skip to Main Content

Race Results:

Gipuzkoa Klasikoa – 2022

Information
Nation
Spain
Date 23rd – 24th April
Distance km
CAT J-2.1

Overall Youth Mountain Sprint Team

Pos Rider Team Time
01 Menno Huising Willebrord Wil Vooruit Juniors 05:13:07
02 António Morgado Bairrada Cycling Team + 00
03 Vlad van Mechelen Cannibal Team + 13
04 Victor Hannes Acrog-Tormans BC U19 + 13
05 Thibaud Gruel CREF Pays de la Loire + 16
06 Gonçalo Tavares Bairrada Cycling Team + 16
07 Leo Bisiaux AG2R Citroën U19 Team + 26
08 Robbe Dhondt Onder Ons Parike WZW + 35
09 Daan van den Berg Willebrord Wil Vooruit Juniors + 43
10 Ibai Azanza Nafarroa + 46
11 Sente Sentjens Acrog-Tormans BC U19 + 49
12 Mathéo Barusseau Nouvelle Aquitaine + 52
13 Niels Driesen Acrog-Tormans BC U19 + 52
14 Theo Leveque Team UC Nantes – Atlantique U19 + 54
15 Artem Shmidt Cannibal Team + 59
16 Mikel Uncilla Nafarroa + 59
17 Daniel Lima Bairrada Cycling Team + 01:02
18 Artem Fofonov AG2R Citroën U19 Team + 01:02
19 Oscar Chamberlain Cannibal Team + 01:31
20 Frank Aron Ragilo Cannibal Team + 01:32
21 Mattéo Viardot AG2R Citroën U19 Team + 01:32
22 Tamar Spiero Willebrord Wil Vooruit Juniors + 01:32
23 Hugo Tapiz VC La Pomme Marseille U19 + 01:32
24 Maximilian Cushway Bretagne + 01:32
25 Maxime Decomble VC La Pomme Marseille U19 + 01:35
26 Edgar Laurensot Bretagne + 01:35
27 Antoine Tremoulet Occitane + 01:35
28 Marius Le Bars Bresson Bretagne + 01:35
29 Louka Lesueur Team UC Nantes – Atlantique U19 + 01:35
30 Lucas Troger CREF Pays de la Loire + 01:35
31 Maxence Place AG2R Citroën U19 Team + 01:35
32 Diego Charteau CREF Pays de la Loire + 01:39
33 Abel Rosado Novillo AG2R Citroën U19 Team + 01:44
34 Clement Sanchez Team UC Nantes – Atlantique U19 + 01:49
35 Edouard Blons Bretagne + 01:53
36 Ronan Auge Team UC Nantes – Atlantique U19 + 02:03
37 Clement Dubois CREF Pays de la Loire + 02:09
38 Estevan Delaunay AG2R Citroën U19 Team + 02:35
39 Antoine Hue Bretagne + 02:38
40 Ruben Rodrigues Bairrada Cycling Team + 02:38
41 Gregoire Mahieu VC La Pomme Marseille U19 + 02:38
42 Dorian Durand VC La Pomme Marseille U19 + 02:38
43 Noa Le Claire CREF Pays de la Loire + 02:40
44 Mika Vijfvinkel AG2R Citroën U19 Team + 02:43
45 Jelle Broekaert Onder Ons Parike WZW + 02:43
46 Dominik Dunar Willebrord Wil Vooruit Juniors + 03:15
47 Hugo Badorc Occitane + 03:21
48 Mathis Corlay Le Baron Bretagne + 03:23
49 Unax Olano Limousin-Oriako + 03:27
50 Jan Lukes Willebrord Wil Vooruit Juniors + 03:28
51 Xabier Zabala Nafarroa + 03:40
52 Dorian Lagrave Team 31 Jolly Cycles U19 + 04:27
53 Karlo Winsemius Acrog-Tormans BC U19 + 04:32
54 Esteban Foucher Team UC Nantes – Atlantique U19 + 05:55
55 Adrien Bandu Occitane + 06:36
56 Jules Lemperiere CREF Pays de la Loire + 06:54
57 Jacques Robbins VC La Pomme Marseille U19 + 06:56
58 Aaron Nougue Dessus Team UC Nantes – Atlantique U19 + 07:17
59 Bjorn Koster Acrog-Tormans BC U19 + 08:21
60 Gautier Biteau CREF Pays de la Loire + 08:24
61 Enzo Briand Team UC Nantes – Atlantique U19 + 09:37
62 Ugo Fabries Team 31 Jolly Cycles U19 + 10:10
63 Aimar Galdós Bizkaiko + 10:14
64 Tyson Borremans Onder Ons Parike WZW + 10:14
65 Vincent Bodet Team 31 Jolly Cycles U19 + 10:14
66 Markel Beloki Arabako + 10:48
67 Adur Tapia Viveros San Anton-Mardu + 10:50
68 Markus Mäeuibo Cannibal Team + 10:51
69 Yago Aguirre Iruki Donostialdea Bizikletan + 11:07
70 Marcos Merino Gomez Bizkaiko + 11:09
71 Unax Errasti Ulma + 11:09
72 Tamirat Navarro Arabako + 11:42
73 Sjors Lugthart Willebrord Wil Vooruit Juniors + 11:44
74 Jasper De Geeter Onder Ons Parike WZW + 12:29
75 Unax Urretabizkaia Iruki Donostialdea Bizikletan + 12:37
76 Esteban Quarcy Entente Iparralde + 12:42
77 Aimar Madina Ulma + 12:54
78 Iker Achaga Andoaingo TX. Eskola + 13:04
79 Mikel Arrasate Bizkaiko + 13:12
80 Ibai Gabaran Balerdi Limousin-Oriako + 13:33
81 Francisco Cordeiro Bairrada Cycling Team + 13:46
82 Ibai Irisarri Arzuaga Limousin-Oriako + 14:26
83 Romain Arrobio Occitane + 14:56
84 Imanol Acena Arabako + 15:07
85 Xabier Cerro Bizkaiko + 15:08
86 Ugaitz Otxandorena Nafarroa + 15:21
87 Damien Roux Occitane + 15:23
88 Gabriel Ibanez Beltran Arabako + 15:23
89 Iñaki Arzallus Atracciones Sanz-EPI U19 + 15:26
90 Eneko Arocena Limousin-Oriako + 15:27
91 Gorka Fernandez Atracciones Sanz-EPI U19 + 15:27
92 Rune Duflo Onder Ons Parike WZW + 15:33
93 Mateo Vierge Entente Iparralde + 15:49
94 Galder Leiza Bizkaiko + 15:55
95 Unai Ramos Nafarroa + 16:02
96 Asier Prieto Feced Iruki Donostialdea Bizikletan + 16:02
97 Aitor Arribas Arabako + 16:32
98 Luc Tournie Occitane + 16:32
99 Ibai Chico Bellota-Goierri + 16:36
100 Rune Vandendijck Acrog-Tormans BC U19 + 16:46
101 Nathan Delmas Occitane + 16:49
102 Bastien Bourdejeau Team 31 Jolly Cycles U19 + 16:55
103 Tycho van Gijsel Willebrord Wil Vooruit Juniors + 17:08
104 Asier Arteaga Limousin-Oriako + 17:10
105 Kayet Iribarne Entente Iparralde + 17:22
106 Benat Garaiar Augar + 17:44
107 Dario Giuliano Team 31 Jolly Cycles U19 + 17:46
108 Brice Daddi VC La Pomme Marseille U19 + 17:53
109 Ganix Ormanzabal Andoaingo TX. Eskola + 18:50
110 Eduardo De La Hoz Arabako + 19:21
111 Benjamin Hivart VC La Pomme Marseille U19 + 21:33
112 Quentin Ospital Entente Iparralde + 21:37
113 Thomas Soulas Nouvelle Aquitaine + 22:11
114 Theo Lacanal Team 31 Jolly Cycles U19 + 22:15
115 Ekaitz Inigo de Miguel Augar + 22:38
116 Aimar Alarcia Iruki Donostialdea Bizikletan + 22:42
117 Urko Vidal Limousin-Oriako + 23:36
118 Sebastien Pouyau Entente Iparralde + 23:54
119 Gari Ugarte Bellota-Goierri + 23:54
120 Maxence Colombe Nouvelle Aquitaine + 25:20
121 Liher Eguren Ulma + 26:50
122 Mattin Salegi Viveros San Anton-Mardu + 26:53
123 Lur Lopez Fraile Augar + 27:14
124 Tibe Craeynest Onder Ons Parike WZW + 27:45
DNF Ibon Irurieta Augar
DNF Xabat Manso Augar
DNF Haritz Otaegi Telletxea Augar
DNF Aimar Gorriñobeaskoa Bizkaiko
DNF Aratz Somocurcio Bizkaiko
DNF Gabriel Gouessant Bretagne
DNF Paul Carrere Entente Iparralde
DNF Iban Iceaga Entente Iparralde
DNF Daniel Andre Fursenko Iruki Donostialdea Bizikletan
DNF Tasio Semperena Iruki Donostialdea Bizikletan
DNF Aner Zilbeti Iruki Donostialdea Bizikletan
DNF Javier Elustondo Nafarroa
DNF Iñaki Ordoqui Nafarroa
DNF Lucas Delaby Nouvelle Aquitaine
DNF Adrien Gourdonnaud Nouvelle Aquitaine
DNF Trystan Joinel Nouvelle Aquitaine
DNF Theo Sabatier Nouvelle Aquitaine
DNF Gibbe Staes Acrog-Tormans BC U19
DNF Euken Ayerbe Ampo-Ikolan Sports
DNF Markel Galparsoro Ampo-Ikolan Sports
DNF Joseba Leunda Lopez Ampo-Ikolan Sports
DNF Gaizka Odriozola Ampo-Ikolan Sports
DNF Markel Senar Ampo-Ikolan Sports
DNF Ander Zubeldia Ampo-Ikolan Sports
DNF Iker Amantegi Andoaingo TX. Eskola
DNF Ekhi Arrieta Andoaingo TX. Eskola
DNF Markel Etxarri Andoaingo TX. Eskola
DNF Vlad Rares Chira Andoaingo TX. Eskola
DNF Eneko Altuna Atracciones Sanz-EPI U19
DNF Auritz Gesalaga Atracciones Sanz-EPI U19
DNF Heren Suarez Atracciones Sanz-EPI U19
DNF Iker Zabaleta Atracciones Sanz-EPI U19
DNF Miguel Batista Bairrada Cycling Team
DNF Tiago Belchior Bairrada Cycling Team
DNF Ander Arenas Bellota-Goierri
DNF Benat Ballina Bellota-Goierri
DNF Iker Blanco Bellota-Goierri
DNF Rokas Adomaitis Cannibal Team
DNF Jamie Whitcher Cannibal Team
DNF Unax Gorostidi Limousin-Oriako
DNF Thomas Seigneuret Team 31 Jolly Cycles U19
DNF Haritz Arregi Ulma
DNF Xabat Castanos Ulma
DNF Ibon Larranaga Ulma
DNF Markel Zubia Ulma
DNF Eneko Aranguren Viveros San Anton-Mardu
DNF Aitor Arranz Viveros San Anton-Mardu
DNF Aritz Esnaola Viveros San Anton-Mardu
DNF Andde Etxaniz Viveros San Anton-Mardu
DNF Eneko Ortega Larranaga Viveros San Anton-Mardu

,

Back To Top