skip to Main Content

Race Results:

GP Féminin de Chambéry – 2022

Information
Nation
France
Date 17th April
Distance 109.1 km
CAT 1.1

Results

Pos Rider Team Time UCI
01 Brodie Chapman FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope 3:20:37 125
02 Victorie Guilman FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope + 27 85
03 Cristina Tonetti Top Girls Fassa Bortolo + 49 70
04 Ricarda Bauernfeind CANYON//SRAM Generation + 2:41 60
05 Jade Wiel FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope + 2:41 50
06 Greta Marturano Top Girls Fassa Bortolo + 2:41 40
07 Natalie Grinczer Stade Rochelais Charente Maritime + 2:41 35
08 Nadine Michaela Gill Sopela Women’s Team + 2:43 30
09 Evita Muzic FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope + 2:50 25
10 Annabel Fisher Team Feminin Chambery + 3:04 20
11 Rasa Leleivyte Aromitalia Basso Bikes Vaiano + 7:59 15
12 Manon Souyris Stade Rochelais Charente Maritime + 8:03 10
13 Caroline Andersson Team Coop-Hitec Products + 8:08 5
14 Sandrine Bideau St Michel-Auber 93 + 8:19 5
15 Victoire Joncheray UVCA Troyes + 8:25 5
16 Debora Silvestri Top Girls Fassa Bortolo + 8:48 3
17 Vittoria Guazzini FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope + 8:48 3
18 Emilie Fortin Sprinter Nice Metropole + 8:54 3
19 Claire Steels Sopela Women’s Team + 8:54 3
20 Agua Marina Espinola CANYON//SRAM Generation + 8:54 3
21 Idoia Eraso Lasa Laboral Kutxa-Fundacion Euskadi + 8:54 3
22 Inga Cesuliene Aromitalia Basso Bikes Vaiano + 8:54 3
23 Cecile Lejeune VC Morteau Montbenoit + 9:00 3
24 Aurore Pauchet Team Macadam Cowboys + 9:02 3
25 Coralie Demay St Michel-Auber 93 + 9:04 3
26 Natalia Franco WCC Team + 9:04
27 Andrea Ramirez Massi Tactic Women’s Team + 9:04
28 Marion Colard Stade Rochelais Charente Maritime + 9:11
29 Silvia Magri Born To Win G20 Ambedo + 9:14
30 Antri Christoforou Team Farto-BTC + 11:48
31 Camille Fahy UVCA Troyes + 11:50
32 Maaike Colje Massi Tactic Women’s Team + 11:52
33 Tiril Jørgensen Team Coop-Hitec Products + 12:35
34 Alice Meignie Lyon Sprint Evolution + 12:48
35 Josie Nelson Team Coop-Hitec Products + 14:24
36 Francesca Pisciali Team Mendelspeck + 14:27
37 Ariadna Gutierrez Team Farto-BTC + 14:27
38 Francesca Baroni Aromitalia Basso Bikes Vaiano + 14:32
39 Katie Scott CAMS-Basso + 14:40
40 Axelle Guirado Sprinter Nice Metropole + 14:44
41 Marine Guerin Sprinter Nice Metropole + 14:47
42 Patricia Ortega Ruiz Sopela Women’s Team + 14:48
43 Yurani Blanco Calbet Laboral Kutxa-Fundacion Euskadi + 14:50
44 Marketa Hajkova BePink + 14:51
45 Marie-Louise Biard Team Feminin Chambery + 14:51
46 Ariana Gilabert Vilaplana Laboral Kutxa-Fundacion Euskadi + 14:51
47 Angela Oro Team Mendelspeck + 14:51
48 Becky Storrie CAMS-Basso + 14:51
49 Maria Yapura Plaza Team Macadam Cowboys + 14:55
50 Maude Le Roux WCC Team + 14:59
51 Elina Tasane WCC Team + 15:07
52 Alice Coutinho Sopela Women’s Team + 15:09
OOT Emma Ortiz Bonilla Team Groupe Abadie-Le Boulou
OOT Vania Canvelli Team Mendelspeck
OOT Caris Cosentino Team Mendelspeck
OOT Tatiana Guderzo Top Girls Fassa Bortolo
OOT Giorgia Vettorello Top Girls Fassa Bortolo
DNF Minna-Maria Kangas Bingoal-WB Ladies
DNF Liliane Leenknegt Bingoal-WB Ladies
DNF Fiona Mertens Bingoal-WB Ladies
DNF Dorien Rietjens Bingoal-WB Ladies
DNF Perrine Sadoine Bingoal-WB Ladies
DNF Julie Baron Lyon Sprint Evolution
DNF Camille Bourg Lyon Sprint Evolution
DNF Anouk Bruget Lyon Sprint Evolution
DNF Emma Gaggi Lyon Sprint Evolution
DNF Justine Bailleul Sprinter Nice Metropole
DNF Malorie Beunard Sprinter Nice Metropole
DNF Amelie Ratignier Sprinter Nice Metropole
DNF Julia Aubry Team Feminin Chambery
DNF Barbara Humann Team Feminin Chambery
DNF Laura Lavry Team Feminin Chambery
DNF Jessie Marrel Team Feminin Chambery
DNF Heather Fischer Team Groupe Abadie-Le Boulou
DNF Ines Van Der Linden Team Groupe Abadie-Le Boulou
DNF Cristina Vila Salvans Team Groupe Abadie-Le Boulou
DNF Chloé Charpentier Team Macadam Cowboys
DNF Maurane Garbellotto Team Macadam Cowboys
DNF Eloise Prevoteau Team Macadam Cowboys
DNF Mille Troelsen Team Macadam Cowboys
DNF Maude Ebacher UVCA Troyes
DNF Daphnée Hoebanckx UVCA Troyes
DNF Emeline Courtot VC Morteau Montbenoit
DNF Marie Gielen VC Morteau Montbenoit
DNF Margot Grosjean VC Morteau Montbenoit
DNF Annika Liehner VC Morteau Montbenoit
DNF Camille Requena VC Morteau Montbenoit
DNF Carlotta Fondriest Aromitalia Basso Bikes Vaiano
DNF Gemma Sernissi Aromitalia Basso Bikes Vaiano
DNF Valentina Basilico BePink
DNF Nadia Quagliotto BePink
DNF Jade Téolis BePink
DNF Matilde Vitillo BePink
DNF Silvia Zanardi BePink
DNF Sara Casasola Born To Win G20 Ambedo
DNF Sofia Clerici Born To Win G20 Ambedo
DNF Giulia Luciani Born To Win G20 Ambedo
DNF Giorgia Simoni Born To Win G20 Ambedo
DNF Sara Bonillo CAMS-Basso
DNF Emma Edwards CAMS-Basso
DNF Jessica Finney CAMS-Basso
DNF Danielle Shrosbree CAMS-Basso
DNF Valantine Nzayisenga CANYON//SRAM Generation
DNF Liori Sharpe CANYON//SRAM Generation
DNF Irantzu Beloki Arcelus Laboral Kutxa-Fundacion Euskadi
DNF Olatz Gabilondo Laboral Kutxa-Fundacion Euskadi
DNF Sandra Gutierrez Laboral Kutxa-Fundacion Euskadi
DNF Nathalie Eklund Massi Tactic Women’s Team
DNF Spela Kern Massi Tactic Women’s Team
DNF Belen Lopez Morales Massi Tactic Women’s Team
DNF Naia Amondarain Gaztanaga Sopela Women’s Team
DNF Laura Da Cruz St Michel-Auber 93
DNF Océane Tessier St Michel-Auber 93
DNF Marine Allione Stade Rochelais Charente Maritime
DNF Ingvild Gåskjenn Team Coop-Hitec Products
DNF Christa Riffel Team Coop-Hitec Products
DNF Marie-Soleil Blais Team Farto-BTC
DNF Carla Fernandez Torres Team Farto-BTC
DNF Claudia Garcia Salgado Team Farto-BTC
DNF Lina Svarinska Team Farto-BTC
DNF Irene Affolati Team Mendelspeck
DNF Beatrice Pozzobon Team Mendelspeck
DNF Alessia Vigilia Top Girls Fassa Bortolo
DNF Selam Amha Gerefiel WCC Team
DNF Dziyana Lebedz WCC Team
DNF Luciana Roland WCC Team

,

Back To Top