skip to Main Content

Race Results:

Giro Ciclistico d’Italia – 2021

Information
Nation Italy
Date 6th June
Where Sorbolo Mezzani -> Guastalla
What 4th stage
Distance 25.4 km

  • Stage
  • Overall
  • Youth
  • Points
  • Mountain
  • Sprint

Pos Rider Team Time UCI
01 Filippo Baroncini Team Colpack Ballan 29:36 7
02 Ben Healy Trinity Racing + 01 3
03 Ben Turner Trinity Racing + 04 1
04 Anthon Charmig Uno-X DARE DT + 14
05 Lennert Van Eetvelt Lotto Soudal U23 + 20
06 Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 31
07 Daan Hoole SEG Racing Academy + 31
08 Juan Ayuso Team Colpack Ballan + 33
09 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 35
10 Marco Frigo SEG Racing Academy + 38
11 Alex Tolio Zalf Euromobil Désirée Fior + 38
12 Marius Mayrhofer Development Team DSM + 42
13 Tobias Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 42
14 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 44
15 Gianmarco Garofoli Development Team DSM + 45
16 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 51
17 Michael Garrison Hagens Berman Axeon + 54
18 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 55
19 Alessandro Verre Team Colpack Ballan + 57
20 Simone Raccani Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:04
21 Henri Vandenabeele Development Team DSM + 01:06
22 Thomas Gloag Trinity Racing + 01:07
23 Davide Baldaccini Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 01:08
24 Andrea Mifsud Swiss Racing Academy + 01:11
25 Jarrad Drizners Hagens Berman Axeon + 01:11
26 Stan Van Tricht SEG Racing Academy + 01:12
27 Antoine Raugel Groupama-FDJ Conti + 01:14
28 Daan Hoeks Holdsworth Zappi RT + 01:14
29 Marijn Van Den Berg Groupama-FDJ Conti + 01:15
30 Gabriele Benedetti Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:20
31 Davide Piganzoli Kometa U23 + 01:25
32 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti + 01:25
33 Xabier Berasategi Laboral Kutxa + 01:28
34 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:28
35 Germán Dario Gómez Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 01:28
36 Didier Merchan Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 01:29
37 Unai Iribar Laboral Kutxa + 01:30
38 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio + 01:31
39 Omar El Gouzi Iseo – Rime – Carnovali + 01:35
40 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 01:38
41 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 01:38
42 Yannis Voisard Swiss Racing Academy + 01:39
43 Gabriele Porta Gallina-Ekotek-Colosio + 01:40
44 Pablo Garcia Caja Rural-Seguros RGA amateur + 01:42
45 Yeisson Casallas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 01:42
46 Hannes Wilksch Development Team DSM + 01:43
47 Lorenzo Ginestra Aran Cucine Vejus + 01:46
48 Alessandro Santaromita V.C.Mendrisio + 01:48
49 Luca Coati Team Qhubeka + 01:49
50 Javier Serrano Rodriguez Biesse Arvedi + 01:53
51 Michael Belleri Biesse Arvedi + 01:53
52 Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23 + 01:54
53 Alex Martin Gutierrez Kometa U23 + 01:59
54 Jesus David Peña Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 02:01
55 Samuele Carpene General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 02:02
56 Michele Gazzoli Team Colpack Ballan + 02:07
57 Antonio Puppio Team Qhubeka + 02:08
58 Alessio Bonelli Biesse Arvedi + 02:10
59 Robin Juel Skivild Uno-X DARE DT + 02:19
60 Brandon Rojas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 02:21
61 Federico Guzzo Zalf Euromobil Désirée Fior + 02:21
62 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 + 02:24
63 Pasquale Abenante Velo Racing Palazzago + 02:24
64 Harrison Wood SEG Racing Academy + 02:28
65 Andrei Stepanov Gazprom-RusVelo U23 + 02:29
66 Lorenzo Milesi Beltrami TSA Tre Colli + 02:29
67 Gianluca Mignolli General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 02:30
68 Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD + 02:30
69 Valter Ghigino Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 02:30
70 Tommaso Nencini Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 02:32
71 Juan Martin Bennassar Rosselló Kometa U23 + 02:33
72 Marc Pritzen Team Qhubeka + 02:36
73 Nicolas Vinokourov U.C.Monaco + 02:36
74 Alessio Nieri G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 02:37
75 Alex Raimondi Iseo – Rime – Carnovali + 02:39
76 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli ASD + 02:40
77 Alexandros Agrotis Holdsworth Zappi RT + 02:40
78 Mattia Gaffuri V.C.Mendrisio + 02:42
79 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 02:45
80 Nicolo Parisini Beltrami TSA Tre Colli + 02:47
81 Matteo Carboni Biesse Arvedi + 02:47
82 Filippo Magli G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 02:49
83 Thibaut Ponsaerts Lotto Soudal U23 + 02:51
84 Anton Popov Gazprom-RusVelo U23 + 02:56
85 Asier Etxeberria Laboral Kutxa + 02:59
86 Pedro Andrade Hagens Berman Axeon + 03:00
87 Andrea Cervellera Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 03:00
88 Francesco Carollo Rappres va Interregionale + 03:05
89 Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli ASD + 03:06
90 Nicholas Agostini General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 03:06
91 Federico Molini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 03:07
92 Christian Bagatin Iseo – Rime – Carnovali + 03:07
93 Oliver Rees Trinity Racing + 03:10
94 Riccardo Bobbo Work Service Dynatek Vega + 03:12
95 Mark Grinkevich Minsk CC U23 + 03:13
96 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 03:15
97 Eric Paties Montagner Work Service Dynatek Vega + 03:16
98 Guido Draghi Rappres va Interregionale + 03:18
99 Connor Sens Holdsworth Zappi RT + 03:21
100 Jacopo Menegotto General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 03:22
101 Reto Müller Swiss Racing Academy + 03:23
102 Luca Cavallo Lan Service – Zheroquadro + 03:27
103 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 03:27
104 Leon Heinschke Development Team DSM + 03:29
105 Andoni Lopez de Abetxuko Caja Rural-Seguros RGA amateur + 03:30
106 Francesco Galimberti Rappres va Interregionale + 03:31
107 Kyle Chromy SEG Racing Academy + 03:35
108 Luke Lamperti Trinity Racing + 03:35
109 Marlon David Moreno Velo Racing Palazzago + 03:36
110 Artur Kiryevich Minsk CC U23 + 03:37
111 Julen Arriola-Bengoa Caja Rural-Seguros RGA amateur + 03:40
112 Stefano Di Benedetto Work Service Dynatek Vega + 03:40
113 Andrea Guerra Rappres va Interregionale + 03:42
114 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 03:43
115 Laurent Rigollet Lan Service – Zheroquadro + 03:44
116 Riccardo Ciuccarelli Biesse Arvedi + 03:44
117 Jacopo Cortese Rappres va Interregionale + 03:45
118 Jelte Krijnsen Holdsworth Zappi RT + 03:45
119 Davide Dapporto In Emilia Romagna + 03:48
120 Marc Mehagnoul U.C.Monaco + 03:49
121 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 03:50
122 Nicholas Spinelli G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 03:51
123 Marco Grendene Beltrami TSA Tre Colli + 03:52
124 Alessandro Venturini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 03:52
125 Ibai Ruiz De Arcaute Laboral Kutxa + 03:56
126 Alexandre Vinokourov U.C.Monaco + 03:59
127 Andrea Cantoni In Emilia Romagna + 04:00
128 Ivan Yatsenko Gazprom-RusVelo U23 + 04:03
129 Matteo Fantoni Velo Racing Palazzago + 04:06
130 Brayan Esteban Malaver Aran Cucine Vejus + 04:07
131 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 04:07
132 Xabier Isasa Laboral Kutxa + 04:08
133 Francesco Parravano Aran Cucine Vejus + 04:11
134 Emanuele Ansaloni In Emilia Romagna + 04:13
135 Pablo Sanchez U.C.Monaco + 04:16
136 Oliver Knudsen V.C.Mendrisio + 04:17
137 Yesid Pira Caja Rural-Seguros RGA amateur + 04:21
138 Davide Bauce Gallina-Ekotek-Colosio + 04:22
139 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 04:23
140 Stefano Rizza Lan Service – Zheroquadro + 04:24
141 Cristofer Pellegrini U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 04:27
142 Andrea Gallo In Emilia Romagna + 04:29
143 Samuele Rubino Lan Service – Zheroquadro + 04:32
144 Nikita Martynov Gazprom-RusVelo U23 + 04:33
145 Davide Ongaro U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 04:37
146 Michael Zecchin Work Service Dynatek Vega + 04:37
147 Edoardo Ferri Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 04:39
148 Theo Gilbertson Holdsworth Zappi RT + 04:42
149 Immanuel D’Aniello Velo Racing Palazzago + 04:44
150 Luca Colnaghi U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 04:47
151 Dzianis Marchuk Minsk CC U23 + 04:50
152 Cristian Rocchetta General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 04:51
153 Thomas Pesenti Beltrami TSA Tre Colli + 04:54
154 Nicolo Di Bernardo Rappres va Interregionale + 04:54
155 Richard Huera Caja Rural-Seguros RGA amateur + 05:00
156 Leandro Masotto Iseo – Rime – Carnovali + 05:02
157 Alessio Martinelli Team Colpack Ballan + 05:05
158 Samuele Zambelli Iseo – Rime – Carnovali + 05:08
159 Marco Lolli Aran Cucine Vejus + 05:11
160 Alessandro Motti V.C.Mendrisio + 05:12
161 Alberto Leoni Gallina-Ekotek-Colosio + 05:18
162 Manuele Tarozzi In Emilia Romagna + 05:21
163 Adam Kristof Karl U.C.Monaco + 05:33
164 Patrick Mentil Work Service Dynatek Vega + 05:38
165 Luca Marziale Aran Cucine Vejus + 05:39
166 Manuel Belloni Gallina-Ekotek-Colosio + 05:45
167 Christopher Consolaro Velo Racing Palazzago + 05:47
168 Artsiom Harbach Minsk CC U23 + 06:02
169 Lorenzo Peschi Beltrami TSA Tre Colli + 06:36
170 Simone Carro Lan Service – Zheroquadro + 06:42
171 Daniel Cassol U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 07:54
DNS Vicente Hernaiz Santamaría Kometa U23
Pos Rider Team Time
1 Juan Ayuso Team Colpack Ballan 10:27:14
2 Lennert Van Eetvelt Lotto Soudal U23 + 05
3 Alessandro Verre Team Colpack Ballan + 29
4 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 40
5 Simone Raccani Zalf Euromobil Désirée Fior + 49
6 Thomas Gloag Trinity Racing + 52
7 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:13
8 Germán Dario Gómez Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 01:13
9 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 01:14
10 Davide Piganzoli Kometa U23 + 01:55
11 Alessio Bonelli Biesse Arvedi + 02:12
12 Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD + 02:15
13 Gianmarco Garofoli Development Team DSM + 02:19
14 Javier Serrano Rodriguez Biesse Arvedi + 02:31
15 Pablo Garcia Caja Rural-Seguros RGA amateur + 02:33
16 Hannes Wilksch Development Team DSM + 03:17
17 Brandon Rojas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 03:55
18 Alessio Nieri G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 04:11
19 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 04:37
20 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 05:01
21 Julen Arriola-Bengoa Caja Rural-Seguros RGA amateur + 05:14
22 Francesco Galimberti Rappres va Interregionale + 06:05
23 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 + 06:43
24 Cristofer Pellegrini U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 07:01
25 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti + 07:23
26 Andrea Guerra Rappres va Interregionale + 08:55
27 Xabier Isasa Laboral Kutxa + 11:58
28 Robin Juel Skivild Uno-X DARE DT + 13:10
29 Alexandre Vinokourov U.C.Monaco + 14:20
30 Stefano Rizza Lan Service – Zheroquadro + 14:23
31 Lorenzo Milesi Beltrami TSA Tre Colli + 14:35
32 Davide Dapporto In Emilia Romagna + 15:35
33 Brayan Esteban Malaver Aran Cucine Vejus + 16:10
34 Immanuel D’Aniello Velo Racing Palazzago + 16:37
35 Nicolas Vinokourov U.C.Monaco + 18:17
36 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 19:11
37 Alessio Martinelli Team Colpack Ballan + 19:50
38 Kyle Chromy SEG Racing Academy + 20:53
39 Michael Garrison Hagens Berman Axeon + 21:14
40 Michael Zecchin Work Service Dynatek Vega + 21:19
41 Ibai Ruiz De Arcaute Laboral Kutxa + 22:17
42 Guido Draghi Rappres va Interregionale + 23:21
43 Andrea Gallo In Emilia Romagna + 24:41
44 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli ASD + 25:06
45 Christian Bagatin Iseo – Rime – Carnovali + 28:22
46 Eric Paties Montagner Work Service Dynatek Vega + 28:37
47 Jelte Krijnsen Holdsworth Zappi RT + 28:43
48 Federico Guzzo Zalf Euromobil Désirée Fior + 31:39
49 Patrick Mentil Work Service Dynatek Vega + 36:27
50 Oliver Rees Trinity Racing + 37:30
51 Lorenzo Peschi Beltrami TSA Tre Colli + 38:24
52 Alessandro Venturini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 39:04
53 Pablo Sanchez U.C.Monaco + 39:28
54 Davide Ongaro U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 39:59
55 Mark Grinkevich Minsk CC U23 + 40:54
56 Luca Marziale Aran Cucine Vejus + 45:00
57 Luke Lamperti Trinity Racing + 47:43
58 Daniel Cassol U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 49:58
Back To Top