidis + 8:27
43 Giacomo Nizzolo Team Qhubeka NextHash + 8:27
44 Lorenzo Milesi Beltrami TSA Tre Colli + 8:27
45 Alastair Mackellar Israel Start-Up Nation + 8:27
46 James Piccoli Israel Start-Up Nation + 8:27
47 Nairo Quintana Team Arkéa-Samsic + 8:27
48 Eduardo Sepulveda Androni Giocattoli-Sidermec + 8:27
49 Marco Tizza Amore & Vita + 8:27
50 Mattias Skjelmose Jensen Trek-Segafredo + 8:27
51 Hugo Toumire Cofidis + 8:27
52 Francesco Gavazzi EOLO-KOMETA + 8:27
53 Dario Cataldo Movistar Team + 8:27
54 Julien Bernard Trek-Segafredo + 8:27
55 Samuele Zambelli Androni Giocattoli-Sidermec + 8:27
56 Tanel Kangert Team BikeExchange + 8:27
57 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli-Sidermec + 8:27
58 Alex Aranburu Astana-Premier Tech + 8:27
59 Alexey Lutsenko Astana-Premier Tech + 8:27
60 Ben Zwiehoff BORA-hansgrohe + 8:27
61 Davide Orrico Vini Zabù + 8:27
62 Luca Chirico Androni Giocattoli-Sidermec + 8:27
63 Ben Swift INEOS Grenadiers + 8:27
64 Mikel Nieve Team BikeExchange + 8:27
65 Winner Anacona Team Arkéa-Samsic + 8:27
66 Rodrigo Contreras Astana-Premier Tech + 8:27
67 Alessandro Tonelli Bardiani CSF Faizanè + 8:37
68 Cesare Benedetti BORA-hansgrohe + 8:37
69 Emil Vinjebo Team Qhubeka NextHash + 8:39
70 Attilio Viviani Cofidis + 8:39
71 Alan Jousseaume Team TotalEnergies + 8:44
72 Miguel Florez Team Arkéa-Samsic + 8:52
73 Javier Romo Astana-Premier Tech + 8:57
74 Victor De La Parte Team TotalEnergies + 8:57
75 Brent Bookwalter Team BikeExchange + 8:57
76 Marco Frapporti Vini Zabù + 8:57
77 Michel Ries Trek-Segafredo + 8:57
78 Jimmy Whelan EF Education-NIPPO + 8:57
79 Pieter Serry Deceuninck-Quick Step + 8:57
80 Davide Bais EOLO-KOMETA + 8:57
81 Sebastien Reichenbach Groupama-FDJ + 8:57
82 Edward Ravasi EOLO-KOMETA + 8:57
83 Frederik Wandahl BORA-hansgrohe + 8:57
84 Damien Howson Team BikeExchange + 8:57
85 Giovanni Aleotti BORA-hansgrohe + 8:57
86 Diego Camargo EF Education-NIPPO + 8:57
87 William Barta EF Education-NIPPO + 8:57
88 Matthieu Ladagnous Groupama-FDJ + 8:57
89 Hector Carretero Movistar Team + 8:57
90 Mikel Iturria Euskaltel-Euskadi + 8:57
91 Mikel Bizkarra Euskaltel-Euskadi + 8:57
92 Jonathan Castroviejo INEOS Grenadiers + 8:57
93 Txomin Juaristi Euskaltel-Euskadi + 8:57
94 Mauri Vansevenant Deceuninck-Quick Step + 8:57
95 Mauro Schmid Team Qhubeka NextHash + 8:57
96 Jason Osborne Deceuninck-Quick Step + 8:57
97 Joan Bou Euskaltel-Euskadi + 8:57
98 Ide Schelling BORA-hansgrohe + 8:57
99 David Gaudu Groupama-FDJ + 8:57
100 Dries Devenyns Deceuninck-Quick Step + 8:57
DNF Davide Appollonio Amore & Vita
DNF Mattia Benedetti Amore & Vita
DNF Giacomo Cassara Amore & Vita
DNF Paolo Toto Amore & Vita
DNF Vladislav Zubar Amore & Vita
DNF Leonardo Marchiori Androni Giocattoli-Sidermec
DNF Manuele Boaro Astana-Premier Tech
DNF Matteo Sobrero Astana-Premier Tech
DNF Luca Colnaghi Bardiani CSF Faizanè
DNF Enrico Zanoncello Bardiani CSF Faizanè
DNF Samuele Zoccarato Bardiani CSF Faizanè
DNF Luca Cretti Beltrami TSA Tre Colli
DNF Matteo Freddi Beltrami TSA Tre Colli
DNF Marco Grendene Beltrami TSA Tre Colli
DNF Lorenzo Peschi Beltrami TSA Tre Colli
DNF Thomas Pesenti Beltrami TSA Tre Colli
DNF Andrea Piras Beltrami TSA Tre Colli
DNF Matteo Fabbro BORA-hansgrohe
DNF Josu Etxeberria Caja Rural-Seguros RGA
DNF Pablo Garcia Caja Rural-Seguros RGA
DNF Natnael Berhane Cofidis
DNF Fabio Sabatini Cofidis
DNF Daniel Arroyave EF Education-NIPPO
DNF Hugh Carthy EF Education-NIPPO
DNF Samuele Rivi EOLO-KOMETA
DNF Diego Sevilla EOLO-KOMETA
DNF Jokin Aranburu Euskaltel-Euskadi
DNF Iker Ballarin Euskaltel-Euskadi
DNF Kevin Geniets Groupama-FDJ
DNF Anthony Roux Groupama-FDJ
DNF Sebastian Henao INEOS Grenadiers
DNF Lucas Plapp INEOS Grenadiers
DNF Richie Porte INEOS Grenadiers
DNF Cameron Wurf INEOS Grenadiers
DNF Omer Goldstein Israel Start-Up Nation
DNF Daryl Impey Israel Start-Up Nation
DNF Robin Plamondon Israel Start-Up Nation
DNF Guy Sagiv Israel Start-Up Nation
DNF Antonio Pedrero Movistar Team
DNF Marc Soler Movistar Team
DNF Davide Villella Movistar Team
DNF Donavan Grondin Team Arkéa-Samsic
DNF Romain Hardy Team Arkéa-Samsic
DNF Kevin Ledanois Team Arkéa-Samsic
DNF Kevin Colleoni Team BikeExchange
DNF Filippo Baroncini Team Colpack Ballan
DNF Francesco Calì Team Colpack Ballan
DNF Michele Gazzoli Team Colpack Ballan
DNF Nicola Plebani Team Colpack Ballan
DNF Samuel Quaranta Team Colpack Ballan
DNF Luca Rastelli Team Colpack Ballan
DNF Gidas Umbri Team Colpack Ballan
DNF Matteo Pelucchi Team Qhubeka NextHash
DNF Alexandre Geniez Team TotalEnergies
DNF Pierre Latour Team TotalEnergies
DNF Paul Ourselin Team TotalEnergies
DNF Cristian Rodriguez Team TotalEnergies
DNF Matteo Moschetti Trek-Segafredo
DNF Antonio Nibali Trek-Segafredo
DNF Felix Groß UAE Team Emirates
DNF Cristian Munoz UAE Team Emirates
DNF Gregorio Ferri Vini Zabù
DNF Jakub Mareczko Vini Zabù
DNF Giulio Masotto Vini Zabù
DNF Riccardo Stacchiotti Vini Zabù
DNF Riccardo Bobbo Work Service-Marchiol-Dynatek
DNF Raul Colombo Work Service-Marchiol-Dynatek
DNF Filippo Dignani Work Service-Marchiol-Dynatek
DNF Christian Danilo Pase Work Service-Marchiol-Dynatek
DNF Francesco Zandri Work Service-Marchiol-Dynatek
Back To Top