skip to Main Content

Race Results:

Giro Ciclistico d’Italia – 2021

Information
Nation Italy
Date 11th June
Where Cavalese -> Nevegal
What 9th stage
Distance 167.1 km

  • Stage
  • Overall
  • Youth
  • Points
  • Mountain
  • Sprint

Pos Rider Team Time UCI
01 Yannis Voisard Swiss Racing Academy 04:15:44 7
02 Juan Ayuso Team Colpack Ballan + 02 3
03 Tobias Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 02 1
04 Henri Vandenabeele Development Team DSM + 05
05 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 08
06 Thomas Gloag Trinity Racing + 10
07 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 10
08 Omar El Gouzi Iseo – Rime – Carnovali + 10
09 Davide Piganzoli Kometa U23 + 10
10 Lorenzo Milesi Beltrami TSA Tre Colli + 10
11 Brayan Esteban Malaver Aran Cucine Vejus + 10
12 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio + 10
13 Alex Tolio Zalf Euromobil Désirée Fior + 10
14 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 21
15 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 23
16 Alessandro Verre Team Colpack Ballan + 36
17 Gianmarco Garofoli Development Team DSM + 48
18 Gabriele Porta Gallina-Ekotek-Colosio + 48
19 Unai Iribar Laboral Kutxa + 50
20 Gianluca Mignolli General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 01:25
21 Harrison Wood SEG Racing Academy + 01:25
22 Simone Raccani Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:38
23 Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 01:40
24 Xabier Berasategi Laboral Kutxa + 01:50
25 Ben Healy Trinity Racing + 01:56
26 Lennert Van Eetvelt Lotto Soudal U23 + 01:57
27 Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli ASD + 01:57
28 Julen Arriola-Bengoa Caja Rural-Seguros RGA amateur + 01:57
29 Nicolo Parisini Beltrami TSA Tre Colli + 02:11
30 Marco Frigo SEG Racing Academy + 05:27
31 Alessio Nieri G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 05:27
32 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 05:30
33 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 05:49
34 Alessandro Motti V.C.Mendrisio + 05:49
35 Marc Mehagnoul U.C.Monaco + 05:49
36 Theo Gilbertson Holdsworth Zappi RT + 05:49
37 Pasquale Abenante Velo Racing Palazzago + 05:49
38 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 05:49
39 Asier Etxeberria Laboral Kutxa + 05:49
40 Yesid Pira Caja Rural-Seguros RGA amateur + 05:49
41 Andrei Stepanov Gazprom-RusVelo U23 + 06:09
42 Xabier Isasa Laboral Kutxa + 06:49
43 Richard Huera Caja Rural-Seguros RGA amateur + 07:36
44 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 08:06
45 Marius Mayrhofer Development Team DSM + 08:59
46 Daan Hoole SEG Racing Academy + 13:07
47 Marijn Van Den Berg Groupama-FDJ Conti + 13:07
48 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 13:07
49 Stan Van Tricht SEG Racing Academy + 13:07
50 Valter Ghigino Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 13:07
51 Emanuele Ansaloni In Emilia Romagna + 13:07
52 Jelte Krijnsen Holdsworth Zappi RT + 13:07
53 Thibaut Ponsaerts Lotto Soudal U23 + 13:07
54 Michele Gazzoli Team Colpack Ballan + 13:07
55 Matteo Carboni Biesse Arvedi + 13:07
56 Alessandro Santaromita V.C.Mendrisio + 13:07
57 Simone Carro Lan Service – Zheroquadro + 15:09
58 Ben Turner Trinity Racing + 17:41
59 Marco Grendene Beltrami TSA Tre Colli + 20:12
60 Christian Bagatin Iseo – Rime – Carnovali + 20:12
61 Samuele Carpene General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 20:12
62 Jacopo Menegotto General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 20:12
63 Filippo Baroncini Team Colpack Ballan + 20:12
64 Davide Baldaccini Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 20:12
65 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti + 20:12
66 Davide Bauce Gallina-Ekotek-Colosio + 20:12
67 Andrea Guerra Rappres va Interregionale + 20:12
68 Connor Sens Holdsworth Zappi RT + 20:12
69 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 20:43
70 Luke Lamperti Trinity Racing + 23:39
71 Oliver Rees Trinity Racing + 23:39
72 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 23:39
73 Davide Dapporto In Emilia Romagna + 23:39
74 Immanuel D’Aniello Velo Racing Palazzago + 23:39
75 Marc Pritzen Team Qhubeka + 24:33
76 Gabriele Benedetti Zalf Euromobil Désirée Fior + 24:33
77 Antonio Puppio Team Qhubeka + 24:33
78 Marco Lolli Aran Cucine Vejus + 24:33
79 Cristofer Pellegrini U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 24:33
80 Federico Molini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 24:33
81 Filippo Magli G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 24:33
82 Guido Draghi Rappres va Interregionale + 24:33
83 Manuele Tarozzi In Emilia Romagna + 24:33
84 Mattia Gaffuri V.C.Mendrisio + 24:33
85 Robin Juel Skivild Uno-X DARE DT + 24:33
86 Leon Heinschke Development Team DSM + 24:33
87 Riccardo Bobbo Work Service Dynatek Vega + 31:20
88 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 31:20
89 Lorenzo Peschi Beltrami TSA Tre Colli + 31:20
90 Oliver Knudsen V.C.Mendrisio + 31:20
91 Thomas Pesenti Beltrami TSA Tre Colli + 31:20
92 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 31:20
93 Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23 + 31:20
94 Ivan Yatsenko Gazprom-RusVelo U23 + 31:20
95 Nicolo Di Bernardo Rappres va Interregionale + 31:20
96 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli ASD + 31:20
97 Germán Dario Gómez Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 31:20
98 Hannes Wilksch Development Team DSM + 31:20
99 Dzianis Marchuk Minsk CC U23 + 31:20
100 Kyle Chromy SEG Racing Academy + 31:20
101 Didier Merchan Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 31:20
102 Marlon David Moreno Velo Racing Palazzago + 31:20
103 Francesco Galimberti Rappres va Interregionale + 31:20
104 Alexandros Agrotis Holdsworth Zappi RT + 31:20
105 Luca Coati Team Qhubeka + 31:20
106 Luca Cavallo Lan Service – Zheroquadro + 31:20
107 Andrea Cantoni In Emilia Romagna + 31:20
108 Andrea Cervellera Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 31:20
109 Brandon Rojas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 31:20
110 Reto Müller Swiss Racing Academy + 31:20
111 Andrea Gallo In Emilia Romagna + 31:20
112 Stefano Rizza Lan Service – Zheroquadro + 31:20
113 Pablo Sanchez U.C.Monaco + 31:20
114 Jesus David Peña Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 31:20
115 Artur Kiryevich Minsk CC U23 + 31:20
116 Javier Serrano Rodriguez Biesse Arvedi + 31:20
117 Nikita Martynov Gazprom-RusVelo U23 + 31:20
118 Alexandre Vinokourov U.C.Monaco + 31:20
119 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 + 31:20
120 Nicholas Spinelli G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 31:20
121 Daan Hoeks Holdsworth Zappi RT + 31:20
122 Andoni Lopez de Abetxuko Caja Rural-Seguros RGA amateur + 31:20
123 Nicholas Agostini General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 31:20
124 Pablo Garcia Caja Rural-Seguros RGA amateur + 31:20
125 Adam Kristof Karl U.C.Monaco + 31:20
126 Laurent Rigollet Lan Service – Zheroquadro + 31:20
127 Manuel Belloni Gallina-Ekotek-Colosio + 31:20
128 Samuele Zambelli Iseo – Rime – Carnovali + 31:20
129 Leandro Masotto Iseo – Rime – Carnovali + 31:20
130 Jarrad Drizners Hagens Berman Axeon + 31:20
131 Alex Martin Gutierrez Kometa U23 + 31:20
132 Pedro Andrade Hagens Berman Axeon + 31:20
133 Lorenzo Ginestra Aran Cucine Vejus + 31:20
134 Ibai Ruiz De Arcaute Laboral Kutxa + 31:20
135 Riccardo Ciuccarelli Biesse Arvedi + 31:20
136 Juan Martin Bennassar Rosselló Kometa U23 + 31:20
137 Andrea Mifsud Swiss Racing Academy + 31:20
138 Michael Zecchin Work Service Dynatek Vega + 31:20
139 Stefano Di Benedetto Work Service Dynatek Vega + 31:20
140 Eric Paties Montagner Work Service Dynatek Vega + 31:20
141 Edoardo Ferri Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 31:34
142 Federico Guzzo Zalf Euromobil Désirée Fior + 31:34
143 Francesco Carollo Rappres va Interregionale + 32:27
144 Alessio Bonelli Biesse Arvedi + 32:57
145 Michael Belleri Biesse Arvedi + 32:57
DNF Tommaso Nencini Casillo- Petroli Firenze -Hopplà
DNF Yeisson Casallas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic
DNF Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD
DNF Alex Raimondi Iseo – Rime – Carnovali
DNF Nicolas Vinokourov U.C.Monaco
DNF Matteo Fantoni Velo Racing Palazzago
Pos Rider Team Time
1 Juan Ayuso Team Colpack Ballan 28:33:06
2 Thomas Gloag Trinity Racing + 04:01
3 Alessandro Verre Team Colpack Ballan + 05:23
4 Davide Piganzoli Kometa U23 + 08:40
5 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 10:45
6 Lennert Van Eetvelt Lotto Soudal U23 + 11:39
7 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 15:02
8 Gianmarco Garofoli Development Team DSM + 18:30
9 Julen Arriola-Bengoa Caja Rural-Seguros RGA amateur + 22:09
10 Brayan Esteban Malaver Aran Cucine Vejus + 28:09
11 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 29:58
12 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 32:51
13 Lorenzo Milesi Beltrami TSA Tre Colli + 39:22
14 Simone Raccani Zalf Euromobil Désirée Fior + 39:39
15 Alessio Nieri G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 42:20
16 Pablo Garcia Caja Rural-Seguros RGA amateur + 55:33
17 Francesco Galimberti Rappres va Interregionale + 01:01:52
18 Xabier Isasa Laboral Kutxa + 01:03:42
19 Andrea Guerra Rappres va Interregionale + 01:04:02
20 Brandon Rojas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 01:10:55
21 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 01:13:03
22 Robin Juel Skivild Uno-X DARE DT + 01:15:10
23 Hannes Wilksch Development Team DSM + 01:19:45
24 Alexandre Vinokourov U.C.Monaco + 01:23:12
25 Jelte Krijnsen Holdsworth Zappi RT + 01:25:23
26 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti + 01:27:30
27 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 + 01:32:31
28 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 01:33:46
29 Germán Dario Gómez Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 01:41:45
30 Stefano Rizza Lan Service – Zheroquadro + 01:46:08
31 Davide Dapporto In Emilia Romagna + 01:46:10
32 Cristofer Pellegrini U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 01:49:03
33 Kyle Chromy SEG Racing Academy + 01:52:08
34 Alessio Bonelli Biesse Arvedi + 01:55:30
35 Oliver Rees Trinity Racing + 01:55:37
36 Andrea Gallo In Emilia Romagna + 01:58:14
37 Javier Serrano Rodriguez Biesse Arvedi + 01:58:22
38 Christian Bagatin Iseo – Rime – Carnovali + 01:59:11
39 Guido Draghi Rappres va Interregionale + 02:02:49
40 Ibai Ruiz De Arcaute Laboral Kutxa + 02:07:23
41 Immanuel D’Aniello Velo Racing Palazzago + 02:14:58
42 Michael Zecchin Work Service Dynatek Vega + 02:16:35
43 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli ASD + 02:17:06
44 Luke Lamperti Trinity Racing + 02:19:38
45 Federico Guzzo Zalf Euromobil Désirée Fior + 02:20:46
46 Eric Paties Montagner Work Service Dynatek Vega + 02:28:36
47 Pablo Sanchez U.C.Monaco + 02:36:20
48 Lorenzo Peschi Beltrami TSA Tre Colli + 02:41:09
Back To Top