skip to Main Content

Race Results:

Dookola Mazowsza – 2021

Information
Nation
Poland
Date 16th July
Where Grodzisk Mazowiecki -> Grodzisk Mazowiecki
What 3rd stage
Distance 165 km

Stage Overall Youth Points Sprint Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Tord Gudmestad Team Coop 03:32:43 7
02 Tomas Barta Topforex – ATT Investments PCT + 00 3
03 Matej Zahalka Elkov – Kasper + 00 1
04 Daniel Babor Tufo-Pardus Prostejov + 00
05 Patryk Stosz Voster ATS Team + 00
06 Bartosz Rudyk TC Chrobry Scott Glogow + 00
07 Bartlomiej Proc KS Pogon Mostostal Pulawy + 00
08 Robert Jägeler P&S Metalltechnik + 00
09 Andre Roos Ampler Development Team + 00
10 Alan Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 00
11 Mantas Bitinas Ampler Development Team + 00
12 Mateusz Kostanski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 00
13 Dennis Van Der Horst Allinq-Krush-De IJsselstreek + 00
14 Melvin Drost Allinq-Krush-De IJsselstreek + 00
15 Petr Kelemen Elkov – Kasper + 00
16 Kristers Ansons Ampler Development Team + 00
17 Szymon Potasznik KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 00
18 Tilen Finkst Ljubljana Gusto Santic + 00
19 Pauls Rubenis Ampler Development Team + 00
20 Maksym Vasilyev Eurocar Grawe Ukraine + 00
21 Maciej Paterski Voster ATS Team + 00
22 James Jobber Kuwait Pro Cycling Team + 00
23 Vladyslav Shcherban Ukraine + 00
24 Antti-Jussi Juntunen Ampler Development Team + 00
25 Marceli Boguslawski HRE Mazowsze Serce Polski + 00
26 Philip Weber KED Stevens Radteam Berlin + 00
27 Leon Ellerman Allinq-Krush-De IJsselstreek + 00
28 Hubert Drobek KLTC Konin + 00
29 Radoslaw Fratczak KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 00
30 Yaroslav Kozakov Ukraine + 00
31 Chiel Schulten Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 00
32 Jip Steman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 00
33 Andriyi Movchan Eurocar Grawe Ukraine + 00
34 Ukko Peltonen Ampler Development Team + 00
35 Olav Hjemsæter Team Coop + 00
36 Matus Stocek Topforex – ATT Investments PCT + 00
37 Eirik Lunder Team Coop + 00
38 Moritz Malcharek Germany + 00
39 Franz Gross Germany + 00
40 Peter Richter Berthold Rad Team + 00
41 Kacper Siminski TC Chrobry Scott Glogow + 00
42 Louis Bendixen Team Coop + 00
43 Jelle Ter Weeme Allinq-Krush-De IJsselstreek + 00
44 Constantin Kasterich Berthold Rad Team + 00
45 Yevhen Kryachko Eurocar Grawe Ukraine + 00
46 Jan Barta Elkov – Kasper + 00
47 Jozef Mank WMKS Olsztyn + 00
48 Filip Reha Tufo-Pardus Prostejov + 00
49 Andrii Hanzin Ukraine + 00
50 Christiaan Lubbers Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 00
51 Artur Sowinski KS Pogon Mostostal Pulawy + 00
52 Szymon Krawczyk Voster ATS Team + 00
53 Rene Smekal Tufo-Pardus Prostejov + 00
54 Adrian Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 00
55 Matic Macek Ljubljana Gusto Santic + 00
56 Pavel Gruber Tufo-Pardus Prostejov + 00
57 Michal Podlaski KS Pogon Mostostal Pulawy + 00
58 Adrian Kurek HRE Mazowsze Serce Polski + 00
59 Nazar Pokoyoviy Ukraine + 00
60 Dylan Hopkins Ljubljana Gusto Santic + 00
61 Damian Bieniek TC Chrobry Scott Glogow + 00
62 Jakub Musialik KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 00
63 Jernej Hribar Ljubljana Gusto Santic + 00
64 Filip Biernacki KLTC Konin + 00
66 Giovanni Schmieder Berthold Rad Team + 00
67 Jan Krukowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 00
68 Blaz Avbelj Ljubljana Gusto Santic + 00
69 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 00
70 Marek Gajdula Topforex – ATT Investments PCT + 00
71 Kacper Wisniewski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 00
72 Norbert Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 00
73 Mateusz Manowski Luks Trojka Piaseczno + 00
74 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 00
75 Luke Wilk P&S Metalltechnik + 00
76 Matthew Clements Kuwait Pro Cycling Team + 00
77 Max Benz-Kuch KED Stevens Radteam Berlin + 00
78 Tobias Nolde P&S Metalltechnik + 00
79 Paul Rudys KED Stevens Radteam Berlin + 00
80 Tom Mai Berthold Rad Team + 00
81 Lennart Lein KED Stevens Radteam Berlin + 00
82 Mateusz Rajtak Luks Trojka Piaseczno + 00
83 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 00
84 Volodymyr Dzhus Eurocar Grawe Ukraine + 00
85 Tim Bierkens Allinq-Krush-De IJsselstreek + 00
86 Andriy Nizelskiy Ukraine + 00
87 Lars Van Uum Allinq-Krush-De IJsselstreek + 00
88 Teo Pecnik Ljubljana Gusto Santic + 00
89 Tobiasz Pawlak HRE Mazowsze Serce Polski + 12
90 Adam Nocen WMKS Olsztyn + 15
91 Henrik Pakalski Germany + 19
92 Adrian Krawczyk Luks Trojka Piaseczno + 33
93 Moritz Kretschy Germany + 33
94 Jan Fijak Luks Trojka Piaseczno + 33
95 Charalampos Kastrantas Kuwait Pro Cycling Team + 39
96 Kristian Aasvold Team Coop + 44
97 Fredrik Dversnes Team Coop + 44
98 Jan Miazga Luks Trojka Piaseczno + 48
99 Joppe De Heij Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 48
100 Nicolas Heinrich Germany + 50
101 Laurin Drescher Germany + 54
102 Milosz Osko KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 54
103 Kacper Bartkowski WMKS Olsztyn + 54
104 Damian Slawek GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 01:06
105 Karol Wawrzyniak KS Pogon Mostostal Pulawy + 01:42
106 Richard Holec Tufo-Pardus Prostejov + 00
107 Matyas Janos Topforex – ATT Investments PCT + 02:02
108 Aleksander Krukowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 02:21
109 Patryk Dabski WMKS Olsztyn + 02:21
110 Kacper Majewski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 02:21
111 Serhii Sydor Eurocar Grawe Ukraine + 02:32
112 Mykyta Yakovlev Ukraine + 03:39
113 Krzysztof Domin KS Pogon Mostostal Pulawy + 03:45
114 Konrad Trzesowski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 03:58
115 Radoslaw Lewandowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 03:58
116 Antoni Olszar TC Chrobry Scott Glogow + 05:52
DNF Ilya Klepikov Eurocar Grawe Ukraine
Pos Rider Team Time
01 Tord Gudmestad Team Coop 11:02:37
02 Eirik Lunder Team Coop + 00
03 Tomas Barta Topforex – ATT Investments PCT + 11
04 Petr Kelemen Elkov – Kasper + 18
05 Mateusz Kostanski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 20
06 Olav Hjemsæter Team Coop + 20
07 Mantas Bitinas Ampler Development Team + 20
08 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 20
09 Damian Bieniek TC Chrobry Scott Glogow + 20
10 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 35
11 Matus Stocek Topforex – ATT Investments PCT + 02:54
12 Bartlomiej Proc KS Pogon Mostostal Pulawy + 03:05
13 Daniel Babor Tufo-Pardus Prostejov + 03:07
14 Pauls Rubenis Ampler Development Team + 03:07
15 Szymon Potasznik KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 03:07
16 Melvin Drost Allinq-Krush-De IJsselstreek + 03:07
17 Andre Roos Ampler Development Team + 03:07
18 Yaroslav Kozakov Ukraine + 03:07
19 Jip Steman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 03:07
20 Jozef Mank WMKS Olsztyn + 03:07
21 Kristers Ansons Ampler Development Team + 03:07
22 Chiel Schulten Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 03:07
23 Jelle Ter Weeme Allinq-Krush-De IJsselstreek + 03:07
24 Matic Macek Ljubljana Gusto Santic + 03:07
25 Andriyi Movchan Eurocar Grawe Ukraine + 03:07
26 Filip Reha Tufo-Pardus Prostejov + 03:07
27 Marek Gajdula Topforex – ATT Investments PCT + 03:07
28 Filip Biernacki KLTC Konin + 03:07
29 Christiaan Lubbers Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 03:07
30 Nazar Pokoyoviy Ukraine + 03:07
31 Radoslaw Fratczak KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 03:07
32 Jakub Musialik KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 03:07
33 Rene Smekal Tufo-Pardus Prostejov + 03:07
34 Andrii Hanzin Ukraine + 03:07
35 Giovanni Schmieder Berthold Rad Team + 03:07
36 Max Benz-Kuch KED Stevens Radteam Berlin + 03:07
37 Dylan Hopkins Ljubljana Gusto Santic + 03:07
38 Lennart Lein KED Stevens Radteam Berlin + 03:07
39 Jernej Hribar Ljubljana Gusto Santic + 03:07
40 Tim Bierkens Allinq-Krush-De IJsselstreek + 03:07
41 Andriy Nizelskiy Ukraine + 03:07
42 Mateusz Manowski Luks Trojka Piaseczno + 03:07
43 Kacper Wisniewski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 03:07
44 Mateusz Rajtak Luks Trojka Piaseczno + 03:07
45 Blaz Avbelj Ljubljana Gusto Santic + 03:24
46 Henrik Pakalski Germany + 03:26
47 Kacper Siminski TC Chrobry Scott Glogow + 03:27
48 Antti-Jussi Juntunen Ampler Development Team + 03:27
49 Richard Holec Tufo-Pardus Prostejov + 03:28
50 Jan Fijak Luks Trojka Piaseczno + 03:40
51 Adrian Krawczyk Luks Trojka Piaseczno + 03:40
52 Moritz Kretschy Germany + 03:40
53 Adam Nocen WMKS Olsztyn + 03:42
54 Jan Miazga Luks Trojka Piaseczno + 03:55
55 Joppe De Heij Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 03:55
56 Milosz Osko KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 04:01
57 Laurin Drescher Germany + 04:01
58 Matyas Janos Topforex – ATT Investments PCT + 05:09
59 Patryk Dabski WMKS Olsztyn + 05:28
60 Kacper Majewski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 05:28
61 Aleksander Krukowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 05:28
62 Franz Gross Germany + 06:34
63 Luke Wilk P&S Metalltechnik + 06:34
64 Mykyta Yakovlev Ukraine + 06:46
65 Krzysztof Domin KS Pogon Mostostal Pulawy + 06:52
66 Radoslaw Lewandowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 07:05
67 Konrad Trzesowski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 07:05
68 Serhii Sydor Eurocar Grawe Ukraine + 07:28
69 Antoni Olszar TC Chrobry Scott Glogow + 08:59
70 Teo Pecnik Ljubljana Gusto Santic + 09:04
71 Yevhen Kryachko Eurocar Grawe Ukraine + 15:06
72 Jan Krukowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 15:06
73 Nicolas Heinrich Germany + 15:56
74 Kacper Bartkowski WMKS Olsztyn + 16:35
75 Tom Mai Berthold Rad Team + 16:44
76 Karol Wawrzyniak KS Pogon Mostostal Pulawy + 18:26
77 Hubert Drobek KLTC Konin + 18:45
78 Leon Ellerman Allinq-Krush-De IJsselstreek + 18:45
79 Constantin Kasterich Berthold Rad Team + 19:35
Back To Top