skip to Main Content

Race Results:

CRO Race – 2021

Information
Nation
Croatia
Date 2nd October
Where RabacLabin -> Opatija
What 5th stage
Distance 137.5 km

Stage Overall Youth Points Mountain Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Stephen Williams Bahrain Victorious 03:20:35 14
02 Markus Hoelgaard Uno-X Pro Cycling Team + 10 5
03 Mick Van Dijke Jumbo-Visma + 10 3
04 Gotzon Martin Euskaltel-Euskadi + 10
05 Alexis Guérin Team Vorarlberg + 10
06 Joel Nicolau Caja Rural-Seguros RGA + 10
07 Urko Berrade Kern Pharma + 10
08 Roland Thalmann Team Vorarlberg + 10
09 José Félix Parra Kern Pharma + 10
10 Santiago Buitrago Bahrain Victorious + 10
11 Oier Lazkano Caja Rural-Seguros RGA + 10
12 Carl Fredrik Hagen Israel Start-Up Nation + 10
13 Hermann Pernsteiner Bahrain Victorious + 10
14 Simon Yates Team BikeExchange + 10
15 Riccardo Zoidl Felbermayr – Simplon Wels + 16
16 Andrey Zeits Team BikeExchange + 20
17 Sam Oomen Jumbo-Visma + 20
18 Torstein Træen Uno-X Pro Cycling Team + 02:04
19 Dominik Röber P&S Metalltechnik + 04:06
20 Fran Miholjevic Cycling Team Friuli ASD + 04:24
21 Gal Glivar Adria Mobil + 04:24
22 Antonio Angulo Euskaltel-Euskadi + 04:24
23 Kaden Groves Team BikeExchange + 04:31
24 Mathijs Paasschens Bingoal Pauwels Sauces WB + 04:31
25 Kenny Molly Bingoal Pauwels Sauces WB + 04:31
26 Jakub Kaczmarek HRE Mazowsze Serce Polski + 04:31
27 Anders Skaarseth Uno-X Pro Cycling Team + 04:31
28 Josip Rumac Androni Giocattoli-Sidermec + 04:31
29 Ziga Groselj Felbermayr – Simplon Wels + 04:31
30 Luis Angel Mate Euskaltel-Euskadi + 04:31
31 Tomasz Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 04:31
32 Marco Friedrich Felbermayr – Simplon Wels + 04:31
33 Lukas Meiler Team Vorarlberg + 04:31
34 Jon Agirre Kern Pharma + 04:31
35 Martin Messner WSA KTM Graz + 04:31
36 Mikel Landa Bahrain Victorious + 04:31
37 Jonathan Lastra Caja Rural-Seguros RGA + 04:38
38 Tobias Foss Jumbo-Visma + 04:38
39 Piotr Brozyna HRE Mazowsze Serce Polski + 04:38
40 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 04:38
41 Callum Scotson Team BikeExchange + 04:38
42 Tsgabu Grmay Team BikeExchange + 04:38
43 Anthon Charmig Uno-X Pro Cycling Team + 06:51
44 Chris Harper Jumbo-Visma + 06:56
45 Alex Dowsett Israel Start-Up Nation + 12:38
46 Szymon Rekita Voster ATS Team + 12:38
47 Andi Bajc Felbermayr – Simplon Wels + 12:38
48 Maciej Paterski Voster ATS Team + 12:38
49 Dimitri Peyskens Bingoal Pauwels Sauces WB + 12:38
50 Savva Novikov Kern Pharma + 16:39
51 Unai Cuadrado Euskaltel-Euskadi + 16:39
52 Krists Neilands Israel Start-Up Nation + 16:55
53 Philipp Hofbauer WSA KTM Graz + 18:32
54 Manuel Bosch Felbermayr – Simplon Wels + 18:32
55 Mattia Viel Androni Giocattoli-Sidermec + 18:39
56 Maximilian Kuen Team Vorarlberg + 18:39
57 Sam Brand Team Novo Nordisk + 18:45
58 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 18:51
59 Kelland O’Brien Team BikeExchange + 18:51
60 Michael Hepburn Team BikeExchange + 18:51
61 Sylwester Janiszewski Voster ATS Team + 18:51
62 Jon Aberasturi Caja Rural-Seguros RGA + 18:51
63 Vedad Karic Meridiana – Kamen Team + 18:51
64 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 18:51
65 Riley Pickrell Israel Start-Up Nation + 18:51
66 Jonas Abrahamsen Uno-X Pro Cycling Team + 18:51
67 Yuval Ben Moshe Israel Start-Up Nation + 18:51
68 Milan Menten Bingoal Pauwels Sauces WB + 18:51
69 Laurens Huys Bingoal Pauwels Sauces WB + 18:51
70 Luc Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB + 18:51
71 David Lozano Team Novo Nordisk + 18:51
72 Andrea Debiasi Cycling Team Friuli ASD + 18:51
73 Adam Stachowiak HRE Mazowsze Serce Polski + 18:51
74 Filippo Ridolfo Team Novo Nordisk + 18:51
75 Marceli Boguslawski HRE Mazowsze Serce Polski + 18:51
76 David Per Adria Mobil + 18:51
77 Jon Barrenetxea Caja Rural-Seguros RGA + 18:51
78 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 18:51
79 Davide De Cassan Cycling Team Friuli ASD + 18:51
80 Cristian Rocchetta Androni Giocattoli-Sidermec + 18:51
81 Leonardo Marchiori Androni Giocattoli-Sidermec + 18:51
82 Aljaz Jarc Adria Mobil + 18:51
83 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli ASD + 18:51
84 Danny Van der Tuuk Kern Pharma + 18:51
85 Taj Jones Israel Start-Up Nation + 18:51
86 Itamar Einhorn Israel Start-Up Nation + 18:51
87 Aljaz Colnar Adria Mobil + 18:51
88 Maximilian Kabas WSA KTM Graz + 18:51
89 Marcin Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 18:51
90 Tim Van Dijke Jumbo-Visma + 18:51
91 Kristijan Hocevar Adria Mobil + 18:51
92 Xabier Azparren Euskaltel-Euskadi + 18:51
93 Domen Novak Bahrain Victorious + 18:51
94 Kristoffer Halvorsen Uno-X Pro Cycling Team + 18:51
95 Colin Stüssi Team Vorarlberg + 18:51
96 Søren Wærenskjold Uno-X Pro Cycling Team + 18:51
97 Felix Ritzinger WSA KTM Graz + 18:51
98 Lennard Hofstede Jumbo-Visma + 18:51
99 Quentin Venner Bingoal Pauwels Sauces WB + 18:51
100 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 18:51
101 Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD + 18:51
102 Valentin Götzinger WSA KTM Graz + 18:51
103 Martin Meiler Team Vorarlberg + 18:51
104 Olav Kooij Jumbo-Visma + 18:51
105 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 18:51
106 Filip Kvasina Meridiana – Kamen Team + 18:51
107 Sergio Araiz Kern Pharma + 18:51
108 Jokin Murguialday Elorza Caja Rural-Seguros RGA + 18:51
109 Antonio Barac Meridiana – Kamen Team + 18:51
110 Bostijan Murn Adria Mobil + 18:51
111 Umberto Poli Team Novo Nordisk + 18:51
112 Ziga Horvat Adria Mobil + 19:03
113 Phil Bauhaus Bahrain Victorious + 19:03
114 Robert Jägeler P&S Metalltechnik + 27:20
115 Tim Oelke P&S Metalltechnik + 27:20
DNS Adrian Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Jaime Castrillo Kern Pharma
DNF Asier Etxeberria Euskaltel-Euskadi
DNF Lorenzo Marenzi Meridiana – Kamen Team
DNF Luke Wilk P&S Metalltechnik
DNF Daniel Turek Felbermayr – Simplon Wels
DNF Hamish Beadle Team Novo Nordisk
DNF Felix James Meo Team Vorarlberg
DNF Damien Papierski Voster ATS Team
DNF Pawel Franczak Voster ATS Team
DNF Pawel Cieslik Voster ATS Team
DNF Stefan Marbler WSA KTM Graz
Pos Rider Team Time
01 Mick Van Dijke Jumbo-Visma 22:22:37
02 Oier Lazkano Caja Rural-Seguros RGA + 02:01
03 Santiago Buitrago Bahrain Victorious + 02:03
04 Dominik Röber P&S Metalltechnik + 04:04
05 Gal Glivar Adria Mobil + 04:24
06 Martin Messner WSA KTM Graz + 04:31
07 Fran Miholjevic Cycling Team Friuli ASD + 06:14
08 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 08:29
09 Kristijan Hocevar Adria Mobil + 20:44
10 Savva Novikov Kern Pharma + 22:31
11 Danny Van der Tuuk Kern Pharma + 24:45
12 Aljaz Jarc Adria Mobil + 24:45
13 Valentin Götzinger WSA KTM Graz + 26:14
14 Philipp Hofbauer WSA KTM Graz + 26:17
15 Olav Kooij Jumbo-Visma + 27:07
16 Tim Van Dijke Jumbo-Visma + 27:32
17 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli ASD + 27:33
18 Filippo Ridolfo Team Novo Nordisk + 27:45
19 Aljaz Colnar Adria Mobil + 27:45
20 Maximilian Kabas WSA KTM Graz + 28:07
21 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 28:14
22 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 28:33
23 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 28:42
24 Jon Barrenetxea Caja Rural-Seguros RGA + 28:46
25 Bostijan Murn Adria Mobil + 29:14
26 Andrea Debiasi Cycling Team Friuli ASD + 31:10
27 Xabier Azparren Euskaltel-Euskadi + 31:20
28 Jokin Murguialday Elorza Caja Rural-Seguros RGA + 31:34
29 Riley Pickrell Israel Start-Up Nation + 32:39
30 Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD + 33:18
31 Søren Wærenskjold Uno-X Pro Cycling Team + 34:05
32 Davide De Cassan Cycling Team Friuli ASD + 39:24
33 Yuval Ben Moshe Israel Start-Up Nation + 42:04
34 Taj Jones Israel Start-Up Nation + 51:49
35 Tim Oelke P&S Metalltechnik + 59:43
Back To Top