skip to Main Content

Race Results:

Giro Ciclistico d’Italia – 2022

Stage Overall Youth Points Mountain Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Hayter Leo Hagens Berman Axeon 05:10:49 5
02 Grégoire Romain Groupama-FDJ Conti + 04:55 1
03 Van Eetvelt Lennert Lotto Soudal U23 + 05:01
04 Thompson Reuben Groupama-FDJ Conti + 05:49
05 Martinez Lenny Groupama-FDJ Conti + 05:49
06 Lecerf William Junior Lotto Soudal U23 + 05:49
07 Onley Oscar Development Team DSM + 06:31
08 Wilksch Hannes Development Team DSM + 06:31
09 López Martin Astana Qazaqstan Development + 06:42
10 Engelhardt Felix Tirol KTM Cycling Team + 06:57
11 Clynhens Toon Elevate p/b Home Solution Soenens + 07:29
12 Hollyman Mason Israel Cycling Academy + 07:29
13 Tercero Fernando EOLO-KOMETA U23 + 07:30
14 Piganzoli Davide EOLO-KOMETA U23 + 07:56
15 Kelemen Petr Tudor Pro Cycling Team + 09:27
16 Abreha Negasi Haylu Team Qhubeka + 09:28
17 Riccitello Matthew Hagens Berman Axeon + 09:28
18 Pinzon Edgar Andres Colombia Tierra de Atletas + 10:19
19 Meris Sergio Team Colpack Ballan + 13:45
20 Raccani Simone Zalf Euromobil Désirée Fior + 13:45
21 Germani Lorenzo Groupama-FDJ Conti + 13:45
22 Poole Max Development Team DSM + 13:45
23 Rafferty Darren Hagens Berman Axeon + 13:45
24 Camprubi Marcel EOLO-KOMETA U23 + 13:45
25 Kulset Magnus Uno-X DARE DT + 13:45
26 Ciuccarelli Riccardo Biesse-Carrera + 13:56
27 Van Hautegem Leander Bingoal-WB Development Team + 14:24
28 Toneatti Davide Astana Qazaqstan Development + 14:24
29 Geßner Jakob Team Lotto-Kern Haus + 14:24
30 Porta Gabriele Team Hopplà – Petroli Firenze – Don Camillo + 14:24
31 Dalby Simon Uno-X DARE DT + 14:24
32 Ginestra Lorenzo Work Service-Vitalcare-Dynatek + 14:24
33 Berasategi Xabier Laboral Kutxa + 15:19
34 Willems Jago Bingoal-WB Development Team + 15:19
35 Cretti Luca Team Hopplà – Petroli Firenze – Don Camillo + 17:30
36 Vinokourov Nicolas Astana Qazaqstan Development + 19:27
37 Voogt Niek Amsterdam Racing Academy + 19:28
38 Casallas Yeisson Colombia Tierra de Atletas + 19:28
39 Lopez Juan Carlos Astana Qazaqstan Development + 19:28
40 Cantoni Andrea Team Hopplà – Petroli Firenze – Don Camillo + 21:41
41 Romeo Ivan Hagens Berman Axeon + 22:56
42 Galimberti Francesco Team Interregionale + 25:54
43 Favretto Carlo General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 25:54
44 Villa Giacomo Biesse-Carrera + 25:54
45 De Cassan Davide Cycling Team Friuli ASD + 25:54
46 Henneberg Magnus Rostese Giant ASD + 25:54
47 Galimberti Lorenzo Team Interregionale + 28:07
48 Lightfoot Owen Zappi Racing Team + 28:07
49 Watson Sam Groupama-FDJ Conti + 28:59
50 Garzi Fabio G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 28:59
51 Foldager Anders Biesse-Carrera + 29:00
52 Buratti Nicolo Cycling Team Friuli ASD + 31:01
53 Bortoluzzi Giovanni Work Service-Vitalcare-Dynatek + 31:01
54 Nessler Martin G.C.Sissio Team + 31:01
55 Guerra Andrea Zalf Euromobil Désirée Fior + 31:01
56 Elipanni Lorenzo Team Interregionale + 31:01
57 De Carlo Giovanni Carnovali-Rime + 31:01
58 Petrucci Mattia Team Colpack Ballan + 31:01
59 Gómez Germán Dario Colombia Tierra de Atletas + 31:03
60 Mancipe Andrés Colombia Tierra de Atletas + 31:03
61 De Angeli Marco In Emilia Romagna Cycling Team + 31:55
62 Calzoni Walter Gallina Ecotek Lucchini + 33:17
63 Milesi Lorenzo Development Team DSM + 34:06
64 Reisberg Nadav Israel Cycling Academy + 34:06
65 Goldstein Edo Israel Cycling Academy + 34:06
66 Lambrecht Michiel Bingoal-WB Development Team + 34:06
67 Marabini Nicolo In Emilia Romagna Cycling Team + 34:06
68 Van De Wynkele Lorenz Elevate p/b Home Solution Soenens + 38:21
69 Flynn Sean Tudor Pro Cycling Team + 38:21
70 Weiss Fabian Tudor Pro Cycling Team + 38:21
71 Montoli Andrea EOLO-KOMETA U23 + 38:21
72 Keup Pierre-Pascal Team Lotto-Kern Haus + 38:21
73 Mintegui Iker Laboral Kutxa + 38:21
74 Baudin Alex Tudor Pro Cycling Team + 38:21
75 Brynsrud Magnus Uno-X DARE DT + 39:52
76 Løland Sakarias Koller Uno-X DARE DT + 39:52
77 Declerck Jelle Bingoal-WB Development Team + 41:24
78 Debruyne Ramses Lotto Soudal U23 + 41:24
79 Zerai Nahom Team Qhubeka + 44:06
80 Tsarenko Kyrylo Gallina Ecotek Lucchini + 45:18
81 Segaert Alec Lotto Soudal U23 + 46:19
82 Van Hemelen Vincent Lotto Soudal U23 + 46:57
83 Marcellusi Martin Bardiani CSF Faizanè + 50:18
84 Piras Andrea Beltrami TSA Tre Colli + 50:18
85 Di Bernardo Nicolo G.C.Sissio Team + 50:18
86 Agostini Nicholas U.C. Trevigiani Energiapura + 50:18
87 Paties Montagner Eric Work Service-Vitalcare-Dynatek + 50:18
88 Dreßler Luca Team Lotto-Kern Haus + 50:18
89 Miholjevic Fran Cycling Team Friuli ASD + 50:18
90 Carpene Samuele General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 50:18
91 Cordioli Gianluca G.C.Sissio Team + 50:18
92 De Pretto Davide Zalf Euromobil Désirée Fior + 50:18
93 Debiasi Andrea Cycling Team Friuli ASD + 50:18
94 Parisini Nicolo Team Qhubeka + 50:18
95 Busatto Francesco General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 50:18
96 Lucca Simone G.C.Sissio Team + 50:18
97 Orins Robin Elevate p/b Home Solution Soenens + 50:18
98 Ball Alexander Zappi Racing Team + 50:18
99 Ferrari Pietro Rostese Giant ASD + 50:18
100 Pinarello Alessandro Bardiani CSF Faizanè + 50:18
101 Azparren Enekoitz Laboral Kutxa + 50:18
102 Zubeldia Unai Laboral Kutxa + 50:18
103 Lasa Ailetz Laboral Kutxa + 50:18
104 Parashchak Yaroslav Carnovali-Rime + 50:18
105 Ansaloni Emanuele In Emilia Romagna Cycling Team + 50:18
106 Dapporto Davide In Emilia Romagna Cycling Team + 50:18
107 Petrelli Gabriele Cycling Team Friuli ASD + 50:18
108 Bagatin Christian Carnovali-Rime + 50:18
109 Mackellar Alastair Israel Cycling Academy + 50:18
110 Andersen Kasper Hagens Berman Axeon + 50:18
111 Vidts Obie Elevate p/b Home Solution Soenens + 50:18
112 Mouris Wessel Amsterdam Racing Academy + 50:18
113 Sander Hansen Marcus Uno-X DARE DT + 50:18
114 Muñoz Francisco EOLO-KOMETA U23 + 50:18
115 Charrin Aloïs Tudor Pro Cycling Team + 50:18
116 Candy Nicholas Zappi Racing Team + 50:18
117 Pellizzari Giulio Bardiani CSF Faizanè + 50:18
118 Bonelli Alessio Biesse-Carrera + 50:18
119 Tarlton Alexander Team Lotto-Kern Haus + 50:18
120 Gelders Gil Bingoal-WB Development Team + 50:18
121 Pickrell Riley Israel Cycling Academy + 50:18
122 Krijnsen Jelte Amsterdam Racing Academy + 56:51
123 Van Belle Bas Amsterdam Racing Academy + 56:51
124 Deweirdt Siebe Elevate p/b Home Solution Soenens + 56:54
125 Ghigino Valter Team Hopplà – Petroli Firenze – Don Camillo + 57:02
126 Palomba Marco General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 57:02
127 Perani Riccardo Gallina Ecotek Lucchini + 57:02
128 Pinardi Davide In Emilia Romagna Cycling Team + 57:02
129 Laino Edoardo Rostese Giant ASD + 57:02
130 Granger Ben Zappi Racing Team + 57:02
131 Parravano Francesco Team Interregionale + 57:02
132 Ambrosini Matteo Team Colpack Ballan + 57:02
133 Biancalani Andrea Beltrami TSA Tre Colli + 57:02
134 Freddi Matteo Beltrami TSA Tre Colli + 57:02
135 Vanni Michael Beltrami TSA Tre Colli + 57:02
136 Kingston Matthew Zappi Racing Team + 57:07
137 Lührs Leslie Team Lotto-Kern Haus + 57:07
138 Ghirardi Lorenzo G.C.Sissio Team + 57:07
139 Epis Giosue Carnovali-Rime + 01:00:34
140 Bruttomesso Alberto Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:00:34
141 Persico Davide Team Colpack Ballan + 01:00:34
142 Dignani Filippo Work Service-Vitalcare-Dynatek + 01:00:34
143 Iacomoni Federico Carnovali-Rime + 01:00:34
144 Arzilli Gabriele G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:00:34
145 Umbri Gidas Team Colpack Ballan + 01:00:34
146 Guasco Mattia Team Qhubeka + 01:00:34
147 Tedeschi Lorenzo G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:00:34
148 Venturini Alessandro G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:00:34
149 Aimonetto Pietro Beltrami TSA Tre Colli + 01:00:40
150 Pinazzi Mattia Team Interregionale + 01:00:40
151 Galli Niccolo Team Interregionale + 01:00:40
152 Magli Lorenzo G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:00:45
153 Nieri Alessio Bardiani CSF Faizanè + 01:00:45
154 Gatti Andrea Gallina Ecotek Lucchini + 01:04:05
155 Bosini Diego Team Hopplà – Petroli Firenze – Don Camillo + 01:04:05
156 Vignato Davide General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 01:04:05
157 Bonillo Iker Bardiani CSF Faizanè + 01:04:05
158 Cao Marco U.C. Trevigiani Energiapura + 01:04:05
159 Furlan Francesco U.C. Trevigiani Energiapura + 01:04:05
160 Molano Brayan Colombia Tierra de Atletas + 01:04:05
161 Rosa Tommaso Rostese Giant ASD + 01:04:05
162 Rosner Linus Tirol KTM Cycling Team + 01:04:05
163 Pronskiy Daniil Astana Qazaqstan Development + 01:04:05
164 Zangerle Emanuel Tirol KTM Cycling Team + 01:04:05
165 Vettorel Marco U.C. Trevigiani Energiapura + 01:04:05
166 Ferroni Lorenzo Gallina Ecotek Lucchini + 01:04:05
167 Pezzo Rosola Kevin Tirol KTM Cycling Team + 01:04:05
168 Pase Christian Danilo Work Service-Vitalcare-Dynatek + 01:04:08
DNF Leerkes Bram Amsterdam Racing Academy
DNF Van Uden Casper Development Team DSM
DNF Lipowitz Florian Tirol KTM Cycling Team
DNF Valerio Damiano Rostese Giant ASD
DNF Bonaldo Kevin Team Qhubeka
DNF Guzzo Federico Zalf Euromobil Désirée Fior
Pos Rider Team Time
01 Grégoire Romain Groupama-FDJ Conti 13:02:04
02 Martinez Lenny Groupama-FDJ Conti + 01:00
03 Rafferty Darren Hagens Berman Axeon + 08:56
04 Poole Max Development Team DSM + 08:56
05 Van Hautegem Leander Bingoal-WB Development Team + 09:35
06 Dalby Simon Uno-X DARE DT + 09:35
07 Romeo Ivan Hagens Berman Axeon + 18:07
08 Lightfoot Owen Zappi Racing Team + 23:18
09 Lambrecht Michiel Bingoal-WB Development Team + 29:17
10 Segaert Alec Lotto Soudal U23 + 41:30
11 Zubeldia Unai Laboral Kutxa + 45:29
12 Pinarello Alessandro Bardiani CSF Faizanè + 51:12
13 Pellizzari Giulio Bardiani CSF Faizanè + 51:28
14 Vanni Michael Beltrami TSA Tre Colli + 54:30
15 Perani Riccardo Gallina Ecotek Lucchini + 57:56
16 Ghirardi Lorenzo G.C.Sissio Team + 01:08:29
17 Ferroni Lorenzo Gallina Ecotek Lucchini + 01:15:27
18 Bruttomesso Alberto Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:16:44
19 Bonillo Iker Bardiani CSF Faizanè + 01:20:25
20 Molano Brayan Colombia Tierra de Atletas + 01:20:25

,

Back To Top