skip to Main Content

Race Results:

Giro Ciclistico d’Italia – 2021

Information
Nation Italy
Date 8th June
Where Bonferraro Di Sorgà -> San Pellegrino Terme
What 6th stage
Distance 176 km

  • Stage
  • Overall
  • Youth
  • Points
  • Mountain
  • Sprint

Pos Rider Team Time UCI
01 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy 03:49:50 7
02 Tobias Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 01 3
03 Filippo Baroncini Team Colpack Ballan + 01 1
04 Henri Vandenabeele Development Team DSM + 01
05 Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD + 01
06 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 01
07 Gianmarco Garofoli Development Team DSM + 01
08 Juan Ayuso Team Colpack Ballan + 01
09 Lennert Van Eetvelt Lotto Soudal U23 + 01
10 Unai Iribar Laboral Kutxa + 01
11 Ben Healy Trinity Racing + 01
12 Andrea Mifsud Swiss Racing Academy + 01
13 Thomas Gloag Trinity Racing + 01
14 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 01
15 Lorenzo Milesi Beltrami TSA Tre Colli + 01
16 Yannis Voisard Swiss Racing Academy + 01
17 Omar El Gouzi Iseo – Rime – Carnovali + 01
18 Nicholas Agostini General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 01
19 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio + 01
20 Alex Tolio Zalf Euromobil Désirée Fior + 01
21 Alessandro Verre Team Colpack Ballan + 01
22 Xabier Berasategi Laboral Kutxa + 01
23 Brayan Esteban Malaver Aran Cucine Vejus + 47
24 Yeisson Casallas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 47
25 Nicolo Parisini Beltrami TSA Tre Colli + 47
26 Julen Arriola-Bengoa Caja Rural-Seguros RGA amateur + 47
27 Davide Piganzoli Kometa U23 + 47
28 Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 47
29 Gabriele Porta Gallina-Ekotek-Colosio + 47
30 Simone Raccani Zalf Euromobil Désirée Fior + 47
31 Alessandro Santaromita V.C.Mendrisio + 51
32 Gianluca Mignolli General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 01:20
33 Marco Frigo SEG Racing Academy + 01:20
34 Pablo Garcia Caja Rural-Seguros RGA amateur + 01:20
35 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 01:20
36 Andoni Lopez de Abetxuko Caja Rural-Seguros RGA amateur + 01:20
37 Samuele Carpene General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 01:20
38 Harrison Wood SEG Racing Academy + 01:20
39 Lorenzo Ginestra Aran Cucine Vejus + 01:20
40 Davide Baldaccini Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 01:20
41 Marlon David Moreno Velo Racing Palazzago + 01:33
42 Francesco Galimberti Rappres va Interregionale + 01:44
43 Yesid Pira Caja Rural-Seguros RGA amateur + 02:31
44 Marijn Van Den Berg Groupama-FDJ Conti + 03:22
45 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 03:30
46 Alessio Nieri G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 03:30
47 Alexandre Vinokourov U.C.Monaco + 05:10
48 Robin Juel Skivild Uno-X DARE DT + 05:11
49 Brandon Rojas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 05:11
50 Hannes Wilksch Development Team DSM + 05:11
51 Guido Draghi Rappres va Interregionale + 05:11
52 Luca Cavallo Lan Service – Zheroquadro + 05:11
53 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 05:11
54 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 + 05:11
55 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 05:11
56 Thibaut Ponsaerts Lotto Soudal U23 + 05:11
57 Andrea Guerra Rappres va Interregionale + 05:11
58 Filippo Magli G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 05:11
59 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 05:11
60 Pedro Andrade Hagens Berman Axeon + 05:11
61 Oliver Rees Trinity Racing + 05:11
62 Andrea Cantoni In Emilia Romagna + 05:11
63 Richard Huera Caja Rural-Seguros RGA amateur + 05:11
64 Emanuele Ansaloni In Emilia Romagna + 05:11
65 Francesco Carollo Rappres va Interregionale + 05:11
66 Andrea Gallo In Emilia Romagna + 05:11
67 Daan Hoeks Holdsworth Zappi RT + 05:11
68 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 05:11
69 Stan Van Tricht SEG Racing Academy + 05:11
70 Michael Belleri Biesse Arvedi + 05:11
71 Asier Etxeberria Laboral Kutxa + 05:11
72 Davide Dapporto In Emilia Romagna + 05:11
73 Didier Merchan Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 05:11
74 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 05:11
75 Pasquale Abenante Velo Racing Palazzago + 05:17
76 Mattia Gaffuri V.C.Mendrisio + 05:18
77 Gabriele Benedetti Zalf Euromobil Désirée Fior + 05:21
78 Marco Lolli Aran Cucine Vejus + 07:27
79 Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23 + 07:57
80 Antoine Raugel Groupama-FDJ Conti + 08:30
81 Stefano Rizza Lan Service – Zheroquadro + 08:31
82 Luca Colnaghi U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 08:33
83 Ben Turner Trinity Racing + 08:36
84 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 08:36
85 Anthon Charmig Uno-X DARE DT + 09:59
86 Michael Zecchin Work Service Dynatek Vega + 10:38
87 Daniel Cassol U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 10:38
88 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti + 10:38
89 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 10:38
90 Kyle Chromy SEG Racing Academy + 10:38
91 Luke Lamperti Trinity Racing + 10:38
92 Michael Garrison Hagens Berman Axeon + 10:38
93 Jelte Krijnsen Holdsworth Zappi RT + 10:38
94 Davide Bauce Gallina-Ekotek-Colosio + 10:38
95 Manuel Belloni Gallina-Ekotek-Colosio + 10:38
96 Ibai Ruiz De Arcaute Laboral Kutxa + 10:40
97 Andrei Stepanov Gazprom-RusVelo U23 + 10:40
98 Valter Ghigino Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 10:40
99 Alex Martin Gutierrez Kometa U23 + 10:40
100 Jacopo Menegotto General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 10:40
101 Andrea Cervellera Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 10:40
102 Matteo Carboni Biesse Arvedi + 10:40
103 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 10:40
104 Daan Hoole SEG Racing Academy + 10:40
105 Jarrad Drizners Hagens Berman Axeon + 10:40
106 Michele Gazzoli Team Colpack Ballan + 10:45
107 Alexandros Agrotis Holdsworth Zappi RT + 12:18
108 Connor Sens Holdsworth Zappi RT + 12:19
109 Theo Gilbertson Holdsworth Zappi RT + 12:19
110 Simone Carro Lan Service – Zheroquadro + 12:19
111 Jesus David Peña Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 12:59
112 Marc Mehagnoul U.C.Monaco + 13:26
113 Oliver Knudsen V.C.Mendrisio + 13:26
114 Thomas Pesenti Beltrami TSA Tre Colli + 13:56
115 Marco Grendene Beltrami TSA Tre Colli + 13:56
116 Alex Raimondi Iseo – Rime – Carnovali + 13:56
117 Nicolo Di Bernardo Rappres va Interregionale + 13:56
118 Manuele Tarozzi In Emilia Romagna + 13:56
119 Xabier Isasa Laboral Kutxa + 13:56
120 Federico Guzzo Zalf Euromobil Désirée Fior + 14:00
121 Adam Kristof Karl U.C.Monaco + 14:00
122 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 14:29
123 Marius Mayrhofer Development Team DSM + 14:29
124 Reto Müller Swiss Racing Academy + 14:29
125 Leon Heinschke Development Team DSM + 14:29
126 Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli ASD + 16:20
127 Samuele Zambelli Iseo – Rime – Carnovali + 16:20
128 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli ASD + 16:20
129 Christian Bagatin Iseo – Rime – Carnovali + 16:20
130 Alessandro Motti V.C.Mendrisio + 16:20
131 Edoardo Ferri Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 16:22
132 Matteo Fantoni Velo Racing Palazzago + 16:22
133 Antonio Puppio Team Qhubeka + 16:22
134 Laurent Rigollet Lan Service – Zheroquadro + 16:22
135 Cristofer Pellegrini U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 16:22
136 Juan Martin Bennassar Rosselló Kometa U23 + 16:53
137 Riccardo Bobbo Work Service Dynatek Vega + 17:01
138 Ivan Yatsenko Gazprom-RusVelo U23 + 17:01
139 Marc Pritzen Team Qhubeka + 17:01
140 Luca Coati Team Qhubeka + 17:01
141 Lorenzo Peschi Beltrami TSA Tre Colli + 17:01
142 Tommaso Nencini Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 17:01
143 Nikita Martynov Gazprom-RusVelo U23 + 17:01
144 Dzianis Marchuk Minsk CC U23 + 17:01
145 Patrick Mentil Work Service Dynatek Vega + 17:01
146 Alberto Leoni Gallina-Ekotek-Colosio + 17:01
147 Artur Kiryevich Minsk CC U23 + 17:01
148 Federico Molini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 17:01
149 Christopher Consolaro Velo Racing Palazzago + 17:01
150 Mark Grinkevich Minsk CC U23 + 17:01
151 Alessandro Venturini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 17:01
152 Luca Marziale Aran Cucine Vejus + 17:01
153 Immanuel D’Aniello Velo Racing Palazzago + 17:01
154 Nicholas Spinelli G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 17:01
155 Alessio Bonelli Biesse Arvedi + 17:01
156 Leandro Masotto Iseo – Rime – Carnovali + 17:06
157 Davide Ongaro U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 17:06
158 Samuele Rubino Lan Service – Zheroquadro + 17:06
159 Stefano Di Benedetto Work Service Dynatek Vega + 17:09
160 Jacopo Cortese Rappres va Interregionale + 17:14
161 Eric Paties Montagner Work Service Dynatek Vega + 17:18
162 Javier Serrano Rodriguez Biesse Arvedi + 17:40
163 Riccardo Ciuccarelli Biesse Arvedi + 17:40
164 Germán Dario Gómez Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 18:08
165 Anton Popov Gazprom-RusVelo U23 + 19:24
166 Nicolas Vinokourov U.C.Monaco + 23:26
167 Pablo Sanchez U.C.Monaco + 23:26
Pos Rider Team Time
1 Juan Ayuso Team Colpack Ballan 17:49:28
2 Thomas Gloag Trinity Racing + 02:23
3 Alessandro Verre Team Colpack Ballan + 02:31
4 Lennert Van Eetvelt Lotto Soudal U23 + 02:43
5 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 03:15
6 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 05:01
7 Simone Raccani Zalf Euromobil Désirée Fior + 05:08
8 Davide Piganzoli Kometa U23 + 05:31
9 Pablo Garcia Caja Rural-Seguros RGA amateur + 06:48
10 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 08:28
11 Julen Arriola-Bengoa Caja Rural-Seguros RGA amateur + 09:32
12 Gianmarco Garofoli Development Team DSM + 11:38
13 Francesco Galimberti Rappres va Interregionale + 17:56
14 Brandon Rojas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 18:24
15 Brayan Esteban Malaver Aran Cucine Vejus + 19:52
16 Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD + 20:26
17 Andrea Guerra Rappres va Interregionale + 20:43
18 Hannes Wilksch Development Team DSM + 21:05
19 Germán Dario Gómez Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 22:16
20 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 + 24:31
21 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 26:51
22 Alessio Nieri G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 27:35
23 Robin Juel Skivild Uno-X DARE DT + 27:39
24 Alexandre Vinokourov U.C.Monaco + 30:01
25 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti + 30:38
26 Lorenzo Milesi Beltrami TSA Tre Colli + 32:46
27 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 34:07
28 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 36:38
29 Xabier Isasa Laboral Kutxa + 38:31
30 Stefano Rizza Lan Service – Zheroquadro + 38:49
31 Alessio Bonelli Biesse Arvedi + 40:34
32 Javier Serrano Rodriguez Biesse Arvedi + 41:32
33 Davide Dapporto In Emilia Romagna + 42:07
34 Kyle Chromy SEG Racing Academy + 44:08
35 Michael Garrison Hagens Berman Axeon + 44:49
36 Ibai Ruiz De Arcaute Laboral Kutxa + 45:34
37 Cristofer Pellegrini U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 47:18
38 Jelte Krijnsen Holdsworth Zappi RT + 48:09
39 Guido Draghi Rappres va Interregionale + 51:47
40 Andrea Gallo In Emilia Romagna + 53:47
41 Oliver Rees Trinity Racing + 55:18
42 Michael Zecchin Work Service Dynatek Vega + 57:06
43 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli ASD + 57:27
44 Immanuel D’Aniello Velo Racing Palazzago + 57:33
45 Christian Bagatin Iseo – Rime – Carnovali + 01:02:52
46 Federico Guzzo Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:03:49
47 Eric Paties Montagner Work Service Dynatek Vega + 01:06:02
48 Nicolas Vinokourov U.C.Monaco + 01:07:03
49 Luke Lamperti Trinity Racing + 01:10:58
50 Patrick Mentil Work Service Dynatek Vega + 01:18:37
51 Lorenzo Peschi Beltrami TSA Tre Colli + 01:19:20
52 Alessandro Venturini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:20:00
53 Davide Ongaro U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 01:21:00
54 Mark Grinkevich Minsk CC U23 + 01:21:50
55 Daniel Cassol U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 01:24:31
56 Luca Marziale Aran Cucine Vejus + 01:27:10
57 Pablo Sanchez U.C.Monaco + 01:28:14
Back To Top