skip to Main Content

Race Results:

Giro di Sicilia – 2021

Information
Nation
Italy
Date 30th September
Where Termini Imerese -> Caronia
What 3rd stage
Distance 180 km

Stage Overall Youth Points Mountain Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Alejandro Valverde Movistar Team 04:42:29 14
02 Alessandro Covi UAE Team Emirates + 00 5
03 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 00 3
04 Simone Velasco Gazprom-RusVelo + 00
05 Romain Bardet Team DSM + 00
06 Cristian Scaroni Gazprom-RusVelo + 00
07 Lorenzo Fortunato EOLO-KOMETA + 00
08 Brandon McNulty UAE Team Emirates + 00
09 Alessio Martinelli Team Colpack Ballan + 00
10 Niklas Eg Trek-Segafredo + 00
11 Vincenzo Nibali Trek-Segafredo + 00
12 Mattia Bais Androni Giocattoli-Sidermec + 00
13 Kyle Murphy Rally Cycling + 00
14 Thymen Arensman Team DSM + 00
15 Davide Gabburo Bardiani CSF Faizanè + 00
16 Omer Goldstein Israel Start-Up Nation + 10
17 Alexander Cepeda Androni Giocattoli-Sidermec + 10
18 Sergio Martin Caja Rural-Seguros RGA + 10
19 Davide Villella Movistar Team + 10
20 Simone Ravanelli Androni Giocattoli-Sidermec + 10
21 Einer Rubio Movistar Team + 10
22 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 27
23 Antonio Nibali Trek-Segafredo + 27
24 James Piccoli Israel Start-Up Nation + 27
25 Mikel Iturria Euskaltel-Euskadi + 27
26 David De La Cruz UAE Team Emirates + 34
27 Joan Bou Euskaltel-Euskadi + 34
28 Mikel Bizkarra Euskaltel-Euskadi + 34
29 Eduardo Sepulveda Androni Giocattoli-Sidermec + 34
30 Marco Tizza Amore & Vita + 34
31 Nathan Brown Rally Cycling + 47
32 Raul Colombo Work Service-Marchiol-Dynatek + 47
33 Vincenzo Albanese EOLO-KOMETA + 01:13
34 Davide Orrico Vini Zabù + 01:13
35 Reto Hollenstein Israel Start-Up Nation + 01:18
36 Iuri Filosi Giotti Victoria-Savini Due + 01:18
37 José Joaquin Rojas Movistar Team + 01:40
38 Marc Soler Movistar Team + 01:40
39 Chris Hamilton Team DSM + 01:40
40 Asbjørn Hellemose Trek-Segafredo + 02:19
41 Benjamin King Rally Cycling + 02:19
42 Mark Christian EOLO-KOMETA + 02:50
43 Florian Stork Team DSM + 02:50
44 Mason Hollyman Israel Start-Up Nation + 03:13
45 Paul Double MG.K vis VPM + 03:13
46 Andreas Leknessund Team DSM + 03:27
47 Pavel Kochetkov Gazprom-RusVelo + 04:01
48 Mattias Skjelmose Jensen Trek-Segafredo + 04:26
49 Unai Iribar Euskaltel-Euskadi + 04:41
50 Joe Dombrowski UAE Team Emirates + 04:41
51 Edward Ravasi EOLO-KOMETA + 04:41
52 Antonio Pedrero Movistar Team + 04:41
53 Alex Tolio Zalf Euromobil Désirée Fior + 04:59
54 Sergio Meris Team Colpack Ballan + 11:15
55 Nicola Plebani Team Colpack Ballan + 11:15
56 Kristian Yustre Giotti Victoria-Savini Due + 11:15
57 Abner Gonzalez Rivera Movistar Team + 11:15
58 Chris Froome Israel Start-Up Nation + 11:15
59 Riccardo Verza Zalf Euromobil Désirée Fior + 11:15
60 Alessandro Tonelli Bardiani CSF Faizanè + 11:15
61 Giacomo Garavaglia Work Service-Marchiol-Dynatek + 11:15
62 Roman Kreuziger Gazprom-RusVelo + 11:15
63 Marco Frapporti Vini Zabù + 11:15
64 Damiano Cima Gazprom-RusVelo + 11:15
65 Gavin Mannion Rally Cycling + 11:15
66 David González Caja Rural-Seguros RGA + 11:15
67 Txomin Juaristi Euskaltel-Euskadi + 11:15
68 Charles-Etienne Chrétien Rally Cycling + 11:15
69 Samuele Rivi EOLO-KOMETA + 11:15
70 Giacomo Cassara Amore & Vita + 16:03
71 Paolo Toto Amore & Vita + 16:03
72 Matteo Zurlo Zalf Euromobil Désirée Fior + 16:03
73 Maksym Bilyi D’Amico UM Tools + 16:03
74 Luca Colnaghi Bardiani CSF Faizanè + 16:03
75 Luca Rastelli Team Colpack Ballan + 16:03
76 Adriano Brogi Giotti Victoria-Savini Due + 16:03
77 Michele Gazzoli Team Colpack Ballan + 16:03
78 Iker Ballarin Euskaltel-Euskadi + 16:03
79 Enrico Zanoncello Bardiani CSF Faizanè + 16:03
80 Edoardo Francesco Faresin Zalf Euromobil Désirée Fior + 16:03
81 Lorenzo Quartucci D’Amico UM Tools + 16:03
82 Guy Sagiv Israel Start-Up Nation + 16:03
83 Mattia Benedetti Amore & Vita + 16:03
84 Jokin Aranburu Euskaltel-Euskadi + 16:03
85 Mattia Frapporti EOLO-KOMETA + 16:03
86 Niccolo Salvietti MG.K vis VPM + 16:03
87 Nicolas Nesi D’Amico UM Tools + 16:03
88 Francesco Di Felice MG.K vis VPM + 16:03
89 Nikolay Cherkasov Gazprom-RusVelo + 16:03
90 Jacopo Cortese MG.K vis VPM + 16:03
91 Jacopo Mosca Trek-Segafredo + 16:03
92 Cristian Munoz UAE Team Emirates + 16:03
93 Andrea Guardini Giotti Victoria-Savini Due + 16:03
94 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 16:03
95 Kamil Gradek Vini Zabù + 16:03
96 Filippo Fiorelli Bardiani CSF Faizanè + 16:03
97 Alberto Serrano Caja Rural-Seguros RGA + 16:03
98 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 16:03
99 Francesco Carollo MG.K vis VPM + 16:03
100 Emanuele Onesti Giotti Victoria-Savini Due + 16:03
101 Marco Brenner Team DSM + 16:03
102 Alvaro Cuadros Caja Rural-Seguros RGA + 16:03
103 Julen Amezqueta Caja Rural-Seguros RGA + 16:03
104 Ivan Rovny Gazprom-RusVelo + 16:03
105 Giovanni Bortoluzzi Work Service-Marchiol-Dynatek + 16:03
106 Emerson Oronte Rally Cycling + 16:03
107 Orluis Aular Caja Rural-Seguros RGA + 16:03
108 Jhojan Garcia Caja Rural-Seguros RGA + 16:03
109 Sebastian Molano UAE Team Emirates + 16:03
110 Keegan Swirbul Rally Cycling + 16:03
111 Maximiliano Richeze UAE Team Emirates + 16:03
112 Matteo Moschetti Trek-Segafredo + 16:03
113 Stefano Di Benedetto Work Service-Marchiol-Dynatek + 16:03
114 Alastair Mackellar Israel Start-Up Nation + 16:03
115 Francesco Zandri Work Service-Marchiol-Dynatek + 17:33
116 Samuele Zambelli Androni Giocattoli-Sidermec + 18:30
117 Stefano Gandin Zalf Euromobil Désirée Fior + 18:30
118 Fabio Di Guglielmo MG.K vis VPM + 18:30
119 Paul Wright MG.K vis VPM + 18:30
120 Emil Dima Giotti Victoria-Savini Due + 18:30
121 Samuel Quaranta Team Colpack Ballan + 18:30
122 Eric Paties Montagner Work Service-Marchiol-Dynatek + 19:37
123 Federico Burchio Work Service-Marchiol-Dynatek + 19:59
124 Jakub Mareczko Vini Zabù + 20:07
125 Paolo Simion Giotti Victoria-Savini Due + 20:07
126 Daniel Smarzaro D’Amico UM Tools + 20:30
127 Manuel Belletti EOLO-KOMETA + 20:30
128 Kevin Vermaerke Team DSM + 27:02
DNF Davide Appollonio Amore & Vita
DNF Besnik Islami D’Amico UM Tools
DNF Simone Bevilacqua Vini Zabù
DNF Alessio Acco Zalf Euromobil Désirée Fior
Pos Rider Team Time
01 Alessandro Covi UAE Team Emirates 13:45:25
02 Mattia Bais Androni Giocattoli-Sidermec + 06
03 Alessio Martinelli Team Colpack Ballan + 06
04 Cristian Scaroni Gazprom-RusVelo + 06
05 Thymen Arensman Team DSM + 06
06 Lorenzo Fortunato EOLO-KOMETA + 06
07 Brandon McNulty UAE Team Emirates + 06
08 Omer Goldstein Israel Start-Up Nation + 16
09 Sergio Martin Caja Rural-Seguros RGA + 16
10 Alexander Cepeda Androni Giocattoli-Sidermec + 16
11 Einer Rubio Movistar Team + 16
12 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 33
13 Joan Bou Euskaltel-Euskadi + 40
14 Raul Colombo Work Service-Marchiol-Dynatek + 53
15 Vincenzo Albanese EOLO-KOMETA + 01:13
16 Asbjørn Hellemose Trek-Segafredo + 02:25
17 Florian Stork Team DSM + 02:56
18 Paul Double MG.K vis VPM + 03:19
19 Andreas Leknessund Team DSM + 03:33
20 Mattias Skjelmose Jensen Trek-Segafredo + 04:32
21 Mason Hollyman Israel Start-Up Nation + 04:35
22 Unai Iribar Euskaltel-Euskadi + 04:47
23 Alex Tolio Zalf Euromobil Désirée Fior + 05:05
24 Charles-Etienne Chrétien Rally Cycling + 11:19
25 David González Caja Rural-Seguros RGA + 11:21
26 Riccardo Verza Zalf Euromobil Désirée Fior + 11:21
27 Giacomo Garavaglia Work Service-Marchiol-Dynatek + 11:21
28 Abner Gonzalez Rivera Movistar Team + 11:21
29 Sergio Meris Team Colpack Ballan + 11:21
30 Nicola Plebani Team Colpack Ballan + 11:21
31 Samuele Rivi EOLO-KOMETA + 13:00
32 Matteo Moschetti Trek-Segafredo + 16:03
33 Matteo Zurlo Zalf Euromobil Désirée Fior + 16:06
34 Luca Colnaghi Bardiani CSF Faizanè + 16:09
35 Francesco Di Felice MG.K vis VPM + 16:09
36 Nicolas Nesi D’Amico UM Tools + 16:09
37 Jokin Aranburu Euskaltel-Euskadi + 16:09
38 Michele Gazzoli Team Colpack Ballan + 16:09
39 Alberto Serrano Caja Rural-Seguros RGA + 16:09
40 Maksym Bilyi D’Amico UM Tools + 16:09
41 Francesco Carollo MG.K vis VPM + 16:09
42 Luca Rastelli Team Colpack Ballan + 16:09
43 Lorenzo Quartucci D’Amico UM Tools + 16:09
44 Stefano Di Benedetto Work Service-Marchiol-Dynatek + 16:09
45 Marco Brenner Team DSM + 16:09
46 Edoardo Francesco Faresin Zalf Euromobil Désirée Fior + 16:09
47 Orluis Aular Caja Rural-Seguros RGA + 16:09
48 Jhojan Garcia Caja Rural-Seguros RGA + 16:09
49 Nikolay Cherkasov Gazprom-RusVelo + 16:09
50 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 16:09
51 Cristian Munoz UAE Team Emirates + 16:09
52 Enrico Zanoncello Bardiani CSF Faizanè + 16:39
53 Francesco Zandri Work Service-Marchiol-Dynatek + 17:39
54 Jacopo Cortese MG.K vis VPM + 17:47
55 Giacomo Cassara Amore & Vita + 18:04
56 Mattia Benedetti Amore & Vita + 18:04
57 Giovanni Bortoluzzi Work Service-Marchiol-Dynatek + 18:04
58 Samuele Zambelli Androni Giocattoli-Sidermec + 18:36
59 Samuel Quaranta Team Colpack Ballan + 18:36
60 Stefano Gandin Zalf Euromobil Désirée Fior + 18:36
61 Emil Dima Giotti Victoria-Savini Due + 18:36
62 Fabio Di Guglielmo MG.K vis VPM + 20:15
63 Eric Paties Montagner Work Service-Marchiol-Dynatek + 21:38
64 Iker Ballarin Euskaltel-Euskadi + 22:41
65 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 22:41
66 Alastair Mackellar Israel Start-Up Nation + 22:41
67 Paul Wright MG.K vis VPM + 25:08
68 Federico Burchio Work Service-Marchiol-Dynatek + 26:00
69 Kevin Vermaerke Team DSM + 27:08
70 Daniel Smarzaro D’Amico UM Tools + 27:08
Back To Top