skip to Main Content

Race Results:

Gipuzkoa Klasikoa – 2022

Information
Nation
Spain
Date 24th April
Where San Sebastian -> San Sebastian
What 2nd stage
Distance 111.5 km
Classification J-2.1

Stage Overall Youth Mountain Sprint Team

Pos Rider Team Time
01 Robbe Dhondt Onder Ons Parike WZW 02:38:54
02 Vlad van Mechelen Cannibal Team + 14
03 António Morgado Bairrada Cycling Team + 14
04 Menno Huising Willebrord Wil Vooruit Juniors + 14
05 Sente Sentjens Acrog-Tormans BC U19 + 14
06 Victor Hannes Acrog-Tormans BC U19 + 14
07 Thibaud Gruel CREF Pays de la Loire + 17
08 Gonçalo Tavares Bairrada Cycling Team + 17
09 Niels Driesen Acrog-Tormans BC U19 + 17
10 Mathéo Barusseau Nouvelle Aquitaine + 17
11 Theo Leveque Team UC Nantes – Atlantique U19 + 19
12 Daniel Lima Bairrada Cycling Team + 27
13 Artem Fofonov AG2R Citroën U19 Team + 27
14 Leo Bisiaux AG2R Citroën U19 Team + 27
15 Edouard Blons Bretagne + 47
16 Oscar Chamberlain Cannibal Team + 56
17 Frank Aron Ragilo Cannibal Team + 57
18 Maximilian Cushway Bretagne + 57
19 Tamar Spiero Willebrord Wil Vooruit Juniors + 57
20 Mattéo Viardot AG2R Citroën U19 Team + 57
21 Ronan Auge Team UC Nantes – Atlantique U19 + 57
22 Daan van den Berg Willebrord Wil Vooruit Juniors + 57
23 Hugo Tapiz VC La Pomme Marseille U19 + 57
24 Hugo Badorc Occitane + 57
25 Lucas Troger CREF Pays de la Loire + 01:00
26 Maxime Decomble VC La Pomme Marseille U19 + 01:00
27 Antoine Tremoulet Occitane + 01:00
28 Artem Shmidt Cannibal Team + 01:00
29 Edgar Laurensot Bretagne + 01:00
30 Marius Le Bars Bresson Bretagne + 01:00
31 Maxence Place AG2R Citroën U19 Team + 01:00
32 Louka Lesueur Team UC Nantes – Atlantique U19 + 01:00
33 Mikel Uncilla Nafarroa + 01:00
34 Ibai Azanza Nafarroa + 01:00
35 Abel Rosado Novillo AG2R Citroën U19 Team + 01:09
36 Enzo Briand Team UC Nantes – Atlantique U19 + 01:21
37 Clement Dubois CREF Pays de la Loire + 01:34
38 Noa Le Claire CREF Pays de la Loire + 01:34
39 Diego Charteau CREF Pays de la Loire + 01:34
40 Estevan Delaunay AG2R Citroën U19 Team + 02:00
41 Jules Lemperiere CREF Pays de la Loire + 02:01
42 Antoine Hue Bretagne + 02:03
43 Dorian Lagrave Team 31 Jolly Cycles U19 + 02:03
44 Gregoire Mahieu VC La Pomme Marseille U19 + 02:03
45 Yago Aguirre Iruki Donostialdea Bizikletan + 02:03
46 Dorian Durand VC La Pomme Marseille U19 + 02:03
47 Mathis Corlay Le Baron Bretagne + 02:03
48 Jacques Robbins VC La Pomme Marseille U19 + 02:03
49 Ruben Rodrigues Bairrada Cycling Team + 02:03
50 Clement Sanchez Team UC Nantes – Atlantique U19 + 02:03
51 Karlo Winsemius Acrog-Tormans BC U19 + 02:08
52 Mika Vijfvinkel AG2R Citroën U19 Team + 02:08
53 Jelle Broekaert Onder Ons Parike WZW + 02:08
54 Dominik Dunar Willebrord Wil Vooruit Juniors + 02:12
55 Unax Olano Limousin-Oriako + 02:52
56 Jan Lukes Willebrord Wil Vooruit Juniors + 02:53
57 Xabier Zabala Nafarroa + 03:05
58 Bjorn Koster Acrog-Tormans BC U19 + 03:28
59 Esteban Foucher Team UC Nantes – Atlantique U19 + 03:28
60 Gautier Biteau CREF Pays de la Loire + 03:31
61 Aaron Nougue Dessus Team UC Nantes – Atlantique U19 + 05:22
62 Adrien Bandu Occitane + 05:30
63 Ugo Fabries Team 31 Jolly Cycles U19 + 09:35
64 Aimar Galdós Bizkaiko + 09:39
65 Tyson Borremans Onder Ons Parike WZW + 09:39
66 Vincent Bodet Team 31 Jolly Cycles U19 + 09:39
67 Markel Beloki Arabako + 10:13
68 Adur Tapia Viveros San Anton-Mardu + 10:15
69 Xabier Cerro Bizkaiko + 10:15
70 Markus Mäeuibo Cannibal Team + 10:16
71 Damien Roux Occitane + 10:30
72 Nathan Delmas Occitane + 10:30
73 Gabriel Ibanez Beltran Arabako + 10:30
74 Maxence Colombe Nouvelle Aquitaine + 10:30
75 Aimar Madina Ulma + 10:30
76 Iñaki Arzallus Atracciones Sanz-EPI U19 + 10:33
77 Unax Urretabizkaia Iruki Donostialdea Bizikletan + 10:34
78 Eneko Arocena Limousin-Oriako + 10:34
79 Unax Errasti Ulma + 10:34
80 Dario Giuliano Team 31 Jolly Cycles U19 + 10:34
81 Jasper De Geeter Onder Ons Parike WZW + 10:34
82 Gorka Fernandez Atracciones Sanz-EPI U19 + 10:34
83 Romain Arrobio Occitane + 10:34
84 Marcos Merino Gomez Bizkaiko + 10:34
85 Ugaitz Otxandorena Nafarroa + 10:38
86 Rune Duflo Onder Ons Parike WZW + 10:40
87 Esteban Quarcy Entente Iparralde + 10:47
88 Mateo Vierge Entente Iparralde + 10:47
89 Galder Leiza Bizkaiko + 11:02
90 Rune Vandendijck Acrog-Tormans BC U19 + 11:05
91 Tamirat Navarro Arabako + 11:07
92 Sjors Lugthart Willebrord Wil Vooruit Juniors + 11:09
93 Unai Ramos Nafarroa + 11:09
94 Ibai Gabaran Balerdi Limousin-Oriako + 11:09
95 Asier Prieto Feced Iruki Donostialdea Bizikletan + 11:09
96 Tycho van Gijsel Willebrord Wil Vooruit Juniors + 11:09
97 Benat Garaiar Augar + 11:39
98 Brice Daddi VC La Pomme Marseille U19 + 11:39
99 Benjamin Hivart VC La Pomme Marseille U19 + 11:39
100 Gari Ugarte Bellota-Goierri + 11:39
101 Luc Tournie Occitane + 11:39
102 Aitor Arribas Arabako + 11:39
103 Ibai Chico Bellota-Goierri + 11:43
104 Francisco Cordeiro Bairrada Cycling Team + 11:43
105 Bastien Bourdejeau Team 31 Jolly Cycles U19 + 12:02
106 Ibai Irisarri Arzuaga Limousin-Oriako + 12:02
107 Thomas Soulas Nouvelle Aquitaine + 12:17
108 Asier Arteaga Limousin-Oriako + 12:17
109 Theo Lacanal Team 31 Jolly Cycles U19 + 12:21
110 Iker Achaga Andoaingo TX. Eskola + 12:29
111 Kayet Iribarne Entente Iparralde + 12:29
112 Ganix Ormanzabal Andoaingo TX. Eskola + 12:31
113 Ekaitz Inigo de Miguel Augar + 12:31
114 Mikel Arrasate Bizkaiko + 12:37
115 Eduardo De La Hoz Arabako + 14:28
116 Mattin Salegi Viveros San Anton-Mardu + 14:29
117 Tibe Craeynest Onder Ons Parike WZW + 14:29
118 Lur Lopez Fraile Augar + 14:29
119 Urko Vidal Limousin-Oriako + 14:32
120 Imanol Acena Arabako + 14:32
121 Liher Eguren Ulma + 14:35
122 Quentin Ospital Entente Iparralde + 16:44
123 Aimar Alarcia Iruki Donostialdea Bizikletan + 17:49
124 Sebastien Pouyau Entente Iparralde + 17:49
DNS Aimar Gorriñobeaskoa Bizkaiko
DNS Rokas Adomaitis Cannibal Team
DNF Xabat Manso Augar
DNF Haritz Otaegi Telletxea Augar
DNF Aratz Somocurcio Bizkaiko
DNF Paul Carrere Entente Iparralde
DNF Iban Iceaga Entente Iparralde
DNF Daniel Andre Fursenko Iruki Donostialdea Bizikletan
DNF Tasio Semperena Iruki Donostialdea Bizikletan
DNF Aner Zilbeti Iruki Donostialdea Bizikletan
DNF Javier Elustondo Nafarroa
DNF Iñaki Ordoqui Nafarroa
DNF Adrien Gourdonnaud Nouvelle Aquitaine
DNF Trystan Joinel Nouvelle Aquitaine
DNF Lucas Delaby Nouvelle Aquitaine
DNF Gibbe Staes Acrog-Tormans BC U19
DNF Markel Galparsoro Ampo-Ikolan Sports
DNF Ander Zubeldia Ampo-Ikolan Sports
DNF Iker Amantegi Andoaingo TX. Eskola
DNF Markel Etxarri Andoaingo TX. Eskola
DNF Vlad Rares Chira Andoaingo TX. Eskola
DNF Eneko Altuna Atracciones Sanz-EPI U19
DNF Tiago Belchior Bairrada Cycling Team
DNF Miguel Batista Bairrada Cycling Team
DNF Thomas Seigneuret Team 31 Jolly Cycles U19
DNF Ibon Larranaga Ulma
DNF Xabat Castanos Ulma
DNF Eneko Aranguren Viveros San Anton-Mardu
DNF Eneko Ortega Larranaga Viveros San Anton-Mardu
DNF Aritz Esnaola Viveros San Anton-Mardu
DNF Andde Etxaniz Viveros San Anton-Mardu
Pos Rider Team Time
01 Leo Bisiaux AG2R Citroën U19 Team 05:13:33
02 Sente Sentjens Acrog-Tormans BC U19 + 23
03 Mathéo Barusseau Nouvelle Aquitaine + 26
04 Niels Driesen Acrog-Tormans BC U19 + 26
05 Artem Fofonov AG2R Citroën U19 Team + 36
06 Oscar Chamberlain Cannibal Team + 01:05
07 Mattéo Viardot AG2R Citroën U19 Team + 01:06
08 Hugo Tapiz VC La Pomme Marseille U19 + 01:06
09 Maxime Decomble VC La Pomme Marseille U19 + 01:09
10 Diego Charteau CREF Pays de la Loire + 01:13
11 Clement Sanchez Team UC Nantes – Atlantique U19 + 01:23
12 Clement Dubois CREF Pays de la Loire + 01:43
13 Mika Vijfvinkel AG2R Citroën U19 Team + 02:17
14 Dominik Dunar Willebrord Wil Vooruit Juniors + 02:49
15 Unax Olano Limousin-Oriako + 03:01
16 Karlo Winsemius Acrog-Tormans BC U19 + 04:06
17 Esteban Foucher Team UC Nantes – Atlantique U19 + 05:29
18 Jules Lemperiere CREF Pays de la Loire + 06:28
19 Aaron Nougue Dessus Team UC Nantes – Atlantique U19 + 06:51
20 Gautier Biteau CREF Pays de la Loire + 07:58
21 Ugo Fabries Team 31 Jolly Cycles U19 + 09:44
22 Vincent Bodet Team 31 Jolly Cycles U19 + 09:48
23 Markel Beloki Arabako + 10:22
24 Adur Tapia Viveros San Anton-Mardu + 10:24
25 Markus Mäeuibo Cannibal Team + 10:25
26 Unax Errasti Ulma + 10:43
27 Tamirat Navarro Arabako + 11:16
28 Sjors Lugthart Willebrord Wil Vooruit Juniors + 11:18
29 Esteban Quarcy Entente Iparralde + 12:16
30 Ibai Irisarri Arzuaga Limousin-Oriako + 14:00
31 Damien Roux Occitane + 14:57
32 Eneko Arocena Limousin-Oriako + 15:01
33 Gorka Fernandez Atracciones Sanz-EPI U19 + 15:01
34 Rune Duflo Onder Ons Parike WZW + 15:07
35 Unai Ramos Nafarroa + 15:36
36 Aitor Arribas Arabako + 16:06
37 Nathan Delmas Occitane + 16:23
38 Asier Arteaga Limousin-Oriako + 16:44
39 Kayet Iribarne Entente Iparralde + 16:56
40 Dario Giuliano Team 31 Jolly Cycles U19 + 17:20
41 Ganix Ormanzabal Andoaingo TX. Eskola + 18:24
42 Benjamin Hivart VC La Pomme Marseille U19 + 21:07
43 Aimar Alarcia Iruki Donostialdea Bizikletan + 22:16
44 Urko Vidal Limousin-Oriako + 23:10
45 Gari Ugarte Bellota-Goierri + 23:28
46 Mattin Salegi Viveros San Anton-Mardu + 26:27
47 Lur Lopez Fraile Augar + 26:48
48 Tibe Craeynest Onder Ons Parike WZW + 27:19

,

Back To Top