skip to Main Content

Race Results:

CRO Race – 2021

Information
Nation
Croatia
Date 3rd October
Where Samobor -> Zagreb
What 6th stage
Distance 156.5 km

Stage Overall Youth Points Mountain Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Tim Van Dijke Jumbo-Visma 03:23:03 14
02 Stephen Williams Bahrain Victorious + 00 5
03 Markus Hoelgaard Uno-X Pro Cycling Team + 00 3
04 Kaden Groves Team BikeExchange + 05
05 Jon Aberasturi Caja Rural-Seguros RGA + 05
06 Milan Menten Bingoal Pauwels Sauces WB + 05
07 Olav Kooij Jumbo-Visma + 05
08 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 05
09 Gotzon Martin Euskaltel-Euskadi + 05
10 Jakub Kaczmarek HRE Mazowsze Serce Polski + 05
11 Roland Thalmann Team Vorarlberg + 05
12 Joel Nicolau Caja Rural-Seguros RGA + 05
13 Sylwester Janiszewski Voster ATS Team + 05
14 David Per Adria Mobil + 05
15 Carl Fredrik Hagen Israel Start-Up Nation + 05
16 Alexis Guérin Team Vorarlberg + 05
17 Urko Berrade Kern Pharma + 05
18 Sam Oomen Jumbo-Visma + 05
19 Antonio Angulo Euskaltel-Euskadi + 05
20 Mathijs Paasschens Bingoal Pauwels Sauces WB + 05
21 Mick Van Dijke Jumbo-Visma + 05
22 Simon Yates Team BikeExchange + 05
23 Marceli Boguslawski HRE Mazowsze Serce Polski + 05
24 Anders Skaarseth Uno-X Pro Cycling Team + 05
25 Callum Scotson Team BikeExchange + 05
26 José Félix Parra Kern Pharma + 05
27 Gal Glivar Adria Mobil + 23
28 Itamar Einhorn Israel Start-Up Nation + 23
29 Dimitri Peyskens Bingoal Pauwels Sauces WB + 23
30 Dominik Röber P&S Metalltechnik + 23
31 Danny Van der Tuuk Kern Pharma + 23
32 Søren Wærenskjold Uno-X Pro Cycling Team + 23
33 Lukas Meiler Team Vorarlberg + 23
34 Luc Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB + 23
35 Andrey Zeits Team BikeExchange + 23
36 Tomasz Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 23
37 Jonathan Lastra Caja Rural-Seguros RGA + 23
38 Ziga Groselj Felbermayr – Simplon Wels + 23
39 Hermann Pernsteiner Bahrain Victorious + 23
40 Riccardo Zoidl Felbermayr – Simplon Wels + 23
41 Alex Dowsett Israel Start-Up Nation + 30
42 Laurens Huys Bingoal Pauwels Sauces WB + 35
43 Piotr Brozyna HRE Mazowsze Serce Polski + 42
44 Michael Hepburn Team BikeExchange + 44
45 Szymon Rekita Voster ATS Team + 01:12
46 Maciej Paterski Voster ATS Team + 01:12
47 Fran Miholjevic Cycling Team Friuli ASD + 01:12
48 Savva Novikov Kern Pharma + 01:12
49 Josip Rumac Androni Giocattoli-Sidermec + 05
50 Marco Friedrich Felbermayr – Simplon Wels + 01:17
51 Marcin Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 01:55
52 Antonio Barac Meridiana – Kamen Team + 01:55
53 Kenny Molly Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:24
54 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 02:32
55 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 02:32
56 Vedad Karic Meridiana – Kamen Team + 03:05
57 Domen Novak Bahrain Victorious + 03:18
58 Martin Messner WSA KTM Graz + 03:18
59 Unai Cuadrado Euskaltel-Euskadi + 03:18
60 Felix Ritzinger WSA KTM Graz + 03:18
61 Oier Lazkano Caja Rural-Seguros RGA + 03:18
62 Jon Barrenetxea Caja Rural-Seguros RGA + 03:18
63 Cristian Rocchetta Androni Giocattoli-Sidermec + 03:18
64 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli ASD + 03:18
65 Luis Angel Mate Euskaltel-Euskadi + 03:18
66 Maximilian Kuen Team Vorarlberg + 03:21
67 Kristoffer Halvorsen Uno-X Pro Cycling Team + 03:40
68 Torstein Træen Uno-X Pro Cycling Team + 03:40
69 Tobias Foss Jumbo-Visma + 03:40
70 Kristijan Hocevar Adria Mobil + 03:40
71 Manuel Bosch Felbermayr – Simplon Wels + 03:50
72 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 04:08
73 Anthon Charmig Uno-X Pro Cycling Team + 04:17
74 Jonas Abrahamsen Uno-X Pro Cycling Team + 04:20
75 Ziga Horvat Adria Mobil + 04:25
76 Mattia Viel Androni Giocattoli-Sidermec + 04:25
77 Andrea Debiasi Cycling Team Friuli ASD + 04:25
78 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 04:25
79 Philipp Hofbauer WSA KTM Graz + 04:25
80 Davide De Cassan Cycling Team Friuli ASD + 04:25
81 Maximilian Kabas WSA KTM Graz + 04:25
82 Aljaz Colnar Adria Mobil + 04:25
83 Bostijan Murn Adria Mobil + 04:25
84 Sam Brand Team Novo Nordisk + 04:25
85 David Lozano Team Novo Nordisk + 04:25
86 Filippo Ridolfo Team Novo Nordisk + 04:25
87 Tsgabu Grmay Team BikeExchange + 04:25
88 Filip Kvasina Meridiana – Kamen Team + 04:25
89 Aljaz Jarc Adria Mobil + 04:25
90 Adam Stachowiak HRE Mazowsze Serce Polski + 04:25
91 Krists Neilands Israel Start-Up Nation + 04:25
92 Quentin Venner Bingoal Pauwels Sauces WB + 04:25
93 Yuval Ben Moshe Israel Start-Up Nation + 04:25
94 Jon Agirre Kern Pharma + 04:25
95 Riley Pickrell Israel Start-Up Nation + 04:25
96 Taj Jones Israel Start-Up Nation + 04:25
97 Andi Bajc Felbermayr – Simplon Wels + 04:25
98 Santiago Buitrago Bahrain Victorious + 04:25
99 Mikel Landa Bahrain Victorious + 04:25
100 Jokin Murguialday Elorza Caja Rural-Seguros RGA + 04:25
101 Martin Meiler Team Vorarlberg + 04:25
102 Colin Stüssi Team Vorarlberg + 04:25
103 Xabier Azparren Euskaltel-Euskadi + 04:25
104 Umberto Poli Team Novo Nordisk + 04:25
105 Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD + 04:25
106 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 04:25
107 Lennard Hofstede Jumbo-Visma + 04:25
108 Phil Bauhaus Bahrain Victorious + 04:25
109 Kelland O’Brien Team BikeExchange + 04:25
110 Chris Harper Jumbo-Visma + 04:25
DNS Leonardo Marchiori Androni Giocattoli-Sidermec
DNF Sergio Araiz Kern Pharma
DNF Valentin Götzinger WSA KTM Graz
Pos Rider Team Time
01 Mick Van Dijke Jumbo-Visma 25:45:45
02 Dominik Röber P&S Metalltechnik + 04:22
03 Gal Glivar Adria Mobil + 04:42
04 Oier Lazkano Caja Rural-Seguros RGA + 05:09
05 Santiago Buitrago Bahrain Victorious + 06:23
06 Fran Miholjevic Cycling Team Friuli ASD + 07:21
07 Martin Messner WSA KTM Graz + 07:44
08 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 12:49
09 Savva Novikov Kern Pharma + 23:38
10 Kristijan Hocevar Adria Mobil + 24:19
11 Danny Van der Tuuk Kern Pharma + 25:03
12 Olav Kooij Jumbo-Visma + 27:07
13 Tim Van Dijke Jumbo-Visma + 27:17
14 Aljaz Jarc Adria Mobil + 29:05
15 Philipp Hofbauer WSA KTM Graz + 30:37
16 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 30:41
17 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli ASD + 30:46
18 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 31:00
19 Jon Barrenetxea Caja Rural-Seguros RGA + 31:59
20 Filippo Ridolfo Team Novo Nordisk + 32:05
21 Aljaz Colnar Adria Mobil + 32:05
22 Maximilian Kabas WSA KTM Graz + 32:27
23 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 33:02
24 Bostijan Murn Adria Mobil + 33:34
25 Søren Wærenskjold Uno-X Pro Cycling Team + 34:23
26 Andrea Debiasi Cycling Team Friuli ASD + 35:30
27 Xabier Azparren Euskaltel-Euskadi + 35:40
28 Jokin Murguialday Elorza Caja Rural-Seguros RGA + 35:54
29 Riley Pickrell Israel Start-Up Nation + 36:59
30 Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD + 37:38
31 Davide De Cassan Cycling Team Friuli ASD + 43:44
32 Yuval Ben Moshe Israel Start-Up Nation + 46:24
33 Taj Jones Israel Start-Up Nation + 56:09
Back To Top