skip to Main Content

Race Results:

Giro Ciclistico d’Italia – 2021

Information
Nation Italy
Date 9th June
Where Sondrio -> Lago di Campo Moro
What 7th stage
Distance 119.4 km

  • Stage
  • Overall
  • Youth
  • Points
  • Mountain
  • Sprint

Pos Rider Team Time UCI
01 Juan Ayuso Team Colpack Ballan 03:28:01 7
02 Jesus David Peña Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 52 3
03 Henri Vandenabeele Development Team DSM + 01:14 1
04 Thomas Gloag Trinity Racing + 01:14
05 Tobias Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 01:14
06 Alessandro Verre Team Colpack Ballan + 01:55
07 Gianluca Mignolli General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 01:56
08 Riccardo Ciuccarelli Biesse Arvedi + 02:18
09 Davide Piganzoli Kometa U23 + 02:20
10 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio + 02:20
11 Marlon David Moreno Velo Racing Palazzago + 02:54
12 Yannis Voisard Swiss Racing Academy + 03:33
13 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 03:33
14 Omar El Gouzi Iseo – Rime – Carnovali + 03:53
15 Gabriele Porta Gallina-Ekotek-Colosio + 03:53
16 Gianmarco Garofoli Development Team DSM + 03:53
17 Alex Tolio Zalf Euromobil Désirée Fior + 03:53
18 Unai Iribar Laboral Kutxa + 04:46
19 Lennert Van Eetvelt Lotto Soudal U23 + 04:46
20 Ben Healy Trinity Racing + 04:46
21 Luca Cavallo Lan Service – Zheroquadro + 05:01
22 Pasquale Abenante Velo Racing Palazzago + 05:01
23 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 05:43
24 Lorenzo Milesi Beltrami TSA Tre Colli + 05:47
25 Laurent Rigollet Lan Service – Zheroquadro + 05:54
26 Brayan Esteban Malaver Aran Cucine Vejus + 05:54
27 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 05:54
28 Harrison Wood SEG Racing Academy + 05:54
29 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 06:04
30 Xabier Berasategi Laboral Kutxa + 06:59
31 Yeisson Casallas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 06:59
32 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 06:59
33 Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 08:01
34 Asier Etxeberria Laboral Kutxa + 08:27
35 Julen Arriola-Bengoa Caja Rural-Seguros RGA amateur + 08:27
36 Pedro Andrade Hagens Berman Axeon + 08:27
37 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 09:00
38 Marco Frigo SEG Racing Academy + 09:00
39 Nicolas Vinokourov U.C.Monaco + 09:12
40 Richard Huera Caja Rural-Seguros RGA amateur + 09:54
41 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 09:54
42 Alessandro Santaromita V.C.Mendrisio + 09:54
43 Alessio Nieri G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 10:01
44 Francesco Galimberti Rappres va Interregionale + 10:23
45 Gabriele Benedetti Zalf Euromobil Désirée Fior + 12:46
46 Connor Sens Holdsworth Zappi RT + 15:12
47 Filippo Baroncini Team Colpack Ballan + 15:12
48 Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23 + 15:12
49 Xabier Isasa Laboral Kutxa + 15:12
50 Pablo Garcia Caja Rural-Seguros RGA amateur + 15:12
51 Andrea Cervellera Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 15:12
52 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 15:17
53 Mattia Gaffuri V.C.Mendrisio + 15:17
54 Hannes Wilksch Development Team DSM + 16:59
55 Ben Turner Trinity Racing + 17:27
56 Marius Mayrhofer Development Team DSM + 17:27
57 Andrei Stepanov Gazprom-RusVelo U23 + 17:27
58 Leon Heinschke Development Team DSM + 17:28
59 Simone Raccani Zalf Euromobil Désirée Fior + 18:07
60 Alexandre Vinokourov U.C.Monaco + 18:21
61 Robin Juel Skivild Uno-X DARE DT + 18:21
62 Andrea Gallo In Emilia Romagna + 18:21
63 Emanuele Ansaloni In Emilia Romagna + 18:21
64 Matteo Carboni Biesse Arvedi + 18:21
65 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 18:21
66 Andrea Guerra Rappres va Interregionale + 18:21
67 Brandon Rojas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 19:41
68 Yesid Pira Caja Rural-Seguros RGA amateur + 19:41
69 Marijn Van Den Berg Groupama-FDJ Conti + 21:21
70 Michele Gazzoli Team Colpack Ballan + 21:21
71 Michael Belleri Biesse Arvedi + 21:21
72 Stan Van Tricht SEG Racing Academy + 21:21
73 Thibaut Ponsaerts Lotto Soudal U23 + 21:21
74 Alessandro Motti V.C.Mendrisio + 21:21
75 Christian Bagatin Iseo – Rime – Carnovali + 21:21
76 Andrea Mifsud Swiss Racing Academy + 21:51
77 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 21:51
78 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 + 21:54
79 Davide Baldaccini Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 21:54
80 Thomas Pesenti Beltrami TSA Tre Colli + 21:54
81 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti + 21:54
82 Marco Grendene Beltrami TSA Tre Colli + 21:54
83 Daan Hoole SEG Racing Academy + 21:54
84 Nicolo Parisini Beltrami TSA Tre Colli + 21:54
85 Kyle Chromy SEG Racing Academy + 21:54
86 Jarrad Drizners Hagens Berman Axeon + 21:54
87 Nicholas Agostini General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 21:54
88 Jelte Krijnsen Holdsworth Zappi RT + 21:54
89 Alexandros Agrotis Holdsworth Zappi RT + 21:54
90 Daan Hoeks Holdsworth Zappi RT + 21:54
91 Oliver Rees Trinity Racing + 21:54
92 Theo Gilbertson Holdsworth Zappi RT + 21:54
93 Simone Carro Lan Service – Zheroquadro + 21:54
94 Edoardo Ferri Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 23:15
95 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 23:15
96 Oliver Knudsen V.C.Mendrisio + 23:15
97 Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD + 23:29
98 Leandro Masotto Iseo – Rime – Carnovali + 24:08
99 Alex Martin Gutierrez Kometa U23 + 24:36
100 Javier Serrano Rodriguez Biesse Arvedi + 25:16
101 Michael Garrison Hagens Berman Axeon + 25:25
102 Riccardo Bobbo Work Service Dynatek Vega + 25:34
103 Anthon Charmig Uno-X DARE DT + 25:34
104 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 25:36
105 Davide Dapporto In Emilia Romagna + 25:38
106 Stefano Rizza Lan Service – Zheroquadro + 25:38
107 Alessio Bonelli Biesse Arvedi + 25:38
108 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 26:04
109 Andoni Lopez de Abetxuko Caja Rural-Seguros RGA amateur + 26:56
110 Federico Molini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 27:54
111 Filippo Magli G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 27:54
112 Juan Martin Bennassar Rosselló Kometa U23 + 28:41
113 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli ASD + 29:20
114 Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli ASD + 29:47
115 Antonio Puppio Team Qhubeka + 30:15
116 Ivan Yatsenko Gazprom-RusVelo U23 + 30:15
117 Alex Raimondi Iseo – Rime – Carnovali + 30:15
118 Luke Lamperti Trinity Racing + 30:15
119 Samuele Carpene General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 30:15
120 Lorenzo Peschi Beltrami TSA Tre Colli + 30:15
121 Michael Zecchin Work Service Dynatek Vega + 30:15
122 Samuele Zambelli Iseo – Rime – Carnovali + 30:15
123 Daniel Cassol U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 30:15
124 Ibai Ruiz De Arcaute Laboral Kutxa + 30:15
125 Marc Pritzen Team Qhubeka + 30:15
126 Germán Dario Gómez Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 30:15
127 Marc Mehagnoul U.C.Monaco + 30:15
128 Manuel Belloni Gallina-Ekotek-Colosio + 30:15
129 Marco Lolli Aran Cucine Vejus + 30:15
130 Pablo Sanchez U.C.Monaco + 30:15
131 Immanuel D’Aniello Velo Racing Palazzago + 30:15
132 Reto Müller Swiss Racing Academy + 30:18
133 Francesco Carollo Rappres va Interregionale + 30:18
134 Guido Draghi Rappres va Interregionale + 30:18
135 Davide Bauce Gallina-Ekotek-Colosio + 30:18
136 Didier Merchan Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 30:18
137 Federico Guzzo Zalf Euromobil Désirée Fior + 30:38
138 Valter Ghigino Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 30:38
139 Luca Colnaghi U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 30:38
140 Cristofer Pellegrini U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 30:38
141 Jacopo Menegotto General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 30:38
142 Nicholas Spinelli G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 30:38
143 Manuele Tarozzi In Emilia Romagna + 30:38
144 Adam Kristof Karl U.C.Monaco + 32:14
145 Nicolo Di Bernardo Rappres va Interregionale + 32:41
146 Matteo Fantoni Velo Racing Palazzago + 33:18
147 Luca Coati Team Qhubeka + 33:18
148 Eric Paties Montagner Work Service Dynatek Vega + 33:20
149 Tommaso Nencini Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 33:20
150 Stefano Di Benedetto Work Service Dynatek Vega + 33:20
151 Andrea Cantoni In Emilia Romagna + 33:34
152 Lorenzo Ginestra Aran Cucine Vejus + 33:35
153 Dzianis Marchuk Minsk CC U23 + 33:56
154 Artur Kiryevich Minsk CC U23 + 33:56
155 Nikita Martynov Gazprom-RusVelo U23 + 35:45
156 Alessandro Venturini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 38:04
DNS Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti
DNF Anton Popov Gazprom-RusVelo U23
DNF Jacopo Cortese Rappres va Interregionale
DNF Luca Marziale Aran Cucine Vejus
DNF Alberto Leoni Gallina-Ekotek-Colosio
DNF Antoine Raugel Groupama-FDJ Conti
DNF Samuele Rubino Lan Service – Zheroquadro
DNF Mark Grinkevich Minsk CC U23
DNF Davide Ongaro U.C. Trevigiani Campana Imballaggi
DNF Christopher Consolaro Velo Racing Palazzago
DNF Patrick Mentil Work Service Dynatek Vega
Pos Rider Team Time
1 Juan Ayuso Team Colpack Ballan 21:17:19
2 Thomas Gloag Trinity Racing + 03:47
3 Alessandro Verre Team Colpack Ballan + 04:36
4 Lennert Van Eetvelt Lotto Soudal U23 + 07:39
5 Davide Piganzoli Kometa U23 + 08:01
6 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 08:44
7 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 10:24
8 Gianmarco Garofoli Development Team DSM + 15:41
9 Julen Arriola-Bengoa Caja Rural-Seguros RGA amateur + 18:09
10 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 18:32
11 Pablo Garcia Caja Rural-Seguros RGA amateur + 22:10
12 Simone Raccani Zalf Euromobil Désirée Fior + 23:25
13 Brayan Esteban Malaver Aran Cucine Vejus + 25:56
14 Francesco Galimberti Rappres va Interregionale + 28:29
15 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 32:55
16 Alessio Nieri G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 37:46
17 Hannes Wilksch Development Team DSM + 38:14
18 Brandon Rojas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 38:15
19 Lorenzo Milesi Beltrami TSA Tre Colli + 38:43
20 Andrea Guerra Rappres va Interregionale + 39:14
21 Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD + 44:05
22 Robin Juel Skivild Uno-X DARE DT + 46:10
23 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 + 46:35
24 Alexandre Vinokourov U.C.Monaco + 48:32
25 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 52:38
26 Germán Dario Gómez Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 52:41
27 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti + 52:42
28 Xabier Isasa Laboral Kutxa + 53:53
29 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 01:02:52
30 Stefano Rizza Lan Service – Zheroquadro + 01:04:37
31 Kyle Chromy SEG Racing Academy + 01:06:12
32 Alessio Bonelli Biesse Arvedi + 01:06:22
33 Javier Serrano Rodriguez Biesse Arvedi + 01:06:58
34 Davide Dapporto In Emilia Romagna + 01:07:55
35 Jelte Krijnsen Holdsworth Zappi RT + 01:10:13
36 Michael Garrison Hagens Berman Axeon + 01:10:24
37 Andrea Gallo In Emilia Romagna + 01:12:18
38 Ibai Ruiz De Arcaute Laboral Kutxa + 01:15:59
39 Nicolas Vinokourov U.C.Monaco + 01:16:25
40 Oliver Rees Trinity Racing + 01:17:22
41 Cristofer Pellegrini U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 01:18:06
42 Guido Draghi Rappres va Interregionale + 01:22:15
43 Christian Bagatin Iseo – Rime – Carnovali + 01:24:23
44 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli ASD + 01:26:57
45 Michael Zecchin Work Service Dynatek Vega + 01:27:31
46 Immanuel D’Aniello Velo Racing Palazzago + 01:27:58
47 Federico Guzzo Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:34:36
48 Eric Paties Montagner Work Service Dynatek Vega + 01:39:32
49 Luke Lamperti Trinity Racing + 01:41:23
50 Lorenzo Peschi Beltrami TSA Tre Colli + 01:49:45
51 Daniel Cassol U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 01:54:56
52 Alessandro Venturini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:58:14
53 Pablo Sanchez U.C.Monaco + 01:58:39
Back To Top