skip to Main Content

Race Results:

Giro dell’Appennino – 2022

Results

Pos Rider Team Time UCI
01 Meintjes Louis Intermarché-Wanty-Gobert 4:56:30 125
02 Tesfazion Natnael Drone Hopper-Androni Giocattoli + 1:37 85
03 Zimmermann Georg Intermarché-Wanty-Gobert + 1:37 70
04 Clarke Simon Israel-Premier Tech + 1:37 60
05 Verre Alessandro Team Arkéa-Samsic + 1:37 50
06 Double Paul MG.K vis Colors for Peace VPM + 1:37 40
07 Martinelli Alessio Bardiani CSF Faizanè + 1:37 35
08 Moreno Ivan Equipo Kern Pharma + 1:37 30
09 Ries Michel Team Arkéa-Samsic + 1:37 25
10 Covi Alessandro UAE Team Emirates + 4:42 20
11 Garavaglia Giacomo Work Service-Vitalcare-Dynatek + 4:42 15
12 Hermans Quinten Intermarché-Wanty-Gobert + 4:42 10
13 Edet Nicolas Team Arkéa-Samsic + 4:42 5
14 Zana Filippo Bardiani CSF Faizanè + 4:42 5
15 Casallas Yeisson Colombia Tierra de Atletas + 4:42 5
16 Dina Marton EOLO-Kometa Cycling Team + 4:42 3
17 Garosio Andrea Biesse-Carrera + 4:42 3
18 Guérin Alexis Team Vorarlberg + 4:46 3
19 Rebellin Davide Work Service-Vitalcare-Dynatek + 4:46 3
20 Umba Santiago Drone Hopper-Androni Giocattoli + 9:21 3
21 Chirico Luca Drone Hopper-Androni Giocattoli + 9:21 3
22 Fancellu Alessandro EOLO-Kometa Cycling Team + 9:21 3
23 Debiasi Andrea Cycling Team Friuli ASD + 9:51 3
24 Pesenti Thomas Beltrami TSA Tre Colli + 9:51 3
25 Calzoni Walter Gallina Ecotek Lucchini + 9:51 3
26 Gandin Stefano Team Corratec + 9:51
27 Stojnic Veljko Team Corratec + 9:51
28 Bakelants Jan Intermarché-Wanty-Gobert + 9:51
29 Covili Luca Bardiani CSF Faizanè + 9:51
30 Quintana Dayer Team Arkéa-Samsic + 9:51
31 Buratti Nicolo Cycling Team Friuli ASD + 9:51
32 Colombo Raul Work Service-Vitalcare-Dynatek + 9:51
33 Gómez Germán Dario Colombia Tierra de Atletas + 9:51
34 Petilli Simone Intermarché-Wanty-Gobert + 9:51
35 Anacona Winner Team Arkéa-Samsic + 9:51
36 Mancipe Andrés Colombia Tierra de Atletas + 9:51
37 Shchypak Oleksandr Gallina Ecotek Lucchini + 10:06
38 Neilands Krists Israel-Premier Tech + 12:09
39 Rüegg Lukas Team Vorarlberg + 12:09
40 Pinzon Edgar Andres Colombia Tierra de Atletas + 12:09
41 Bisolti Alessandro Drone Hopper-Androni Giocattoli + 12:09
42 El Gouzi Omar Bardiani CSF Faizanè + 12:09
43 Zoidl Riccardo Team Vorarlberg + 12:09
44 Martin Gutierrez Alex EOLO-Kometa Cycling Team + 12:09
45 Amella Matteo Team Corratec + 12:09
46 Meiler Lukas Team Vorarlberg + 12:09
47 Stockwell Oliver Cycling Team Friuli ASD + 12:09
48 Sandri Edoardo Cycling Team Friuli ASD + 12:09
49 Tsarenko Kyrylo Gallina Ecotek Lucchini + 12:09
DNF Mulubrhan Henok Bardiani CSF Faizanè
DNF Nieri Alessio Bardiani CSF Faizanè
DNF Santaromita Alessandro Bardiani CSF Faizanè
DNF Aimonetto Pietro Beltrami TSA Tre Colli
DNF Ceolin Federico Beltrami TSA Tre Colli
DNF Cibrario Luca Beltrami TSA Tre Colli
DNF Freddi Matteo Beltrami TSA Tre Colli
DNF Lovera Matteo Beltrami TSA Tre Colli
DNF Piras Andrea Beltrami TSA Tre Colli
DNF Ciuccarelli Riccardo Biesse-Carrera
DNF Gobbo Lorenzo Biesse-Carrera
DNF Motta Alessandro Biesse-Carrera
DNF Nordal Mattias Biesse-Carrera
DNF Roda Lorenzo Biesse-Carrera
DNF Avila Freddy Colombia Tierra de Atletas
DNF Molano Brayan Colombia Tierra de Atletas
DNF Vargas Brayan Colombia Tierra de Atletas
DNF Miholjevic Fran Cycling Team Friuli ASD
DNF Petrelli Gabriele Cycling Team Friuli ASD
DNF Tu Chih Hao Cycling Team Friuli ASD
DNF Alvarez Jhon Alejandro D’Amico UM Tools
DNF Chaves Jhonatan D’Amico UM Tools
DNF Furlan Matteo D’Amico UM Tools
DNF Ghislanzoni Andrea D’Amico UM Tools
DNF Pellegrini Lorenzo D’Amico UM Tools
DNF Roberti Luca D’Amico UM Tools
DNF Viel Mattia D’Amico UM Tools
DNF Cepeda Alexander Drone Hopper-Androni Giocattoli
DNF Ravanelli Simone Drone Hopper-Androni Giocattoli
DNF Zardini Edoardo Drone Hopper-Androni Giocattoli
DNF Bevilacqua Simone EOLO-Kometa Cycling Team
DNF Lonardi Giovanni EOLO-Kometa Cycling Team
DNF Ravasi Edward EOLO-Kometa Cycling Team
DNF Sevilla Diego EOLO-Kometa Cycling Team
DNF Agirre Jon Equipo Kern Pharma
DNF Berrade Urko Equipo Kern Pharma
DNF Lopez Diego Equipo Kern Pharma
DNF Lopez Caravaca Jordi Equipo Kern Pharma
DNF Parra José Félix Equipo Kern Pharma
DNF Ruiz Ibon Equipo Kern Pharma
DNF Bauce Davide Gallina Ecotek Lucchini
DNF Ferroni Lorenzo Gallina Ecotek Lucchini
DNF Granados Sergio Gallina Ecotek Lucchini
DNF Ressi Diego Gallina Ecotek Lucchini
DNF Goossens Kobe Intermarché-Wanty-Gobert
DNF Rota Lorenzo Intermarché-Wanty-Gobert
DNF Berwick Sebastian Israel-Premier Tech
DNF Frigo Marco Israel-Premier Tech
DNF Hollyman Mason Israel-Premier Tech
DNF Niv Guy Israel-Premier Tech
DNF Sagiv Guy Israel-Premier Tech
DNF Hoeks Daan MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF Savini Daniel MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF Sens Connor MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF Stedman Max MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF Stedman Max MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF Stedman Max MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF Stedman Max MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF Wright Paul MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF Baldaccini Davide Team Corratec
DNF Marziale Luca Team Corratec
DNF Murgano Marco Team Corratec
DNF Stöckli Jan Team Corratec
DNF August Trevor Team Skyline
DNF Corella Rene Team Skyline
DNF Kleban Nick Team Skyline
DNF Lupien Joseph Team Skyline
DNF Travis Clayton Team Skyline
DNF Turmon Chaz Team Skyline
DNF Reutimann Matthias Team Vorarlberg
DNF Stüssi Colin Team Vorarlberg
DNF Ardila Andres UAE Team Emirates
DNF Oliveira Ivo UAE Team Emirates
DNF Polanc Jan UAE Team Emirates
DNF Troia Oliviero UAE Team Emirates
DNF Burchio Federico Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Pase Christian Danilo Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Ricci Riccardo Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Tornaboni Luca Work Service-Vitalcare-Dynatek

,

Back To Top