skip to Main Content

Race Results:

Dookola Mazowsza – 2021

Information
Nation
Poland
Date 15th July
Where Baboszewo -> Baboszewo
What 2nd stage
Distance 168 km

Stage Overall Youth Points Sprint Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Tord Gudmestad Team Coop 03:48:22 7
02 Bartosz Rudyk TC Chrobry Scott Glogow + 00 3
03 Alan Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 00 1
04 Maciej Paterski Voster ATS Team + 00
05 Dennis Van Der Horst Allinq-Krush-De IJsselstreek + 00
06 Mateusz Kostanski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 00
07 Robert Jägeler P&S Metalltechnik + 00
08 Tomas Barta Topforex – ATT Investments PCT + 00
09 Ukko Peltonen Ampler Development Team + 00
10 Artur Sowinski KS Pogon Mostostal Pulawy + 00
11 Petr Kelemen Elkov – Kasper + 00
12 Mantas Bitinas Ampler Development Team + 00
13 Olav Hjemsæter Team Coop + 00
14 Jan Barta Elkov – Kasper + 00
15 Eirik Lunder Team Coop + 00
16 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 00
17 Louis Bendixen Team Coop + 00
18 Marceli Boguslawski HRE Mazowsze Serce Polski + 00
19 Adrian Kurek HRE Mazowsze Serce Polski + 00
20 Matej Zahalka Elkov – Kasper + 00
21 Tobias Nolde P&S Metalltechnik + 00
22 Damian Bieniek TC Chrobry Scott Glogow + 00
23 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 15
24 Adrian Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 00
25 Patryk Stosz Voster ATS Team + 02:47
26 Bartlomiej Proc KS Pogon Mostostal Pulawy + 02:47
27 Daniel Babor Tufo-Pardus Prostejov + 02:47
28 Pauls Rubenis Ampler Development Team + 02:47
29 Szymon Potasznik KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 02:47
30 Melvin Drost Allinq-Krush-De IJsselstreek + 02:47
31 Laurin Drescher Germany + 02:47
32 Jip Steman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 02:47
33 Andre Roos Ampler Development Team + 02:47
34 Hubert Drobek KLTC Konin + 02:47
35 Serhii Sydor Eurocar Grawe Ukraine + 02:47
36 Kristian Aasvold Team Coop + 02:47
37 Matus Stocek Topforex – ATT Investments PCT + 02:47
38 Paul Rudys KED Stevens Radteam Berlin + 02:47
39 Adam Nocen WMKS Olsztyn + 02:47
40 Tilen Finkst Ljubljana Gusto Santic + 02:47
41 Luke Wilk P&S Metalltechnik + 02:47
42 Philip Weber KED Stevens Radteam Berlin + 02:47
43 Jozef Mank WMKS Olsztyn + 02:47
44 Jelle Ter Weeme Allinq-Krush-De IJsselstreek + 02:47
45 Leon Ellerman Allinq-Krush-De IJsselstreek + 02:47
46 Patryk Dabski WMKS Olsztyn + 02:47
47 Alois Kankovsky Elkov – Kasper + 02:47
48 Milosz Osko KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 02:47
49 Mykyta Yakovlev Ukraine + 02:47
50 Vladyslav Shcherban Ukraine + 02:47
51 Henrik Pakalski Germany + 02:47
52 Christiaan Lubbers Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 02:47
53 Peter Richter Berthold Rad Team + 02:47
54 Lennart Lein KED Stevens Radteam Berlin + 02:47
55 Yaroslav Kozakov Ukraine + 02:47
56 Matyas Janos Topforex – ATT Investments PCT + 02:47
57 Kacper Siminski TC Chrobry Scott Glogow + 02:47
58 Franz Gross Germany + 02:47
59 Radoslaw Lewandowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 02:47
60 Radoslaw Fratczak KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 02:47
61 Jan Miazga Luks Trojka Piaseczno + 02:47
62 Kristers Ansons Ampler Development Team + 02:47
63 Marek Gajdula Topforex – ATT Investments PCT + 02:47
64 Dylan Hopkins Ljubljana Gusto Santic + 02:47
65 Chiel Schulten Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 02:47
66 Kacper Majewski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 02:47
67 Jakub Musialik KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 02:47
68 Tim Bierkens Allinq-Krush-De IJsselstreek + 02:47
69 Szymon Krawczyk Voster ATS Team + 02:47
70 Fredrik Dversnes Team Coop + 02:47
71 Jan Fijak Luks Trojka Piaseczno + 02:47
72 Filip Reha Tufo-Pardus Prostejov + 02:47
73 Matic Macek Ljubljana Gusto Santic + 02:47
74 Pavel Gruber Tufo-Pardus Prostejov + 02:47
75 Maksym Vasilyev Eurocar Grawe Ukraine + 02:47
76 Aleksander Krukowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 02:47
77 Adrian Krawczyk Luks Trojka Piaseczno + 02:47
78 Teo Pecnik Ljubljana Gusto Santic + 02:47
79 Mateusz Manowski Luks Trojka Piaseczno + 02:47
80 Tom Mai Berthold Rad Team + 02:47
81 Giovanni Schmieder Berthold Rad Team + 02:47
82 Tobiasz Pawlak HRE Mazowsze Serce Polski + 02:47
83 Norbert Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 02:47
84 Lars Van Uum Allinq-Krush-De IJsselstreek + 02:47
85 Matthew Clements Kuwait Pro Cycling Team + 02:47
86 Antti-Jussi Juntunen Ampler Development Team + 02:47
87 Volodymyr Dzhus Eurocar Grawe Ukraine + 02:47
88 Konrad Trzesowski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 02:47
89 Andrii Hanzin Ukraine + 02:47
90 Max Benz-Kuch KED Stevens Radteam Berlin + 02:47
91 Constantin Kasterich Berthold Rad Team + 02:47
92 James Jobber Kuwait Pro Cycling Team + 02:47
93 Nazar Pokoyoviy Ukraine + 02:47
94 Filip Biernacki KLTC Konin + 02:47
95 Jernej Hribar Ljubljana Gusto Santic + 02:47
96 Karol Wawrzyniak KS Pogon Mostostal Pulawy + 02:47
97 Krzysztof Domin KS Pogon Mostostal Pulawy + 02:47
98 Michal Podlaski KS Pogon Mostostal Pulawy + 02:47
99 Damian Slawek GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 02:47
100 Andriy Nizelskiy Ukraine + 02:47
101 Antoni Olszar TC Chrobry Scott Glogow + 02:47
102 Andriyi Movchan Eurocar Grawe Ukraine + 02:47
103 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 02:47
104 Moritz Malcharek Germany + 02:47
105 Mateusz Rajtak Luks Trojka Piaseczno + 02:47
106 Kacper Wisniewski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 02:47
107 Yevhen Kryachko Eurocar Grawe Ukraine + 02:47
108 Jan Krukowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 02:47
109 Rene Smekal Tufo-Pardus Prostejov + 02:47
110 Charalampos Kastrantas Kuwait Pro Cycling Team + 02:47
111 Ilya Klepikov Eurocar Grawe Ukraine + 02:47
112 Moritz Kretschy Germany + 02:47
113 Nicolas Heinrich Germany + 02:47
114 Kacper Bartkowski WMKS Olsztyn + 02:47
115 Joppe De Heij Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 02:47
116 Blaz Avbelj Ljubljana Gusto Santic + 03:04
117 Richard Holec Tufo-Pardus Prostejov + 03:08
DNF Dawid Migas KLTC Konin
DNF Mehdi Tigrine Kuwait Pro Cycling Team
DNF Jakub Zuchora TC Chrobry Scott Glogow
Pos Rider Team Time
01 Eirik Lunder Team Coop 07:29:54
02 Tord Gudmestad Team Coop + 10
03 Tomas Barta Topforex – ATT Investments PCT + 17
04 Petr Kelemen Elkov – Kasper + 18
05 Olav Hjemsæter Team Coop + 20
06 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 20
07 Mateusz Kostanski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 20
08 Mantas Bitinas Ampler Development Team + 20
09 Damian Bieniek TC Chrobry Scott Glogow + 20
10 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 35
11 Matus Stocek Topforex – ATT Investments PCT + 02:55
12 Bartlomiej Proc KS Pogon Mostostal Pulawy + 03:05
13 Daniel Babor Tufo-Pardus Prostejov + 03:07
14 Pauls Rubenis Ampler Development Team + 03:07
15 Szymon Potasznik KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 03:07
16 Melvin Drost Allinq-Krush-De IJsselstreek + 03:07
17 Jozef Mank WMKS Olsztyn + 03:07
18 Radoslaw Lewandowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 03:07
19 Milosz Osko KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 03:07
20 Yaroslav Kozakov Ukraine + 03:07
21 Henrik Pakalski Germany + 03:07
22 Jip Steman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 03:07
23 Chiel Schulten Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 03:07
24 Andre Roos Ampler Development Team + 03:07
25 Kacper Siminski TC Chrobry Scott Glogow + 03:07
26 Marek Gajdula Topforex – ATT Investments PCT + 03:07
27 Kristers Ansons Ampler Development Team + 03:07
28 Mykyta Yakovlev Ukraine + 03:07
29 Laurin Drescher Germany + 03:07
30 Jelle Ter Weeme Allinq-Krush-De IJsselstreek + 03:07
31 Matic Macek Ljubljana Gusto Santic + 03:07
32 Patryk Dabski WMKS Olsztyn + 03:07
33 Filip Biernacki KLTC Konin + 03:07
34 Jan Miazga Luks Trojka Piaseczno + 03:07
35 Matyas Janos Topforex – ATT Investments PCT + 03:07
36 Filip Reha Tufo-Pardus Prostejov + 03:07
37 Jan Fijak Luks Trojka Piaseczno + 03:07
38 Nazar Pokoyoviy Ukraine + 03:07
39 Jakub Musialik KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 03:07
40 Adrian Krawczyk Luks Trojka Piaseczno + 03:07
41 Konrad Trzesowski KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 03:07
42 Christiaan Lubbers Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 03:07
43 Max Benz-Kuch KED Stevens Radteam Berlin + 03:07
44 Antti-Jussi Juntunen Ampler Development Team + 03:07
45 Andriyi Movchan Eurocar Grawe Ukraine + 03:07
46 Lennart Lein KED Stevens Radteam Berlin + 03:07
47 Kacper Majewski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 03:07
48 Giovanni Schmieder Berthold Rad Team + 03:07
49 Adam Nocen WMKS Olsztyn + 03:07
50 Tim Bierkens Allinq-Krush-De IJsselstreek + 03:07
51 Aleksander Krukowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 03:07
52 Rene Smekal Tufo-Pardus Prostejov + 03:07
53 Andrii Hanzin Ukraine + 03:07
54 Andriy Nizelskiy Ukraine + 03:07
55 Dylan Hopkins Ljubljana Gusto Santic + 03:07
56 Radoslaw Fratczak KK Tarnovia Tarnowo Podgorne + 03:07
57 Jernej Hribar Ljubljana Gusto Santic + 03:07
58 Mateusz Manowski Luks Trojka Piaseczno + 03:07
59 Kacper Wisniewski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 03:07
60 Mateusz Rajtak Luks Trojka Piaseczno + 03:07
61 Krzysztof Domin KS Pogon Mostostal Pulawy + 03:07
62 Moritz Kretschy Germany + 03:07
63 Antoni Olszar TC Chrobry Scott Glogow + 03:07
64 Joppe De Heij Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 03:07
65 Blaz Avbelj Ljubljana Gusto Santic + 03:24
66 Richard Holec Tufo-Pardus Prostejov + 03:28
67 Serhii Sydor Eurocar Grawe Ukraine + 04:56
68 Luke Wilk P&S Metalltechnik + 06:34
69 Franz Gross Germany + 06:34
70 Teo Pecnik Ljubljana Gusto Santic + 09:04
71 Jan Krukowski GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier + 15:06
72 Yevhen Kryachko Eurocar Grawe Ukraine + 15:06
73 Nicolas Heinrich Germany + 15:06
74 Kacper Bartkowski WMKS Olsztyn + 15:41
75 Tom Mai Berthold Rad Team + 16:44
76 Karol Wawrzyniak KS Pogon Mostostal Pulawy + 16:44
77 Hubert Drobek KLTC Konin + 18:45
78 Leon Ellerman Allinq-Krush-De IJsselstreek + 18:45
79 Constantin Kasterich Berthold Rad Team + 19:35
Back To Top