skip to Main Content

Race Results:

Giro d’Italia Donne – 2022

Pos Rider Team UCI Time
1 van Vleuten Annemiek Movistar Team 50 03:13:13
2 Garcia Mavi UAE Team ADQ 40 + 01
3 Cavalli Marta FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope 30 + 43
4 Persico Silvia Valcar-Travel & Service 25 + 04:51
5 Spratt Amanda Team BikeExchange-Jayco 20 + 04:51
6 Longo Borghini Elisa Trek-Segafredo 18 + 04:51
7 Chabbey Elise CANYON//SRAM Racing 15 + 04:51
8 Magnaldi Erica UAE Team ADQ 10 + 04:51
9 Ludwig Cecilie Uttrup FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope 8 + 04:51
10 Fisher-Black Niamh Team SD Worx 6 + 04:51
11 Muzic Evita FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope + 04:51
12 Paladin Soraya CANYON//SRAM Racing + 07:13
13 Koster Anouska Team Jumbo-Visma + 07:13
14 Eric Jelena Movistar Team + 07:13
15 Bradbury Neve CANYON//SRAM Racing + 07:13
16 Amialiusik Alena CANYON//SRAM Racing + 07:13
17 Koppenburg Clara Cofidis Women Team + 07:13
18 Nilsson Hanna Ceratizit-WNT Pro Cycling + 09:52
19 Kasper Romy Team Jumbo-Visma + 11:07
20 Zanardi Silvia BePink + 11:07
21 Kumiega Karolina Valcar-Travel & Service + 11:07
22 Ducuara Jennifer Tatiana Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 11:07
23 Vitillo Matilde BePink + 11:07
24 Schweikart Aileen Bizkaia-Durango + 11:07
25 Vigilia Alessia Top Girls Fassa Bortolo + 11:07
26 Sierra Arlenis Movistar Team + 11:07
27 Doebel-Hickok Krista EF Education-TIBCO-SVB + 11:07
28 Leleivyte Rasa Aromitalia Basso Bikes Vaiano + 11:07
29 Edseth Marte Berg Uno-X Pro Cycling Team + 11:07
30 Patiño Paula Movistar Team + 11:07
31 Vos Marianne Team Jumbo-Visma + 11:07
32 Labous Juliette Team DSM + 11:07
33 Ton Quinty Liv Racing Xstra + 11:07
34 Barbieri Rachele Liv Racing Xstra + 11:07
35 Brand Lucinda Trek-Segafredo + 11:10
36 Balsamo Elisa Trek-Segafredo + 11:10
37 Vas Blanka Team SD Worx + 11:10
38 Kopecky Lotte Team SD Worx + 11:10
39 Harvey Mikayla CANYON//SRAM Racing + 11:10
40 Rossato Beatrice Isolmant-Premac-Vittoria + 11:10
41 Realini Gaia Isolmant-Premac-Vittoria + 11:10
42 Traxler Anna Gabrielle Roland Cogeas Edelweiss Squad + 11:10
43 Levenez Sandra Cofidis Women Team + 12:37
44 Faulkner Kristen Team BikeExchange-Jayco + 12:49
45 Markus Riejanne Team Jumbo-Visma + 14:56
46 Tonetti Cristina Top Girls Fassa Bortolo + 14:56
47 Collinelli Sofia Aromitalia Basso Bikes Vaiano + 15:55
48 Soto Campos Catalina Bizkaia-Durango + 15:57
49 Thomas Leah Trek-Segafredo + 15:57
50 Hajkova Marketa BePink + 15:57
51 Kessler Nina Team BikeExchange-Jayco + 15:57
52 Gatscher Eva Maria Team Mendelspeck + 15:57
53 Hernandez Lina Marcela Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 15:57
54 Trevisi Anna UAE Team ADQ + 15:57
55 Mena Solano Milagro Servetto-Makhymo-Beltrami TSA + 15:57
56 Canvelli Vania Team Mendelspeck + 15:57
57 Alzini Martina Cofidis Women Team + 15:57
58 Gonzalez Blanco Lucia Bizkaia-Durango + 15:57
59 De Jong Thalita Liv Racing Xstra + 15:57
60 Chapman Brodie FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope + 15:57
61 Hammes Kathrin EF Education-TIBCO-SVB + 15:57
62 Onesti Olivia Cofidis Women Team + 15:57
63 Sernissi Gemma Aromitalia Basso Bikes Vaiano + 15:57
64 Stiasny Petra Roland Cogeas Edelweiss Squad + 15:57
65 Consonni Chiara Valcar-Travel & Service + 15:57
66 Marchesini Giulia Aromitalia Basso Bikes Vaiano + 15:57
67 Palazzi Alice Top Girls Fassa Bortolo + 15:57
68 Neumanova Tereza Liv Racing Xstra + 15:57
69 Borghesi Letizia EF Education-TIBCO-SVB + 15:57
70 Majerus Christine Team SD Worx + 16:39
71 Brufani Letizia BePink + 16:39
72 Meneses Jessenia Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 19:40
73 Ragusa Katia Liv Racing Xstra + 19:47
74 Arzuffi Alice Maria Valcar-Travel & Service + 19:47
75 Williams Georgia Team BikeExchange-Jayco + 19:47
76 Bastianelli Marta UAE Team ADQ + 20:20
77 Campbell Teniel Team BikeExchange-Jayco + 20:20
78 Bertizzolo Sofia UAE Team ADQ + 20:20
79 Cecchini Elena Team SD Worx + 20:20
80 Lach Marta Ceratizit-WNT Pro Cycling + 20:20
81 Baur Caroline Roland Cogeas Edelweiss Squad + 20:20
82 Kraak Amber Team Jumbo-Visma + 20:20
83 Castano Elizabeth Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 20:20
84 Kirchmann Leah Team DSM + 20:20
85 Oro Angela Team Mendelspeck + 20:20
86 Teutenberg Lea Lin Ceratizit-WNT Pro Cycling + 20:20
87 Seitz Aline Roland Cogeas Edelweiss Squad + 20:20
88 Marturano Greta Top Girls Fassa Bortolo + 20:20
89 Gafinovitz Rotem Roland Cogeas Edelweiss Squad + 20:20
90 Roy Sarah CANYON//SRAM Racing + 20:20
91 Berteau Victoire Cofidis Women Team + 20:20
92 Monticolo Iris Top Girls Fassa Bortolo + 20:20
93 Bariani Giorgia Top Girls Fassa Bortolo + 20:20
94 Carbonari Anastasia Valcar-Travel & Service + 20:20
95 Zabelinskaya Olga Roland Cogeas Edelweiss Squad + 20:20
96 Missiaggia Alessia Team Mendelspeck + 20:20
97 Quagliotto Nadia BePink + 20:20
98 Vettorello Giorgia BePink + 20:20
99 Cesuliene Inga Aromitalia Basso Bikes Vaiano + 20:20
100 Pozzobon Beatrice Team Mendelspeck + 20:20
101 Rodriguez Revert Sofia Bizkaia-Durango + 20:20
102 Pisciali Francesca Team Mendelspeck + 20:20
103 Larrarte Arteaga Eukene Bizkaia-Durango + 20:20
104 Jaskulska Marta Liv Racing Xstra + 21:06
105 Dideriksen Amalie Trek-Segafredo + 28:56
106 Koch Franziska Team DSM + 28:56
107 Gasparini Alice Isolmant-Premac-Vittoria + 28:56
108 Copponi Clara FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope + 28:56
109 Baroni Francesca Aromitalia Basso Bikes Vaiano + 28:56
110 Zanetti Emanuela Isolmant-Premac-Vittoria + 28:56
111 Ivanuk Marina Servetto-Makhymo-Beltrami TSA + 28:56
112 Colmenares Lorena Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 28:56
113 Eremita Noemi Lucrezia Isolmant-Premac-Vittoria + 28:56
114 Vieceli Lara Ceratizit-WNT Pro Cycling + 28:56
115 Poidevin Sara EF Education-TIBCO-SVB + 28:56
116 Leth Julie Uno-X Pro Cycling Team + 28:56
117 Lutro Amalie Uno-X Pro Cycling Team + 28:56
118 Vallieres Mill Magdeleine EF Education-TIBCO-SVB + 28:56
119 Swinkels Karlijn Team Jumbo-Visma + 28:56
120 Hanson Lauretta Trek-Segafredo + 28:56
121 Kool Charlotte Team DSM + 28:56
122 Norsgaard Emma Movistar Team + 28:56
123 Fahlin Emilia FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope + 28:56
124 Biannic Aude Movistar Team + 28:56
125 Barnes Hannah Uno-X Pro Cycling Team + 28:56
126 Baker Georgia Team BikeExchange-Jayco + 28:56
127 Barbieri Sofia Servetto-Makhymo-Beltrami TSA + 28:56
128 Jastrab Megan Team DSM + 28:56
129 Teruel Alba Bizkaia-Durango + 28:56
130 Brauße Franziska Ceratizit-WNT Pro Cycling + 28:56
131 Fidanza Martina Ceratizit-WNT Pro Cycling + 28:56
132 Herrera Marin Estefania Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 28:56
133 Smith Abi EF Education-TIBCO-SVB + 28:56
DNF Olausson Wilma Uno-X Pro Cycling Team
DNF Zontone Asia Isolmant-Premac-Vittoria
Back To Top