skip to Main Content

Race Results:

Giro Ciclistico d’Italia – 2021

Information
Nation Italy
Date 10th June
Where Aprica -> Andalo
What 8th stage
Distance 115.5 km

  • Stage
  • Overall
  • Youth
  • Points
  • Mountain
  • Sprint

Pos Rider Team Time UCI
01 Riccardo Ciuccarelli Biesse Arvedi 02:58:30 7
02 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 26 3
03 Didier Merchan Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 40 1
04 Omar El Gouzi Iseo – Rime – Carnovali + 40
05 Marco Frigo SEG Racing Academy + 40
06 Yannis Voisard Swiss Racing Academy + 40
07 Alessio Nieri G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 40
08 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio + 46
09 Asier Etxeberria Laboral Kutxa + 49
10 Unai Iribar Laboral Kutxa + 01:17
11 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 01:21
12 Henri Vandenabeele Development Team DSM + 01:37
13 Tobias Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 01:37
14 Thomas Gloag Trinity Racing + 01:37
15 Juan Ayuso Team Colpack Ballan + 01:37
16 Harrison Wood SEG Racing Academy + 01:37
17 Marlon David Moreno Velo Racing Palazzago + 01:37
18 Ben Turner Trinity Racing + 01:43
19 Nicholas Agostini General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 01:44
20 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:44
21 Alessandro Verre Team Colpack Ballan + 01:44
22 Manuele Tarozzi In Emilia Romagna + 02:02
23 Michael Belleri Biesse Arvedi + 02:02
24 Davide Piganzoli Kometa U23 + 02:02
25 Lorenzo Milesi Beltrami TSA Tre Colli + 02:02
26 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 02:02
27 Richard Huera Caja Rural-Seguros RGA amateur + 02:30
28 Gabriele Porta Gallina-Ekotek-Colosio + 02:46
29 Alex Tolio Zalf Euromobil Désirée Fior + 02:47
30 Marco Lolli Aran Cucine Vejus + 02:47
31 Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 02:47
32 Brandon Rojas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 02:53
33 Gianmarco Garofoli Development Team DSM + 03:34
34 Brayan Esteban Malaver Aran Cucine Vejus + 03:36
35 Jelte Krijnsen Holdsworth Zappi RT + 03:36
36 Pasquale Abenante Velo Racing Palazzago + 03:36
37 Lennert Van Eetvelt Lotto Soudal U23 + 03:36
38 Pablo Garcia Caja Rural-Seguros RGA amateur + 03:36
39 Julen Arriola-Bengoa Caja Rural-Seguros RGA amateur + 03:36
40 Francesco Galimberti Rappres va Interregionale + 03:36
41 Ben Healy Trinity Racing + 03:36
42 Lorenzo Ginestra Aran Cucine Vejus + 04:00
43 Xabier Isasa Laboral Kutxa + 04:33
44 Alexandre Vinokourov U.C.Monaco + 04:53
45 Simone Carro Lan Service – Zheroquadro + 04:53
46 Luca Cavallo Lan Service – Zheroquadro + 04:53
47 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 04:53
48 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 05:02
49 Robin Juel Skivild Uno-X DARE DT + 06:00
50 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 06:09
51 Andrea Guerra Rappres va Interregionale + 06:09
52 Thomas Pesenti Beltrami TSA Tre Colli + 07:42
53 Xabier Berasategi Laboral Kutxa + 07:48
54 Pablo Sanchez U.C.Monaco + 07:54
55 Thibaut Ponsaerts Lotto Soudal U23 + 07:54
56 Marijn Van Den Berg Groupama-FDJ Conti + 07:54
57 Daan Hoole SEG Racing Academy + 07:54
58 Stan Van Tricht SEG Racing Academy + 07:54
59 Marc Mehagnoul U.C.Monaco + 07:54
60 Cristofer Pellegrini U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 07:57
61 Andrei Stepanov Gazprom-RusVelo U23 + 07:57
62 Andrea Mifsud Swiss Racing Academy + 09:16
63 Gabriele Benedetti Zalf Euromobil Désirée Fior + 09:49
64 Marius Mayrhofer Development Team DSM + 10:01
65 Gianluca Mignolli General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 10:37
66 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 10:37
67 Stefano Rizza Lan Service – Zheroquadro + 11:44
68 Alessandro Motti V.C.Mendrisio + 11:44
69 Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23 + 11:44
70 Marc Pritzen Team Qhubeka + 11:44
71 Alex Raimondi Iseo – Rime – Carnovali + 11:44
72 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 11:44
73 Samuele Carpene General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 11:44
74 Filippo Baroncini Team Colpack Ballan + 11:44
75 Andoni Lopez de Abetxuko Caja Rural-Seguros RGA amateur + 11:44
76 Nicolo Parisini Beltrami TSA Tre Colli + 11:44
77 Pedro Andrade Hagens Berman Axeon + 11:44
78 Hannes Wilksch Development Team DSM + 11:44
79 Mattia Gaffuri V.C.Mendrisio + 11:44
80 Davide Bauce Gallina-Ekotek-Colosio + 11:44
81 Jacopo Menegotto General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 11:44
82 Alessandro Santaromita V.C.Mendrisio + 11:44
83 Alex Martin Gutierrez Kometa U23 + 15:49
84 Connor Sens Holdsworth Zappi RT + 16:09
85 Alexandros Agrotis Holdsworth Zappi RT + 16:09
86 Michele Gazzoli Team Colpack Ballan + 16:09
87 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 + 16:09
88 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 16:09
89 Samuele Zambelli Iseo – Rime – Carnovali + 16:09
90 Davide Baldaccini Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 16:09
91 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti + 16:09
92 Marco Grendene Beltrami TSA Tre Colli + 16:09
93 Antonio Puppio Team Qhubeka + 16:09
94 Valter Ghigino Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 16:09
95 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 16:09
96 Simone Raccani Zalf Euromobil Désirée Fior + 16:09
97 Reto Müller Swiss Racing Academy + 16:09
98 Emanuele Ansaloni In Emilia Romagna + 16:09
99 Andrea Cantoni In Emilia Romagna + 16:09
100 Oliver Rees Trinity Racing + 16:09
101 Daan Hoeks Holdsworth Zappi RT + 16:09
102 Luke Lamperti Trinity Racing + 16:09
103 Christian Bagatin Iseo – Rime – Carnovali + 16:09
104 Kyle Chromy SEG Racing Academy + 16:09
105 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 16:09
106 Tommaso Nencini Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 16:09
107 Jarrad Drizners Hagens Berman Axeon + 16:09
108 Laurent Rigollet Lan Service – Zheroquadro + 16:09
109 Andrea Gallo In Emilia Romagna + 16:09
110 Davide Dapporto In Emilia Romagna + 16:09
111 Jesus David Peña Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 16:09
112 Matteo Carboni Biesse Arvedi + 16:09
113 Juan Martin Bennassar Rosselló Kometa U23 + 16:09
114 Leandro Masotto Iseo – Rime – Carnovali + 16:09
115 Federico Guzzo Zalf Euromobil Désirée Fior + 16:09
116 Leon Heinschke Development Team DSM + 16:09
117 Francesco Carollo Rappres va Interregionale + 17:34
118 Guido Draghi Rappres va Interregionale + 17:34
119 Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli ASD + 17:34
120 Nicolo Di Bernardo Rappres va Interregionale + 17:34
121 Federico Molini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 17:34
122 Edoardo Ferri Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 17:34
123 Andrea Cervellera Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 17:34
124 Nicholas Spinelli G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 17:34
125 Filippo Magli G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 17:34
126 Alessio Bonelli Biesse Arvedi + 17:44
127 Adam Kristof Karl U.C.Monaco + 17:57
128 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 19:17
129 Luca Coati Team Qhubeka + 19:17
130 Michael Zecchin Work Service Dynatek Vega + 19:17
131 Oliver Knudsen V.C.Mendrisio + 19:17
132 Manuel Belloni Gallina-Ekotek-Colosio + 19:17
133 Yesid Pira Caja Rural-Seguros RGA amateur + 19:17
134 Eric Paties Montagner Work Service Dynatek Vega + 19:17
135 Yeisson Casallas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 19:17
136 Germán Dario Gómez Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 19:17
137 Riccardo Bobbo Work Service Dynatek Vega + 20:22
138 Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD + 20:22
139 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli ASD + 20:22
140 Theo Gilbertson Holdsworth Zappi RT + 20:22
141 Artur Kiryevich Minsk CC U23 + 21:37
142 Javier Serrano Rodriguez Biesse Arvedi + 21:37
143 Ibai Ruiz De Arcaute Laboral Kutxa + 21:37
144 Lorenzo Peschi Beltrami TSA Tre Colli + 21:37
145 Stefano Di Benedetto Work Service Dynatek Vega + 21:37
146 Nicolas Vinokourov U.C.Monaco + 21:37
147 Ivan Yatsenko Gazprom-RusVelo U23 + 24:54
148 Matteo Fantoni Velo Racing Palazzago + 24:54
149 Immanuel D’Aniello Velo Racing Palazzago + 24:54
150 Nikita Martynov Gazprom-RusVelo U23 + 24:54
151 Dzianis Marchuk Minsk CC U23 + 24:54
DNF Alessandro Venturini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali
DNF Michael Garrison Hagens Berman Axeon
DNF Daniel Cassol U.C. Trevigiani Campana Imballaggi
DNF Luca Colnaghi U.C. Trevigiani Campana Imballaggi
DNF Anthon Charmig Uno-X DARE DT
Pos Rider Team Time
1 Juan Ayuso Team Colpack Ballan 24:17:26
2 Thomas Gloag Trinity Racing + 03:47
3 Alessandro Verre Team Colpack Ballan + 04:43
4 Davide Piganzoli Kometa U23 + 08:26
5 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 09:09
6 Lennert Van Eetvelt Lotto Soudal U23 + 09:38
7 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 10:31
8 Gianmarco Garofoli Development Team DSM + 17:38
9 Julen Arriola-Bengoa Caja Rural-Seguros RGA amateur + 20:08
10 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 21:48
11 Pablo Garcia Caja Rural-Seguros RGA amateur + 24:09
12 Brayan Esteban Malaver Aran Cucine Vejus + 27:55
13 Francesco Galimberti Rappres va Interregionale + 30:28
14 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 32:39
15 Alessio Nieri G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 36:49
16 Simone Raccani Zalf Euromobil Désirée Fior + 37:57
17 Lorenzo Milesi Beltrami TSA Tre Colli + 39:08
18 Brandon Rojas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 39:31
19 Andrea Guerra Rappres va Interregionale + 43:46
20 Hannes Wilksch Development Team DSM + 48:21
21 Robin Juel Skivild Uno-X DARE DT + 50:33
22 Alexandre Vinokourov U.C.Monaco + 51:48
23 Xabier Isasa Laboral Kutxa + 56:49
24 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 + 01:01:07
25 Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD + 01:02:50
26 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 01:07:10
27 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti + 01:07:14
28 Germán Dario Gómez Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 01:10:21
29 Jelte Krijnsen Holdsworth Zappi RT + 01:12:12
30 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 01:12:59
31 Stefano Rizza Lan Service – Zheroquadro + 01:14:44
32 Kyle Chromy SEG Racing Academy + 01:20:44
33 Davide Dapporto In Emilia Romagna + 01:22:27
34 Alessio Bonelli Biesse Arvedi + 01:22:29
35 Cristofer Pellegrini U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 01:24:26
36 Andrea Gallo In Emilia Romagna + 01:26:50
37 Javier Serrano Rodriguez Biesse Arvedi + 01:26:58
38 Oliver Rees Trinity Racing + 01:31:54
39 Ibai Ruiz De Arcaute Laboral Kutxa + 01:35:59
40 Nicolas Vinokourov U.C.Monaco + 01:36:25
41 Guido Draghi Rappres va Interregionale + 01:38:12
42 Christian Bagatin Iseo – Rime – Carnovali + 01:38:55
43 Michael Zecchin Work Service Dynatek Vega + 01:45:11
44 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli ASD + 01:45:42
45 Federico Guzzo Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:49:08
46 Immanuel D’Aniello Velo Racing Palazzago + 01:51:15
47 Luke Lamperti Trinity Racing + 01:55:55
48 Eric Paties Montagner Work Service Dynatek Vega + 01:57:12
49 Pablo Sanchez U.C.Monaco + 02:04:56
50 Lorenzo Peschi Beltrami TSA Tre Colli + 02:09:45
Back To Top