skip to Main Content

Race Results:

Flèche Ardennaise – 2022

Information
Nation
Belgium
Date 8th May
Distance 167.9 km
CAT 1.2

Results

Pos Rider Team Time UCI
01 Romain Grégoire Groupama-FDJ Conti 4:24:30 40
02 Lennert Van Eetvelt Lotto Soudal U23 + 01 30
03 Thomas Gloag Trinity Racing + 01 25
04 Lorenzo Germani Groupama-FDJ Conti + 51 20
05 Toon Clynhens Elevate p/b Home Solution Soenens + 51 15
06 Arthur Kluckers Leopard Pro Cycling + 51 10
07 Charles-Etienne Chrétien Premier Tech U23 Cycling Project + 51 5
08 Dawit Yemane Bike Aid + 51 3
09 Obie Vidts Elevate p/b Home Solution Soenens + 51 3
10 Pepijn Reinderink Development Team DSM + 51 3
11 Archie Ryan Jumbo-Visma Development Team + 51
12 Hannes Wilksch Development Team DSM + 1:00
13 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 1:00
14 Elias Maris Leopard Pro Cycling + 1:14
15 Johannes Staune-Mittet Jumbo-Visma Development Team + 1:16
16 Gil Gelders Bingoal-WB Development Team + 1:27
17 William Junior Lecerf Lotto Soudal U23 + 1:35
18 Johannes Hodapp Leopard Pro Cycling + 1:35
19 Oscar Onley Development Team DSM + 1:35
20 Hartthijs De Vries Metec-Solarwatt p/b Mantel + 1:35
21 Lars Craps Urbano-Vulsteke + 1:35
22 Thibau Nys Baloise Trek Lions + 1:35
23 Leander Van Hautegem Bingoal-WB Development Team + 1:35
24 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 1:35
25 Matthew Dinham Team BridgeLane + 1:35
26 Tijmen Graat Jumbo-Visma Development Team + 1:35
27 Rudy Porter Trinity Racing + 1:41
28 Adne Van Engelen Bike Aid + 2:32
29 Ronan Van Den Put Stageco CT + 2:32
30 Robin Orins Elevate p/b Home Solution Soenens + 2:32
31 Alexander Hajek Trinity Racing + 2:32
32 Noah De Graef Mini-Discar Academy + 2:32
33 Sander De Vet Basso Team Flanders + 2:32
34 Fabio Christen EF Education-NIPPO Development + 2:58
35 Jacques Lebreton France Militaire + 3:07
36 Baptiste Huyet C.C.Etupes + 3:14
37 Rens Tulner Metec-Solarwatt p/b Mantel + 3:27
38 Dominik Bauer Team Lotto-Kern Haus + 3:27
39 Mats Wenzel Leopard Pro Cycling + 3:27
40 Eliott Pierre France Militaire + 3:27
41 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 3:27
42 Jonathan Vervenne Elevate p/b Home Solution Soenens + 3:27
43 Arne Baers Acrog – Tormans + 3:27
44 Carson Miles Premier Tech U23 Cycling Project + 3:27
45 Matthew Riccitello Hagens Berman Axeon + 3:37
46 Stijn Siemons Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 4:20
47 Jarno Mobach Leopard Pro Cycling + 4:23
48 Darren Van Bekkum Jumbo-Visma Development Team + 4:24
49 Jesse Kramer Jumbo-Visma Development Team + 4:24
50 Louis Coqueret Leopard Pro Cycling + 4:26
51 Tibor Del Grosso Metec-Solarwatt p/b Mantel + 4:26
52 Stan Huyghe Stageco CT + 4:26
53 Lorenzo Milesi Development Team DSM + 4:26
54 Hidde Van Veenendaal Metec-Solarwatt p/b Mantel + 4:26
55 Giovanni Laurent Urbano-Vulsteke + 4:26
56 Bart Hordijk Development Team DSM + 4:26
57 Lars Droogmans Basso Team Flanders + 4:39
58 Louis Pijourlet France Militaire + 5:20
59 Jordan Habets Metec-Solarwatt p/b Mantel + 6:09
60 Wesley Mol Bike Aid + 6:12
61 Ben Granger Zappi Racing Team + 6:12
62 Jasper Stalmans VDM -Trawobo CT + 6:30
63 Joppe Heremans VDM -Trawobo CT + 6:30
64 Sieben Roggeman RB Zelfbouw UCT + 6:30
65 Jack Drage Hagens Berman Axeon + 6:30
66 Lars Put Stageco CT + 6:30
67 Emile Brouwers Basso Team Flanders + 6:30
68 Tomas De Neve VDM -Trawobo CT + 6:30
69 Trym Brennsæter EF Education-NIPPO Development + 6:30
70 Senne Thonnon EFC – L&R – AGS + 6:30
71 Jago Willems Bingoal-WB Development Team + 6:30
72 Miguel Ladang Elevate p/b Home Solution Soenens + 6:30
73 Vince Gerits Stageco CT + 6:30
74 Oliver Rees Trinity Racing + 6:30
75 Théo Thomas C.C.Etupes + 6:30
76 Francis Juneau Premier Tech U23 Cycling Project + 6:30
77 Guillaume Dauschy Premier Tech U23 Cycling Project + 6:30
78 Wout Geerinckx Stageco CT + 6:30
79 Joris Reinderink Development Team DSM + 6:46
80 Finlay Pickering Groupama-FDJ Conti + 6:46
81 Arthur Eeckhout VDM -Trawobo CT + 6:50
82 Jaap Roelen Metec-Solarwatt p/b Mantel + 6:53
83 Ole Theiler Team Lotto-Kern Haus + 6:55
84 Ramses Debruyne Lotto Soudal U23 + 6:59
85 Lenny Martinez Groupama-FDJ Conti + 7:06
86 Sven Hassert Mini-Discar Academy + 7:22
87 Marvin Tasset Mini-Discar Academy + 7:24
88 Jelle Declerck Bingoal-WB Development Team + 8:27
89 Robin Plamondon Premier Tech U23 Cycling Project + 8:27
90 Théo Bonnet Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 8:31
91 Ward Huybs Baloise Trek Lions + 8:38
92 Milan Paulus Lotto Soudal U23 + 9:54
93 Noah Detalle Bingoal-WB Development Team + 9:54
94 Welay Berehe EF Education-NIPPO Development + 10:07
95 Dorian Foulon France Militaire + 10:07
96 Ivan Centrone Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 11:54
97 Maxim Nonneman VDM -Trawobo CT + 12:02
98 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 12:02
99 Riley Sheehan Premier Tech U23 Cycling Project + 12:02
100 Joseph Pidcock Groupama-FDJ Conti + 12:02
101 Seppe Rombouts RB Zelfbouw UCT + 12:02
DNS Christophe Masson Geofco Doltcini Materiel-Velo.com
DNF Quentin Bezza France Militaire
DNF Louis Lapierre France Militaire
DNF Gauthier Beeckman Acrog – Tormans
DNF Robbe Claeys Acrog – Tormans
DNF Daan Grosemans Acrog – Tormans
DNF Elias Vanheel Acrog – Tormans
DNF Tom Vermeer Acrog – Tormans
DNF Thijs Aerts Baloise Trek Lions
DNF Daan Marien Baloise Trek Lions
DNF Pim Ronhaar Baloise Trek Lions
DNF Joren Thys Basso Team Flanders
DNF Trifonius Van Peteghem Basso Team Flanders
DNF Nikodemus Holler Bike Aid
DNF Sebastian Niehues Bike Aid
DNF Jasper Levi Pahlke Bike Aid
DNF Johan Meens Bingoal-WB Development Team
DNF Simon Baran C.C.Etupes
DNF Victor Bosoni C.C.Etupes
DNF Maxime Richard C.C.Etupes
DNF Szymon Tracz EF Education-NIPPO Development
DNF Yugi Tsuda EF Education-NIPPO Development
DNF Ethan Villaneda EF Education-NIPPO Development
DNF Gerben Dewinter EFC – L&R – AGS
DNF Jo Hashikawa EFC – L&R – AGS
DNF Thomas Naudts EFC – L&R – AGS
DNF Dylan Van Den Borre EFC – L&R – AGS
DNF Dylan Vandenstorme EFC – L&R – AGS
DNF Lorenz Van De Wynkele Elevate p/b Home Solution Soenens
DNF Angelo Van Den Bossche Geofco Doltcini Materiel-Velo.com
DNF Kasper Andersen Hagens Berman Axeon
DNF Michael Garrison Hagens Berman Axeon
DNF Colby Simmons Jumbo-Visma Development Team
DNF Noah Vandenbranden Lotto Soudal U23
DNF Antoine Cloux Mini-Discar Academy
DNF Anthony Franquet Mini-Discar Academy
DNF Michiel Hillen RB Zelfbouw UCT
DNF Tijl Pauwels RB Zelfbouw UCT
DNF Senne Van De Velde RB Zelfbouw UCT
DNF Glen Van Nuffelen RB Zelfbouw UCT
DNF Julien Desmarets Stageco CT
DNF Tom Chapman Team BridgeLane
DNF Alastair Christie-Johnston Team BridgeLane
DNF Sam Eddy Team BridgeLane
DNF Nicholas White Team BridgeLane
DNF Joshua Huppertz Team Lotto-Kern Haus
DNF Christian Koch Team Lotto-Kern Haus
DNF Jan Kuhn Team Lotto-Kern Haus
DNF Marcel Meisen Team Lotto-Kern Haus
DNF Moritz Hörandtner Tirol KTM Cycling Team
DNF Stefan Kovar Tirol KTM Cycling Team
DNF Linus Rosner Tirol KTM Cycling Team
DNF Nepomuk Roth Tirol KTM Cycling Team
DNF Karel Vacek Tirol KTM Cycling Team
DNF Carter Turnbull Trinity Racing
DNF Thibau Dhooge Urbano-Vulsteke
DNF Jasper Kaesemans Urbano-Vulsteke
DNF Jef Meyvis Urbano-Vulsteke
DNF Dag Verbeeck Urbano-Vulsteke
DNF Wouter Hopmans VDM -Trawobo CT
DNF Alexander Ball Zappi Racing Team
DNF Tom Charles Zappi Racing Team
DNF Matthew Kingston Zappi Racing Team
DNF John Roberts Zappi Racing Team

,

Back To Top