skip to Main Content

Race Results:

Dookola Mazowsza – 2021

Information
Nation
Poland
Date 14th July
Where Teresin -> Teresin
What 1st stage
Distance 168 km

Stage Overall Youth Points Sprint Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Eirik Lunder Team Coop 03:41:48 7
02 Tobias Nolde P&S Metalltechnik + 00 3
03 Matus Stocek Topforex – ATT Investments PCT + 00 1
04 Ukko Peltonen Ampler Development Team + 02
05 Tord Gudmestad Team Coop + 04
06 Pauls Rubenis Ampler Development Team + 04
07 Daniel Babor Tufo-Pardus Prostejov + 04
08 Patryk Stosz Voster ATS Team + 04
09 Bartlomiej Proc KS Pogon Mostostal Pulawy + 04
10 Bartosz Rudyk TC Chrobry Scott Glogow + 04
11 Tomas Barta Topforex – ATT Investments PCT + 04
12 Szymon Potasznik KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 04
13 Tilen Finkst Ljubljana Gusto Santic + 04
14 Dennis Van Der Horst Allinq-Krush-De IJsselstreek + 04
15 Maksym Vasilyev Eurocar Grawe Ukraine + 04
16 Petr Kelemen Elkov – Kasper + 04
17 Alan Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 04
18 Radoslaw Lewandowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 04
19 Robert Jägeler P&S Metalltechnik + 04
20 Philip Weber KED Stevens Radteam Berlin + 04
21 Alois Kankovsky Elkov – Kasper + 04
22 Olav Hjemsæter Team Coop + 04
23 Yaroslav Kozakov Ukraine + 04
24 Dawid Migas KLTC Konin + 04
25 Maciej Paterski Voster ATS Team + 04
26 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 04
27 Louis Bendixen Team Coop + 04
28 Filip Biernacki KLTC Konin + 04
29 Chiel Schulten Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 04
30 Milosz Osko KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 04
31 Melvin Drost Allinq-Krush-De IJsselstreek + 04
32 James Jobber Kuwait Pro Cycling Team + 04
33 Vladyslav Shcherban Ukraine + 04
34 Jozef Mank WMKS Olsztyn + 04
35 Paul Rudys KED Stevens Radteam Berlin + 04
36 Damian Slawek GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 04
37 Mateusz Kostanski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 04
38 Henrik Pakalski Germany + 04
39 Volodymyr Dzhus Eurocar Grawe Ukraine + 04
40 Andriyi Movchan Eurocar Grawe Ukraine + 04
41 Nazar Pokoyoviy Ukraine + 04
42 Kacper Siminski TC Chrobry Scott Glogow + 04
43 Rene Smekal Tufo-Pardus Prostejov + 04
44 Marek Gajdula Topforex – ATT Investments PCT + 04
45 Artur Sowinski KS Pogon Mostostal Pulawy + 04
46 Matic Macek Ljubljana Gusto Santic + 04
47 Kristers Ansons Ampler Development Team + 04
48 Richard Holec Tufo-Pardus Prostejov + 04
49 Norbert Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 04
50 Adrian Kurek HRE Mazowsze Serce Polski + 04
51 Max Benz-Kuch KED Stevens Radteam Berlin + 04
52 Konrad Trzesowski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 04
53 Pavel Gruber Tufo-Pardus Prostejov + 04
54 Jan Barta Elkov – Kasper + 04
55 Filip Reha Tufo-Pardus Prostejov + 04
56 Antti-Jussi Juntunen Ampler Development Team + 04
57 Mantas Bitinas Ampler Development Team + 04
58 Jip Steman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 04
59 Andriy Nizelskiy Ukraine + 04
60 Jan Fijak Luks Trojka Piaseczno + 04
61 Mehdi Tigrine Kuwait Pro Cycling Team + 04
62 Jan Miazga Luks Trojka Piaseczno + 04
63 Adrian Krawczyk Luks Trojka Piaseczno + 04
64 Andre Roos Ampler Development Team + 04
65 Mykyta Yakovlev Ukraine + 04
66 Giovanni Schmieder Berthold Rad Team + 04
67 Matej Zahalka Elkov – Kasper + 04
68 Matyas Janos Topforex – ATT Investments PCT + 04
69 Jakub Musialik KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 04
70 Andrii Hanzin Ukraine + 04
71 Marceli Boguslawski HRE Mazowsze Serce Polski + 04
72 Michal Podlaski KS Pogon Mostostal Pulawy + 04
73 Jelle Ter Weeme Allinq-Krush-De IJsselstreek + 04
74 Patryk Dabski WMKS Olsztyn + 04
75 Aleksander Krukowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 04
76 Jernej Hribar Ljubljana Gusto Santic + 04
77 Kacper Wisniewski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 04
78 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 04
79 Szymon Krawczyk Voster ATS Team + 04
80 Kacper Majewski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 04
81 Tim Bierkens Allinq-Krush-De IJsselstreek + 04
82 Damian Bieniek TC Chrobry Scott Glogow + 04
83 Mateusz Rajtak Luks Trojka Piaseczno + 04
84 Laurin Drescher Germany + 04
85 Moritz Malcharek Germany + 04
86 Moritz Kretschy Germany + 04
87 Lars Van Uum Allinq-Krush-De IJsselstreek + 04
88 Matthew Clements Kuwait Pro Cycling Team + 04
89 Christiaan Lubbers Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 04
90 Lennart Lein KED Stevens Radteam Berlin + 04
91 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 04
92 Serhii Sydor Eurocar Grawe Ukraine + 01:53
93 Ilya Klepikov Eurocar Grawe Ukraine + 04
94 Charalampos Kastrantas Kuwait Pro Cycling Team + 04
95 Peter Richter Berthold Rad Team + 02:05
96 Krzysztof Domin KS Pogon Mostostal Pulawy + 04
97 Tobiasz Pawlak HRE Mazowsze Serce Polski + 04
98 Adrian Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 04
99 Mateusz Manowski Luks Trojka Piaseczno + 04
100 Dylan Hopkins Ljubljana Gusto Santic + 04
101 Blaz Avbelj Ljubljana Gusto Santic + 04
102 Fredrik Dversnes Team Coop + 04
103 Kristian Aasvold Team Coop + 04
104 Joppe De Heij Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 04
105 Franz Gross Germany + 03:31
106 Luke Wilk P&S Metalltechnik + 03:31
107 Radoslaw Fratczak KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 04
108 Antoni Olszar TC Chrobry Scott Glogow + 04
109 Adam Nocen WMKS Olsztyn + 04
110 Teo Pecnik Ljubljana Gusto Santic + 06:01
111 Jakub Zuchora TC Chrobry Scott Glogow + 11:40
112 Jan Krukowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 12:03
113 Nicolas Heinrich Germany + 12:03
114 Yevhen Kryachko Eurocar Grawe Ukraine + 12:03
115 Kacper Bartkowski WMKS Olsztyn + 12:38
116 Tom Mai Berthold Rad Team + 13:41
117 Karol Wawrzyniak KS Pogon Mostostal Pulawy + 13:41
118 Leon Ellerman Allinq-Krush-De IJsselstreek + 15:42
119 Hubert Drobek KLTC Konin + 15:42
120 Constantin Kasterich Berthold Rad Team + 16:32
OOT Constantin Lohse KED Stevens Radteam Berlin
OOT Bartosz Troszok Luks Trojka Piaseczno
OOT Marek Dolnicek Tufo-Pardus Prostejov
DNS Dawid Pluta KLTC Konin
DNF Jakub Scibior KS Pogon Mostostal Pulawy
DNF Niels Frigge Berthold Rad Team
DNF Robert Schreiber Berthold Rad Team
DNF Maximilian Meyer KED Stevens Radteam Berlin
DNF Maarten Lubbers Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Milosz Mielczarek TC Chrobry Scott Glogow
DNF Martin Voltr Topforex – ATT Investments PCT
Pos Rider Team Time
01 Eirik Lunder Team Coop 03:41:36
02 Matus Stocek Topforex – ATT Investments PCT + 04
03 Tord Gudmestad Team Coop + 16
04 Pauls Rubenis Ampler Development Team + 16
05 Daniel Babor Tufo-Pardus Prostejov + 16
06 Bartlomiej Proc KS Pogon Mostostal Pulawy + 16
07 Tomas Barta Topforex – ATT Investments PCT + 16
08 Szymon Potasznik KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 16
09 Petr Kelemen Elkov – Kasper + 16
10 Radoslaw Lewandowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 16
11 Olav Hjemsæter Team Coop + 16
12 Yaroslav Kozakov Ukraine + 16
13 Dawid Migas KLTC Konin + 16
14 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 16
15 Filip Biernacki KLTC Konin + 16
16 Chiel Schulten Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 16
17 Milosz Osko KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 16
18 Melvin Drost Allinq-Krush-De IJsselstreek + 16
19 Jozef Mank WMKS Olsztyn + 16
20 Mateusz Kostanski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 16
21 Henrik Pakalski Germany + 16
22 Andriyi Movchan Eurocar Grawe Ukraine + 16
23 Nazar Pokoyoviy Ukraine + 16
24 Kacper Siminski TC Chrobry Scott Glogow + 16
25 Rene Smekal Tufo-Pardus Prostejov + 16
26 Marek Gajdula Topforex – ATT Investments PCT + 16
27 Matic Macek Ljubljana Gusto Santic + 16
28 Kristers Ansons Ampler Development Team + 16
29 Richard Holec Tufo-Pardus Prostejov + 16
30 Max Benz-Kuch KED Stevens Radteam Berlin + 16
31 Konrad Trzesowski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 16
32 Filip Reha Tufo-Pardus Prostejov + 16
33 Antti-Jussi Juntunen Ampler Development Team + 16
34 Mantas Bitinas Ampler Development Team + 16
35 Jip Steman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 16
36 Andriy Nizelskiy Ukraine + 16
37 Jan Fijak Luks Trojka Piaseczno + 16
38 Jan Miazga Luks Trojka Piaseczno + 16
39 Adrian Krawczyk Luks Trojka Piaseczno + 16
40 Andre Roos Ampler Development Team + 16
41 Mykyta Yakovlev Ukraine + 16
42 Giovanni Schmieder Berthold Rad Team + 16
43 Matyas Janos Topforex – ATT Investments PCT + 16
44 Jakub Musialik KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 16
45 Andrii Hanzin Ukraine + 16
46 Jelle Ter Weeme Allinq-Krush-De IJsselstreek + 16
47 Patryk Dabski WMKS Olsztyn + 16
48 Aleksander Krukowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 16
49 Jernej Hribar Ljubljana Gusto Santic + 16
50 Kacper Wisniewski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 16
51 Kacper Majewski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 16
52 Tim Bierkens Allinq-Krush-De IJsselstreek + 16
53 Damian Bieniek TC Chrobry Scott Glogow + 16
54 Mateusz Rajtak Luks Trojka Piaseczno + 16
55 Laurin Drescher Germany + 16
56 Moritz Kretschy Germany + 16
57 Christiaan Lubbers Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 16
58 Lennart Lein KED Stevens Radteam Berlin + 16
59 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 16
60 Krzysztof Domin KS Pogon Mostostal Pulawy + 16
61 Mateusz Manowski Luks Trojka Piaseczno + 16
62 Dylan Hopkins Ljubljana Gusto Santic + 16
63 Blaz Avbelj Ljubljana Gusto Santic + 16
64 Joppe De Heij Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 16
65 Radoslaw Fratczak KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 16
66 Antoni Olszar TC Chrobry Scott Glogow + 16
67 Adam Nocen WMKS Olsztyn + 16
68 Serhii Sydor Eurocar Grawe Ukraine + 02:05
69 Franz Gross Germany + 03:43
70 Luke Wilk P&S Metalltechnik + 03:43
71 Teo Pecnik Ljubljana Gusto Santic + 06:13
72 Jakub Zuchora TC Chrobry Scott Glogow + 11:52
73 Jan Krukowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 12:15
74 Nicolas Heinrich Germany + 12:15
75 Yevhen Kryachko Eurocar Grawe Ukraine + 12:15
76 Kacper Bartkowski WMKS Olsztyn + 12:50
77 Tom Mai Berthold Rad Team + 13:53
78 Karol Wawrzyniak KS Pogon Mostostal Pulawy + 13:53
79 Leon Ellerman Allinq-Krush-De IJsselstreek + 15:54
80 Hubert Drobek KLTC Konin + 15:54
81 Constantin Kasterich Berthold Rad Team + 16:44
Back To Top