skip to Main Content

Race Results:

Giro del Medio Brenta – 2021

Information
Nation Italy
Date 4th July
Distance 171.6 km
CAT 1.2

Pos Rider Team Time UCI
01 Didier Merchan Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic 4:04:02 40
02 Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 45 30
03 Simone Raccani Zalf Euromobil Désirée Fior + 58 25
04 Alessio Martinelli Team Colpack Ballan + 1:05 20
05 Francesco Romano Velo Racing Palazzago + 1:05 15
06 Mattia Petrucci Team Colpack Ballan + 1:05 10
07 Nicolo Parisini Beltrami TSA Tre Colli + 1:05 5
08 Yeisson Casallas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 1:05 3
09 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 1:05 3
10 Lorenzo Galimberti Viris Vigevano + 1:05 3
11 Manuele Tarozzi In Emilia Romagna + 1:05
12 Martin Lavric KK Kranj + 1:05
13 Marco Grendene Beltrami TSA Tre Colli + 1:05
14 Edgar Andres Pinzon Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 1:05
15 Mattia Guasco Team Qhubeka + 1:29
16 Martin Messner WSA KTM Graz + 1:29
17 Dylan Hopkins Ljubljana Gusto Santic + 1:32
18 Gabriele Benedetti Zalf Euromobil Désirée Fior + 1:32
19 Mattias Nordal V.C.Mendrisio + 1:32
20 Davide De Pretto Beltrami TSA Tre Colli + 1:32
21 Andrea Guerra Italian Cycling Team + 1:32
22 Davide Bais EOLO-KOMETA + 1:39
23 Luca Cretti Beltrami TSA Tre Colli + 2:05
24 Davide Botta V.C.Mendrisio + 2:13
25 Lorenzo Ginestra Aran Cucine Vejus + 2:16
26 Francesco Galimberti Viris Vigevano + 3:33
27 Abderrahim Zahiri General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 4:34
28 Nik Cemazar KK Kranj + 6:11
29 Sergio Garcia EOLO-KOMETA + 6:11
30 Mattia Gaffuri V.C.Mendrisio + 6:11
31 Paul Wright MG Kvis VPM + 6:11
32 Gebrihiwet Berhane Team Qhubeka + 6:11
33 Felix Ritzinger WSA KTM Graz + 6:11
34 Maximilian Kabas WSA KTM Graz + 6:11
35 Negasi Haylu Abreha Team Qhubeka + 6:11
36 Sergio Meris Team Colpack Ballan + 6:11
37 Nicholas Agostini General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 6:11
38 Marc Pritzen Team Qhubeka + 6:31
39 Paul Double MG Kvis VPM + 6:31
40 Jelte Krijnsen WP Groot Amsterdam + 8:43
41 Jordan Habets WP Groot Amsterdam + 8:43
42 Niek Voogt WP Groot Amsterdam + 8:43
43 Martin Ceron Gaiaplast Bibanese + 8:55
44 Nicolo Marabini In Emilia Romagna + 9:13
45 Giovanni Gazzola Pedale Scaligero + 9:13
46 Arturo Gravalos Lopez EOLO-KOMETA + 9:13
47 Uros Repse KK Kranj + 9:13
48 Francesco Parravano Aran Cucine Vejus + 9:13
49 Marco Trevisol Northwave – Siatec-Olmo + 9:13
50 Riccardo Lucca General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 9:13
51 Luca Wackermann EOLO-KOMETA + 9:13
52 Andrea Cantoni In Emilia Romagna + 10:08
53 Giuseppe De Laurentiis Aran Cucine Vejus + 10:08
DNS Marco Gazzola Gaiaplast Bibanese
DNS Emanuele Ansaloni In Emilia Romagna
DNS Leonardo Dalla Costa Italian Cycling Team
DNS Enrico Bongiovanni Pedale Scaligero
DNS Luca Rastelli Team Colpack Ballan
DNS Lorenzo Affaticati Velo Racing Palazzago
DNS Immanuel D’Aniello Velo Racing Palazzago
DNS Daniel Auer WSA KTM Graz
DNF Marco Granata Aran Cucine Vejus
DNF Marco Lolli Aran Cucine Vejus
DNF Luca Marziale Aran Cucine Vejus
DNF Giosue Crescioli Beltrami TSA Tre Colli
DNF Matteo Freddi Beltrami TSA Tre Colli
DNF Andrea Piras Beltrami TSA Tre Colli
DNF Germán Dario Gómez Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic
DNF Johan Porras Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic
DNF Brandon Rojas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic
DNF Oscar Daniel Tellez Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic
DNF Vittorio Biasibetti Cycling Team Valcavasia
DNF Alessio Crosara Cycling Team Valcavasia
DNF Matteo Ferro Cycling Team Valcavasia
DNF Andreas Presti Cycling Team Valcavasia
DNF Stefano Simeoni Cycling Team Valcavasia
DNF Mattia Frapporti EOLO-KOMETA
DNF Luca Pacioni EOLO-KOMETA
DNF Mario Cao Gaiaplast Bibanese
DNF Yuri Lunardelli Gaiaplast Bibanese
DNF Giacomo Pegoraro Gaiaplast Bibanese
DNF Andrea Taffarel Gaiaplast Bibanese
DNF Nicola Tosin Gaiaplast Bibanese
DNF Matteo Baseggio General Store-F.Ili Curia-Essegibi
DNF Samuele Carpene General Store-F.Ili Curia-Essegibi
DNF Davide Martini General Store-F.Ili Curia-Essegibi
DNF Gianluca Mignolli General Store-F.Ili Curia-Essegibi
DNF Davide Dapporto In Emilia Romagna
DNF Andrea Gallo In Emilia Romagna
DNF Davide Pinardi In Emilia Romagna
DNF Mattia Baccinelli Italian Cycling Team
DNF Christian Bonanni Italian Cycling Team
DNF Davide Bortolotto Italian Cycling Team
DNF Simone Buda Italian Cycling Team
DNF Nicolo Tolomio Italian Cycling Team
DNF Bine Lotric KK Kranj
DNF Leon Sarc KK Kranj
DNF Jaka Vovk KK Kranj
DNF Luka Ziherl KK Kranj
DNF Tilen Finkst Ljubljana Gusto Santic
DNF Jernej Hribar Ljubljana Gusto Santic
DNF Carlo Jurisevic Ljubljana Gusto Santic
DNF Teo Pecnik Ljubljana Gusto Santic
DNF Viktor Potocki Ljubljana Gusto Santic
DNF Anze Skok Ljubljana Gusto Santic
DNF Jacopo Cortese MG Kvis VPM
DNF Fabio Di Guglielmo MG Kvis VPM
DNF Andrea Ghislanzoni MG Kvis VPM
DNF Edoardo Martinelli MG Kvis VPM
DNF Niccolo Salvietti MG Kvis VPM
DNF Emanuele Barison Northwave – Siatec-Olmo
DNF Maicol Comin Northwave – Siatec-Olmo
DNF Gianluca Cordioli Northwave – Siatec-Olmo
DNF Alberto Leoni Northwave – Siatec-Olmo
DNF Matteo Marin Northwave – Siatec-Olmo
DNF Marco Vettorel Northwave – Siatec-Olmo
DNF Alberto Braga Pedale Scaligero
DNF Luiz Gustavo De Candido Pedale Scaligero
DNF Mattia Faccio Pedale Scaligero
DNF Alex Mattaloni Pedale Scaligero
DNF Lubos Pelanek Pedale Scaligero
DNF Yuri Brioni Team Colpack Ballan
DNF Nicola Plebani Team Colpack Ballan
DNF Gidas Umbri Team Colpack Ballan
DNF Sacha Biétry Novo Nordisk Development
DNF Robbe Ceurens Novo Nordisk Development
DNF Nigel De Sota Novo Nordisk Development
DNF Przemyslaw Kotulski Novo Nordisk Development
DNF Vaclav Snuparek Novo Nordisk Development
DNF Tom Tiegelaar Novo Nordisk Development
DNF Drew Christensen Team Qhubeka
DNF Renus Uhiriwe Team Qhubeka
DNF Domenico D’Amore V.C.Mendrisio
DNF Federico Fumagalli V.C.Mendrisio
DNF Marco Ghirlanda V.C.Mendrisio
DNF Oliver Knudsen V.C.Mendrisio
DNF Pasquale Abenante Velo Racing Palazzago
DNF Christopher Consolaro Velo Racing Palazzago
DNF Marlon Garzon Herrera Velo Racing Palazzago
DNF Lorenzo Mura Velo Racing Palazzago
DNF Stefano Baffi Viris Vigevano
DNF Alessandro Baroni Viris Vigevano
DNF Michele Corradini Viris Vigevano
DNF Matteo Fantoni Viris Vigevano
DNF Simone Piccolo Viris Vigevano
DNF Mathijs Loman WP Groot Amsterdam
DNF Wessel Mouris WP Groot Amsterdam
DNF Bas Van Belle WP Groot Amsterdam
DNF Philipp Hofbauer WSA KTM Graz
DNF Stefan Marbler WSA KTM Graz
DNF Maximilian Schmidbauer WSA KTM Graz
DNF Alessio Acco Zalf Euromobil Désirée Fior
DNF Davide Cattelan Zalf Euromobil Désirée Fior
DNF Elia Menegale Zalf Euromobil Désirée Fior
DNF Samuele Slomp Zalf Euromobil Désirée Fior
Back To Top