skip to Main Content

Race Results:

Gipuzkoa Klasikoa – 2022

Information
Nation
Spain
Date 23rd April
Where Deba -> Deba
What 1st stage
Distance 105 km
Classification J-2.1

Stage Overall Youth Mountain Sprint Team

Pos Rider Team Time
01 Menno Huising Willebrord Wil Vooruit Juniors 02:33:59
02 Clement Sanchez Team UC Nantes – Atlantique U19 + 00
03 António Morgado Bairrada Cycling Team + 00
04 Ibai Azanza Nafarroa + 00
05 Daan van den Berg Willebrord Wil Vooruit Juniors + 00
06 Vlad van Mechelen Cannibal Team + 13
07 Victor Hannes Acrog-Tormans BC U19 + 13
08 Thibaud Gruel CREF Pays de la Loire + 13
09 Artem Shmidt Cannibal Team + 13
10 Gonçalo Tavares Bairrada Cycling Team + 13
11 Leo Bisiaux AG2R Citroën U19 Team + 13
12 Mikel Uncilla Nafarroa + 13
13 Diego Charteau CREF Pays de la Loire + 19
14 Sente Sentjens Acrog-Tormans BC U19 + 49
15 Mattéo Viardot AG2R Citroën U19 Team + 49
16 Frank Aron Ragilo Cannibal Team + 49
17 Oscar Chamberlain Cannibal Team + 49
18 Maxime Decomble VC La Pomme Marseille U19 + 49
19 Antoine Hue Bretagne + 49
20 Robbe Dhondt Onder Ons Parike WZW + 49
21 Sjors Lugthart Willebrord Wil Vooruit Juniors + 49
22 Theo Leveque Team UC Nantes – Atlantique U19 + 49
23 Mika Vijfvinkel AG2R Citroën U19 Team + 49
24 Aimar Galdós Bizkaiko + 49
25 Tamar Spiero Willebrord Wil Vooruit Juniors + 49
26 Edgar Laurensot Bretagne + 49
27 Hugo Tapiz VC La Pomme Marseille U19 + 49
28 Ugo Fabries Team 31 Jolly Cycles U19 + 49
29 Abel Rosado Novillo AG2R Citroën U19 Team + 49
30 Daniel Lima Bairrada Cycling Team + 49
31 Ruben Rodrigues Bairrada Cycling Team + 49
32 Artem Fofonov AG2R Citroën U19 Team + 49
33 Louka Lesueur Team UC Nantes – Atlantique U19 + 49
34 Marius Le Bars Bresson Bretagne + 49
35 Tyson Borremans Onder Ons Parike WZW + 49
36 Adur Tapia Viveros San Anton-Mardu + 49
37 Antoine Tremoulet Occitane + 49
38 Imanol Acena Arabako + 49
39 Marcos Merino Gomez Bizkaiko + 49
40 Mathéo Barusseau Nouvelle Aquitaine + 49
41 Clement Dubois CREF Pays de la Loire + 49
42 Vincent Bodet Team 31 Jolly Cycles U19 + 49
43 Niels Driesen Acrog-Tormans BC U19 + 49
44 Maxence Place AG2R Citroën U19 Team + 49
45 Markel Beloki Arabako + 49
46 Lucas Troger CREF Pays de la Loire + 49
47 Jan Lukes Willebrord Wil Vooruit Juniors + 49
48 Maximilian Cushway Bretagne + 49
49 Markus Mäeuibo Cannibal Team + 49
50 Iker Achaga Andoaingo TX. Eskola + 49
51 Gregoire Mahieu VC La Pomme Marseille U19 + 49
52 Dorian Durand VC La Pomme Marseille U19 + 49
53 Unax Olano Limousin-Oriako + 49
54 Xabier Zabala Nafarroa + 49
55 Unax Errasti Ulma + 49
56 Jelle Broekaert Onder Ons Parike WZW + 49
57 Tamirat Navarro Arabako + 49
58 Mikel Arrasate Bizkaiko + 49
59 Estevan Delaunay AG2R Citroën U19 Team + 49
60 Gibbe Staes Acrog-Tormans BC U19 + 57
61 Dominik Dunar Willebrord Wil Vooruit Juniors + 01:17
62 Edouard Blons Bretagne + 01:20
63 Adrien Bandu Occitane + 01:20
64 Ronan Auge Team UC Nantes – Atlantique U19 + 01:20
65 Noa Le Claire CREF Pays de la Loire + 01:20
66 Mathis Corlay Le Baron Bretagne + 01:34
67 Jasper De Geeter Onder Ons Parike WZW + 02:09
68 Esteban Quarcy Entente Iparralde + 02:09
69 Aaron Nougue Dessus Team UC Nantes – Atlantique U19 + 02:09
70 Unax Urretabizkaia Iruki Donostialdea Bizikletan + 02:17
71 Francisco Cordeiro Bairrada Cycling Team + 02:17
72 Aimar Madina Ulma + 02:38
73 Dorian Lagrave Team 31 Jolly Cycles U19 + 02:38
74 Hugo Badorc Occitane + 02:38
75 Tiago Belchior Bairrada Cycling Team + 02:38
76 Ibai Irisarri Arzuaga Limousin-Oriako + 02:38
77 Ibai Gabaran Balerdi Limousin-Oriako + 02:38
78 Karlo Winsemius Acrog-Tormans BC U19 + 02:38
79 Esteban Foucher Team UC Nantes – Atlantique U19 + 02:41
80 Romain Arrobio Occitane + 04:36
81 Ugaitz Otxandorena Nafarroa + 04:57
82 Javier Elustondo Nafarroa + 04:57
83 Iker Amantegi Andoaingo TX. Eskola + 04:57
84 Jules Lemperiere CREF Pays de la Loire + 05:07
85 Markel Etxarri Andoaingo TX. Eskola + 05:07
86 Iñaki Arzallus Atracciones Sanz-EPI U19 + 05:07
87 Ibai Chico Bellota-Goierri + 05:07
88 Xabier Cerro Bizkaiko + 05:07
89 Rune Duflo Onder Ons Parike WZW + 05:07
90 Eneko Aranguren Viveros San Anton-Mardu + 05:07
91 Aimar Gorriñobeaskoa Bizkaiko + 05:07
92 Aimar Alarcia Iruki Donostialdea Bizikletan + 05:07
93 Kayet Iribarne Entente Iparralde + 05:07
94 Aitor Arribas Arabako + 05:07
95 Galder Leiza Bizkaiko + 05:07
96 Unai Ramos Nafarroa + 05:07
97 Damien Roux Occitane + 05:07
98 Luc Tournie Occitane + 05:07
99 Quentin Ospital Entente Iparralde + 05:07
100 Eneko Arocena Limousin-Oriako + 05:07
101 Eneko Ortega Larranaga Viveros San Anton-Mardu + 05:07
102 Asier Arteaga Limousin-Oriako + 05:07
103 Gabriel Ibanez Beltran Arabako + 05:07
104 Markel Galparsoro Ampo-Ikolan Sports + 05:07
105 Eneko Altuna Atracciones Sanz-EPI U19 + 05:07
106 Jacques Robbins VC La Pomme Marseille U19 + 05:07
107 Bjorn Koster Acrog-Tormans BC U19 + 05:07
108 Paul Carrere Entente Iparralde + 05:07
109 Asier Prieto Feced Iruki Donostialdea Bizikletan + 05:07
110 Eduardo De La Hoz Arabako + 05:07
111 Gautier Biteau CREF Pays de la Loire + 05:07
112 Gorka Fernandez Atracciones Sanz-EPI U19 + 05:07
113 Bastien Bourdejeau Team 31 Jolly Cycles U19 + 05:07
114 Iñaki Ordoqui Nafarroa + 05:07
115 Mateo Vierge Entente Iparralde + 05:16
116 Rune Vandendijck Acrog-Tormans BC U19 + 05:55
117 Thomas Seigneuret Team 31 Jolly Cycles U19 + 05:55
118 Tycho van Gijsel Willebrord Wil Vooruit Juniors + 06:13
119 Benat Garaiar Augar + 06:19
120 Adrien Gourdonnaud Nouvelle Aquitaine + 06:19
121 Sebastien Pouyau Entente Iparralde + 06:19
122 Brice Daddi VC La Pomme Marseille U19 + 06:28
123 Trystan Joinel Nouvelle Aquitaine + 06:33
124 Iban Iceaga Entente Iparralde + 06:33
125 Nathan Delmas Occitane + 06:33
126 Ganix Ormanzabal Andoaingo TX. Eskola + 06:33
127 Dario Giuliano Team 31 Jolly Cycles U19 + 07:26
128 Miguel Batista Bairrada Cycling Team + 07:26
129 Enzo Briand Team UC Nantes – Atlantique U19 + 08:30
130 Yago Aguirre Iruki Donostialdea Bizikletan + 09:18
131 Urko Vidal Limousin-Oriako + 09:18
132 Aritz Esnaola Viveros San Anton-Mardu + 09:18
133 Rokas Adomaitis Cannibal Team + 10:08
134 Benjamin Hivart VC La Pomme Marseille U19 + 10:08
135 Thomas Soulas Nouvelle Aquitaine + 10:08
136 Lucas Delaby Nouvelle Aquitaine + 10:08
137 Theo Lacanal Team 31 Jolly Cycles U19 + 10:08
138 Ekaitz Inigo de Miguel Augar + 10:21
139 Xabat Manso Augar + 10:21
140 Vlad Rares Chira Andoaingo TX. Eskola + 10:58
141 Ibon Larranaga Ulma + 11:22
142 Daniel Andre Fursenko Iruki Donostialdea Bizikletan + 12:29
143 Andde Etxaniz Viveros San Anton-Mardu + 12:29
144 Tasio Semperena Iruki Donostialdea Bizikletan + 12:29
145 Liher Eguren Ulma + 12:29
146 Xabat Castanos Ulma + 12:29
147 Aner Zilbeti Iruki Donostialdea Bizikletan + 12:29
148 Gari Ugarte Bellota-Goierri + 12:29
149 Aratz Somocurcio Bizkaiko + 12:29
150 Mattin Salegi Viveros San Anton-Mardu + 12:38
151 Haritz Otaegi Telletxea Augar + 12:55
152 Lur Lopez Fraile Augar + 12:59
153 Ander Zubeldia Ampo-Ikolan Sports + 13:29
154 Tibe Craeynest Onder Ons Parike WZW + 13:30
155 Maxence Colombe Nouvelle Aquitaine + 15:04
DNF Ibon Irurieta Augar
DNF Gabriel Gouessant Bretagne
DNF Theo Sabatier Nouvelle Aquitaine
DNF Euken Ayerbe Ampo-Ikolan Sports
DNF Markel Senar Ampo-Ikolan Sports
DNF Gaizka Odriozola Ampo-Ikolan Sports
DNF Joseba Leunda Lopez Ampo-Ikolan Sports
DNF Ekhi Arrieta Andoaingo TX. Eskola
DNF Iker Zabaleta Atracciones Sanz-EPI U19
DNF Auritz Gesalaga Atracciones Sanz-EPI U19
DNF Heren Suarez Atracciones Sanz-EPI U19
DNF Iker Blanco Bellota-Goierri
DNF Ander Arenas Bellota-Goierri
DNF Benat Ballina Bellota-Goierri
DNF Jamie Whitcher Cannibal Team
DNF Unax Gorostidi Limousin-Oriako
DNF Haritz Arregi Ulma
DNF Markel Zubia Ulma
DNF Aitor Arranz Viveros San Anton-Mardu
Pos Rider Team Time
01 Clement Sanchez Team UC Nantes – Atlantique U19 02:33:59
02 Leo Bisiaux AG2R Citroën U19 Team + 13
03 Diego Charteau CREF Pays de la Loire + 19
04 Sente Sentjens Acrog-Tormans BC U19 + 49
05 Mattéo Viardot AG2R Citroën U19 Team + 49
06 Oscar Chamberlain Cannibal Team + 49
07 Maxime Decomble VC La Pomme Marseille U19 + 49
08 Sjors Lugthart Willebrord Wil Vooruit Juniors + 49
09 Mika Vijfvinkel AG2R Citroën U19 Team + 49
10 Hugo Tapiz VC La Pomme Marseille U19 + 49
11 Ugo Fabries Team 31 Jolly Cycles U19 + 49
12 Artem Fofonov AG2R Citroën U19 Team + 49
13 Adur Tapia Viveros San Anton-Mardu + 49
14 Mathéo Barusseau Nouvelle Aquitaine + 49
15 Clement Dubois CREF Pays de la Loire + 49
16 Vincent Bodet Team 31 Jolly Cycles U19 + 49
17 Niels Driesen Acrog-Tormans BC U19 + 49
18 Markel Beloki Arabako + 49
19 Markus Mäeuibo Cannibal Team + 49
20 Unax Olano Limousin-Oriako + 49
21 Unax Errasti Ulma + 49
22 Tamirat Navarro Arabako + 49
23 Gibbe Staes Acrog-Tormans BC U19 + 57
24 Dominik Dunar Willebrord Wil Vooruit Juniors + 01:17
25 Esteban Quarcy Entente Iparralde + 02:09
26 Aaron Nougue Dessus Team UC Nantes – Atlantique U19 + 02:09
27 Ibai Irisarri Arzuaga Limousin-Oriako + 02:38
28 Karlo Winsemius Acrog-Tormans BC U19 + 02:38
29 Esteban Foucher Team UC Nantes – Atlantique U19 + 02:41
30 Javier Elustondo Nafarroa + 04:57
31 Jules Lemperiere CREF Pays de la Loire + 05:07
32 Markel Etxarri Andoaingo TX. Eskola + 05:07
33 Rune Duflo Onder Ons Parike WZW + 05:07
34 Eneko Aranguren Viveros San Anton-Mardu + 05:07
35 Aimar Alarcia Iruki Donostialdea Bizikletan + 05:07
36 Kayet Iribarne Entente Iparralde + 05:07
37 Aitor Arribas Arabako + 05:07
38 Unai Ramos Nafarroa + 05:07
39 Damien Roux Occitane + 05:07
40 Eneko Arocena Limousin-Oriako + 05:07
41 Eneko Ortega Larranaga Viveros San Anton-Mardu + 05:07
42 Asier Arteaga Limousin-Oriako + 05:07
43 Paul Carrere Entente Iparralde + 05:07
44 Gautier Biteau CREF Pays de la Loire + 05:07
45 Gorka Fernandez Atracciones Sanz-EPI U19 + 05:07
46 Thomas Seigneuret Team 31 Jolly Cycles U19 + 05:55
47 Adrien Gourdonnaud Nouvelle Aquitaine + 06:19
48 Trystan Joinel Nouvelle Aquitaine + 06:33
49 Nathan Delmas Occitane + 06:33
50 Ganix Ormanzabal Andoaingo TX. Eskola + 06:33
51 Dario Giuliano Team 31 Jolly Cycles U19 + 07:26
52 Miguel Batista Bairrada Cycling Team + 07:26
53 Urko Vidal Limousin-Oriako + 09:18
54 Aritz Esnaola Viveros San Anton-Mardu + 09:18
55 Benjamin Hivart VC La Pomme Marseille U19 + 10:08
56 Lucas Delaby Nouvelle Aquitaine + 10:08
57 Xabat Manso Augar + 10:21
58 Vlad Rares Chira Andoaingo TX. Eskola + 10:58
59 Andde Etxaniz Viveros San Anton-Mardu + 12:29
60 Tasio Semperena Iruki Donostialdea Bizikletan + 12:29
61 Gari Ugarte Bellota-Goierri + 12:29
62 Mattin Salegi Viveros San Anton-Mardu + 12:38
63 Haritz Otaegi Telletxea Augar + 12:55
64 Lur Lopez Fraile Augar + 12:59
65 Ander Zubeldia Ampo-Ikolan Sports + 13:29
66 Tibe Craeynest Onder Ons Parike WZW + 13:30

,

Back To Top