skip to Main Content

Race Results:

Giro del Belvedere (U23) – 2022

Information
Nation
Italy
Date 18th April
Distance 166.2 km
CAT 1.2U

Results

Pos Rider Team Time UCI
01 Romain Grégoire Groupama-FDJ Conti 3:56:14 30
02 Federico Guzzo Zalf Euromobil Désirée Fior + 20 25
03 Per Strand Hagenes Jumbo-Visma Development Team + 23 20
04 Davide De Pretto Zalf Euromobil Désirée Fior + 50 15
05 Anders Foldager Biesse-Carrera + 50 10
06 Alessandro Pinarello Bardiani CSF Faizanè + 50 5
07 Lorenzo Germani Groupama-FDJ Conti + 50 3
08 Fernando Tercero EOLO-KOMETA U23 + 50 1
09 Germán Dario Gómez Colombia Tierra de Atletas + 50 1
10 Pierre-Pascal Keup Team Lotto-Kern Haus + 1:20 1
11 Valter Ghigino Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 1:20
12 Oliver Stockwell Cycling Team Friuli ASD + 1:20
13 Davide Piganzoli EOLO-KOMETA U23 + 1:20
14 Carlo Favretto General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 1:20
15 Giovanni De Carlo Carnovali-Rime + 1:20
16 Mateo Allard AG2R Citroën U23 Team + 1:20
17 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 1:40
18 Martin Marcellusi Bardiani CSF Faizanè + 1:40
19 Luca Cretti Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 1:40
20 Giovanni Bortoluzzi Work Service-Vitalcare-Dynatek + 1:40
21 Andrea Guerra Zalf Euromobil Désirée Fior + 1:40
22 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 1:40
23 Sam Watson Groupama-FDJ Conti + 2:10
24 Nicholas Agostini U.C. Trevigiani Energiapura + 2:10
25 Anze Skok Ljubljana Gusto Santic + 2:25
26 Javier Serrano EOLO-KOMETA U23 + 2:25
27 Enzo Paleni Groupama-FDJ Conti + 2:25
28 Alexander Tarlton Team Lotto-Kern Haus + 2:25
29 Francesco Busatto General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 2:25
30 Martin Messner WSA KTM Graz p/b Leomo + 2:25
31 Gabriele Porta Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 2:25
32 Alex Tolio Bardiani CSF Faizanè + 2:25
33 Dylan Hopkins Ljubljana Gusto Santic + 2:25
34 Matteo Sperandio Campana Imballaggi Geo&Tex + 2:25
35 Mattia Guasco Team Qhubeka + 2:25
36 Andrey Remkhe Astana Qazaqstan Development + 2:25
37 Brayan Esteban Malaver Campana Imballaggi Geo&Tex + 2:25
38 Alessandro Baroni Team Colpack Ballan + 2:25
39 Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD + 2:25
40 Emil Schandorff BHS-PL Belton Bornholm + 3:10
41 Archie Ryan Jumbo-Visma Development Team + 3:10
42 Andrea Montoli EOLO-KOMETA U23 + 3:10
43 Matyas Kopecky Team Novo Nordisk Development + 3:40
44 Riccardo Carretta Work Service-Vitalcare-Dynatek + 3:40
45 Robin Donze Swiss Racing Academy + 3:40
46 Tijmen Graat Jumbo-Visma Development Team + 3:40
47 Alessio Bonelli Biesse-Carrera + 3:40
48 Rasmus Søjberg Pedersen BHS-PL Belton Bornholm + 3:40
49 Jakob Geßner Team Lotto-Kern Haus + 3:40
50 Andrea Cantoni Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 3:40
51 Yuri Lunardelli Gaiaplast Bibanese + 3:40
52 Nikolaj Mengel BHS-PL Belton Bornholm + 3:40
53 Fabio Garzi G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 3:40
54 Martin Svrcek Biesse-Carrera + 3:40
55 Lorenzo Balestra Team Colpack Ballan + 3:40
56 Nicolo Parisini Team Qhubeka + 3:40
57 Gabriel Fede AG2R Citroën U23 Team + 3:40
58 Kevin Pezzo Rosola Tirol KTM Cycling Team + 4:30
59 Finn Roumen Amsterdam Racing Academy + 4:30
60 Rindert Buiter Amsterdam Racing Academy + 4:30
61 Wessel Mouris Amsterdam Racing Academy + 4:30
62 Louis Evans Team Novo Nordisk Development + 4:30
63 Matthew Kingston Zappi Racing Team + 4:30
64 Giannicola Di Nella Aran Cucine Vejus + 4:30
65 Gabriele Arzilli G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 4:30
66 Nicholas Candy Zappi Racing Team + 4:30
67 Vid Jeromel Cycling Team Kranj + 4:30
68 Philipp Hofbauer WSA KTM Graz p/b Leomo + 4:30
69 Riccardo Palumbo Aran Cucine Vejus + 4:30
70 Giuseppe De Laurentiis Aran Cucine Vejus + 4:30
71 Karim Raviele Team Colpack Ballan + 4:30
72 Riley Pickrell Israel Cycling Academy + 4:30
73 Marco Vettorel U.C. Trevigiani Energiapura + 4:30
74 Jacopo Menegotto Team Qhubeka + 4:30
75 Yaroslav Parashchak Carnovali-Rime + 4:30
76 Francesco Parravano Campana Imballaggi Geo&Tex + 4:30
77 Lorenzo Elipanni Campana Imballaggi Geo&Tex + 4:30
78 Christian Danilo Pase Work Service-Vitalcare-Dynatek + 4:30
79 Gianmarco Carpene General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 4:30
80 Marco Palomba General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 4:30
81 Marco Grendene U.C. Trevigiani Energiapura + 4:30
82 Umberto Ceroli Aran Cucine Vejus + 4:30
83 Colby Simmons Jumbo-Visma Development Team + 5:20
84 Jelte Krijnsen Amsterdam Racing Academy + 5:20
85 Bram Leerkes Amsterdam Racing Academy + 5:20
86 Marco Borlini Biesse-Carrera + 5:20
87 Samuele La Terra Pirre So.L.Me – Olmo + 5:20
88 Lorenzo Ferroni Gallina Ecotek Lucchini + 5:20
89 Alessandro Venturini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 5:20
90 Domenico Cirlincione Gallina Ecotek Lucchini + 5:20
91 Oles Susol So.L.Me – Olmo + 5:20
92 Denis Sergiyenko Astana Qazaqstan Development + 5:20
93 Jaka Vovk Cycling Team Kranj + 5:20
94 Lorenzo Giordani G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 5:20
95 Ronan O’Connor Team Colpack Ballan + 5:20
96 Matteo Ambrosini Team Colpack Ballan + 5:20
97 Gabriele Raccagni EOLO-KOMETA U23 + 5:20
98 Federico Iacomoni Carnovali-Rime + 5:20
99 Michele Berasi Carnovali-Rime + 5:20
100 Simone Griggion Zalf Euromobil Désirée Fior + 5:20
101 Gebrihiwet Berhane Team Qhubeka + 5:20
102 Lorenzo Rinaldi Swiss Racing Academy + 5:20
103 Brayan Vargas Colombia Tierra de Atletas + 5:20
104 Pablo Sanchez Astana Qazaqstan Development + 5:20
105 Giulio Pellizzari Bardiani CSF Faizanè + 5:40
106 Davide Toneatti Astana Qazaqstan Development + 5:40
107 Daniel Schrag Team Lotto-Kern Haus + 5:40
108 Tommaso Nencini Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 5:40
109 Melvyn Lethier AG2R Citroën U23 Team + 5:50
110 Mario Cao Gaiaplast Bibanese + 5:50
DNS Mathias Sanlaville AG2R Citroën U23 Team
DNS Alexandre Vinokourov Astana Qazaqstan Development
DNS Adam Holm Jørgensen BHS-PL Belton Bornholm
DNS Finlay Pickering Groupama-FDJ Conti
DNS Roy Weinberg Israel Cycling Academy
DNS Teo Pecnik Ljubljana Gusto Santic
DNS Loris Trastour Swiss Racing Academy
DNS Manlio Moro Zalf Euromobil Désirée Fior
DNF Thomas Tachot AG2R Citroën U23 Team
DNF Alessandro Nobetti Aran Cucine Vejus
DNF Alessio Nieri Bardiani CSF Faizanè
DNF Stian Rosenlund BHS-PL Belton Bornholm
DNF Lorenzo Gobbo Biesse-Carrera
DNF Luca Sperandio Campana Imballaggi Geo&Tex
DNF Lorenzo Fraccaro Carnovali-Rime
DNF Freddy Avila Colombia Tierra de Atletas
DNF Edgar Andres Pinzon Colombia Tierra de Atletas
DNF Johan Ramírez Colombia Tierra de Atletas
DNF Marco Andreaus Cycling Team Friuli ASD
DNF Matteo Milan Cycling Team Friuli ASD
DNF Bryan Olivo Cycling Team Friuli ASD
DNF Andrej Cerne Cycling Team Kranj
DNF Enej Mertelj Cycling Team Kranj
DNF Luka Turkulov Cycling Team Kranj
DNF Pavlo Kobzar Eurocar GS Cycling Team
DNF Andriyi Movchan Eurocar GS Cycling Team
DNF Andriy Nizelskiy Eurocar GS Cycling Team
DNF Oleksandr Smetaniuk Eurocar GS Cycling Team
DNF Serhii Sydor Eurocar GS Cycling Team
DNF Lorenzo Tedeschi G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali
DNF Christian Bonanni Gaiaplast Bibanese
DNF Jacopo Cia Gaiaplast Bibanese
DNF Andrea Taffarel Gaiaplast Bibanese
DNF Sergio Granados Gallina Ecotek Lucchini
DNF Oleksandr Shchypak Gallina Ecotek Lucchini
DNF Riccardo Tomasoni Gallina Ecotek Lucchini
DNF Michael Zecchin General Store-Essegibi-F.Ili Curia
DNF Jakub Boucek Israel Cycling Academy
DNF Lahav Davidzon Israel Cycling Academy
DNF Edo Goldstein Israel Cycling Academy
DNF Jesse Kramer Jumbo-Visma Development Team
DNF Jernej Hribar Ljubljana Gusto Santic
DNF Adam Jordan Ljubljana Gusto Santic
DNF Marco Pasquale Canale So.L.Me – Olmo
DNF Marco Trevisol So.L.Me – Olmo
DNF Volodyimer Yudenko So.L.Me – Olmo
DNF Ruben Eggenberg Swiss Racing Academy
DNF Jakob Klahre Swiss Racing Academy
DNF Luca Dreßler Team Lotto-Kern Haus
DNF Ben Barnett Team Novo Nordisk Development
DNF Jacopo Colladon Team Novo Nordisk Development
DNF Kobe Godts Team Novo Nordisk Development
DNF Stefan Kovar Tirol KTM Cycling Team
DNF David Paumann Tirol KTM Cycling Team
DNF Marco Cao U.C. Trevigiani Energiapura
DNF Francesco Furlan U.C. Trevigiani Energiapura
DNF Lorenzo Ginestra Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Eric Paties Montagner Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Valentin Götzinger WSA KTM Graz p/b Leomo
DNF Maximilian Kabas WSA KTM Graz p/b Leomo
DNF Stefan Marbler WSA KTM Graz p/b Leomo
DNF Alexander Ball Zappi Racing Team
DNF Owen Lightfoot Zappi Racing Team

,

Back To Top