skip to Main Content

Race Results:

Giro di Sicilia – 2021

Information
Nation
Italy
Date 1st October
Where Sant’Agata di Militello -> Mascali
What 4th stage
Distance 180 km

Stage Overall Youth Points Mountain Team

Pos Rider Team Time UCI
01 Vincenzo Nibali Trek-Segafredo 04:24:29 14
02 Simone Ravanelli Androni Giocattoli-Sidermec + 49 5
03 Alessandro Covi UAE Team Emirates + 49 3
04 Romain Bardet Team DSM + 49
05 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 49
06 Alejandro Valverde Movistar Team + 49
07 Simone Velasco Gazprom-RusVelo + 49
08 Lorenzo Fortunato EOLO-KOMETA + 49
09 Thymen Arensman Team DSM + 49
10 David De La Cruz UAE Team Emirates + 49
11 Davide Villella Movistar Team + 49
12 Niklas Eg Trek-Segafredo + 49
13 Antonio Nibali Trek-Segafredo + 49
14 Mikel Bizkarra Euskaltel-Euskadi + 49
15 Mattia Bais Androni Giocattoli-Sidermec + 02:09
16 James Piccoli Israel Start-Up Nation + 02:09
17 Eduardo Sepulveda Androni Giocattoli-Sidermec + 02:09
18 Omer Goldstein Israel Start-Up Nation + 03:02
19 Marco Tizza Amore & Vita + 03:02
20 Davide Gabburo Bardiani CSF Faizanè + 03:02
21 Mikel Iturria Euskaltel-Euskadi + 03:02
22 Sergio Martin Caja Rural-Seguros RGA + 04:08
23 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 04:08
24 Marco Brenner Team DSM + 04:08
25 Reto Hollenstein Israel Start-Up Nation + 05:09
26 Alessio Martinelli Team Colpack Ballan + 05:09
27 Raul Colombo Work Service-Marchiol-Dynatek + 05:09
28 Gavin Mannion Rally Cycling + 05:09
29 Davide Orrico Vini Zabù + 06:27
30 Edward Ravasi EOLO-KOMETA + 07:02
31 Kyle Murphy Rally Cycling + 07:02
32 Pavel Kochetkov Gazprom-RusVelo + 07:02
33 Mark Christian EOLO-KOMETA + 08:25
34 José Joaquin Rojas Movistar Team + 09:43
35 Julen Amezqueta Caja Rural-Seguros RGA + 11:01
36 Alvaro Cuadros Caja Rural-Seguros RGA + 11:01
37 Chris Hamilton Team DSM + 11:01
38 Alessandro Tonelli Bardiani CSF Faizanè + 11:01
39 Cristian Scaroni Gazprom-RusVelo + 11:01
40 Andreas Leknessund Team DSM + 11:01
41 Alexander Cepeda Androni Giocattoli-Sidermec + 11:01
42 Antonio Pedrero Movistar Team + 11:01
43 Brandon McNulty UAE Team Emirates + 11:41
44 Mattias Skjelmose Jensen Trek-Segafredo + 11:41
45 Asbjørn Hellemose Trek-Segafredo + 11:41
46 Guy Sagiv Israel Start-Up Nation + 13:21
47 Joan Bou Euskaltel-Euskadi + 13:21
48 Chris Froome Israel Start-Up Nation + 13:21
49 Vincenzo Albanese EOLO-KOMETA + 13:21
50 Giacomo Garavaglia Work Service-Marchiol-Dynatek + 13:21
51 Txomin Juaristi Euskaltel-Euskadi + 13:21
52 Jacopo Mosca Trek-Segafredo + 13:21
53 Iuri Filosi Giotti Victoria-Savini Due + 13:26
54 Alastair Mackellar Israel Start-Up Nation + 16:08
55 Cristian Munoz UAE Team Emirates + 16:08
56 Florian Stork Team DSM + 16:08
57 Michele Gazzoli Team Colpack Ballan + 16:08
58 Unai Iribar Euskaltel-Euskadi + 16:08
59 Joe Dombrowski UAE Team Emirates + 16:08
60 Keegan Swirbul Rally Cycling + 17:23
61 Mason Hollyman Israel Start-Up Nation + 17:23
62 Roman Kreuziger Gazprom-RusVelo + 17:23
63 Ivan Rovny Gazprom-RusVelo + 17:23
64 Marc Soler Movistar Team + 17:23
65 Einer Rubio Movistar Team + 17:23
66 Nathan Brown Rally Cycling + 17:23
67 Maximiliano Richeze UAE Team Emirates + 20:44
68 Sebastian Molano UAE Team Emirates + 20:44
69 Benjamin King Rally Cycling + 21:50
70 Charles-Etienne Chrétien Rally Cycling + 21:50
71 Abner Gonzalez Rivera Movistar Team + 21:50
72 Matteo Zurlo Zalf Euromobil Désirée Fior + 27:14
73 Paolo Toto Amore & Vita + 27:14
74 Mattia Benedetti Amore & Vita + 27:14
75 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 27:14
76 Kristian Yustre Giotti Victoria-Savini Due + 27:14
77 Edoardo Francesco Faresin Zalf Euromobil Désirée Fior + 27:14
78 Filippo Fiorelli Bardiani CSF Faizanè + 27:14
79 Samuele Rivi EOLO-KOMETA + 27:14
80 Alberto Serrano Caja Rural-Seguros RGA + 27:14
81 David González Caja Rural-Seguros RGA + 27:14
82 Emerson Oronte Rally Cycling + 30:14
83 Giacomo Cassara Amore & Vita + 30:50
84 Adriano Brogi Giotti Victoria-Savini Due + 32:27
DNS Kamil Gradek Vini Zabù
DNF Samuele Zambelli Androni Giocattoli-Sidermec
DNF Luca Colnaghi Bardiani CSF Faizanè
DNF Enrico Zanoncello Bardiani CSF Faizanè
DNF Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè
DNF Orluis Aular Caja Rural-Seguros RGA
DNF Jhojan Garcia Caja Rural-Seguros RGA
DNF Maksym Bilyi D’Amico UM Tools
DNF Nicolas Nesi D’Amico UM Tools
DNF Lorenzo Quartucci D’Amico UM Tools
DNF Daniel Smarzaro D’Amico UM Tools
DNF Manuel Belletti EOLO-KOMETA
DNF Mattia Frapporti EOLO-KOMETA
DNF Jokin Aranburu Euskaltel-Euskadi
DNF Iker Ballarin Euskaltel-Euskadi
DNF Nikolay Cherkasov Gazprom-RusVelo
DNF Damiano Cima Gazprom-RusVelo
DNF Emil Dima Giotti Victoria-Savini Due
DNF Paolo Simion Giotti Victoria-Savini Due
DNF Andrea Guardini Giotti Victoria-Savini Due
DNF Emanuele Onesti Giotti Victoria-Savini Due
DNF Francesco Di Felice MG.K vis VPM
DNF Fabio Di Guglielmo MG.K vis VPM
DNF Paul Double MG.K vis VPM
DNF Jacopo Cortese MG.K vis VPM
DNF Francesco Carollo MG.K vis VPM
DNF Niccolo Salvietti MG.K vis VPM
DNF Paul Wright MG.K vis VPM
DNF Nicola Plebani Team Colpack Ballan
DNF Sergio Meris Team Colpack Ballan
DNF Samuel Quaranta Team Colpack Ballan
DNF Luca Rastelli Team Colpack Ballan
DNF Kevin Vermaerke Team DSM
DNF Matteo Moschetti Trek-Segafredo
DNF Marco Frapporti Vini Zabù
DNF Jakub Mareczko Vini Zabù
DNF Giovanni Bortoluzzi Work Service-Marchiol-Dynatek
DNF Federico Burchio Work Service-Marchiol-Dynatek
DNF Stefano Di Benedetto Work Service-Marchiol-Dynatek
DNF Eric Paties Montagner Work Service-Marchiol-Dynatek
DNF Francesco Zandri Work Service-Marchiol-Dynatek
DNF Stefano Gandin Zalf Euromobil Désirée Fior
DNF Alex Tolio Zalf Euromobil Désirée Fior
DNF Riccardo Verza Zalf Euromobil Désirée Fior
Pos Rider Team Time
01 Alessandro Covi UAE Team Emirates 18:10:39
02 Thymen Arensman Team DSM + 10
03 Lorenzo Fortunato EOLO-KOMETA + 10
04 Mattia Bais Androni Giocattoli-Sidermec + 01:30
05 Omer Goldstein Israel Start-Up Nation + 02:33
06 Sergio Martin Caja Rural-Seguros RGA + 03:39
07 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 03:56
08 Alessio Martinelli Team Colpack Ballan + 04:30
09 Raul Colombo Work Service-Marchiol-Dynatek + 05:17
10 Cristian Scaroni Gazprom-RusVelo + 10:21
11 Alexander Cepeda Androni Giocattoli-Sidermec + 10:32
12 Brandon McNulty UAE Team Emirates + 11:02
13 Joan Bou Euskaltel-Euskadi + 13:16
14 Asbjørn Hellemose Trek-Segafredo + 13:21
15 Vincenzo Albanese EOLO-KOMETA + 13:49
16 Andreas Leknessund Team DSM + 13:49
17 Mattias Skjelmose Jensen Trek-Segafredo + 15:28
18 Einer Rubio Movistar Team + 16:54
19 Florian Stork Team DSM + 18:19
20 Marco Brenner Team DSM + 19:32
21 Unai Iribar Euskaltel-Euskadi + 20:10
22 Mason Hollyman Israel Start-Up Nation + 21:13
23 Giacomo Garavaglia Work Service-Marchiol-Dynatek + 23:57
24 Michele Gazzoli Team Colpack Ballan + 31:32
25 Cristian Munoz UAE Team Emirates + 31:32
26 Charles-Etienne Chrétien Rally Cycling + 32:24
27 Abner Gonzalez Rivera Movistar Team + 32:26
28 David González Caja Rural-Seguros RGA + 37:50
29 Alastair Mackellar Israel Start-Up Nation + 38:04
30 Samuele Rivi EOLO-KOMETA + 39:29
31 Matteo Zurlo Zalf Euromobil Désirée Fior + 42:35
32 Alberto Serrano Caja Rural-Seguros RGA + 42:38
33 Edoardo Francesco Faresin Zalf Euromobil Désirée Fior + 42:38
34 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 42:38
35 Mattia Benedetti Amore & Vita + 44:33
36 Giacomo Cassara Amore & Vita + 48:09
Back To Top