skip to Main Content

Race Results:

GP Industria & Artigianato – 2022

Information
Nation
Italy
Date 27th March
Distance km
CAT 1.Pro

Results

Pos Rider Team Time UCI
01 Diego Ulissi UAE Team Emirates 4:31:30 200
02 Alessandro Fedeli Italy + 00 150
03 Xandro Meurisse Alpecin-Fenix + 00 125
04 Natnael Tesfazion Drone Hopper-Androni Giocattoli + 00 100
05 Andrea Vendrame Italy + 00 85
06 Maxime Bouet Team Arkéa-Samsic + 00 70
07 Tony Gallopin Trek-Segafredo + 00 60
08 Antonio Tiberi Trek-Segafredo + 00 50
09 Marc Hirschi UAE Team Emirates + 00 40
10 Alessandro Verre Team Arkéa-Samsic + 00 35
11 Erik Fetter EOLO-Kometa Cycling Team + 00 30
12 Thomas Pesenti Beltrami TSA Tre Colli + 00 25
13 Vincenzo Nibali Astana Qazaqstan Team + 00 20
14 Nicolas Edet Team Arkéa-Samsic + 08 15
15 Luc Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB + 1:12 10
16 Martin López Astana Qazaqstan Team + 1:25 5
17 Gianluca Brambilla Trek-Segafredo + 1:25 5
18 Paul Double MG.K vis Colors for Peace VPM + 1:31 5
19 Carlos Garcia Equipo Kern Pharma + 1:36 5
20 Edward Ravasi EOLO-Kometa Cycling Team + 2:13 5
21 Cristian Scaroni Italy + 2:48 5
22 Kyle Murphy Human Powered Health + 2:48 5
23 Ivan Cobo Cayon Equipo Kern Pharma + 2:49 5
24 Sergio Garcia EOLO-Kometa Cycling Team + 2:51 5
25 Alexander Cepeda Drone Hopper-Androni Giocattoli + 2:58 5
26 Gavin Mannion Human Powered Health + 4:08 5
27 Nicola Conci Italy + 6:18 5
28 Chad Haga Human Powered Health + 7:43 5
29 Floris De Tier Alpecin-Fenix + 7:47 5
30 Juan Carlos Lopez Astana Qazaqstan Team + 7:47 5
31 Andrea Garosio Biesse-Carrera + 7:47 3
32 Simon Guglielmi Team Arkéa-Samsic + 9:57 3
33 Stefano Gandin Team Corratec + 10:03 3
34 Benjamin King Human Powered Health + 10:03 3
35 Patrick Gamper BORA-hansgrohe + 10:03 3
36 Raul Colombo Work Service-Vitalcare-Dynatek + 10:03 3
37 Edoardo Zardini Drone Hopper-Androni Giocattoli + 10:03 3
38 Filippo Baroncini Trek-Segafredo + 10:03 3
39 Alessandro Monaco Giotti Victoria Savini Due + 10:03 3
40 Alex Jaime Equipo Kern Pharma + 10:03 3
41 Max Stedman MG.K vis Colors for Peace VPM + 10:03
42 Brandon Rojas Drone Hopper-Androni Giocattoli + 10:03
43 Dayer Quintana Team Arkéa-Samsic + 10:03
44 Nurbergen Nurlykhassym Astana Qazaqstan Team + 10:07
45 Samuele Rivi EOLO-Kometa Cycling Team + 10:10
46 Michael Zecchin General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 10:10
47 Gil Gelders Bingoal Pauwels Sauces WB + 10:33
48 Oscar Riesebeek Alpecin-Fenix + 10:39
49 Andrea Piras Beltrami TSA Tre Colli + 10:39
50 Riccardo Ciuccarelli Biesse-Carrera + 10:39
51 Vojtech Repa Equipo Kern Pharma + 10:39
52 Ivan Moreno Equipo Kern Pharma + 10:39
53 Martí Márquez Equipo Kern Pharma + 10:39
54 Jimmy Janssens Alpecin-Fenix + 11:25
DNS Lorenzo Rota Italy
DNS Michael Vanni Beltrami TSA Tre Colli
DNS Marco Tizza Bingoal Pauwels Sauces WB
DNS Jordi Lopez Caravaca Equipo Kern Pharma
DNS Davide Finatti Giotti Victoria Savini Due
DNF Marco Canola Italy
DNF Giovanni Carboni Italy
DNF Fabio Van Den Bossche Alpecin-Fenix
DNF Jay Vine Alpecin-Fenix
DNF Antonio Nibali Astana Qazaqstan Team
DNF Omar El Gouzi Bardiani CSF Faizanè
DNF Alessio Nieri Bardiani CSF Faizanè
DNF Alessandro Santaromita Bardiani CSF Faizanè
DNF Filippo Zana Bardiani CSF Faizanè
DNF Pietro Aimonetto Beltrami TSA Tre Colli
DNF Andrea Biancalani Beltrami TSA Tre Colli
DNF Matteo Freddi Beltrami TSA Tre Colli
DNF Nicola Rossi Beltrami TSA Tre Colli
DNF Michael Belleri Biesse-Carrera
DNF Carloalberto Giordani Biesse-Carrera
DNF Lorenzo Gobbo Biesse-Carrera
DNF Alessandro Motta Biesse-Carrera
DNF Mattias Nordal Biesse-Carrera
DNF Johan Meens Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF Remy Mertz Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF Kenny Molly Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF Tom Paquot Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF Cian Uijtdebroeks BORA-hansgrohe
DNF Matthew Walls BORA-hansgrohe
DNF Frederik Wandahl BORA-hansgrohe
DNF Juan Diego Alba Drone Hopper-Androni Giocattoli
DNF Gabriele Benedetti Drone Hopper-Androni Giocattoli
DNF Alessandro Bisolti Drone Hopper-Androni Giocattoli
DNF David Martin EOLO-Kometa Cycling Team
DNF Alejandro Ropero EOLO-Kometa Cycling Team
DNF Daniel Viegas EOLO-Kometa Cycling Team
DNF Gianmarco Carpene General Store-Essegibi-F.Ili Curia
DNF Samuele Disconzi General Store-Essegibi-F.Ili Curia
DNF Vojislav Peric General Store-Essegibi-F.Ili Curia
DNF Ettore Pozza General Store-Essegibi-F.Ili Curia
DNF Davide Vignato General Store-Essegibi-F.Ili Curia
DNF Adriano Brogi Giotti Victoria Savini Due
DNF Nicolas Dalla Valle Giotti Victoria Savini Due
DNF Emil Dima Giotti Victoria Savini Due
DNF Joszef-Attila Malnasi Giotti Victoria Savini Due
DNF Gergely Szarka Giotti Victoria Savini Due
DNF Stephen Bassett Human Powered Health
DNF Guido Draghi MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF Daan Hoeks MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF Edoardo Martinelli MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF Connor Sens MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF Paul Wright MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF Romain Hardy Team Arkéa-Samsic
DNF Matteo Amella Team Corratec
DNF Lorenzo Iacchi Team Corratec
DNF Luca Marziale Team Corratec
DNF Giulio Masotto Team Corratec
DNF Jose Pitti Team Corratec
DNF Manuel Zobrist Team Corratec
DNF Gebrihiwet Berhane Team Qhubeka
DNF Efrem Gebrehiwet Team Qhubeka
DNF Alessandro Iacchi Team Qhubeka
DNF Raffaele Mosca Team Qhubeka
DNF Emils Liepins Trek-Segafredo
DNF Simon Pellaud Trek-Segafredo
DNF Andres Ardila UAE Team Emirates
DNF Jan Polanc UAE Team Emirates
DNF Joel Suter UAE Team Emirates
DNF Giovanni Bortoluzzi Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Riccardo Lucca Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Christian Danilo Pase Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Luca Tornaboni Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Francesco Zandri Work Service-Vitalcare-Dynatek

,

Back To Top