skip to Main Content

Race Results:

Dookola Mazowsza – 2021

Information
Nation
Poland
Date 17th July
Where Kozienice -> Kozienice
What 4th stage
Distance 165 km

Stage Overall Youth Points Sprint Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Antti-Jussi Juntunen Ampler Development Team 03:27:21 7
02 Petr Kelemen Elkov – Kasper + 00 3
03 Eirik Lunder Team Coop + 00 1
04 Tobias Nolde P&S Metalltechnik + 00
05 Fredrik Dversnes Team Coop + 10
06 Szymon Potasznik KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 13
07 Olav Hjemsæter Team Coop + 13
08 Philip Weber KED Stevens Radteam Berlin + 13
09 Tilen Finkst Ljubljana Gusto Santic + 13
10 Daniel Babor Tufo-Pardus Prostejov + 13
11 Louis Bendixen Team Coop + 13
12 Maciej Paterski Voster ATS Team + 13
13 Dennis Van Der Horst Allinq-Krush-De IJsselstreek + 13
14 Maksym Vasilyev Eurocar Grawe Ukraine + 13
15 Pauls Rubenis Ampler Development Team + 13
16 Henrik Pakalski Germany + 13
17 Ukko Peltonen Ampler Development Team + 13
18 Tomas Barta Topforex – ATT Investments PCT + 13
19 Robert Jägeler P&S Metalltechnik + 13
20 Kristian Aasvold Team Coop + 13
21 Dylan Hopkins Ljubljana Gusto Santic + 13
22 Jakub Musialik KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 13
23 Chiel Schulten Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 13
24 Matus Stocek Topforex – ATT Investments PCT + 13
25 Mantas Bitinas Ampler Development Team + 13
26 Alan Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 13
27 Andre Roos Ampler Development Team + 13
28 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 13
29 Moritz Kretschy Germany + 13
30 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 13
31 Adrian Kurek HRE Mazowsze Serce Polski + 13
32 Leon Ellerman Allinq-Krush-De IJsselstreek + 13
33 Melvin Drost Allinq-Krush-De IJsselstreek + 32
34 Richard Holec Tufo-Pardus Prostejov + 34
35 Patryk Stosz Voster ATS Team + 51
36 Rene Smekal Tufo-Pardus Prostejov + 03:31
37 Marceli Boguslawski HRE Mazowsze Serce Polski + 03:31
38 Radoslaw Fratczak KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 09:59
39 Peter Richter Berthold Rad Team + 09:59
40 Karol Wawrzyniak KS Pogon Mostostal Pulawy + 09:59
41 Milosz Osko KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 09:59
42 Jip Steman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 09:59
43 Giovanni Schmieder Berthold Rad Team + 09:59
44 Andriyi Movchan Eurocar Grawe Ukraine + 09:59
45 Radoslaw Lewandowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 09:59
46 Franz Gross Germany + 09:59
47 Damian Slawek GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 09:59
48 Yaroslav Kozakov Ukraine + 09:59
49 Jozef Mank WMKS Olsztyn + 09:59
50 Luke Wilk P&S Metalltechnik + 09:59
51 Hubert Drobek KLTC Konin + 09:59
52 Konrad Trzesowski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 09:59
53 Andrii Hanzin Ukraine + 09:59
54 Mykyta Yakovlev Ukraine + 09:59
55 Matic Macek Ljubljana Gusto Santic + 09:59
56 Nazar Pokoyoviy Ukraine + 09:59
57 Patryk Dabski WMKS Olsztyn + 09:59
58 Jan Fijak Luks Trojka Piaseczno + 09:59
59 Matthew Clements Kuwait Pro Cycling Team + 09:59
60 Vladyslav Shcherban Ukraine + 09:59
61 Kristers Ansons Ampler Development Team + 09:59
62 Yevhen Kryachko Eurocar Grawe Ukraine + 09:59
63 James Jobber Kuwait Pro Cycling Team + 09:59
64 Christiaan Lubbers Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 09:59
65 Jan Miazga Luks Trojka Piaseczno + 09:59
66 Andriy Nizelskiy Ukraine + 09:59
67 Bartosz Rudyk TC Chrobry Scott Glogow + 09:59
68 Adrian Krawczyk Luks Trojka Piaseczno + 09:59
69 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 09:59
70 Filip Reha Tufo-Pardus Prostejov + 09:59
71 Laurin Drescher Germany + 09:59
72 Jan Krukowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 09:59
73 Kacper Siminski TC Chrobry Scott Glogow + 09:59
74 Teo Pecnik Ljubljana Gusto Santic + 09:59
75 Matyas Janos Topforex – ATT Investments PCT + 09:59
76 Lars Van Uum Allinq-Krush-De IJsselstreek + 09:59
77 Mateusz Manowski Luks Trojka Piaseczno + 09:59
78 Nicolas Heinrich Germany + 09:59
79 Jernej Hribar Ljubljana Gusto Santic + 09:59
80 Kacper Bartkowski WMKS Olsztyn + 09:59
81 Marek Gajdula Topforex – ATT Investments PCT + 09:59
82 Constantin Kasterich Berthold Rad Team + 09:59
83 Joppe De Heij Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 09:59
84 Jan Barta Elkov – Kasper + 09:59
85 Alois Kankovsky Elkov – Kasper + 09:59
86 Kacper Majewski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 09:59
87 Pavel Gruber Tufo-Pardus Prostejov + 09:59
88 Norbert Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 09:59
89 Matej Zahalka Elkov – Kasper + 09:59
90 Adrian Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 09:59
91 Tobiasz Pawlak HRE Mazowsze Serce Polski + 09:59
92 Filip Biernacki KLTC Konin + 09:59
93 Michal Podlaski KS Pogon Mostostal Pulawy + 09:59
94 Tord Gudmestad Team Coop + 09:59
95 Aleksander Krukowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 09:59
96 Artur Sowinski KS Pogon Mostostal Pulawy + 09:59
97 Lennart Lein KED Stevens Radteam Berlin + 09:59
98 Paul Rudys KED Stevens Radteam Berlin + 09:59
99 Max Benz-Kuch KED Stevens Radteam Berlin + 09:59
100 Mateusz Rajtak Luks Trojka Piaseczno + 09:59
101 Jelle Ter Weeme Allinq-Krush-De IJsselstreek + 09:59
102 Tim Bierkens Allinq-Krush-De IJsselstreek + 09:59
103 Blaz Avbelj Ljubljana Gusto Santic + 09:59
104 Krzysztof Domin KS Pogon Mostostal Pulawy + 09:59
105 Antoni Olszar TC Chrobry Scott Glogow + 09:59
106 Tom Mai Berthold Rad Team + 09:59
107 Moritz Malcharek Germany + 09:59
DNS Bartlomiej Proc KS Pogon Mostostal Pulawy
DNS Serhii Sydor Eurocar Grawe Ukraine
DNS Kacper Wisniewski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier
DNS Mateusz Kostanski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne
DNS Damian Bieniek TC Chrobry Scott Glogow
DNF Volodymyr Dzhus Eurocar Grawe Ukraine
DNF Charalampos Kastrantas Kuwait Pro Cycling Team
DNF Szymon Krawczyk Voster ATS Team
DNF Adam Nocen WMKS Olsztyn
Pos Rider Team Time
01 Eirik Lunder Team Coop 14:29:54
02 Petr Kelemen Elkov – Kasper + 14
03 Tomas Barta Topforex – ATT Investments PCT + 27
04 Olav Hjemsæter Team Coop + 37
05 Mantas Bitinas Ampler Development Team + 37
06 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 37
07 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 52
08 Antti-Jussi Juntunen Ampler Development Team + 03:00
09 Matus Stocek Topforex – ATT Investments PCT + 03:11
10 Daniel Babor Tufo-Pardus Prostejov + 03:24
11 Szymon Potasznik KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 03:24
12 Pauls Rubenis Ampler Development Team + 03:24
13 Andre Roos Ampler Development Team + 03:24
14 Chiel Schulten Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 03:24
15 Jakub Musialik KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 03:24
16 Dylan Hopkins Ljubljana Gusto Santic + 03:24
17 Melvin Drost Allinq-Krush-De IJsselstreek + 03:43
18 Henrik Pakalski Germany + 03:43
19 Moritz Kretschy Germany + 03:57
20 Richard Holec Tufo-Pardus Prostejov + 04:06
21 Rene Smekal Tufo-Pardus Prostejov + 06:42
22 Tord Gudmestad Team Coop + 10:03
23 Yaroslav Kozakov Ukraine + 13:10
24 Jip Steman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 13:10
25 Jozef Mank WMKS Olsztyn + 13:10
26 Kristers Ansons Ampler Development Team + 13:10
27 Andriyi Movchan Eurocar Grawe Ukraine + 13:10
28 Matic Macek Ljubljana Gusto Santic + 13:10
29 Radoslaw Fratczak KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 13:10
30 Filip Reha Tufo-Pardus Prostejov + 13:10
31 Nazar Pokoyoviy Ukraine + 13:10
32 Christiaan Lubbers Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 13:10
33 Giovanni Schmieder Berthold Rad Team + 13:10
34 Marek Gajdula Topforex – ATT Investments PCT + 13:10
35 Andrii Hanzin Ukraine + 13:10
36 Jelle Ter Weeme Allinq-Krush-De IJsselstreek + 13:10
37 Filip Biernacki KLTC Konin + 13:10
38 Andriy Nizelskiy Ukraine + 13:10
39 Jernej Hribar Ljubljana Gusto Santic + 13:10
40 Max Benz-Kuch KED Stevens Radteam Berlin + 13:10
41 Lennart Lein KED Stevens Radteam Berlin + 13:10
42 Mateusz Manowski Luks Trojka Piaseczno + 13:10
43 Tim Bierkens Allinq-Krush-De IJsselstreek + 13:10
44 Mateusz Rajtak Luks Trojka Piaseczno + 13:10
45 Blaz Avbelj Ljubljana Gusto Santic + 13:27
46 Kacper Siminski TC Chrobry Scott Glogow + 13:30
47 Jan Fijak Luks Trojka Piaseczno + 13:43
48 Adrian Krawczyk Luks Trojka Piaseczno + 13:43
49 Jan Miazga Luks Trojka Piaseczno + 13:58
50 Joppe De Heij Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 13:58
51 Milosz Osko KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 14:04
52 Laurin Drescher Germany + 14:04
53 Matyas Janos Topforex – ATT Investments PCT + 15:12
54 Patryk Dabski WMKS Olsztyn + 15:31
55 Kacper Majewski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 15:31
56 Aleksander Krukowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 15:31
57 Franz Gross Germany + 16:37
58 Luke Wilk P&S Metalltechnik + 16:37
59 Mykyta Yakovlev Ukraine + 16:49
60 Krzysztof Domin KS Pogon Mostostal Pulawy + 16:55
61 Radoslaw Lewandowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 17:08
62 Konrad Trzesowski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 17:08
63 Leon Ellerman Allinq-Krush-De IJsselstreek + 19:02
64 Antoni Olszar TC Chrobry Scott Glogow + 19:02
65 Teo Pecnik Ljubljana Gusto Santic + 19:07
66 Yevhen Kryachko Eurocar Grawe Ukraine + 25:09
67 Jan Krukowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 25:09
68 Nicolas Heinrich Germany + 25:59
69 Kacper Bartkowski WMKS Olsztyn + 26:38
70 Tom Mai Berthold Rad Team + 26:47
71 Karol Wawrzyniak KS Pogon Mostostal Pulawy + 28:29
72 Hubert Drobek KLTC Konin + 28:48
73 Constantin Kasterich Berthold Rad Team + 29:38
Back To Top