skip to Main Content

Race Results:

Giro Ciclistico d’Italia – 2021

Information
Nation Italy
Date 7th June
Where Fanano -> Sestola
What 5th stage
Distance 142 km

  • Stage
  • Overall
  • Youth
  • Points
  • Mountain
  • Sprint

Pos Rider Team Time UCI
01 Juan Ayuso Team Colpack Ballan 03:32:33 7
02 Tobias Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 01:04 3
03 Ben Healy Trinity Racing + 01:04 1
04 Thomas Gloag Trinity Racing + 01:21
05 Henri Vandenabeele Development Team DSM + 01:21
06 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 01:21
07 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio + 01:21
08 Yannis Voisard Swiss Racing Academy + 01:35
09 Alessandro Verre Team Colpack Ballan + 01:52
10 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 02:18
11 Lennert Van Eetvelt Lotto Soudal U23 + 02:28
12 Omar El Gouzi Iseo – Rime – Carnovali + 02:28
13 Yeisson Casallas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 02:28
14 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 02:28
15 Marco Frigo SEG Racing Academy + 02:28
16 Gabriele Porta Gallina-Ekotek-Colosio + 02:28
17 Andrea Mifsud Swiss Racing Academy + 02:28
18 Riccardo Ciuccarelli Biesse Arvedi + 02:28
19 Alex Tolio Zalf Euromobil Désirée Fior + 02:41
20 Davide Piganzoli Kometa U23 + 02:41
21 Nicolo Parisini Beltrami TSA Tre Colli + 02:46
22 Asier Etxeberria Laboral Kutxa + 02:46
23 Brayan Esteban Malaver Aran Cucine Vejus + 02:46
24 Pablo Garcia Caja Rural-Seguros RGA amateur + 02:46
25 Germán Dario Gómez Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 02:46
26 Unai Iribar Laboral Kutxa + 02:46
27 Lorenzo Ginestra Aran Cucine Vejus + 02:46
28 Ben Turner Trinity Racing + 02:51
29 Filippo Baroncini Team Colpack Ballan + 02:53
30 Harrison Wood SEG Racing Academy + 02:53
31 Marlon David Moreno Velo Racing Palazzago + 03:09
32 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 03:14
33 Julen Arriola-Bengoa Caja Rural-Seguros RGA amateur + 03:22
34 Gianluca Mignolli General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 03:23
35 Yesid Pira Caja Rural-Seguros RGA amateur + 03:23
36 Simone Raccani Zalf Euromobil Désirée Fior + 03:23
37 Pedro Andrade Hagens Berman Axeon + 03:23
38 Alex Martin Gutierrez Kometa U23 + 03:23
39 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 03:23
40 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:52
41 Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 03:48
42 Gabriele Benedetti Zalf Euromobil Désirée Fior + 03:48
43 Jesus David Peña Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 03:48
44 Stan Van Tricht SEG Racing Academy + 04:01
45 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 04:01
46 Didier Merchan Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 04:18
47 Samuele Carpene General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 04:18
48 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 04:18
49 Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23 + 04:18
50 Xabier Berasategi Laboral Kutxa + 04:18
51 Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli ASD + 04:49
52 Marijn Van Den Berg Groupama-FDJ Conti + 05:17
53 Davide Baldaccini Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 05:17
54 Richard Huera Caja Rural-Seguros RGA amateur + 05:32
55 Thibaut Ponsaerts Lotto Soudal U23 + 06:08
56 Andrea Guerra Rappres va Interregionale + 06:28
57 Jelte Krijnsen Holdsworth Zappi RT + 08:39
58 Antoine Raugel Groupama-FDJ Conti + 09:06
59 Robin Juel Skivild Uno-X DARE DT + 09:09
60 Brandon Rojas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 09:09
61 Gianmarco Garofoli Development Team DSM + 09:09
62 Thomas Pesenti Beltrami TSA Tre Colli + 09:09
63 Andrei Stepanov Gazprom-RusVelo U23 + 09:09
64 Daan Hoeks Holdsworth Zappi RT + 09:09
65 Pasquale Abenante Velo Racing Palazzago + 09:28
66 Leon Heinschke Development Team DSM + 09:28
67 Valter Ghigino Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 09:54
68 Francesco Galimberti Rappres va Interregionale + 09:58
69 Edoardo Ferri Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 09:58
70 Alessandro Santaromita V.C.Mendrisio + 09:58
71 Michael Belleri Biesse Arvedi + 10:01
72 Michele Gazzoli Team Colpack Ballan + 10:01
73 Alexandre Vinokourov U.C.Monaco + 10:22
74 Anthon Charmig Uno-X DARE DT + 10:46
75 Samuele Rubino Lan Service – Zheroquadro + 11:01
76 Mattia Gaffuri V.C.Mendrisio + 11:03
77 Francesco Carollo Rappres va Interregionale + 11:14
78 Jacopo Cortese Rappres va Interregionale + 11:14
79 Oliver Knudsen V.C.Mendrisio + 12:28
80 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 12:28
81 Luke Lamperti Trinity Racing + 12:28
82 Marius Mayrhofer Development Team DSM + 12:28
83 Marc Pritzen Team Qhubeka + 12:28
84 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 12:28
85 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti + 12:28
86 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 + 12:28
87 Xabier Isasa Laboral Kutxa + 12:28
88 Kyle Chromy SEG Racing Academy + 12:28
89 Theo Gilbertson Holdsworth Zappi RT + 12:28
90 Andoni Lopez de Abetxuko Caja Rural-Seguros RGA amateur + 12:28
91 Jarrad Drizners Hagens Berman Axeon + 12:28
92 Oliver Rees Trinity Racing + 12:28
93 Hannes Wilksch Development Team DSM + 12:28
94 Ibai Ruiz De Arcaute Laboral Kutxa + 12:28
95 Michael Garrison Hagens Berman Axeon + 12:28
96 Adam Kristof Karl U.C.Monaco + 15:02
97 Connor Sens Holdsworth Zappi RT + 15:46
98 Alexandros Agrotis Holdsworth Zappi RT + 15:46
99 Stefano Rizza Lan Service – Zheroquadro + 15:46
100 Daan Hoole SEG Racing Academy + 15:52
101 Marco Grendene Beltrami TSA Tre Colli + 15:52
102 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 15:52
103 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli ASD + 15:52
104 Matteo Carboni Biesse Arvedi + 16:07
105 Jacopo Menegotto General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 16:07
106 Artur Kiryevich Minsk CC U23 + 16:26
107 Ivan Yatsenko Gazprom-RusVelo U23 + 16:38
108 Juan Martin Bennassar Rosselló Kometa U23 + 17:20
109 Federico Guzzo Zalf Euromobil Désirée Fior + 18:01
110 Luca Colnaghi U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 18:01
111 Marc Mehagnoul U.C.Monaco + 18:01
112 Lorenzo Milesi Beltrami TSA Tre Colli + 18:01
113 Christian Bagatin Iseo – Rime – Carnovali + 18:01
114 Alessandro Motti V.C.Mendrisio + 18:01
115 Antonio Puppio Team Qhubeka + 18:01
116 Luca Cavallo Lan Service – Zheroquadro + 18:01
117 Nicholas Agostini General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 18:01
118 Tommaso Nencini Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 18:01
119 Laurent Rigollet Lan Service – Zheroquadro + 18:01
120 Nicolo Di Bernardo Rappres va Interregionale + 18:01
121 Andrea Cervellera Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 18:01
122 Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD + 18:01
123 Simone Carro Lan Service – Zheroquadro + 19:23
124 Alessio Nieri G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 19:45
125 Eric Paties Montagner Work Service Dynatek Vega + 19:58
126 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 20:03
127 Emanuele Ansaloni In Emilia Romagna + 20:05
128 Stefano Di Benedetto Work Service Dynatek Vega + 20:05
129 Manuele Tarozzi In Emilia Romagna + 20:05
130 Federico Molini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 20:05
131 Filippo Magli G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 20:05
132 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 21:12
133 Alessio Bonelli Biesse Arvedi + 21:12
134 Davide Dapporto In Emilia Romagna + 21:12
135 Javier Serrano Rodriguez Biesse Arvedi + 21:12
136 Marco Lolli Aran Cucine Vejus + 21:12
137 Guido Draghi Rappres va Interregionale + 23:06
138 Reto Müller Swiss Racing Academy + 23:28
139 Leandro Masotto Iseo – Rime – Carnovali + 23:35
140 Samuele Zambelli Iseo – Rime – Carnovali + 23:46
141 Alex Raimondi Iseo – Rime – Carnovali + 23:46
142 Luca Coati Team Qhubeka + 23:46
143 Lorenzo Peschi Beltrami TSA Tre Colli + 23:46
144 Dzianis Marchuk Minsk CC U23 + 23:46
145 Cristofer Pellegrini U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 23:46
146 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 23:46
147 Manuel Belloni Gallina-Ekotek-Colosio + 23:46
148 Daniel Cassol U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 23:46
149 Davide Ongaro U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 23:46
150 Alessandro Venturini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 23:46
151 Andrea Gallo In Emilia Romagna + 23:46
152 Immanuel D’Aniello Velo Racing Palazzago + 23:46
153 Anton Popov Gazprom-RusVelo U23 + 23:46
154 Nikita Martynov Gazprom-RusVelo U23 + 23:46
155 Mark Grinkevich Minsk CC U23 + 23:46
156 Davide Bauce Gallina-Ekotek-Colosio + 23:46
157 Nicholas Spinelli G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 23:51
158 Michael Zecchin Work Service Dynatek Vega + 25:00
159 Riccardo Bobbo Work Service Dynatek Vega + 25:00
160 Patrick Mentil Work Service Dynatek Vega + 25:00
161 Andrea Cantoni In Emilia Romagna + 25:00
162 Christopher Consolaro Velo Racing Palazzago + 25:00
163 Matteo Fantoni Velo Racing Palazzago + 25:00
164 Luca Marziale Aran Cucine Vejus + 25:00
165 Alberto Leoni Gallina-Ekotek-Colosio + 25:06
166 Pablo Sanchez U.C.Monaco + 25:11
167 Nicolas Vinokourov U.C.Monaco + 25:11
DNF Francesco Parravano Aran Cucine Vejus
DNF Cristian Rocchetta General Store-F.Ili Curia-Essegibi
DNF Artsiom Harbach Minsk CC U23
DNF Alessio Martinelli Team Colpack Ballan
Pos Rider Team Time
1 Juan Ayuso Team Colpack Ballan 13:59:37
2 Thomas Gloag Trinity Racing + 02:23
3 Alessandro Verre Team Colpack Ballan + 02:31
4 Lennert Van Eetvelt Lotto Soudal U23 + 02:43
5 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 03:15
6 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 03:18
7 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 03:42
8 Germán Dario Gómez Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 04:09
9 Simone Raccani Zalf Euromobil Désirée Fior + 04:22
10 Davide Piganzoli Kometa U23 + 04:45
11 Pablo Garcia Caja Rural-Seguros RGA amateur + 05:29
12 Julen Arriola-Bengoa Caja Rural-Seguros RGA amateur + 08:46
13 Gianmarco Garofoli Development Team DSM + 11:38
14 Brandon Rojas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 13:14
15 Andrea Guerra Rappres va Interregionale + 15:33
16 Hannes Wilksch Development Team DSM + 15:55
17 Francesco Galimberti Rappres va Interregionale + 16:13
18 Brayan Esteban Malaver Aran Cucine Vejus + 19:06
19 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 + 19:21
20 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti + 20:01
21 Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD + 20:26
22 Robin Juel Skivild Uno-X DARE DT + 22:29
23 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 23:22
24 Alessio Bonelli Biesse Arvedi + 23:34
25 Javier Serrano Rodriguez Biesse Arvedi + 23:53
26 Alessio Nieri G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 24:06
27 Xabier Isasa Laboral Kutxa + 24:36
28 Alexandre Vinokourov U.C.Monaco + 24:52
29 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 25:59
30 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 28:57
31 Stefano Rizza Lan Service – Zheroquadro + 30:19
32 Cristofer Pellegrini U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 30:57
33 Lorenzo Milesi Beltrami TSA Tre Colli + 32:46
34 Kyle Chromy SEG Racing Academy + 33:31
35 Michael Garrison Hagens Berman Axeon + 33:52
36 Ibai Ruiz De Arcaute Laboral Kutxa + 34:55
37 Davide Dapporto In Emilia Romagna + 36:57
38 Jelte Krijnsen Holdsworth Zappi RT + 37:32
39 Immanuel D’Aniello Velo Racing Palazzago + 40:33
40 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli ASD + 41:08
41 Nicolas Vinokourov U.C.Monaco + 43:38
42 Michael Zecchin Work Service Dynatek Vega + 46:29
43 Christian Bagatin Iseo – Rime – Carnovali + 46:33
44 Guido Draghi Rappres va Interregionale + 46:37
45 Andrea Gallo In Emilia Romagna + 48:37
46 Eric Paties Montagner Work Service Dynatek Vega + 48:45
47 Federico Guzzo Zalf Euromobil Désirée Fior + 49:50
48 Oliver Rees Trinity Racing + 50:08
49 Luke Lamperti Trinity Racing + 01:00:21
50 Patrick Mentil Work Service Dynatek Vega + 01:01:37
51 Lorenzo Peschi Beltrami TSA Tre Colli + 01:02:20
52 Alessandro Venturini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:03:00
53 Davide Ongaro U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 01:03:55
54 Pablo Sanchez U.C.Monaco + 01:04:49
55 Mark Grinkevich Minsk CC U23 + 01:04:50
56 Luca Marziale Aran Cucine Vejus + 01:10:10
57 Daniel Cassol U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 01:13:54
Back To Top