skip to Main Content

Race Results:

Cottbuser Juniors – 2022

Information
Nation
Germany
Date 10th April
Where Dissen -> Dissen
What 4th stage
Distance 120 km
Classification J-2.1

Stage Overall Youth Sprint

Pos Rider Team Time
01 Duarte Marivoet Team Auto Eder 02:35:39
02 Matteo Gross Team Auto Eder + 17
03 Emil Herzog Team Auto Eder + 17
04 Stepan Telecky Czech Republic + 52
05 Mees Vlot Team Auto Eder + 01:26
06 Maxime Duba Streetjump-Abloc + 01:26
07 Boas Lysgaard Bach Advokater – FRB Optik CEC Junior + 01:26
08 Hugo Bruun van Deurs Team Herning CK Junior + 01:26
09 Milan Kadlec Czech Republic + 01:26
10 Martin Barta Team Auto Eder + 01:26
11 Daniel Mraz Czech Republic + 01:41
12 Mathias Hedevang Christensen Team Herning CK Junior + 01:48
13 Tore Troelsen Team Herning CK Junior + 01:48
14 Jaromir Kohout Czech Republic + 06:52
15 Otto Van Zanden Streetjump-Abloc + 06:52
16 Nicolas Zippan Landesverband Brandenburg + 06:52
17 Steijn Oosterveld Streetjump-Abloc + 06:52
18 Lucas Toftemark Bach Advokater – FRB Optik CEC Junior + 06:52
19 Louis Kitzki WHEEL DEVILS Cycling Team + 06:52
20 Tomas Pridal Czech Republic + 06:52
21 Johannes Reissmann Stevens Junior Team Thüringen + 06:52
22 Ciro Perez Start Junior Cycling Team + 06:52
23 Marvin Peters Merida Adelaar Development Team + 06:52
24 Marijn Schaper Streetjump-Abloc + 06:52
25 Toni Albrecht Junioren Schwalbe Team Sachsen + 06:52
26 Justus Willemsen Merida Adelaar Development Team + 06:52
27 Johan Borgström Svealand Cycling Team + 06:52
28 Richard Kobr Czech Republic + 06:52
29 Jasper Schröder Team Stadler Niedersachsen + 06:58
30 Fausto Valentin Penna WRSV-Holczer-Radsport-Team + 06:58
31 Mikkel Tvergaard Bach Advokater – FRB Optik CEC Junior + 06:58
32 Jonas Beck LV Baden + 07:10
33 Pablo Bonilla Start Junior Cycling Team + 07:10
34 Heriberto Quiroz Gutierrez Start Junior Cycling Team + 07:12
35 Sven Van Der Werf Streetjump-Abloc + 07:18
36 Igor Wlodarczyk Alks Stal Grudziadz + 07:22
37 Jonas Reibsch Landesverband Brandenburg + 07:33
38 Arne Hoppe Landesverband Brandenburg + 07:33
39 Tom Luis Lehmeier Team Stadler Niedersachsen + 19:17
40 Vincent John Junioren Schwalbe Team Sachsen + 19:17
41 Axel Gilljam Svealand Cycling Team + 19:17
DNS Tobias Müller Rose Team NRW
DNF Felix Rintisch Landesverband Brandenburg 2
DNF Malte Seeler Landesverband Brandenburg 2
DNF Tim Leben Landesverband Brandenburg 2
DNF Girts Harkins Latvia
DNF Rihards Reinfelds Latvia
DNF Rodrigo Belajevs Latvia
DNF Davis Gludavs Latvia
DNF Janis Priedolins Latvia
DNF Marek Kapela Poland
DNF Pawel Wieczkowski Poland
DNF Szymon Maciejewski Poland
DNF Dominik Ratajczak Poland
DNF Tomasz Listwon Poland
DNF Kamil Zielinski Alks Stal Grudziadz
DNF Wiktor Kurek Alks Stal Grudziadz
DNF Adam Pawlowski Alks Stal Grudziadz
DNF Jonathan Hansen Bach Advokater – FRB Optik CEC Junior
DNF Malthe Bergenholz Bach Advokater – FRB Optik CEC Junior
DNF Alfred Mørch Kongstad Bach Advokater – FRB Optik CEC Junior
DNF Magnus Findeisen Junioren Schwalbe Team Sachsen
DNF Derrick Loos Junioren Schwalbe Team Sachsen
DNF Lui Bengelsdorf Landesverband Brandenburg
DNF Davide Spadaccia LV Baden
DNF Jan Rinklef LV Baden
DNF Hannes Oechsler LV Baden
DNF Martijn Mulder Merida Adelaar Development Team
DNF Cas van der Veen Merida Adelaar Development Team
DNF Gus Otte Merida Adelaar Development Team
DNF Melle Lubbers Merida Adelaar Development Team
DNF Leon Arenz Rose Team NRW
DNF Ben Jochum Rose Team NRW
DNF Louis Leidert Rose Team NRW
DNF Henri-Johannes Appelbaum Rose Team NRW
DNF Nehuen Erripa Picazo Start Junior Cycling Team
DNF Santiago Perez Helguera Start Junior Cycling Team
DNF Felipe Reyes Arruti Start Junior Cycling Team
DNF Luca Martin Stevens Junior Team Thüringen
DNF Jakob Vogt Stevens Junior Team Thüringen
DNF Lucas Küfner Stevens Junior Team Thüringen
DNF Sal Meijers Streetjump-Abloc
DNF Neo Viking Svealand Cycling Team
DNF Axel Persmeen Svealand Cycling Team
DNF Gustav Lovidius Svealand Cycling Team
DNF Linus Törnström Svealand Cycling Team
DNF Alfred Grenaae Team Herning CK Junior
DNF Nicklas Fonnesbech Team Herning CK Junior
DNF Gustav Ferdinand Lau Team Herning CK Junior
DNF Anton Stadler Team Innobike-Bayern
DNF Thomas Gloning Team Innobike-Bayern
DNF Linus Scheitinger Team Innobike-Bayern
DNF Moritz Binder Team Stadler Niedersachsen
DNF Tom Czorny Team Stadler Niedersachsen
DNF Noah Balgenorth Team Stadler Niedersachsen
DNF Tom Köbernik Team Stadler Niedersachsen
DNF Paul Quabs WHEEL DEVILS Cycling Team
DNF Tillman Sarnowski WRSV-Holczer-Radsport-Team
DNF Meo Amann WRSV-Holczer-Radsport-Team
Pos Rider Team Time
01 Duarte Marivoet Team Auto Eder 05:51:27
02 Mees Vlot Team Auto Eder + 01:25
03 Martin Barta Team Auto Eder + 01:49
04 Tore Troelsen Team Herning CK Junior + 02:39
05 Mathias Hedevang Christensen Team Herning CK Junior + 02:46
06 Steijn Oosterveld Streetjump-Abloc + 07:54
07 Richard Kobr Czech Republic + 08:02
08 Toni Albrecht Junioren Schwalbe Team Sachsen + 08:03
09 Ciro Perez Start Junior Cycling Team + 08:11
10 Igor Wlodarczyk Alks Stal Grudziadz + 08:22
11 Jaromir Kohout Czech Republic + 08:28
12 Arne Hoppe Landesverband Brandenburg + 08:57
13 Jonas Reibsch Landesverband Brandenburg + 10:01
14 Tom Luis Lehmeier Team Stadler Niedersachsen + 20:21

,

Back To Top