skip to Main Content

Race Results:

Festival Elsy Jacobs – 2022

Information
Nation
Luxembourg
Date 1st May
Where Garnich -> Garnich
What 2nd stage
Distance 109.3 km
Classification 2.Pro

Stage Overall Youth Points Mountain Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Veronica Ewers EF Education-TIBCO-SVB 02:56:10 25
02 Marta Bastianelli UAE Team ADQ + 08 20
03 Karlijn Swinkels Team Jumbo-Visma + 08 15
04 Christine Majerus Team SD Worx + 08 12
05 Olivia Baril Valcar-Travel & Service + 08 10
06 Loes Adegeest IBCT + 08 8
07 Mikayla Harvey CANYON//SRAM Racing + 08 6
08 Niamh Fisher-Black Team SD Worx + 08 4
09 Greta Marturano Top Girls Fassa Bortolo + 08
10 Maaike Boogaard UAE Team ADQ + 13
11 Sofia Bertizzolo UAE Team ADQ + 17
12 Demi Vollering Team SD Worx + 25
13 Silvia Zanardi BePink + 25
14 Alison Jackson Liv Racing Xstra + 25
15 Lara Vieceli Ceratizit-WNT Pro Cycling + 25
16 Cristina Tonetti Top Girls Fassa Bortolo + 25
17 Femke Gerritse Parkhotel Valkenburg + 25
18 Silvia Persico Valcar-Travel & Service + 25
19 Hannah Ludwig Uno-X Pro Cycling Team + 25
20 Pauliena Rooijakkers CANYON//SRAM Racing + 25
21 India Grangier Stade Rochelais Charente Maritime + 25
22 Kathrin Hammes EF Education-TIBCO-SVB + 25
23 Eleonora Camilla Gasparrini Valcar-Travel & Service + 25
24 Debora Silvestri Top Girls Fassa Bortolo + 25
25 Anna Shackley Team SD Worx + 29
26 Maud Oudeman CANYON//SRAM Racing + 29
27 Blanka Vas Team SD Worx + 29
28 Marta Lach Ceratizit-WNT Pro Cycling + 54
29 Joscelin Lowden Uno-X Pro Cycling Team + 54
30 Megan Armitage IBCT + 54
31 Marketa Hajkova BePink + 54
32 Alice Sharpe IBCT + 54
33 Simone Boilard St Michel-Auber 93 + 54
34 Natalie Grinczer Stade Rochelais Charente Maritime + 54
35 Chiara Consonni Valcar-Travel & Service + 59
36 Anna Henderson Team Jumbo-Visma + 01:54
37 Anna Trevisi UAE Team ADQ + 01:54
38 Jip van den Bos Team Jumbo-Visma + 02:12
39 Quinty Ton Liv Racing Xstra + 02:12
40 Mia Griffin IBCT + 02:12
41 Noemi Rüegg Team Jumbo-Visma + 02:12
42 Magdeleine Vallieres Mill EF Education-TIBCO-SVB + 02:12
43 Ilaria Sanguineti Valcar-Travel & Service + 02:12
44 Karolina Kumiega Valcar-Travel & Service + 05:19
45 Lieke Nooijen Parkhotel Valkenburg + 05:19
46 Barbara Fonseca St Michel-Auber 93 + 05:19
47 Fien Delbaere Multum Accountants Ladies Cycling Team + 05:19
48 Nina Berton Andy Schleck-CP NVST-Immo Losch + 05:19
49 Anne Dorthe Ysland Uno-X Pro Cycling Team + 05:19
50 Marta Jaskulska Liv Racing Xstra + 05:19
51 Michaela Drummond BePink + 05:19
52 Amalie Lutro Uno-X Pro Cycling Team + 05:19
53 Sara Van De Vel IBCT + 05:19
54 Maria Novolodskaya UAE Team ADQ + 05:19
55 Kathrin Schweinberger Ceratizit-WNT Pro Cycling + 05:19
56 Eugenia Bujak UAE Team ADQ + 05:19
57 Lauren Stephens EF Education-TIBCO-SVB + 05:19
58 Giorgia Vettorello Top Girls Fassa Bortolo + 05:19
59 Clara Honsinger EF Education-TIBCO-SVB + 05:19
60 Tereza Neumanova Liv Racing Xstra + 05:19
61 Isabelle Klein Andy Schleck-CP NVST-Immo Losch + 05:19
62 Haylee Fuller IBCT + 05:19
63 Noémie Abgrall Stade Rochelais Charente Maritime + 05:19
64 Neve Bradbury CANYON//SRAM Racing + 05:19
65 Alessia Vigilia Top Girls Fassa Bortolo + 05:19
66 Alice Barnes CANYON//SRAM Racing + 05:19
67 Hannah Barnes Uno-X Pro Cycling Team + 05:19
68 Anniina Ahtosalo Uno-X Pro Cycling Team + 08:47
69 Perrine Clauzel St Michel-Auber 93 + 11:09
70 Lisa Klein CANYON//SRAM Racing + 12:43
71 Tanja Erath EF Education-TIBCO-SVB + 13:36
72 Zsofia Szabo Andy Schleck-CP NVST-Immo Losch + 13:36
73 Océane Tessier St Michel-Auber 93 + 13:36
DNF Maite Barthels Andy Schleck-CP NVST-Immo Losch
DNF Jade Téolis BePink
DNF Lara Crestanello BePink
DNF Letizia Brufani BePink
DNF Clea Seidel Ceratizit-WNT Pro Cycling
DNF Lana Eberle Ceratizit-WNT Pro Cycling
DNF Juliet Eickhof Multum Accountants Ladies Cycling Team
DNF Celine Van Houtum Multum Accountants Ladies Cycling Team
DNF Lara Defour Multum Accountants Ladies Cycling Team
DNF Anne Van Rooijen Parkhotel Valkenburg
DNF Alison Avoine St Michel-Auber 93
DNF Marine Allione Stade Rochelais Charente Maritime
DNF Tatiana Guderzo Top Girls Fassa Bortolo
Pos Rider Team Time
01 Niamh Fisher-Black Team SD Worx 06:13:07
02 Blanka Vas Team SD Worx + 04
03 Eleonora Camilla Gasparrini Valcar-Travel & Service + 06
04 Cristina Tonetti Top Girls Fassa Bortolo + 06
05 India Grangier Stade Rochelais Charente Maritime + 08
06 Anna Shackley Team SD Worx + 12
07 Simone Boilard St Michel-Auber 93 + 34
08 Silvia Zanardi BePink + 35
09 Femke Gerritse Parkhotel Valkenburg + 35
10 Hannah Ludwig Uno-X Pro Cycling Team + 01:04
11 Maud Oudeman CANYON//SRAM Racing + 01:05
12 Marketa Hajkova BePink + 01:39
13 Magdeleine Vallieres Mill EF Education-TIBCO-SVB + 02:47
14 Noemi Rüegg Team Jumbo-Visma + 03:41
15 Lieke Nooijen Parkhotel Valkenburg + 05:41
16 Anne Dorthe Ysland Uno-X Pro Cycling Team + 05:51
17 Amalie Lutro Uno-X Pro Cycling Team + 06:00
18 Giorgia Vettorello Top Girls Fassa Bortolo + 06:57
19 Nina Berton Andy Schleck-CP NVST-Immo Losch + 06:59
20 Neve Bradbury CANYON//SRAM Racing + 06:59
21 Haylee Fuller IBCT + 07:01
22 Marta Jaskulska Liv Racing Xstra + 09:57
23 Anniina Ahtosalo Uno-X Pro Cycling Team + 12:14

,

Back To Top